Постанова № 70437557, 22.11.2017, Черкаський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
22.11.2017
Номер справи
707/2110/17
Номер документу
70437557
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

707/2110/17

2-а/707/79/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2017 року м. Черкаси

Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок,

встановив:

До суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1, в якій просить визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області від 13.10.2017 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 з врахуванням виплат додаткових премій, починаючи з 06 жовтня 2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу з 01.11.2010 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII. 06.10.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії, оскільки при її призначенні не були враховані премії за вересень, жовтень 2010 року на загальну суму 8 700 грн., з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які відносяться до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія.

Для перерахунку позивач надав до відповідача довідку управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області від 03.10.2017 № 314 про додаткові види грошового забезпечення заявника та премії за період з 01.07.2010 по 31.10.2010, однак відповідач листом від 13.10.2017 відмовив у здійсненні перерахунку. Вважаючи цю відмову протиправною, позивач просив позов задовольнити та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, врахувавши виплати додаткових премій, починаючи з 06 жовтня 2017 року.

На підставі вимог ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Відповідачем подано до суду заперечення проти адміністративного позову у строк, передбачений ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, які мотивовані тим, що додаткова премія не є обов'язковою щомісячною виплатою та не має постійний характер, це одноразовий платіж, тому вона не повинна включатися у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії. Крім того, ОСОБА_1 призначено пенсію ще 01.11.2010 і тому, саме з цього моменту у позивача виникло право на звернення до адміністративного суду, строк якого на сьогодні закінчився. На підставі викладеного відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

На підставі вимог ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, дослідивши докази у справі, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом ІІ групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з 01.11.2010 отримує пенсію по інвалідності, призначену йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.

06 жовтня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням розміру додаткової премії. До заяви додано довідку управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області від 03.10.2017 № 314 про додаткові види грошового забезпечення заявника за період з 01.07.2010 по 31.10.2010.

Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області від 13.10.2017 у задоволенні зазначеної заяви ОСОБА_1 було відмовлено.

Даний лист мотивований тим, що відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються, зокрема, з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. З огляду на зазначене Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вирішило відмовити ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії з урахуванням сум додаткової премії, оскільки ця складова грошового забезпечення не є щомісячною.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ №1294) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Часиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд дійшов висновку, що додаткова щомісячна премія ОСОБА_1 за вересень, жовтень 2010 року, яку останній отримував під час проходження служби, з якої сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Також, відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За ч. 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 06.10.2017 (вх. № 1168/09) на підставі довідки управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області від 03.10.2017 № 314; 13.10.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу було направлено лист - відмову, в якій повідомлено про неможливість проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткової премії (а.с. 7); позовну заяву, яка розглядається судом, позивач подав до суду 24.10.2017. Таким чином, позивач звернувся до суду в межах шестимісячного строку, а саме коли він дізнався про своє порушене право, що фактично спростовує доводи в цій частині заперечень відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 17-18, 158, 159,160,162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області від 13.10.2017 про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 з врахуванням виплат додаткових премій, починаючи з 06 жовтня 2017 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: В. В. Морозов