Постанова № 70438704, 23.11.2017, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
759/16000/17
Номер документу
70438704
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ун. № 759/16000/17

пр. № 2-а/759/480/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2017 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Шум Л.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач у жовтня 2017 р. звернувся до суду з зазначеним вище позовом, посилаючись на те, що з 2015 р. йому призначена пенсія на підставі ЗУ «Про державну службу», проте, при перерахунку розміру пенсії відповідачем, останнім не було враховано зазначені у Довідці № 9.1.12/2 від 03.01.2013 р. виплати, а саме: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що на думку позивача, входить до системи оплати праці державного службовця, що призвело до виплати пенсії в меншому розмірі.

Далі позивач зазначає, що у липні 2017 р. він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії у належному розмірі, проте, листом від 17.07.2017 р. позивачу було відмовлено у здійсненні такого перерахунку. У зв'язку з чим, позивач вважає дії відповідача протиправними та просить зобов'язати останнього здійснити перерахунок та виплату йому пенсії і з урахуванням вказаної вище Довідки та виходячи, що пенсія призначена в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з моменту призначення пенсії.

Відповідач направив на адресу суду заперечення, відповідно до яких просив у позові відмовити та клопотання про залишення позову без розгляду.

Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 до квітня 2015 р. працював в Управлінні справами апарату Верховної Ради України.

Встановлено, що з квітня 2015 р. позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія на підставі ЗУ «Про державну службу».

Встановлено, що відповідно до довідки № 9.1.12/2 від 03.01.2013 р Управлінні справами апарату Верховної Ради України - заробітна плата позивача ОСОБА_1, з якої йому призначено пенсію, встановлена виходячи з окладу станом на 03.01.2013 р. в розмірі 3 126,00 грн. (а.с. 7)

При цьому, відповідно до вказаної вище Довідки до інших виплат складової заробітної позивача ОСОБА_1 відноситься, в тому числі, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески.

Встановлено, що Правобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві у своєму листі від 17.07.2017 р. на адресу позивача зазначив, що оскільки, законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», то підстав для врахування їх до заробітної плати при перерахунку пенсії не має (а.с. 5).

В Україні на конституційному рівні закріплено право громадян на соціальний захист, що включає, зокрема, і право на одержання пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги (стаття 46 Конституції України). Цьому конституційному праву громадян кореспондує обов'язок держави щодо виплати відповідних грошових коштів.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на день призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 ЗУ «Про оплату праці» № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірність рішення про відмову позивачеві у здійсненні перерахунку його пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлений законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Згідно ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність застосування строку позовної давності до позовних вимог за період з квітня 2015 р. по 16.01.2017 р., та вважає можливим задовольнити позовні вимоги за період починаючи з 17.01.2017 р., а саме з моменту відмовного листа відповідача № 1303/01/Б-1149 від 17.07.2017 р..

Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача в частині відмови у здійсненні позивачу перерахунку його пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки № 9.1.12/2 від 03.01.2013 р. Управлінні справами апарату Верховної Ради України є частково обґрунтованими, доведеними, в зв'язку з чим підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись 46, 64, 124 Конституції України, ст. ст. ст. 33, 35, 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на день призначення пенсії), ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159-163, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії - задовольнити частково.

Визнати дії Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з включенням до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця «Інших виплат» на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - неправомірними.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 80 % від сум заробітної плати державного службовця, врахувавши при обчислені пенсії зазначених у довідці № 9.1.12/2 від 03.01.2013 р. отриманих позивачем сум, які включені у довідці, за які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період, починаючи з 17.07.2017 року з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Адміністративного апеляційного суду м. Києва шляхом подачі до районного суду апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя :