Постанова № 70377893, 15.11.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2017
Номер справи
809/1402/17
Номер документу
70377893
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" листопада 2017 р. Справа № 809/1402/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шумея М.В.,

секретаря судового засідання - Шпак М.М.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СТД ГРУП ПЛАС" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання недійсним та скасування рішення №0000464001 від 13.07.2017,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю СТД ГРУП ПЛАС звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення №0000464001 від 13.07.2017 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 164017,90 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що працівники контролюючого органу під час фактичної перевірки обєкту, в якому здійснює підприємницьку діяльність позивач, дійшли до помилкових висновків про реалізацію тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін встановлених виробником, реалізації тютюнових виробів з полиць самообслуговування та реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку. Представник позивача вважає вказані твердження відповідача безпідставними, так як згідно фіскальних чеків тютюнові вироби реалізовані за ціною, нижчою від максимальної роздрібної ціни, встановленої виробником з врахуванням суми акцизного податку. При цьому, фіскальні чеки, які формуються в господарській одиниці магазину Тор-Ба, незалежно від виду реалізованої продукції, включають вартість наданих послуг з обслуговування, а тому загальна сума за розрахунковими документами з реалізації товарів, в тому числі підакцизних, збільшується відповідно на вартість послуги з обслуговування. Вважає, що висновки акту перевірки, щодо застосування штрафних санкцій за продаж тютюнових виробів з полиць самообслуговування, оскільки в магазині відсутні полиці самообслуговування з яких би реалізовувалися тютюнові вироби. Також вважає безпідставним та необгрунтованим висновок акту перевірки, щодо встановлення факту реаліззації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка. В звязку з наведеним, представник позивача просить суд визнати протиправним та скасувати рішеня в частині застосування фінансових санкцій в сумі 164017,90 грн.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив, з підстав, викладених в письмовому запереченні від 27.10.2017 (а.с.36-37). В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.

Посадовими особами Головного управління ДФС у Івано-Франківській області на підставі наказу №984 від 20.06.2017 "Про проведення фактичної перевірки" (а.с.38), направлень на перевірку №1061 та №1062 від 20.06.2017 (а.с.39-40), з метою здійснення контролю за дотриманням суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів, порядку здіснення розрахункових операцій, наявності ліцензій, інших документів та відповідно статті 20 та пунктів 80.2.2. та 80.2.5. статті 80 Податкового кодексу України проведено фактичну перевірку магазину "Тор-ба", що розташований за адресою: вул. Русина 4а, м. Коломия, - який належить товариству з обмеженою відповідальністю "СТД ГРУП ПЛАС".

За наслідками фактичної перевірки складено акт за №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 (а.с.43).

Згідно вказаного акту №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 під час перевірки магазину "Тор-Ба" встановлено порушення:

- статті 15-3 Закону України від 19.11.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (зі змінами та доповненнями);

- Закону України від 06.07.1995 №265/95 ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями);

- статті 221,226 Податкового кодексу України від 02.10.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями);

Зокрема, в акті перевірки №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 представники контролюючого органу зазначили, що через реєстратор розрахункових операцій КМ 00000245 (фіскальні чеки від 21.06.2017 згідно контрольних стрічок РРО) проведені розрахункові операції при реалізації тютюнових виробів за цінами вищими від максимальних роздрібних цін встановлених виробником; алкогольних напоїв за цінами нижчими від встановлених мінімальних або роздрібних цін; тютюнових виробів з полиць самообслуговування; алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка. А саме 21.06.2017 реалізовано:

-одну пачку сигарет Кент Silver сума по фіскальному чеку реалізації роздрукованого о 13:11:04 год., склала 32.38 грн. Максимальна роздрібна ціна на вказані сигарети згідно накладної виданої ТОВ "Тедіс Україна" від 09.06.2017 №ФР17-000060183 складала 29,00 грн. без суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу (з сумою акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу 30,45 грн.) за одну пачку. На момент перевірки в наявності знаходилося тютюнових виробів на 140217,90 грн.

