
Справа № 565/836/17
Провадження № 2-а/565/75/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2017 року м.Вараш
о 10 годині 00 хвилин
Кузнецовський міський суд Рівненської області в особі:
головуючого - судді Горегляд О.І.,
з участю:
- секретаря судового засідання - Алексейчик А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі по тексту - Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області), в якому просить суд зобов'язати відповідача провести їй з 21 квітня 2017 року перерахунок пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплачувати її в подальшому з урахуванням проведеного перерахунку та з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж згідно з ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначені позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтовуються тим, що вона перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному УПФ України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно з доводами позивачки вона має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, її стаж роботи становить 37 років, про що свідчить трудова книжка і розпорядження відповідача про призначення пенсії. За таких обставин, ОСОБА_1 стверджує, що відповідно до ст.49, ч.2 ст.56, ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона має право на збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу роботи, але не вище 75 процентів заробітку. При цьому позивачка зазначила, що 21 квітня 2017 року вона звернулася до Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте відповідач листом №1557/П-417 від 03 травня 2017 року відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії з тих мотивів, що підвищення до пенсії за понаднормативний стаж передбачено ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено лише пільги щодо обчислення стажу роботи. Вказану відмову Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 вважає неправомірною. Зокрема, позивачка стверджує, що постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року і №393 від 07 липня 1992 року, на які покликався відповідач, не мають жодного відношення до предмету даного спору, а постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06 липня 2011 року для постраждалих від катастрофи на Чорнобильській АЕС, категорії 4, затверджені лише додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, і підвищення непрацюючим пенсіонерам, що передбачені ст.ст.51, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно. Посилання Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області на Бюджетний кодекс України, на думку ОСОБА_1, є безпідставним, адже згідно з ст.ст.71, 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» бюджет Пенсійного фонду затверджується Правлінням Пенсійного фонду, джерелами його формування в основному є надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на державне пенсійне страхування, та кошти державного бюджету і цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, а також через те, що кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
У судове засідання позивачка і представник відповідача, будучи належним чином повідомленими про час, дату і місце розгляду даної адміністративної справи, не з'явилися.
ОСОБА_1 у заяві від 25 липня 2017 року клопотала про розгляд справи без її участі на підставі наявних доказів.
05 жовтня 2017 року Володимирецьке об'єднане УПФ України Рівненської області подало в суд письмові заперечення проти позову ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії (лист №2825/08-02 від 04 жовтня 2017 року), та просило розглянути справу за відсутності його представника. Вказані письмові заперечення відповідача ґрунтуються на тому, що позивачка отримує пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і підвищення пенсії за понаднормативний стаж передбачено ст.28 зазначеного Закону, згідно із якою, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.28 цього Закону, але не більше ніж на 1 процент мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Згідно з доводами Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, не передбачено застосування положень ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Окрім цього, відповідач зазначив, що бюджетні призначення для виплат пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у відповідні періоди визначено з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України №393 від 07 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» і №745 від 06 липня 2011 року «Про встановлення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», виходячи з передбачених ними розмірів. За таких обставин, Володимирецьке об'єднане УПФ України Рівненської області вважає, що взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень згідно з п.п.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України є порушенням бюджетного законодавства. З цих мотивів відповідач просить суд повністю відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Враховуючи наявність зазначених заяв сторін, на підставі ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України суд визнав можливим здійснення розгляду даної адміністративної справи у відсутності позивачки і представника відповідача на підставі наявних доказів.
Дослідивши та оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії.
Такий висновок суду ґрунтується на наступних встановлених фактичних обставинах.
Судом встановлено, що позивачка має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4. Наведені обставини підтверджуються посвідченням серії НОМЕР_2 виданим Рівненською обласною державною адміністрацією 01 лютого 1994 року.
Згідно з пенсійним посвідченням НОМЕР_3, серії НОМЕР_4, виданим Пенсійним фондом України 05 жовтня 2011 року, ОСОБА_1 - пенсіонерка.
Матеріали пенсійної справи №120987 свідчать, що з 07 квітня 2011 року до теперішнього часу позивачка отримує пенсію за віком та перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному УПФ України Рівненської області.
Дані про стаж роботи і заробіток ОСОБА_1 та сплату відповідних внесків наявні у матеріалах пенсійної справи №120987.
