
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 338/1165/17
15 листопада 2017 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі : головуючого-судді Шишка О.А.
з участю : секретаря Сіщук Г.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Богородчани адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача у якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - сум одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 01.05.2017 року з подальшим врахуванням цих сум при перерахунку пенсії.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали, позивач пояснив, що з 01.10.2016 року він отримує пенсію за вислугу років. При призначенні пенсії відповідач не включив до складу грошового забезпечення для обчислення йому пенсії суми одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які входили до складу додаткових видів отримуваного ним грошового забезпечення та з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальне обов'язкове державне соціальне страхування. 16.08.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням цих додаткових видів грошового забезпечення, надавши додаткові документи, однак, відповідач листом від 20.10.2017 року відмовив йому у перерахунку пенсії. Вважає дії відповідача неправомірними та просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні вимоги позову не визнав посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, визначених ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з яких обчислюється пенсія. Підстави для перерахунку призначеної позивачу пенсії відсутні. У зв'язку з безпідставністю заявленого позову просив у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивач з 01.10.2016 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
16 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, однак, відповідач листом від 20 жовтня 2017 року відмовив йому у перерахунку пенсії.
Відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 р. «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів; до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.1 ст.10-1 цього Закону гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 постанови). Пунктом 5 вказаної постанови передбачено надання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) особам рядового і начальницького складу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначені постановою № 1294 та розд. ХІХ, ХХ Інструкції про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої наказом Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.06.2008 р. № 447, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 07.07.2008 р. за № 612/15303.
Зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується листом №4/1/1-40-17/Б/64 від 14.08.2017 року та довідкою Державної установи "Івано-Франківська УВП №12", відносяться до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та мають враховуватись при призначенні пенсії.
Такий висновок відповідає правовій позиції, висвітленій Верховним Судом України у справі № 21-70а15 від 10.03.2015 р., яка згідно з вимогами ст.244-2 КАС України має враховуватися судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонером на час перерахунку.
Таким чином, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії, порушивши його права, тому заявлені останнім вимоги є обґрунтованими. Призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з 16.08.2017 року, тобто з дати подання додаткових документів.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що із самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу; цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк; у цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок), кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про часткове задоволення позову. Слід визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, зобов'язати відповідача провести позивачу з 16.08.2017 року перерахунок пенсії та виплачувати йому пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.
На підставі наведеного, відповідно до ст.46 Конституції України, ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 9, 10-1, 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», керуючись ст.ст. 159-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 16.08.2017 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплачувати її з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 640 грн. судового збору.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.
Головуючий О. А. Шишко