- одну пляшку коньяку "Жан-Жак" 0,5 л міцності 42% по ціні 123,55 грн., - за ціною нижчою від встановлених мінімальних, відпускних або роздрібних цін на дані напої. У залишку знаходилася одна пляшка фінансова санкція 10000.

- з полиць самообслуговування одну пачку сигарет Кент Silver по ціні 32,38 грн., та одну пачку сигарет Rothmans Blue 25 шт., по ціні 26,46 грн., - фінансова санкція 6800грн.

- один тетрипакет вина Лідія рож., н/сол міцністю 9-13% по ціні 42 грн., без марки акцизного податку встановленого зразка фінансова санкція 17000 грн.

В звязку із виявленими порушенням чинного законодавства, на підставі акту перевірки за №45/09-19-40-01/38153422 від 13.07.2017, за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками, відповідно до статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0000464001 від 13.07.2017, яким застосовано до позивача штраф у розмірі 174017,90 грн.(а.с.10). Вказане рішення Головного управління ДФС у Івано-Франківській області про застосування фінансових санкцій №0000464001 від 13.07.2017 позивач просить суд визнати недійсним та скасувати в частині фінансових санкцій 164017,90 грн., - у зв'язку з тим, що підприємство визнає факт про роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами нижчими від встановлених мінімальних цін, відповідно до Постанови Кабінету міністрів України №957 від 30.10.2008р., а саме реалізацію одної пляшки коньяку "Жан-Жак" 0,5 л міцності 42% по ціні 123,55 грн. Застосована фінансова санкція 10000 грн., сплачена до бюджету.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Стаття 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" регулює питання щодо максимальної роздрібної ціни тютюнових виробів.

Так, згідно вказаної статті, встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України. Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати. Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

При цьому, відповідно до підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.

Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

В свою чергу, акцизний податок це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції) (підпункт 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України встановлено, що обєктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно підпункту 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 Податкового кодексу України, базою оподаткування акцизним податком, у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок, є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.

Пунктом 215.1 статті 215 Податкового кодексу України передбачено, що до підакцизних товарів належать, зокрема, тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.

Відповідно до підпункту 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 5 відсотків.

З огляду на викладене, сума акцизного податку з роздрібної реалізації розраховується з вартості тютюнових виробів, що не перевищує їх максимальну роздрібну ціну, встановлену виробником (імпортером), яка зазначена на пачці.

Таким чином, максимальна вартість тютюнових виробів у роздрібній мережі складається з максимальної роздрібної ціни, зазначеної на пачці, збільшеної на п'ять відсотків.

В даному випадку, в акті перевірки за №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 представники контролюючого органу зазначили, що 21.06.2017 в магазині "Тор-Ба", що належить позивачу, було реалізовано сигарети Kent Silver, 1 пачка за 32,38 грн. При цьому, представники відповідача зазначили, що максимальна роздрібна ціна на вказані сигарети згідно накладної виданої ТОВ "Тедіс Україна" від 09.06.2017 №ФР17-000060183 складала 29,00 грн. без суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу (з сумою акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу 30,45 грн.) за одну пачку.

Суд звертає увагу на те, що форми і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків субєктами господарювання для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, ресторанного господарства та послуг, а також комерційними агентами банків та небанківськими фінансовими установами при прийманні готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування, за винятком програмно-технічних комплексів самообслуговування, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів, та розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, визначено Положенням про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого Міністерством фінансів України від 21.01.2016 №13.

Розділ ІІ вказаного Порядку стосується фіскального касового чеку на товари (послуги). Так, відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого Міністерством фінансів України від 21.01.2016 №13, фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).

