Ухвала суду № 7037653, 01.10.2009, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2009
Номер справи
22-а-11233/08/9104
Номер документу
7037653
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2009 року №22-а-11233/08/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого-судді: Пліша М.А.,

суддів: Шавеля Р.М., Стародуба О.П.

при секретарі судового засідання: Вітер І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції на постанову Господарського суду Тернопільської області від 13 червня 2008 р. у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Тернопільголовпостач» до Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції, за участю третьої особи - Тернопільського міського управління земельних ресурсів про скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И Л А :

Відкрите акціонерне товариство «Тернопільголовпостач» звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції, за участю третьої особи - Тернопільського міського управління земельних ресурсів в якому просило скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача №0012162304/0/81311 від 03.12.07р. про визначення Відкритому акціонерному товариству "Тернопільголовпостач" сум податкового зобов'язання із земельного податку в розмірі 152286,23 грн. у т.ч. 101524,15 грн. за основним платежем та 50762,08 грн. за штрафними санкціями та №0000042401/0/81309 від 03.12.07р. про застосування штрафних санкцій в розмірі 1320 грн. за відчуження активів, що перебували в податковій заставі, без попередньої згоди податкового органу.

Постановою Господарського суду Тернопільської області від 13.06.08р. позовні вимоги задоволено та скасовано податкові повідомлення-рішення відповідача від 03.12.2007 року №0012162304/0/81311 та № 0000042401/0/81309.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Тернопільська об’єднана державна податкова інспекція оскаржила його в апеляційному порядку, вважає постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що згідно ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видає відповідний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Довідки, що видаються органами земельних ресурсів власникам землі та землекористувачам про нормативну грошову оцінку їх земельних ділянок, видаються тільки на підставі рішень органів виконавчої влади та є підставою згідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» для нарахування земельного податку.

Саме на підставі такої довідки, яка містить дані про власника чи землекористувача, адресу і площу земельної ділянки, розмір її грошової оцінки, платник податків, юридична особа чи суб'єкт підприємницької діяльності самостійно обчислює суму земельного податку і подає розрахунок до відповідного органу державної податкової служби.

Так, згідно такої довідки ( про грошову оцінку земельної ділянки по вул.Промислова, 20) Тернопільського міського відділу земельних ресурсів від 05.10.2000 року за № 1834/14, яка видана позивачу вказано, що функціональне використання земельної ділянки «Землі комерційного використання» та грошова оцінка земельної ділянки становить 10431578,24 грн. Дана довідка видана на підставі рішення Тернопільської міської ради від 29.12.1999 року «Про грошову оцінку земель м. Тернополя».

У товариства по вул. Промисловій, 20 у м. Тернополі знаходяться не виробничі приміщення, а адміністративні та складські. Тому, земельна ділянка по вул. Промисловій 20 належить до категорії земель за функцією використання - до земель «комерційного використання», оскільки до таких належать землі оптової торгівлі та складського господарства, а тому грошова оцінка таких земель є іншою ніж для земель промисловості.

Оскільки, позивач користується земельною ділянкою на підставі Державного акту на право постійного користування від 29.09.1994 року за № 27, а отже дана земельна ділянка не перебуває у власності товариства, а є власністю держави і товариство лише користується нею. Враховуючи наведене, для зміни цільове призначення земельної ділянки органу місцевого самоврядування (Тернопільська міська рада) необхідно прийняти необхідне рішення.

Всупереч рішення Тернопільської міської ради від 29.12.1999 року «Про грошову оцінку земель м. Тернополя» Тернопільським міським відділом земельних ресурсів, товариству видана довідка від 08.09.2004 року за № 5591/18/02, згідно якої вказано, що функціональне використання земельної ділянки «Землі промисловості» та грошова оцінка земельної ділянки становить 6369400,73 грн.

Також, апелянт вважає, що судом при задоволенні позовних вимог ВАТ «Тернопільголовпостач» стосовно скасування податкового повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штраф за відчуження активів які перебували у податковій заставі у розмірі 1320 грн. не взято до уваги, що товариством порушено процедуру погашення податкового боргу, яка закріплена нормами Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Активи ВАТ «Тернопільголовпостач» у відповідності до пп..8.2.1 п.8.2 ст.8 вище вказаного Закону перебували в податковій заставі.

Підпунктом 8 .6.1 пункту 8.6 статті 8 вище вказаного Закону передбачено, що платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом , а саме: купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, що використовується у підприємницькій діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні.

Всупереч даної норми в період, коли активи позивача перебували в податковій заставі згідно акту опису від 23.04.2007 року, товариство без попереднього узгодження з податковим органом здійснив відчуження активів, а саме реалізувало холодильну камеру згідно накладної від 12.06.2007 р. 14220.

Враховуючи наведене, а також чинні на момент проведення перевірки судові рішення, застосування Тернопільською ОДПІ штрафних санкцій за відчуження активів, що перебували в податковій заставі без попереднього письмового узгодження з податковим органом, є таким, що відповідають як фактичним обставинам справи, так і нормам законодавства.

Враховуючи викладене просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог - відмовити.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що працівниками податкової інспекції проведено виїзну планову перевірку ВАТ «Тернопільголовпостач» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.06р. по 30.06.07р., за результатами якої складено Акт № 40932/23-09/01882806 від 20.11.2007 р.

Відповідно до змісту Акта перевірки, податковими повідомленнями - рішеннями №№ 0000032304/0/9324, 0000042304/0/9325 від 18.02.2006р., №№ 0000032304/1/23925, 0000042304/1/23924 від 20.04.2006р., №№ 0000032304/2/40214, 0000042304/2/40213 від 03.07.2006р. до ВАТ «Тернопільголовпостач» визначено податкові зобов'язання по податку на додану вартість та земельному податку.

На визначені суми податкових зобов'язань, податковим органом виставлено податкові вимоги №1/580-28378 від 19.04.07р. та №2/732-36584 від 24.05.07р.

23 та 27 квітня 2007 року, податковим керуючим проведено опис активів, на які поширюється право податкової застави, про що складено відповідні Акти №№29536/7/24-0143, 29537/7/24-0143 та №30504/7/24-0143 .

12 червня 2007 року згідно накладної №14220 ВАТ «Тернопільголовпостач» реалізувало холодильну вітрину «Карпати» на суму 1320 грн., яка згідно акта опису від 23.04.07р. №29537/7/24-0143 перебувала у податковій заставі, чим порушило, за твердженням податкового органу п.п.8.6.1 п.8.6 ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Крім того, на думку перевіряючих, позивачем порушено ст. 7 Закону України «Про плату за землю», а саме, зменшено грошову оцінку земельної ділянки за рахунок зміни її функціонального використання, без дотримання законодавчо встановленого порядку зміни цільового призначення земельної ділянки, що призвело до заниження належного до сплати земельного податку за період з грудня 2005 року по червень 2007 року (включно) на загальну суму 101524,15 грн.

Такий висновок податковим органом зроблено у зв'язку з тим, що земельний податок обраховувався платником, виходячи з грошової оцінки земельної ділянки по вул. Промислова, 20 визначеної як «Землі промисловості» в сумі 6 369 400,73 грн. відповідно до інформації Тернопільського міського відділу земельних ресурсів №5591/18/02 від 08.09.04р. В той час, Довідкою Тернопільського міського відділу земельних ресурсів від 05.10.2000р. №1834/14 функціональне використання даної земельної ділянки визначено «Землі комерційного призначення» із грошовою оцінкою 10 431 578,24 грн. При цьому, зміна цільового призначення земельної ділянки у порядку визначеному законодавством не проведена.

На підставі Акту перевірки № 40932/23-09/01882806 від 20.11.07р. відповідачем прийнято спірні податкові повідомлення-рішення

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що постановою господарського суду Тернопільської області від 06 жовтня 2006 року у адміністративній справі №7/172-3078, позовні вимоги ВАТ «Тернопільсьголовпостач» задоволено повністю, податкові повідомлення-рішення прийняті Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією № 0000032304/0/9324 від 18.02.2006р., № 0000042304/0/9325 від 18.02.2006р., № 0000032304/0/23925 від 20.04.2006р., № 0000042304/1/23924 від 20.04.2006р., № 0000032304/2/40214 від 03.07.2006р., № 0000042304/2/40213 від 03.07.2006р. визнано нечинними. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 12.03.07р. постанову господарського суду Тернопільської області від 06 жовтня 2006 року скасовано, прийнято нову постанову, якою в позові ВАТ «Тернопільсьголовпостач» відмовлено повністю. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 січня 2008 року, постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.03.07р. скасовано, а постанову господарського суду Тернопільської області від 06 жовтня 2006 року у адміністративній справі №7/172-3078 залишено в силі.

Отже судовими рішеннями, встановлено факт неправомірного визначення податковим органом ВАТ «Тернопільголовпостач» податкових зобов'язань по податку на додану вартість та земельному податку.

Тому з врахуванням п.п.5.2.4 п.5.2 ст. 5, п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5, п.1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», вище вказані податкові зобов'язання залишились не узгодженими (не стали податковим боргом), а відтак, оскільки інших податкових зобов'язань (податкового боргу), на момент реалізації холодильної вітрини «Карпати» 12.06.07р. у відповідача не було, то відповідно і не має правових підстав проведення опису активів, на які поширюється право податкової застави у відповідача не було.

Щодо визначення ВАТ «Тернопільголовпостач» податкового зобов'язання по земельному податку за період з грудня 2005 року по червень 2007 року (включно) на загальну суму 101524,15 грн., то судом першої інстанції вірно враховано, що, відповідно до Закону України «Про плату за землю» (в редакції, яка, діяла на момент виникнення спірних правовідносин), плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Згідно з ст. 23 вище загаданого Закону, грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень п.1, п.п.9 п. 5 Типового положення про міське (міст обласного та районного значення) управління (відділ) земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №200, управління (відділ), яке є територіальним органом Держкомзему і підзвітне та підконтрольне Держкомзему і відповідно Республіканському комітету по земельних ресурсах Автономної республіки Крим, обласному головному управлінню земельних ресурсів, районному відділу земельних ресурсів, відповідно до покладених на нього завдань видає юридичним та фізичним особам довідки про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Отже позивач правомірно перерахував суму податкового зобов'язання з плати за землю з урахуванням грошової оцінки земельної ділянки, визначеної в інформації Тернопільського міського відділу земельних ресурсів №5591/18/02 від 08.09.04р. Ці обставини встановлені ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 січня 2008 року у вище зазначеній справі №7/172-3078.

За таких обставин суд першої інстанції обгрунтовано скасував спірні податкові повідомлення – рішення.

З врахуванням вище викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А :

апеляційну скаргу Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції – залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Тернопільської області від 13 червня 2008 р. у справі № 6/4-202 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя : М.А.Пліш

Судді: О.П. Стародуб

Р.М.Шавель

Повний тест ухвали виготовлено

06.10.2009 р.