
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2017 року Житомир справа № 806/2973/17
категорія 5.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Капинос О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 1700,00 грн.,-
встановив:
Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області звернулося до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 1700,00 грн. В обґрунтування позову вказало, що за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 693 "Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу" 11.07.2017 року було винесено рішення № 003 яким до ФОП ОСОБА_1 був застосований штраф в сумі 1700,00 грн., за неподання або подання за відомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених Законом України " Про рекламу" повноважень. Рішення відповідачем не було оскаржено.
Представник позивача в судове засідання з"явився, подав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
У відповідності до ст.128 КАС України, суд вважає за можливе справу розглянути у порядку письмового провадження, на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, з наступних підстав.
Встановлено, що при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту прав споживачів ФОП ОСОБА_1 ( адреса розміщення рекламоносія та здійснення діяльності: вулиця Отаманів Соколовських, 1, м. Житомир) працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області встановлено розміщення рекламних засобів (банери в кількості - 2 шт.), які знаходяться на фасаді будинку по вулиці Отаманів Соколовських, 1, м. Житомира, з рекламною інформацією, зокрема, крупним планом розміщено фразу АКЦІЯ! -20%, -30%, -40%, Матрас Центр тощо.
На підставі встановлених обставин, позивачем складено протокол про порушення законодавства про рекламу №004 від 26.05.2017.
Так, у протоколі, зазначено, що зовнішня реклама, розповсюджена ФОП ОСОБА_1 призначена сформувати і підтримати обізнаність та інтерес будь-яких осіб щодо діяльності відділу вказаного субєкта у місті Житомирі, за адресою: вул. Отаманів Соколовських, 1, а її дія спрямована на невизначене коло осіб - споживачів реклами. Слід зазначити, що в рекламній інформації яка надається споживачам, недотримано встановлених законом вимог щодо змісту реклами, чим порушено загальні вимоги до реклами, а саме:
- реклама про знижку цін на продукцію, повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення періоду знижки цін на продукцію (не зазначено термін дії акції) та співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Враховуючи матеріали, фотофіксацію із виявленим порушенням щодо змісту реклами, зовнішню рекламу ФОП ОСОБА_1 розміщено із порушенням загальних вимог до реклами.
Таким чином, посадові особи позивача дійшли висновку, що зовнішня реклама розповсюджена ФОП ОСОБА_1 порушує вимоги чинного законодавства, а саме: частину 5 статті 8 Закону України "Про рекламу", про що й складено протокол про порушення законодавства про рекламу.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач був у письмовому вигляді запрошений до ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області для з"ясування питання дотримання вимог Закону України "Про рекламу" щодо розповсюдження об"єкту вищевказаної зовнішньої реклами на 09.06.2017, що підтверджується копією листа Головного управління від 29.05.2017р. № 06-02/1660 з відміткою про вручення. Вказаний лист відповідачу був направлений за адресою здійснення підприємницької діяльності.(а.с.12-13) Однак, на вказане засідання відповідач не прибув.
09.06.2017 позивачем, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу, прийнято рішення №003 від 09.06.2017 про початок справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 (а.с.14)
Листом від 12.06.2017 №06-02/1856 відповідача повідомлено, що розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відбудеться 26.06.2017 в ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області, що підтверджується копією листа та повідомленням про вручення поштового відправлення. (а.с.15-17)
ФОП ОСОБА_1 отримав лист Головного управління, в якому особисто зафіксував прохання перенесення розгляду справи на 11.07.2017. Також, ФОП ОСОБА_1 додатково проінформовано листом від 29.06.2017. вих. 06-02/2106, що розгляд справи про порушення ним законодавства про рекламу призначений на 11.07.11.07.20172017 та надіслано за адресами здійснення діяльності та проживання. (а.с.18-19) Відповідач у вказаний час на засідання не з"явився.
11.07.2017 посадовими особами позивача було проведено засідання по справі про порушення ФОП ОСОБА_1 законодавства про рекламу, що оформлене протоколом №003 від 11.07.2017. На засіданні встановлено, що повідомлення щодо розгляду справи та обовязок надання інформації в межах ч.2 ст. 26 Закону України "Про рекламу" ФОП ОСОБА_1 проігнорував, у визначений час на розгляд справи до Головного управління не зявився. Клопотань про відкладення розгляду справи, інформації про причини неявки, а також будь-яких інших матеріалів, документів або пояснень від ФОП ОСОБА_1 на час розгляду справи до Головного управління не надходило. Субєкт господарювання письмово проінформований про можливість розгляду справи у разі його неявки або відсутності його представника.(а.с.24)
За результатами розгляду справи Головним управління Держпродспоживслужби у Житомирській області прийнято рішення №003 від 11.07.2017, яким на ФОП ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1; юр.адреса: Шевченка 12-Б, кв. 68, м. Житомир; адреса розміщення рекламоносія та здійснення діяльності: вулиця Отаманів Соколовських, 1, м.Житомир) накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме: 1700,00 грн.та зобов"язано протягом 15-денного терміну з дня отримання рішення сплатити його до державного бюджету. (а.с.25)
Вказане рішення було направлене супровідним листом, проте конверт повернувся з відміткою" за закінченням терміну зберігання", що підтверджується копією листа та конверта. (а.с.26-27)
14.07.2017 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Житомирській області на адресу відповідача було направлено вимогу, у якій повідомлено, що у разі її невиконання, Головне управління буде звертатися в Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради щодо демонтажу зазначеної зовнішньої реклами. Вказана вимога повернулася разом з конвертом з відміткою "за закінченням терміну зберігання". (а.с.30-31)
У зв"язку з несплатою відповідачем штрафних санкцій в добровільному порядку, позивач звернувся до суду та просить стягнути їх у судовому порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про рекламу" контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до пп. 1 п. 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (надалі Положення № 667), основними завданнями Держпродспоживслужби є: реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоровя населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері.
Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи (пункт 7 Положення № 667)
На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю (ч. 2 ст.26 Закону України "Про рекламу").
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 27 Закону України "Про рекламу" особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: 1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно; 2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Згідно з ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В контексті наведеного, суд відмічає, що рекламодавці, виробники реклами та розповсюджувачі реклами несуть відповідальність за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управління Держпродспоживслужби у Житомирській області прийнято рішення №003 від 11.07.2017, яким на ФОП ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1; юр.адреса: Шевченка 12-Б, кв. 68, м. Житомир; адреса розміщення рекламоносія та здійснення діяльності: вулиця Отаманів Соколовських, 1, м.Житомир) накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме: 1700,00 грн. та зобов"язано протягом 15-денного терміну з дня отримання рішення сплатити його до державного бюджету.
Вказане рішення винесено за порушення відповідачем вимог чинного законодавства, а саме: ч. 5 ст. 8 Закону України "Про рекламу" та у відповідності до ст.27 Закону України "Про рекламу".
Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу регулюється Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 9, 10 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів. Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення.
Згідно з п. 11-12, 18 Порядку за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду.
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Як зазначено в п.16, 18 Порядку справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.
За наявності встановлених порушень, контролюючий орган складає відповідний протокол, який є підставою для початку розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та за її результатами приймається рішення про накладення штрафу.
Встановлено, що при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту прав споживачів ФОП ОСОБА_1 ( адреса розміщення рекламоносія та здійснення діяльності: вулиця Отаманів Соколовських, 1, м. Житомир) працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області встановлено розміщення рекламних засобів (банери в кількості - 2 шт.), які знаходяться на фасаді будинку по вулиці Отаманів Соколовських, 1, м. Житомира, з рекламною інформацією, зокрема, крупним планом розміщено фразу АКЦІЯ! -20%, -30%, -40%, Матрас Центр тощо.
На підставі встановлених обставин, позивачем складено протокол про порушення законодавства про рекламу №004 від 26.05.2017.
Так, у протоколі, зазначено, що зовнішня реклама, розповсюджена ФОП ОСОБА_1 призначена сформувати і підтримати обізнаність та інтерес будь-яких осіб щодо діяльності відділу вказаного субєкта у місті Житомирі, за адресою: вул. Отаманів Соколовських, 1, а її дія спрямована на невизначене коло осіб - споживачів реклами. Слід зазначити, що в рекламній інформації яка надається споживачам, недотримано встановлених законом вимог щодо змісту реклами, чим порушено загальні вимоги до реклами, а саме: реклама про знижку цін на продукцію, повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення періоду знижки цін на продукцію (не зазначено термін дії акції) та співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
09.06.2017 позивачем, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу, прийнято рішення №003 від 09.06.2017 про початок справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1
Матеріалами справи підтверджено, що в жодне із засідань, призначених Головним управлінням Держпродспоживслужби для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, відповідач не з"явився. При цьому, обов"язок щодо повідомлення його у письмовому порядку, позивачем виконано.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про рекламу" реклама - це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України "Про рекламу" реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Із досліджених по справі доказів (фотокопій) вбачається, що на фасаді будинку по вулиці Отаманів Соколовських, 1, м. Житомира містяться рекламні засоби (банери) з рекламною інформацією, зокрема, крупним планом розміщено фразу АКЦІЯ! -20%, -30%, -40%, Матрас Центр. При цьому, вони не містять інформації про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, чим порушено вимоги вищевказаної норми.
Оскільки ФОП ОСОБА_1 при розміщенні реклами не дотримано вимог ч. 5 ст.8 Закону України "Про рекламу", суд вважає обґрунтованими позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області про стягнення з відповідача штрафу в розмірі 1700 грн. за порушення законодавства про рекламу.(а.с.7-8)
Згідно з вимогами п. 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 "Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу" сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
При цьому, ч. 11 ст. 27 Закону передбачено, що рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
Вказане рішення про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про рекламу № 003 від 11.07.2017 направлялось фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, що підтверджується супровідним листом та копією конверта з відміткою "за закінченням терміну зберігання"
Доказів оскарження в судовому порядку рішення про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про рекламу № 003 від 11.07.2017 суду не надано, як не надано й доказів сплати штрафу .
Враховуючи, що штраф за порушення вимог Закону України "Про рекламу" у розмірі 1700 грн. відповідачем не сплачено, за відсутності підстав вважати рішення органу владних повноважень безпідставним та неправомірним, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1. вказаної заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86,94,128,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України ,
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень) на користь Державного бюджету: р/р 31115106700002; код платежу 21081100, МФО 811039, УДКСУ у м. Житомирі Житомирської області, код ЄДРПОУ 38035726.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос