Постанова № 70363890, 16.11.2017, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
592/10827/17
Номер документу
70363890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №592/10827/17

Провадження №2-а/592/566/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2017 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого - судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання - Мазіної К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом і свої вимоги мотивує тим, що в період часу з 1995 року по 31.08.2011 року він проходив службу в ОВС України. 31.08.2011 року відповідно до наказу УМВС України в Сумській області № 160 о/с від 31.08.2011 року, він був звільнений зі служби за вислугою років та з 01.09.2011 року йому було призначено пенсію. В кінці серпня 2017 року, із засобів масової інформації, йому стало відомо про те, що Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області неправомірно начислявся розмір пенсії працівникам ОВС, а саме одна із складових пенсії - розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії розраховувалася відповідачем не за останньою штатною посадою перед звільненням, а була розрахована пропорційно за 24 місяці підряд перед звільненням. До цього моменту, тобто до кінця серпня 2017 року, він навіть не міг допустити, що йому, а також іншим працівникам ОВС, пенсія була нарахована невірно, тобто незаконно. З метою перевірки вказаної інформації, про неправомірність дій відповідача при нарахуванні пенсії, 04.09.2017 року він, з письмовою заявою звернувся до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області та попросив надати йому роз'яснення з приводу того, яким чином був розрахований розмір його пенсії. 22.09.2017 року від відповідача, за вих. 574/л-11 від 08.09.2017 року, він отримав письмову відповідь на свою заяву від 04.09.2017 року, де зазначено, що при розрахунку йому пенсії розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначався за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Після отримання від відповідача, письмових роз'яснень 22.09.2017 року, йому стало відомо про порушення його прав. Вважає, що рішення відповідача щодо розрахунку пенсії є протиправним та незаконним, та підлягає скасуванню з наступних підстав. Позивач просить суд ухвалити рішення, яким у зв'язку з тим, що про порушення свого права, та неправомірні дії відповідача, йому стало відомо 22.09.2017 року визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду, визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування йому розміру пенсії, оскільки дані дії вчиненні в порушення вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, здійснити перерахунок розміру йому пенсії, та виплату недоотриманої пенсії, відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 з моменту виходу на пенсію 01.09.2011 року, стягнути з відповідача на його користь сплачений судовий збір у розмірі 1280грн.

В судове засідання позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву згідно якої зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю з зазначених в позові підстав, та просив справу розглядати без його участі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з зазначених в позові підстав, додатково пояснивши, що просить здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.09.2011 року - з моменту виходу на пенсію.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області заперечував проти задоволення позову, оскільки будь-яких доказів наявності об'єктивних причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду з відповідним позовом про захист свого порушеного права, позивач не надав. Строк звернення до суду позивачем пропущений. Крім того, за інформацією управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян позивач ОСОБА_1 з 01.09.2011 року перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При розрахунку пенсії розмір грошового забезпечення обчислений на підставі документів, наданих управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, а саме грошового атестату від 05.09.2011 року №30 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 05.09.2011 року №10/201 за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року, виданих управлінням Державної автомобільної інспекції. Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Відповідно до частини третьої ст.43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення грошового забезпечення визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей». Згідно з пунктом 7 Порядку пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Враховуючи викладене вище, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у відповідності до чинної на момент призначення ст.43 Закону № 2262. Враховуючи викладене вище, вимога позивача щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідача відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону №2262, в редакції згідно з Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 є безпідставною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період часу з 1995 року по 31.08.2011 року проходив службу в органах внутрішніх справ України.

31.08.2011 року Наказом УМВС України в Сумській області №160 о/с від 31.08.2011 року ОСОБА_1 був звільнений зі служби за вислугою років.

Так, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як одержувач пенсії за вислугу років з 01.09.2011 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

04.09.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про надання інформації про розмір премії та надбавки за виконання особливо важливих завдань, який був врахований при обчисленні розміру його пенсії (а.с.7)

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 574/П-11 від 08.09.2017 року розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 визначений з грошового забезпечення відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей». Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 місяці становить 4052,64грн., в т.ч. до грошового атестату розмір премії, що врахований при розрахунку розміру пенсії становить 180%, розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% (а.с.8).

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній до 28.12.2007 року), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 29 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VІ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме виключено слова «за останньою штатною посадою перед звільненням» та доповнено словами «та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за №10-рп2008 зміни, внесені, зокрема, до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підпунктом 4 пункту 29 розділу ІІ Закону України №107-VІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України.

Таким чином, посилання у ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 визнано неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, тобто з 22.05.2008 року.

Між тим, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області при призначенні пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2011 року керувалось не приписами ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, а Постановою Кабінету Міністрів України №393.

Відповідно до ст.1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим законом, гарантується Конституцією України.

Таким чином, оскільки пенсія ОСОБА_1 була призначена 01.09.2011 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області при її обчисленні повинно було керуватися ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 ч.3 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти позову, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, правомірність своїх дій щодо призначення позивачеві оспорюваного розміру пенсії згідно з нормами постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року, належним чином не довів.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.22, 64 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за №10-рп2008 , ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 71, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії не відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.09.2011 року та провести виплату недоплаченого розміру пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 1280 грн. 00 коп.

На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Суддя О.А. Котенко