
Справа № 278/1626/17
П О С Т А Н О В А
іменем України
21 листопада 2017 року, Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді - Зубчук І.В.
з участю секретаря судового засідання - Гуцало Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засідання в м.Житомирі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання на вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить суд визнати дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначені йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, неправомірними та зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу з 20 березня 2017 року пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після звільнення зі служби з органів внутрішніх справ він отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» та продовжував працювати на посадах, які дають право на пенсію за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
20 березня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивач досягнув пенсійного віку, однак листом від 02 червня 2017 року №26920-8 відповідачу було повідомлено, що при призначені пенсії за віком позивачу буде застосовано середню заробітну плату на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2005-2006 роки, а не за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
Вказані дії відповідача ОСОБА_1 вважає незаконними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим виникла необхідність у зверненні до суду з даним позовом.
Позивач в судовому засіданні підтримав позов з підстав зазначених в ньому, в подальшому подав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав викладений в письмових запереченнях на адміністративний позов та зазначив, що позовні вимоги є безпідставними та не обґрунтованими, оскільки на підставі заяви про призначення пенсії від 20 березня 2017 року позивачу здійснено перерахунок та виплачується пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В подальшому в судове засідання не з'явився не повідомивши причину неявки. Про час і день розгляду справи повідомлений у встановленому порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХП).
20 березня 2017 року позивач звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 02 червня 2017 року №269/20-8 відповідач повідомив позивача, що він вже отримує пенсію за вислугу років, тому при переведенні з цього виду пенсії на пенсію за віком буде застосовуватись показник середньої заробітної плати, який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії за 2007 рік (а.с.3-4).
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ) встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону №1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 7 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У частині першій статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV, однак у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV він звернувся вперше.
За таких обставин суд прийшов до висновку про застосування у цій справі частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV.
Подібна правова позиція була також висловлена Верховним Судом України у постанові від 31 березня 2015 року у справі №21-612а14 та у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 216331а15.
За приписами частини другої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про, зокрема, присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Згідно вимог ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати позивача зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 6-12, 70-72, 86, 94, 159-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області,щодо відмови у призначення пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до положень вищевказаної норми закону із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за три календарні роки, що передували зверненню за призначенням пенсії, з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 20 березня 2017 року.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією за віком, а саме з 20 березня 2017 року.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: І.В.Зубчук