
Справа № 712/13188/17
Провадження № 2а/712/886/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2017 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого/судді - Троян Т.Є.
при секретарі - Шмагайло Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач 25.10.2017 року звернувся до суду з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що 24 лютого 2015 року між позивачем та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, за яким позивач придбав у ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,880 га, кадастровий номер НОМЕР_1, призначену для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, що розташована в АДРЕСА_1. Одночасно з придбанням земельної ділянки позивач, за договором купівлі-продажу житлового будинку від 24 лютого 2015 року, придбав у ОСОБА_2 і житловий будинок, котрий розташований на придбаній земельній ділянці.
Зазначив, що цільове призначення земельної ділянки відповідало умовам, викладеним в договорі купівлі-продажу землі - землі житлової та громадської забудови з правом розміщення на ній житлового будинку, господарських будівель та споруд.
З метою будівництва нового будинку, позивач 12 липня 2017 року звернувся до відповідача з заявою про видачу будівельного паспорта. До заяви додано всі необхідні документи.
20 липня 2017 року відповідач повернув документи для видачі будівельного паспорта у зв'язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, так як відповідно до плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 року № 2-513, земельна ділянка за вказаною адресою потрапляє в межі зони Ж-4 - зона змішаної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови та перспективної зони зелених насаджень в санітарно-захисних зонах - С-6п.
Також додатково повідомлено, що відбувається актуалізація генерального плану, відповідно до якого земельна ділянка по АДРЕСА_1 потрапляє в межі території садибної забудови. При цьому, строку такої актуалізації не вказано.
Вважає та дії відповідача незаконними, оскільки належна позивачу земельна ділянка з 2006 року вже виділена фізичній особі у власність та їй наданий відповідний статус у відповідності до чинного правовстановлюючого документу, тобто вона є приватною власністю, а тому не може без зміни свого цільового призначення бути включена до земель, що відносяться до змішаної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови та перспективної зони зелених насаджень в санітарно-захисних зонах - С-6п.
Просив суд визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у видачі будівельного паспорту на будівництво за адресою: м. Черкаси, АДРЕСА_1.
Зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради: вирішити питання щодо надання ОСОБА_1 будівельного паспорту для забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Черкаси, АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_4 підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача - ОСОБА_5 заперечувала проти задоволення позовних вимог та просила відмовити у позові, надала суду заперечення, які приєднані до матеріалів справи.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Як встановлено судом, 24 лютого 2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, за яким ОСОБА_1 придбав у власність земельну ділянку площею 0,0880 га, кадастровий номер НОМЕР_1, призначену для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
В договорі зазначено, що земельна ділянка належить ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, НОМЕР_2, виданого та зареєстрованого Черкаським міським управлінням земельних ресурсів у м. Черкаси, 01.11.2006 року, на підставі рішення Черкаської міської ради від 24.03.2006 року № 9-277 додаток п. 1 Право власності на Земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується Витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 34073066 від 24.02.2015 року, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 582111071101.
На підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 24 лютого 2015 року , ОСОБА_1 придбав у власність у ОСОБА_2 житловий будинок з прибудовою та надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1, який розташований на земельній ділянці площею 0,0880 га, кадастровий номер НОМЕР_1.
12 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Черкаської міської ради із заявою на видачу будівельного паспорта, та додав необхідні документи.
Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради листом від 20 липня 2017 року № 43920-арх повернув ОСОБА_1 документи для видачі будівельного паспорта у зв'язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, так як відповідно до плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 року № 2-513, земельна ділянка за вказаною адресою потрапляє в межі зони Ж-4 - зона змішаної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови та перспективної зони зелених насаджень в санітарно-захисних зонах - С-6п. Додатково інформовано, що станом на липень 2017 року відбувається актуалізація генерального плану міста Черкаси, відповідно до якого земельна ділянка по АДРЕСА_1 потрапляє в межі території садибної забудови.
Відповідно до ст. 24, 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства. Забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.
Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
Як встановлено в судовому засіданні, генеральний план м. Черкаси затверджений рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011р. за №3-505.
Суд критично оцінює доводи представника відповідача щодо невідповідності намірів забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 містобудівної документації та генеральному плану міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011р. за №3-505 з огляду на наступне.