З трудової книжки серії НОМЕР_5 слідує, що загальний стаж роботи позивачки становить понад 15 років. Цей факт визнається відповідачем. Так, у розпорядженні №120987 від 03 грудня 2015 року зазначено, що загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 37 років 10 місяців і 29 днів (станом на 31 березня 2015 року).
21 квітня 2017 року позивачка звернулася до Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у якій просила збільшити розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 % заробітку.
У листі №1557/П-417 від 03 травня 2017 року відповідач повідомив позивачку про відсутність, на його думку, законних підстав для перерахунку її пенсії. Вказану відмову в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 Володимирецьке об'єднане УПФ України Рівненської області обґрунтовувало тими ж самими доводами, що й у поданих письмових запереченнях проти позову. При цьому відповідач вказав, що позивачка отримує пенсію за віком з 07 квітня 2011 року за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і підвищення до пенсії за понаднормативний стаж передбачено ст.28 зазначеного Закону.
Таким чином, сукупність доказів справи вказує на те, що ОСОБА_1 як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, зі стажем роботи понад 15 років має право на одержання збільшення пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При вирішенні даної справи і прийнятті постанови суд застосував наступні правові норми.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до вимог ч.1 ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно з ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Слідуючи ст.60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.
Пунктом 3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Отже, заперечення відповідача у тій частині, що позивачка обрала умови та порядок призначення пенсії, встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому і збільшення до пенсії за понаднормативний стаж їй слід обчислювати на підставі норм цього Закону, не відповідають вимогам ч.3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До того ж у заяві про перерахунок пенсії від 21 квітня 2017 року ОСОБА_1 чітко вказала положення ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі якої вона просила збільшити розмір її пенсії за віком. Відповідач відмовив позивачці у здійсненні перерахунку і виплати її пенсії на пільгових умовах з формальних, надуманих підстав, які не ґрунтуються на вимогах закону.
Таким чином, судом з'ясовано, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, передбачене ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має пільговий характер щодо тривалості стажу роботи та величини, з якої проводиться розрахунок збільшення пенсії. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи права на тотожні пенсійні виплати, встановлені загальним і спеціальним законом, застосуванню підлягають положення спеціального закону, в даному випадку - Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які є більш сприятливими для пенсіонера.
Окрім цього, суд врахував, що при призначенні державної пенсії за віком (протокол №252 від 31 березня 2011 року) ОСОБА_1 як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, було призначено і додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З наведеного слідує, що відповідачем здійснено призначення пенсії позивачці, в тому числі і на умовах, встановлених спеціальним законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи письмові заперечення Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області, суд вважає, що останнім не доведено правомірності відмови у здійсненні перерахунку і виплати пенсії з врахуванням збільшення пенсії, передбаченого ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У даному випадку ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 21 квітня 2017 року. За таких обставин, виходячи з вимог ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії за віком позивачки має бути проведений Володимирецьким об'єднаним УПФ України відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 травня 2017 року. В цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного УПФ України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню. У задоволенні іншої частини вимог, заявлених позивачкою щодо перерахунку і виплати пенсії за період часу з 21 квітня 2017 року до 30 квітня 2017 року включно, з врахуванням положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», слід відмовити за їх безпідставністю.
Враховуючи викладені обставини, на підставі ч.2 ст.19 Конституції України, ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.3 ст.55, ч.2 ст.56, ст.60, п.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.2, ч.1 ст.8, ч.ч.1, 2 ст.11, ч.ч.1, 2 ст.71, ч.2 ст.5, ч.1 ст.87, ч.1 ст.94, ст.98, ч.ч.4, 6 ст.128, ч.1 ст.158, ст.159, ч.ч.1-3 ст.160, ст.ст.161-163, ч.ч.1, 2 ст.186, п.1 ч.1 ст.256 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії задоволити частково.
Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести ОСОБА_1 з 01 травня 2017 року перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу роботи, але не вище 75 процентів заробітку.
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії за віком з 21 квітня 2017 року до 30 квітня 2017 року включно - відмовити за їх безпідставністю.
Стягнути з Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області в користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Постанова суду в частині присудження ОСОБА_1 пенсійних виплат у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Володимирецькому об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області подати до Кузнецовського міського суду Рівненської області звіт про виконання даної постанови в місячний строк в частині негайного виконання - з дня одержання її копії, а в іншій частині постанови - в цей же строк з дня набрання нею законної сили.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області може бути подана апеляційна скарга з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя О.І.Горегляд