
Копія
Справа № 822/2781/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Західного офісу Держаудитслужби до Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" , третя особа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії, -
ВСТАНОВИВ:
Західний офісу Держаудитслужби звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки", третя особа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області в якому з врахуванням заяви про зміну позовних вимог просить суд: надати дозвіл Західного офісу Держаудитслужби на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" за період з 01 січня 2015 року по 01 травня 2017 року терміном на 15 робочих днів з 15 січня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ревізійною групою управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" за період з 01 січня 2015 року по завершений місяць 2017 року, за результатами якої складено акт ревізії від 29 травня 2017 року №13-22-08/20.
Проведеним Державною аудиторською службою України аналізом акту вказаної ревізії встановлено не повне відображення та дослідження деяких питань, а також недотримання законодавства при його оформленні порушення законодавства при її проведенні, що дає підстави вважати, що ревізія проведена неякісно, а саме можливе не відображення всіх виявлених фінансових порушень та неповне дослідження питань, передбачених Програмою ревізії, у зв'язку з чим, відповідно до наказу Західного офісу Держаудитслужби від 16 серпня 2017 року №253 призначено службове розслідування стосовно осіб, які провели ревізію.
Отже на думку позивача, виникли правові підстави для ініціювання відповідної позапланової виїзної ревізії, що передбачено ст.11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав не у повному обсязі та просив їх частково задоволити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Суд встановив, що на підставі направлень на проведення ревізії від 28 лютого 2017 року №№143, 144, 145, 147, виданих начальником Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, ревізійною групою проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" за період з 01 січня 2015 року по завершений місяць 2017 року.
За результатами ревізії складений акт від 29 травня 2017 №13-22-08-08/20.
Проведеним Державною аудиторською службою України аналізом акту вищевказаної ревізії встановлено, що при проведенні ревізії мало місце не повне відображення та дослідження наступних питань щодо:
- несвоєчасного виконання державного оборонного замовлення (виконання з порушенням терміну у травні 2015 року), у зв'язку з чим до Підприємства застосовано штрафні санкції на суму 3,5 млн. гривень;
- не досліджено факт систематичної невиплати заробітної плати у січні - липні 2015 року;
- не досліджено причини виникнення заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, яка відображена в акті перевірки Державної фіскальної служби України та унаслідок виникнення якої до Підприємства застосовано штрафні санкції на загальну суму 1,8 млн. гривень;
- не відображено в акті ревізії фактів неправомірного нарахування та виплати премії колишньому керівнику Підприємства;
- не забезпечено належної перевірки взаємовідносин між Підприємством та приватним виробничо-комерційним підприємством "Механік".
При цьому, акт ревізії оформлений з недотриманням абз.4 п. 35 Порядку та пункту 3.4.2 розділу 4 Методичних рекомендацій щодо здійснення інспектування органами Державної фінансової інспекції України, затверджених наказом Держфінінспекції від 14 грудня 2011 року № 90.
У зв'язку з виявленими порушеннями наказом Західного офісу Дсржауднтслужби від 16 серпня 2017 року №253 "Про проведення службового розслідування" призначено проведення службового розслідування з 16 серпня 2017 року по 15 вересня 2017 року стосовно головного державного фінансового інспектора відділу взаємодії з правоохоронними органами ОСОБА_3. головного державного аудитора відділу контролю в органах влади, оборони, правоохоронних органів та за місцевими бюджетами Дюби В Д., головного державного аудитора відділу контролю в галузі ЖКГ, інфраструктури та зв'язку ОСОБА_4, які не забезпечили належного проведення ревізії Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки", у межах якого запросити представників Підприємства на засідання дисциплінарної комісії для особистого викладення аргументів, надання додаткової інформації та документальних носіїв інформації; заступника начальника управління - начальника відділу взаємодії з правоохоронними органами ОСОБА_5 за незабезпечення належного координування вищевказаної ревізії.
Наказом Західного офісу Держаудитслужби від 18 вересня 2017 року №280 "Про продовження терміну проведення службового розслідування", термін проведення службового розслідування продовжено до 29 вересня 2017 року.
Таким чином, позивач вважає, що існують підстави для надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Згідно з ст.11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" №2939-XII (далі - Закон №2939-XII) органами державного фінансового контролю можуть проводитись виїзні ревізії як в плановому, так і в позаплановому порядку.
Відповідно до п.6 ч.5 статті 11 Закону №2939-XII, позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться, зокрема, у разі, коли у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю, та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Згідно з ч.6 ст.11 Закону №2939-XII, позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Відповідно до частин 8, 11 ст. 11 Закону №2939-XII орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що Західним офісом Держаудитслужби Державної аудиторської служби України, яка є вищестоящим органом державного фінансового контролю щодо Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснено перевірку акту ревізії від 29 травня 2017 року №13-22-08/20, під час якої виявлено, що висновки нижчестоящого органу державного фінансового контролю не відповідають вимогам законодавства, у зв'язку з чим, розпочато службове розслідування стосовно посадових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили ревізію підконтрольної установи, що є обставиною, яка дає підстави для вирішення питання проведення позапланової виїзної ревізії (п.6 ч.5 ст. 11 Закону №2939-XII), яка відповідно до ч.6 ст.11 Закону №2939-XII здійснюється на підставі рішення суду.
Таким чином, суб'єкт владних повноважень довів наявність законних підстав для проведення позапланової виїзної ревізії Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки", тому адміністративний позов слід задоволити.
Разом з тим, суд не погоджується з доводами відповідача, про те, що позапланову ревізію слід провести з окремих питань, оскільки суд не може встановити, які саме питання належним чином були дослідженні в ході проведення ревізії, так як суд не проводив дослідження акту ревізії, а лише встановлював підстави для проведення позапланової ревізії.
Водночас, відповідно до ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З метою захисту прав відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та звернути увагу на те, що позапланова виїзна ревізія повинна бути проведена у межах питань попередньої ревізії, а саме відповідно до ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" за період з 01 січня 2015 року по завершений місяць 2017 року, яка проводилась у період з 01 березня 2017 року по 22 травня 2017 року.
Керуючись статтями 86, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задоволити.
Надати дозвіл Західному офісу Держаудитслужби на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" (код ЄДРПОУ 23831376) за період з 01 січня 2015 року по 01 травня 2017 року, у межах питань попередньої ревізії, терміном 15 робочий днів, починаючи з 15 січня 2018 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 21 листопада 2017 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1