Постанова № 70443825, 22.11.2017, Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
22.11.2017
Номер справи
605/531/17
Номер документу
70443825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 605/531/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

"22" листопада 2017 р. Підгаєцький районний суд

Тернопільської області

в складі:

головуючого судді Горуц Р.О.

при секретарі Дармограй Т.І.

з участю позивача ОСОБА_1

з участю представника позивача ОСОБА_2

з участю представника відповідача Смаль Г.Н.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Підгайці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління МВС України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області (далі - відповідач - 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач - 2), в якому, просить визнати протиправною бездіяльність відповідача - 1, щодо не виготовлення та не надання йому та ГУ ПФУ в Тернопільській області довідки про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією для подальшого перерахунку йому пенсії, а також просить зобов'язати відповідача - 1 виготовити та надати йому і ГУ ПФ в Тернопільській області, довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року за №988, наказу МВС України від 06.04.2016 року за №260, із зазначенням основних і додаткових видів грошового зебезпечення.

Крім того, просить, зобов'язати відповідача - 2 здійснити перерахунок та виплату йому пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення згідно вказаних норм законодавства, починаючи з 01 січня 2016 року.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у адміністративному позові та просять їх задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області позовні вимоги не визнала з підстав викладених у запереченні на адміністративний позов, у його задоволенні просить відмовити. Крім того, додала, що ліквідаційною комісією управління МВС України в Тернопільській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 була надана в Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в травні 2017 року, а також, що перерахунок та виплата пенсії позивачу, будуть здійснені при наявності бюджетних асигнувань.

В судове засідання представник відповідача - ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, не з'явився, проте ним подано заперечення на позов, у якому останній просить відмовити у його задоволенні, а справу розглядати у його відсутності.

Суд, заслухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази у їх сукупності, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, прийшов до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково, виходячи із наступних підстав.

Судом встановлено, що 01 вересня 2011 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років, в розмірі 58% грошового забезпечення начальника 3-го відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи МГБ, підпорядкованої УМВС України в Тернопільській області, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ України, загальна вислуга років, якого становить: 21 рік, 07 місяців і 22 дні, що підтверджується витягом з наказу УМВС України в Тернопільській області виданим 30.08.2011 року за №203 о/с.

Згідно Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 року №138 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.03.2017 року за №348/30216, посада позивача ОСОБА_1 прирівняна до посади начальника сектору із спеціальним званням - підполковник поліції, отже останній вважається таким, що має право на отримання пенсії згідно із ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію".

Відповідно до Постанов КМУ від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" грошове забезпечення поліцейських складається: з посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, доплата за службу в нічний час, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавка за особливо важливі завдання, премія.

Законом України «Про Національну поліцію» №580-УІ від 02.07.2015 року, а саме п.15 Прикінцевих та перехідних положень передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що передбачають право позивача на перерахунок раніше призначеної йому пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, про що зазначено у постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Таким чином, посадовий оклад начальника 3-го відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи МГБ УМВС України в області згідно із додатком № 4 «Схема посадових окладів поліцейського апарату головних управлінь Національної поліції», та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» прирівняно до посадового окладу начальника сектора, що в грошовому розмірі становить - 2900 грн.

Крім цього, позивачу - встановлено оклад за військове (спеціальне) звання з розміром окладу за спеціальне звання підполковник поліції, що в грошовому розмірі становить - 2200 грн.

- надбавку за стаж служби 40% - з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, що в грошовому розмірі - 2040 грн.

- доплату за службу в нічний час 35% з урахуванням посадового окладу, що в грошовому розмірі становить - 1015 грн.

В зв'язку з тим, що поліцейські перебуваючи на посаді начальника сектору НПУ, несуть службу в добовому наряді та на інших чергуваннях, виконують позапланові завдання відповідно до Закону України «Про Національну поліцію України» і виконують свої службові обов'язки в нічний час, де їм відповідно до діючого законодавства повинна виплачуватись доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу, а також:

- надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, що в грошовому розмірі становить - 7140 грн.

- надбавку за особливо важливі завдання 50% - у середніх розмірах у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що в грошовому розмірі становить - 3570 грн.