В ході розгляду справи судом достеменно встановлено, що земельна ділянка по вул. Сергія Амброса 151 належала продавцю ОСОБА_2, а тому після укладення договору купівлі-продажу належить і позивачу ОСОБА_1 на підставі державного акту на право приватної власності НОМЕР_2, виданого та зареєстрованого Черкаським міським управлінням земельних ресурсів у місті Черкаси 01.11.2006 року на підставі рішення Черкаської міської ради від 24.03.2006 року № 9-277. Дані про земельну ділянку були внесені до земельного кадастру, кадастровий № НОМЕР_1. Тобто при розробці генерального плану міста Черкаси у Черкаської міської ради були відомості з земельного кадастру щодо цільового призначення відповідної земельної ділянки та її статус як приватної власності.
Відповідно до п.2 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських, приватних інтересів.
Приписами ч. 1 ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 1.5. Наказу Мінрегіонбуду України № 103 від 05.07.2011 року «Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта на будівництво» встановлено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок здійснюється на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до п.2.4. Наказу Мінрегіонбуду України № 103 від 05.07.2011 року «Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта на будівництво» уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні детальним планом територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. наказом не передбачено можливості вчинення суб'єктом владних повноважень інших дій за результатом розгляду документів, поданих відповідно до п.2.2 Наказу, а ніж надання будівельного паспорта або повернення документів замовнику із зазначених підстав.
В даному випадку, позивач є власником земельної ділянки площею, 0,0880 га по АДРЕСА_1, що належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу від 24.02.2015 року, в якому зазначено, що на момент продажу земельна ділянка належала продавцю ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності НОМЕР_2, виданого Черкаським міським управлінням земельних ресурсів у місті Черкаси 01.11.2006 року на підставі рішення Черкаської міської ради від 24.03.2006 року № 9-277, з конкретно визначеним цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Орган місцевого самоврядування приймаючи рішення Черкаської міської Ради від 29.12.2011р. за №3-505, яким затвердив Генеральний план м. Черкаси, а також рішення від 04 грудня 2014 року № 2-513, яким затвердив План зонування території м. Черкаси, без законних підстав не звернув увагу на ті обставини, що належна позивачу земельна ділянка вже виділена та їй наданий відповідний статус у відповідності до чинного правовстановлюючого документу, тобто вона є приватною власністю, а тому не може без зміни свого цільового призначення бути включена до земель, що відносяться до зони Ж-4 - зона змішаної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови та перспективної зони зелених насаджень в санітарно-захисних зонах - С-6п.
Відповідно до листа Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 20.07.2017 року № 43920-арх, повідомлено позивача, що станом на 07.2017 року відбувається актуалізація генерального плану міста Черкаси, відповідно до якого земельна ділянка по АДРЕСА_1 потрапляє в межі території садибної забудови. Тобто, актуалізація на земельну ділянку позивача розробниками майбутнього генплану врахована.
За таких обставин, суд вважає, що відмова позивачу у видачі будівельного паспорту є порушенням його конституційних прав, оскільки останній без законних підстав обмежується у користуванні належною на праві власності йому земельною ділянкою за цільовим призначенням.
Разом з тим, суд не вправі перебирати на себе повноваження та функції органу місцевого самоврядування. Суд приймає рішення про зобов'язання вчинити певні дії для поновлення прав позивача, не надаючи при цьому вказівки, які б свідчили про те, яким саме чином слід вирішити питання, які належать до виключної компетенції суб'єкта владних повноважень.
Як зазначає представник відповідача, розгляд питання про надання будівельного паспорта з позитивним рішенням для позивача без актуалізації генерального плану м. Черкаси в частині зміни функціонального призначення спірної земельної ділянки є неможливим в силу приписів п.2.4. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки та Закону України «Про регулювання містобудівної документації».
Тому, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача розглянути питання щодо надання ОСОБА_1 будівельного паспорту для забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Черкаси, АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.
Керуючись ст.ст. 2, 9,11,17, 105-107, 158-163, 167 КАС України, ст.317, 319, 391 ЦК України, Законом "Про регулювання містобудівної документації" суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у видачі будівельного паспорту на будівництво за адресою: м. Черкаси, АДРЕСА_1.
Зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради:
- вирішити питання щодо надання ОСОБА_1 будівельного паспорту для забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Черкаси, АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий: Т.Є. Троян