
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________
УХВАЛА
20 листопада 2017 року Справа №913/810/17
Провадження №14/913/810/17
За позовом Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Харківської філії ПАТ «Укртелеком», м. Харків
до Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації, м. Сватово Луганської області
про стягнення 118100 грн. 66 коп.
Суддя Господарського суду Луганської області Лісовицький Є.А.
Секретар судового засідання Бережна Л.В.
У засіданні брали участь:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність №743 від 12.12.2016;
від відповідача: представник не прибув.
в с т а н о в и в:
Суть спору: Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Харківської філії ПАТ «Укртелеком» (далі – позивач) звернулось до Господарського суду Луганської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації (далі – відповідач) заборгованість у сумі 118100 грн. 66 коп., в тому числі:
- 104974 грн. 71 коп. – заборгованість по витратах, понесених внаслідок надання послуг зв’язку пільговим категоріям населення згідно вимог чинного законодавства;
- 10878 грн. 80 коп. – інфляційні втрати;
- 2247 грн. 15 коп. – 3% річних.
Ухвалою суду від 06.11.2017 розгляд справи №913/810/17 відкладено на 20.11.2017 об 11 год. 35 хв.
У судове засідання 20.11.2017 прибув представник позивача.
На адресу суду від позивача надійшли письмові пояснення №26-15/844 від 16.11.2017, в яких він зазначив, що згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» телекомунікаційні послуги (послуги зв’язку) споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг встановлені законами пільги з оплати послуг зв’язку надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред’явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Пунктом 3 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення) визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення організовують збирання, систематизацію і зберігання інформації про пільговиків, забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, ведуть облік пільговиків, вносять до Реєстру відповідні уточнення тощо.
З огляду на викладене, підставою для початку надання послуг на пільгових умовах є факт пред’явлення споживачем надавачу послуг документа, що підтверджує право на пільги (при цьому отримання від споживача копії такого документа не вимагається).
Оскільки надавачі послуг не мають доступу до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, органи соціального захисту відповідно до п. 11 Положення після отримання від підприємств та організацій, що надають послуги розрахунків за формою « 2-пільга», зобов’язані звіряти їх з даними Реєстру та уточнювати інформацію щодо виявлених розбіжностей.
Отримання інформації про виявлені розбіжності є підставою для внесення змін до розрахунків за формою « 2-пільга» та проведення відповідних перерахунків.
Суд пояснення позивача розглянув, прийняв до уваги та долучив до матеріалів справи разом з доданими до нього документами.
Відповідач правом на участь в судовому засіданні 20.11.2017 не скористався, проте надіслав відзив на позовну заяву №03-09/3405 від 24.10.2017, яким проти позову заперечує з огляду на наступне.
Законом України «Про Державний бюджет на 2016 рік» не було передбачено надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв’язку. Таким чином, на 2016 рік був відсутній кошторис на оплату послуг зв’язку пільговій категорії громадян.
Статтею 89 Бюджетного кодексу України (далі - Кодекс) (у редакції станом на 01.01.2016) визначено перелік видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського, Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад. До них відносяться, зокрема, видатки на виконання державних програм соціального захисту, визначені підпунктом «б» пункту 4 частини першої статті 89 Кодексу, в т.ч. на оплату послуг зв’язку, які згідно з частинами першою та п’ятою статті 102 Кодексу фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, яким також визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік.
Таким чином, діючим законодавством у 2016 році не було врегульовано питання фінансування видатків на виконання програм соціального захисту населення за рахунок коштів місцевих бюджетів, що також підтверджується п. 2.17 бюджетних висновків Верховної Ради України (додаток 1 до Постанови Верховної Ради України від 20.10.2016 №1706-VІІІ «Про висновки пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2017 рік»), який було викладено в такій редакції: «Внести пропозиції щодо врегулювання питання фінансового забезпечення компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян та/надання громадянам пільг з послуг зв’язку за рахунок коштів державного бюджету або законодавчого унормування права органів місцевого самоврядування на надання таких пільг».
Суд відзив відповідача розглянув, прийняв до уваги та долучив до матеріалів справи разом з доданими до нього документами.
Крім того, від Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації надійшла заява №02-03/3680, в якій відповідач просить суд провести судове засідання, яке призначено на 20.11.2017, за відсутності представника відповідача.
Суд заяву відповідача розглянув, задовольнив та долучив до матеріалів справи.
У зв’язку з необхідністю витребувати додаткові документи, вирішити спір по суті у даному судовому засіданні не вбачається можливим, тому розгляд справи слід відкласти.
Керуючись ст. ст. 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1. Розгляд справи відкласти на 11.12.2017 о 10 год. 00 хв.
2. Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, зал судових засідань №205.
3. Зобов’язати позивача надати:
- оригінали документів, які додані до позову в копіях - для огляду в засіданні;
- копії документів, що підтверджують право пільг споживачів з оплати телекомунікаційних послуг щодо стягнення заборгованості з відшкодування яких заявлені позовні вимоги;
- докази направлення/вручення відповідачу рахунків видатків на відшкодування витрат, пов’язаних з наданням пільг на суму, що заявлена до стягнення;
- відомості про сплату боргу відповідачем після звернення з цим позовом до суду (якщо таке мало місце).
4. Зобов’язати відповідача надати:
- докази погашення заборгованості (якщо таке має місце, оригінали відповідних платіжних документів - для огляду у судовому засіданні, належним чином засвідчені копії – до матеріалів справи).
Звертаємо увагу учасників судового процесу, що всі копії документів, що додаються до матеріалів справи та довіреності представників сторін повинні бути належним чином засвідчені відповідно до вимог п. 2 ст. 36 ГПК України. Крім того, п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; засвідчуватись повинна кожна сторінка документу з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи.
Представники сторін повинні мати паспорт, довіреність (оригінал – для огляду, копію – для залучення в матеріали справи), а в необхідних випадках – документ, що посвідчує службове становище.
Явка у судове засідання повноважних та компетентних представників учасників процесу – на їх розсуд.
Не з’явлення повноважних та компетентних представників учасників процесу у судове засідання господарського суду Луганської області не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суддя Є.А. Лісовицький