Згідно пункту 2 Розділ ІІ вищевказаного Порядку, касовий чек повинен містити такі обовязкові реквізити: найменування господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для субєктів господарювання, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Кодексом; перед номером друкуються великі літери "ПН"; для субєктів господарювання, що не є платниками ПДВ, - податковий номер або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), перед яким друкуються великі літери "ІД" (ідентифікаційні дані); якщо кількість придбаного товару (обсяг отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги); вартість одиниці виміру товару (послуги); назва товару (послуги); літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги) (для субєктів господарювання, що зареєстровані як платники ПДВ); позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит, тощо) та суму коштів за цією формою оплати; загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО"; для субєктів господарювання, що зареєстровані як платники ПДВ, - окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкуються великі літери "ПДВ"; для субєктів господарювання роздрібної торгівлі, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів та зареєстровані платниками акцизного податку (субєктів господарювання, що зареєстровані платниками іншого податку, крім ПДВ), - окремим рядком розмір ставки такого податку, загальну суму такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкується назва такого податку. У реквізиті Акцизний податок його назва наводиться згідно з Кодексом. За потреби дозволяється використовувати скорочення; порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН"; напис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та найменування або логотип виробника.

Пунктом 3 розділу ІІ Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого Міністерством фінансів України від 21.01.2016 №13, передбачено, що рядки 5 і 6 повторюються відповідно до кількості різних назв товарів (послуг), які оплачені за одним касовим чеком. Якщо кількість придбаного товару (обсяг отриманої послуги) дорівнює одиниці виміру, то відомості про товар (послугу) можна друкувати в одному рядку. Якщо реєстратор розрахункових операцій працює з цінами (тарифами), що включають ПДВ, то в касовому чеку друкується вартість кожного товару (послуги) з урахуванням ПДВ, інакше - вартість без урахування ПДВ.

В даному випадку, до вказаного акту перевірки за №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 було долучено копію фіскального чеку від 21.06.2017, роздрукованого о 13:11:04 год., через реєстратора розрахункових операцій KM 00000245 за №0155359 0144657 (а.с.11). Наведена копія фіскального чеку була досліджена в судовому засіданні та згідно змісту якої суд встановив, що вказаний фіскальний чек містить відомості про дві операції: продаж товару - сигарети Kent Silver, 1 пачка, вартістю 29,48 грн.; надання послуги - обслуговування, вартістю 2,90 грн. Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах даного фіскального чеку визначена в розмірі 32,38 грн.

При цьому, інформація про вищевказані товар та послугу зазначену у фіскальному чеку від 21.06.2017, роздрукованого о 13:11:04 год., через реєстратор розрахункових операцій KM 00000245 за №0155359 0144657, окремими рядками із наведенням вартості придбаного товару та отриманої послуги, тобто з дотриманням форми та змісту фіскального касового чеку на товари (послуги), встановленого розділом ІІ Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого Міністерством фінансів України від 21.01.2016 №13.

Таким чином, з огляду на зміст фіскального чеку від 21.06.2017, роздрукованого о 13:11:04 год., через реєстратор розрахункових операцій KM 00000245 за №0155359 0144657, фактична вартість сигарет Kent Silver становила 29,48 грн., що очевидно є нижчою максимальної роздрібної ціни на вказані сигарети з сумою акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу - 30,45 грн., яка вказана представниками контролюючого органу в акті перевірки №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 року.

З огляду на вищевикладені обставини, суд вважає, що представники відповідача помилково визначили загальну вартість придбаного товару та отриманих послуг за вказаним фіскальним чеком як вартість лише тютюнових виробів, не врахувавши вартість за послуги з обслуговування, а тому висновок контролюючого органу про те, що позивачем здійснено роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками, не відповідає дійсності та суперечить встановленим в судовому засіданні обставинам справи.

Водночас, відповідно до акту перевірки №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 року долучено копії фіскальних чеків за №0155359 014465, №0155361 0144659, роздрукованих 21.06.2017 року о 13:11:04 та о 13:15:24 год., через реєстратор розрахункових операцій KM 00000245 - з якого вбачається придбання однієї пачки сигарет Кент Silver по ціні 29,48 грн., та одніє пачки сигарет Rothmans Blue по ціні 26,46 грн.

