Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08.04.2009 р. № 33008/08/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тацій Л.В. при секретарі судового засідання Андрієць М.О.
за участю:
позивач не прибув
представник відповідача не прибув
представник третьої особи не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації, третя особа Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації
про про перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення ,
встановив:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому після уточнення позовних вимог, прийнятих судом, просив суд визнати відмову відповідача у виплаті позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 та 2008 роки - незаконними, зобовязати відповідача зробити перерахунок і виплату позивачеві щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 та 2008 роки в сумі 4000,00 грн.
В судове засідання позивач не прибув, до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі (а.с. 34). В обгрунтування заявлених позовних вимог позивачем в позові зазначено наступне. Позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі пяти мінімальних заробітних плат. Разом з тим, у 2007-2008 роках позивач не отримав вказану допомогу в передбаченому законом розмірі внаслідок невиплати щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На його звернення щодо перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення у визначеному спеціальним законом розмірі відповідач відмовив.
Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської РДА, в судове засідання свого представника не направив, до суду надав заяву з проханням слухати справу без участі його представника (а.с. 44) та письмові заперечення, в яких проти позову заперечував, посилаючись на наступне (а.с. 39). Законом України від 19.12.2006р. було зупинено на 2007-2008 роки виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати, щорічна допомога на оздоровлення виплачувалася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 за № 562.
Третя особа - Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, в судове засідання, призначене на 08.04.2009р., свого представника не направило, до суду надало заяву з проханням слухати справу без участі його представника та заперечення щодо поданого позову, в яких проти позову заперечувала з тих самих підстав, що і відповідач, та просила застосувати щодо позовних вимог ОСОБА_1 строк позовної давності (а.с. 35-37).
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має другу категорію, що підтверджується копією посвідчення А № НОМЕР_1, виданого 28.12.1992р. (а.с. 9).
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ від 28.02.91, в редакції закону, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - пять мінімальних заробітних плат.
Згідно з пунктом 30 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 р. № 489-V на 2007 рік виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати були зупинені та пунктом 20 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»від 28.12.2007 р. № 107-VІ на 2008 рік дія ч. 4 ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»(справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року пункт 30 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»були визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Рішенням Конституційного суду України у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 64, розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ та положень ст. 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, вказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є не конституційними).
Пунктом 5 зазначеного Рішення Конституційного суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення п. 30 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 р. № 489-V втратило чинність 09 липня 2007 року, а положення п. 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»від 28.12.2006 р. № 107-VІ, втратило чинність 22 травня 2008 року.
Відповідно до довідки за № 470 від 03.03.2009 року за підписом начальника управління праці та соціального захисту населення Балаклійської РДА, долученої до матеріалів справи, вбачається, що у 2007 році позивач отримав допомогу на оздоровлення у червні 2007 року в розмірі 100 грн. (а.с. 46).
Відповідно до довідки за № 876 від 13.04.2009 року за підписом начальника управління праці та соціального захисту населення Балаклійської РДА, долученої до матеріалів справи, вбачається, що у 2008 році позивач отримав допомогу на оздоровлення у червні 2008 року в розмірі 100 грн. (а.с. 49).
Як зазначено вище, рішеннями Конституційного суду України від 09.07.2007 та 22.05.2008 визнано неконституційними окремі положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»та «Про Державний бюджет України на 2008 рік», в тому числі щодо зупинення норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які визначають розмір виплати щорічної допомоги на оздоровлення у кратному розмірі до мінімальної заробітної плати.
Позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2007 (а.с. 6) та 2008 роки (а.с. 42), виходячи з норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи з норм Закону України „Про статус і соціальний захист ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідач відмовив позивачу у перерахунку вказаних виплат за 2007 рік листом вих. № 2102 від 20.11.2008 року, посилаючись на виплату допомог в розмірах, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України № 562 (а.с. 7-8).
Відповідач відмовив позивачу у перерахунку вказаних виплат за 2008 рік листом вих. № 405 від 25.02.2009 року, посилаючись на виплату допомог в розмірах, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України № 562 та відсутністю підстав для перерахунку (а.с. 43).
Суд зазначає, що з 09.07.2007 та 22.05.2008 року, у разі звернення осіб про виплату їм щорічної допомоги на оздоровлення за відповідний рік в розмірах, встановлених нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», органи соціального захисту населення не мають підстав відмовляти у здійсненні таких виплат, оскільки з моменту прийняття рішення Конституційним судом України зобовязані діяти на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюючи виплати у розмірах, встановлених саме цим Законом.