- премію 92% - з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням,надбавки за вислугу років, що в грошовому розмірі становить - 6568 грн. 80 коп.

Згідно із нормами чинного законодавства - для перерахунку пенсій грошового забезпечення враховується премія - у середніх розмірах, що фактично виплачена за місяць,у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Право на вищевказані нові щомісячні надбавки, доплати та підвищеня виникло у позивача 01.01.2016 року і діє дане право по даний час.

п.5 постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 передбачено, що при перерахунку пенсій грошове забезпечення розраховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-12 (із змінами) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Враховуючи, те що постановою КМУ № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими, є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то позивач вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку його пенсії.

Внаслідок чого, ОСОБА_1 20 жовтня 2017 року звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області із запитом щодо видачі нової довідки, із зазначенням розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення та відсоткових надбавок, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року для обрахунку і визначення розміру пенсійного забезпечення, пенсіонера МВС прирівняного до поліцейського.

Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі її голови, 27 жовтня 2017 року направила на адресу позивача відповідь за вих.№305, якою фактично відмовила останньому у наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення, посилаючись на відсутність підстав для надання такої довідки. Повідомивши при цьому, що «довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, згідно із додатком 2 порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 виготовлені в одному примірнику та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області для перерахунку пенсії».

Так як, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не здійснило перерахунку пенсії ОСОБА_1, останній офіційно звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», однак відповідачем - 2 йому було відмовлено у перерахунку пенсії. У відмові зазначено, що перерахунок пенсії буде проводитись після виділення коштів з Державного бюджету України. Водночас за клопотанням позивача дана установа направила на його адресу копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, яка була видана головою Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області. Із змісту даної довідки вбачається, що вона заповнена із порушенням прав позивача, а саме: не відображає усіх даних про розмір грошового забезпечення пенсіонера, котрому згідно даної довідки повинен здійснюватись перерахунок пенсії, таких як: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 100%, доплата за службу в нічний час в розмірі 35%, надбавка за особливо важливі завдання в розмірі 50%, премія в розмірі 92% від посадового окладу.

Не погоджуючись із діями суб"єктів владних повноважень, котрі являються відповідачами по даній справі, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

У відповідності із ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

У відповідності до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до даного Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 перерахунок раніше призначених згідно із вищевказаним законом пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, в такому випадку пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Порядок проведення та процедура перерахунку пенсії, а також належні для цього підстави встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Зазначеною постановою визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення, МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

З 01 січня 2016 року за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно ч. 2 ст.19 та ч.3 ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України. При прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод .

Із врахуванням наведеного, суд, прийшов до висновку, що в даному випадку має місце порушення прав позивача, що підлягають захисту шляхом часткового задоволення позовних вимог, а саме: слід зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, тобто: відповідача - 1 виготовити та надати ОСОБА_1, а також направити до ГУ ПФУ в Тернопільській області нову довідку за формою, встановленою додатком №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та наказу МВС України від 06 квітня 2016 року №260 "Про затвердження Порядку та умов грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" станом на 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2200 грн.; надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 2040 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) - 7140 грн.; доплата за службу в нічний час (35 відсотків) - 1015 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50 відсотків) - 3570 грн.; премія (92 відсотка) - 6568,80 грн.

Відповідно до ст. 267 КАС України слід встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі, шляхом зобов'язання голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області, подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-163, 167, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.19, 22 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, Законом України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII, Постановами Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 13 лютого 2008 року №45, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління МВС України в Тернопільській області щодо не виготовлення, не надання ОСОБА_1 і не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС України від 06 квітня 2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2200 грн.; надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 2040 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) - 7140 грн.; доплата за службу в нічний час (35 відсотків) - 1015 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50 відсотків) - 3570 грн.; премія (92 відсотка) - 6568,80 грн. з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області виготовити та надати ОСОБА_1, а також надіслати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області, довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2200 грн.; надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 2040 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) - 7140 грн.; доплата за службу в нічний час (35 відсотків) - 1015 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50 відсотків) - 3570 грн.; премія (92 відсотка) - 6568,80 грн. з 01 січня 2016 року.

Відповідно до ст. 267 КАС України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов'язання голови ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області, подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана Львівському апеляційному адміністративному суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: Р. О. Горуц