На спростування вищезназначених обставин представником позивача в судовому засіданні додано фотографії з місця проведення розрахунків із споживачами, а також фотографій із торгового залу магазину "Тор-ба", з яких вбачається, що на полицях самообслуговування в торговому залі магазину розміщені і знаходять тільки алкогольні напої. Продаж тютюнових виробів у магазині здійснюється з полиць, які розміщені і знаходяться на місці проведення розрахунків продавцем. Тому тютюнові вироби можна придбати тільки зайшовши на робоче місце особи, яка здійснює розрахунки із споживачами.

На підставі вищенаведеного суд вважає, що працівниками відповідача не доведено факту реалізації тютюнових виробів з полиць самообслуговування.

Також, згідно висновку акту перевірки №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 року долучено фіскальний чек № 0155361 0144659, роздрукований 21.06.2017 року о 13:15:24 год., через реєстратор розрахункових операцій KM 00000245, придбано один тетрипакет вина "Лідія" 1 Л міцністю 9-13 %., та вартістю 42,00 грн., без марки акцизного податку встановленого зразка.

Відповідно до абзацу третього частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Підпунктом 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що марка акцизного податку спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Також, підпунктом 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Згідно статті 20 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251 "Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів" маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції. Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

В судовому засіданні встановлено, що вся отримана партія товару поступила в реалізацію з марками акцизного податку та виставлена була на торгові полиці самообслуговування з марками акцизного податку, що підтверджується дослідженою видатковою накладною ТзОВ "Аскор-Україна" № КАС0000726 від 07.03.2017 року на отримання товару ТзОВ "СТД ГРУП ПЛАС", у тому числі, вино "Лідія" рож. н/сол. Винлюкс 1 Л - в кількості 5 тетрипакетів. Відповідно до якої вказаний товар отримано з марками акцизного податку, та податок за даний товар сплачено до державного бюджету.

Тому, суд вважає висновок акту перевірки №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 року, щодо реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, в даному випадку вина "Лідія" н/сол. 1Л міцністю 9-13 %., та вартістю 42,00 грн., необгрунтованим та безпідставним.

Щодо прийняття Головним управлінням ДФС Івано-Франківській області 13.07.2017 рішення №0000464001 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "СТД ГРУП ПЛАС" фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 164017,90грн., то суд вказує на наступне.

Статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Так, механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790.

Пункт 2 вищевказаного Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів встановлює, що фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

До субєктів господарювання, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом (пункт 3 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів").

Так, абзацами 9, 13, 14 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено застосування до субєктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафі у разі: продажу тютюнових виробів з полиць самообслуговування -6800 грн.; роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень; виробництва, зберігання,транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень;

Таким чином, підставою для застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" є встановлений факт порушення вимог даного Закону.

З огляду на те, що судом встановлено вище безпідставні та необгрунтовані висновки відповідача про здійснення позивачем роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками, реалізації тютюнових виробів з полиць самообслуговування та реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку, а тому, відповідно, були відсутні також підстави для прийняття Головним управлінням ДФС у Івано-Франківській області 13.07.2017 рішення №0000464001 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю СТД ГРУП ПЛАС фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у вигляді застосування штрафних санкцій в частині 164017,90грн.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

При цьому, згідно частин 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд звертає увагу на те, що представник відповідача не надав суду належних доказів вчинення позивачем правопорушення, за яке абзацом 15 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачена відповідальність у вигляді застосування фінансових санкцій.

За таких обставин, оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що рішення Головного управління ДФС у Івано-Франківській області №0000464001 від 13.07.2017 в частині застосування фінансових санкцій в сумі 164017,64 грн., - прийняте без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Івано-Франківській області №0000464001 від 13.07.2017 в частині застосування фінансових санкцій у сумі 164 017 (сто шістдесят чотири тисячі сімнадцять) грн., 90 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Шумей М.В.

Постанова складена в повному обсязі 20.11.2017.