Отже, суд вважає, що оскільки з моменту прийняття Конституційним Судом України рішень щодо неконституційності положень ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік” та п. 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ця норма Закону втратила чинність, а тому на момент звернення позивача із заявою до відповідача про перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення діяла ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка підлягала застосуванню до спірних правовідносин.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент Верховна Рада України. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ від 28.02.1991 має вищу юридичну силу і виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, саме Закон підлягає застосуванню при вирішення даного спору.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Кабінет Міністрів України не уповноважений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»зменшувати встановлені останнім конкретні розміри доплат, пенсій і компенсацій, зокрема допомоги на оздоровлення. Навпаки, у частині 1 статті 67 зазначеного Закону встановлено, що ці розміри підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
У Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»викладено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, оскільки відповідно до частини 1 статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження підзаконним актом змісту та обсягу права, наданого Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є безпідставним.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 та 2008 роки відповідно до частини 4 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ від 28.02.1991, в редакції закону від 22.05.2008р. у розмірі пяти мінімальних заробітних плат.
Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду. Згідно з ч. 1 зазначеної статті адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною 2 зазначеної норми встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 4 ст. 99 КАС України, якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення субєкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність субєкта владних повноважень.
Позивач звернувся із відповідною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської РДА. Лист Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської РДА Харківської області датований 20.11.2008 року за вих. № 2102.
Як зазначено вище, позивачу у 2007 році була виплачена допомога на оздоровлення у червні 2007 року в розмірі 100,00 грн., що підтверджується довідкою (а.с. 46).
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»встановлено з 1 січня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати 400 гривень на місяць, з 1 квітня 2008 року - 420 гривень, з 1 липня 2008 року - 440 гривень та з 1 жовтня 2008 року - 460 гривень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачу повинна бути виплачена щорічна допомога на оздоровлення у 2007 році в сумі 2000,00 (дві тисячі грн. 00 коп.) грн., з розрахунку 5 мінімальних заробітних плат (420 грн. х 5=2100 грн.). Фактично виплачено 100,00 грн. Таким чином недоплаченою залишається сума в розмірі 2000,00 грн. (2100-100=2000 грн.).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмова Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської РДА щодо виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у 2007 році не відповідає законодавству.
Як зазначено вище, позивачу у 2008 році була виплачена допомога на оздоровлення у червні 2008 року в розмірі 100,00 грн., що підтверджується довідкою (а.с. 49).
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»встановлено з 1 січня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати 515 гривень на місяць, з 1 квітня 2008 року - 525 гривень, з 1 жовтня 2008 року - 545 гривень та з 1 грудня 2008 року - 605 гривень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачу повинна бути виплачена щорічна допомога на оздоровлення у 2008 році в сумі 2525,00 (дві тисячі пятсот двадцять пять грн. 00 коп.) грн., з розрахунку 5 мінімальних заробітних плат (525 грн. х 5=2625 грн.). Фактично виплачено 100,00 грн. Таким чином недоплаченою залишається сума в розмірі 2525,00 грн. (2625-100=2525 грн.).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмова Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської РДА щодо виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у 2008 році не відповідає законодавству.
Порушення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, тривало з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року і припинилось лише 01.01.2008 року після внесення змін до Законів України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Таким чином, суд, не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання доплати до пенсії, передбаченої нормами Законів України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Позивачем заявлені позовні вимоги щодо перерахунку і виплаті на його користь суми одноразової допомоги на оздоровлення за 2007-2008 роки в розмірі 4000,00 грн.
Під час розгляду справи по суті, судом було встановлено, що позивачу недоплачені суми допомоги на оздоровлення за 2007-2008 роки в розмірі 4525,00 (2000+2525=4525) грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу і не може виходити за межі позовних вимог.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині перерахунку і виплаті на користь позивача суми одноразової допомоги на оздоровлення за 2007-2008 роки в розмірі 4000,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 75, 92, 152 Конституції України, ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-ХІІ від 28.02.91, Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.07, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.05 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 71,94,122, 160-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації, третя особа Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення задовольнити в повному обсязі
Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації у виплаті ОСОБА_1 недоотримані суми одноразової допомоги на оздоровлення за 2007-2008 роки в розмірі 4000,00 (чотири тисячі грн. 00 коп.) грн. незаконними.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 03196357, місце знаходження: май. Ростовцева, 4, м. Балаклія, Харківська обл., 64200) зробити перерахунок і виплату на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 та 2008 роки в розмірі 4000 (чотири тисячі грн. 00 коп.) грн .
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У повному обсязі постанова виготовлена 13.04.2009
Суддя Тацій Л.В.