Ухвала суду № 70414675, 16.11.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
808/1636/17
Номер документу
70414675
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

16 листопада 2017 року

справа № 808/1636/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мельника В.В.

суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.

за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Запорізькій області

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2017 р. у справі №808/1636/17

за позовом Комунального підприємства «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів»

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій, -

в с т а н о в и в:

31 серпня 2017 року Комунальне підприємство «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» (далі - КП «ЕЛУАШ», позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - ГУ ДФС у Запорізькій області, відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних санкцій від 06.04.2017 №0003031304 (а.с.4-7)

В обґрунтування своїх позовних вимог посилались на незгоду із висновками документальної виїзної перевірки позивача, викладеними в акті від 20.03.2017 № 130/08-01-14-01/03345018, та зазначали, що за результатами перевірки КП «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» працівниками податкового органу застосовано до них штрафні санкції в розмірі 17419,09 грн. за донарахування платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску. Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню оскільки за підприємством не рахується недоїмки у розумінні п.6 ч.1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», що свідчить про відсутність правових підстав для нарахування пені і штрафів.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2017р. по справі № 808/1636/17 адміністративний позов КП «ЕЛУАШ» задоволено (а.с.209-214)

На зазначену постанову суду ГУ ДФС у Запорізькій області подано апеляційну скаргу, в якій останній просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2017р. та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. (а.с.220-221).

В обґрунтування апеляційної скарги заявник зазначає, що вищевказана постанова суду першої інстанції незаконна та необґрунтована, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

10 листопада 2017 року на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від позивача надійшли письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких останній зазначає, що оскільки у акті №130 не зафіксовано фактів несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, то у відповідача були відсутні будь-які підстави для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій від 06.04.2017 року №0003031304 з посиланням саме на ці порушення. Крім того, позивач звертає увагу суду на те, що законодавством не передбачено нарахування штрафних санкцій за зайву сплату єдиного внеску до бюджету (а.с. 232-236).

В судове засідання апеляційної інстанції представник позивача не з’явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином (а.с. 230).

Винісши на розгляд зазначене клопотання, колегія суддів, з урахуванням думки представника відповідача, належного повідомлення позивача про апеляційний розгляд справи, ухвалила здійснити розгляд апеляційної скарги у відсутність представника позивача.

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та наполягав на її задоволенні.

Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Судом встановлено, що Комунального підприємства «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» зареєстроване як юридична особа (ЄДРПОУ 03345018) та є, зокрема, платником єдиного соціального внеску.

ГУ ДФС у Запорізькій області було проведено планову виїзну документальну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 30.09.2016 р., правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.09.2016 р.р.. За результатами проведеної перевірки було складено акт від 20.03.2017 року №130/08-01-14-01/03345018. (а.с.8-28)

Проведеною перевіркою згідно вказаного акту, встановлено порушення положення п.1 ч.2 ст. 6, ч.7 ст. 7, ч.2, ч.7, ст. 8, ч.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями.

На підставі висновків проведеної перевірки, ГУ ДФС у Запорізькій області винесено рішення №0003031304 від 06.04.2017 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в розмірі 17419,09 грн. (а.с.29)

Не погодившись із даним рішенням, КП «ЕЛУАШ» направило скаргу до Державної фіскальної служби України (а.с. 31-38).

Рішенням Державної фіскальної служби України від 19.05.2017 року №10695/6/99-99-11-02-02-25 про результати розгляду скарги було залишено без змін рішення ГУ ДФС у Запорізькій області області №0003031304 від 06.04.2017 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (а.с. 39-41).

КП «ЕЛУАШ», не погодившись із вказаним рішення ГУ ДФС у Запорізькій області №0003031304 від 06.04.2017, звернулося до суду із даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті та задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що при розрахунку бази для визначення суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування позивачем не було порушено вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с. 212).

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем встановлено, що у звітності за квітень 2015 року платником податків самостійно донараховано єдиного внеску – особам, які призвані на військову службу за призивом під час мобілізації, у розмірі 3,6 % у зв’язку з виправленими помилками на суму 3100,55 грн., з заробітної плати на загальну суму 86126,50 грн. за період з квітня 2014 року по лютий 2015 року включно, чим порушено вимоги п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 2, ч.7 ст. 8, ч.8 ст. 9, ч. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (а.с. 8-28).

Відповідно до вимог ст. 39 Закону України від 25.03.1992р. №2232 "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232) призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Указами Президента України «Про часткову мобілізацію» № 303/2014 від 17.03.2014 та № 454/2014 від 06.05.2014, затвердженими Законами України від 17.03.2014 за № 1126-VІІ та від 06.05.2014 за № 1240-VII, оголошена та проводиться часткова мобілізація.

Положеннями статей 163, 164 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктом оподаткування резидента податком на доходи фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, визначені ст.165 Податкового кодексу України.

Так, згідно із абз. «и» пп. 165.1.1 п. 165.1 ст.165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошової допомоги (у тому числі в натуральній формі), що надається фізичним особам або членам їхніх сімей (діти, дружина, батьки), військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та/або компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

08.06.2014 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 року №1275-VІІ, яким внесено зміни до ряду законодавчих актів України, в тому числі Кодексу законів про працю України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Так, положеннями ч. 3 ст. 119 Кодекс законів про працю України встановлено, що за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Дію наведеної норми закону поширено на громадян України, які починаючи з 18.03.2014 року призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 року №303 «Про часткову мобілізацію».

Разом з тим, 15.10.2014 року набув чинності Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669-VII, яким також внесено зміни до ряду законодавчих актів України, в тому числі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Так, положеннями ч. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Колегія суддів звертає увагу, що в подальшому до вказаних положень ч. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було внесено додаткові зміни згідно із Законом України від 24.12.2015 р. № 909-VIII, які були чинними на час проведення контролюючим органом перевірки позивача та передбачали, що перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та/або введення воєнного стану.

Таким чином, із вищевказаних норм вбачається стійке спрямування законодавця на надання пільг щодо виплати та неутримання єдиного внеску з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу, на особливий період.

Отже, на час виникнення спірних відносин, законодавство України фактично передбачало звільнення від нарахування та утримання єдиного соціального внеску у разі отримання платниками податку (працівниками) компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що роботодавець звільняється від обов'язку з нарахування та сплати єдиного соціального внеску з середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, незалежно від джерела виплати таких коштів.

Відтак об'єктивних, законних підстав для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працівникам КП "ЕЛУАШ", які призвані на військову службу у зв'язку з мобілізацією за періоди, зазначені в Акті перевірки №130/08-01-14-01/03345018 від 20.03.2017 - не було.

Єдиний внесок не входить до системи оподаткування (ч.2 ст.8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Відповідно до ч.7 ст.8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 2, 6-8 частини першої статті 4 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині дев'ятій цієї статті), встановлюється у розмірі 3,6 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. Для найманих працівників - інвалідів, які працюють на підприємствах УТОГ, УТОС, єдиний внесок встановлюється у розмірі 2,85 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Як зазначено у пп."ґ" пп.4 п.2 Розділу ІІ Закону України №909-VIII від 24.12.2015 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (набрав чинності з 01.01.2016): "… 2. Внести зміни до таких законів України: … 4) у Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" …: ґ) у статті 8: … частини шосту - дванадцяту виключити; …".

Звідси, на момент винесення спірного Рішення ч.7 ст.8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вже не існувало.

Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань. Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Згідно з п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні: недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Приймаючи рішення по суті заявлених апеляційних вимог колегія суддів виходить з того, що відповідачем документально не доведено, що з урахуванням приписів ч.7 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" КП "ЕЛУАШ" не нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за періоди, зазначені в Акті перевірки №130/08-01-14-01/03345018 від 20.03.2017.

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (абз.1 ч.4 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Відповідачем не доведено вжиття заходів щодо формування вимоги про сплату недоїмки.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (ч.3 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Колегією суддів встановлено, що за КП "ЕЛУАШ" не рахується недоїмки у розумінні п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", що дає підстави для висновку про відсутність підстав у відповідача для нарахування пені і штрафів відносно позивача.

Згідно з п.3 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Крім того, колегія суддів зважує на ту обставину, що ГУ ДФС у Запорізькій області не донараховував КП "ЕЛУАШ" за Актом перевірки №130/08-01-14-01/03345018 від 20.03.2017 єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а позивачем помилково були внесені до звітності дані про нарахування таких внесків стосовно працівників, призваних за мобілізацією.

Враховуючи зазначене суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених саме п.3 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно зі ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги на висновки суду апеляційної інстанції не впливають.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2017 р. у справі №808/1636/17 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу — з дня складання рішення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено – 20 листопада 2017 року.

Головуючий: В.В. Мельник

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: Д.В. Чепурнов