
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" листопада 2017 р. Справа № 922/2517/17
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Терещенко О.І. , суддя Слободін М.М.
при секретарі Новіковій Ю.В.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
третя особа - не з'явився,
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №2940 Х/1-7) на рішення господарського суду Харківської області від 20.09.17 у справі
за позовом ПАТ "Харківгаз", м. Харків,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області, м. Харків,
до Чкалівської селищної ради Чугуївського р-н Харківської області, с. Чкаловське
про припинення дій
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" (позивач) звернувся до господарського суду Харківської області із позовною заявою до відповідача - Чкалівської селищної ради Чугуївського району Харківської області, в якій просить: зобов'язати відповідача припинити дії по перешкоджанню введення в експлуатацію загальнобудинкового вузлу обліку газу за адресою: Харківська обл., Чугуївський р-н, смт.Чкаловське, вул. Свободи, 5; та вважати договір про умови експлуатації будинкового лічильника укладеним в редакції позивача, яка викладена у позовній заяві.
Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на те, що Законом України “Про забезпечення комерційного обліку природного газу” від 16.06.2011 року № 3533-VI (далі - Закон), Кодексом газорозподільних систем, Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків), затвердженим постановою КМУ від 16 травня 2002 року (зі змінами), Законом України “Про забезпечення комерційного обліку природного газу” встановлено обов’язок суб’єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає в квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі, проте відповідач вчиняє дії по перешкоджанню позивачу, як суб’єкту господарювання, який здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, у встановленні та введенні в експлуатацію загально будинкового вузла обліку газу на будинку, що знаходиться на балансі відповідача, та ухиляється від укладання з позивачем договору про умови експлуатації будинкового лічильника газу.
Рішенням господарського суду Харківської області від 20.09.2017 року (суддя Светлічний Ю.В.) позов задоволено повністю.
Зобов’язано Чкалівську селищну раду Чугуївського району Харківської області (адреса: 63544, Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Свободи, буд. 1; код ЄДРПОУ: 24134478) припинити дії по перешкоджанню введення в експлуатацію загальнобудинкового вузла обліку газу за адресою Харківська обл. Чугуївський р-н, смт.Чкаловське вул. Свободи, 5.
Вирішено вважати договір про умови експлуатації будинкового лічильника укладеним у вказаній в резолютивній частині рішення суду редакції.
Відповідач із вказаним рішенням місцевого господарського суду не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить вищенаведене рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі, просив її задовольнити.
Представник позивача у відзиві та в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином.
Частиною 1 статті 9 Конституції України встановлено, що чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі — Конвенція) ратифікована Верховною Радою України 17 липня 1997 p. і набула чинності в Україні 11 вересня 1997 p. У ній сформульовано основні права і свободи людини, зокрема право при визначенні її громадянських прав і обов’язків, висуненні проти неї кримінального обвинувачення на справедливий і відкритий розгляд справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.
«Розумність» строку визначається окремо для кожної справи. Для цього враховують її складність та обсяг, поведінку учасників судового процесу, час, необхідний для проведення відповідної експертизи (наприклад, рішення Суду у справі «G. B. проти Франції»), тощо. Отже, поняття «розумний строк» є оціночним, суб’єктивним фактором, що унеможливлює визначення конкретних строків судового розгляду справи, тому потребує нормативного встановлення.
Точкою відліку часу розгляду цивільної справи протягом розумного строку умовно можна вважати момент подання позовної заяви до суду.
Роль національних суддів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (&51 рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України").
З огляду на викладене та зважаючи, що на думку суду обставини справи свідчать про наявність у справі матеріалів достатніх для її розгляду та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, а також те, що судом сторонам були створені належні умови для надання усіх необхідних доказів (надано достатньо часу для підготовки до судового засідання, ознайомитись із матеріалами справи, зняти з них копії, надати нові докази тощо), подальше відкладення розгляду справи суперечитиме вищезгаданому принципу розгляду справи впродовж розумного строку.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов’язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем. Згідно з умовами зазначеного Кодексу, доступ споживачів до газорозподільних мереж для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498, зі змінами Постановою від 11 серпня 2016 року N 1418. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Згідно з визначенням, яке містить розділ 1 вказаного кодексу, оператор газорозподільної системи (далі - оператор ГРМ) – суб’єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;
Закон України “Про забезпечення комерційного обліку природного газу” визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу та здійснення контролю за використанням ресурсів імпортованого природного газу і природного газу власного видобутку.
Відповідно до частини 1 статті 6 вказаного Закону, суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов’язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі в термін до 1 січня 2018 року.
Разом з тим, згідно з частиною першою статті 5 Закону, у разі відмови населення від встановлення суб’єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 р. № 620 (зі змінами) затверджено Тимчасове положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку (надалі - Положення).
Так, згідно п. 4 Положення, власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків)(далі - експлуатаційна організація), балансоутримувач будинку (будинків) тощо та оператор газорозподільної системи зобов’язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (далі - квартирні лічильники газу) (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. У разі не врегулювання зазначених питань газопостачання такому будинку, групі будинків, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства, ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом гарозподільних систем.
Відповідно до п. 6 Положення, зняття та фіксація показань будинкового вузла обліку на будинок чи групу будинків та квартирних лічильників газу (за їх наявності) здійснюється представниками оператора газорозподільної системи та експлуатаційної організації щомісяця відповідно до узгоджених між сторонами договірних відносин щодо зняття показань будинкового вузла обліку та квартирного лічильника газу.
Водночас особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Кодексом газорозподільних систем.
Відповідно до розділу ІX гл. 5 Кодексу газорозподільних систем, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.
Балансоутримувач (управитель) не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ.
У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об’єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об’єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620.
Таким чином, кінцевий результат реалізації права на встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу - це визначення спожитих об’ємів природного газу, зняття та фіксація показань, тому фактичне встановлення вузла обліку і введення його в експлуатацію є необхідними етапами його реалізації.
Згідно п. 6 Положення, зняття та фіксація показань будинкового вузла обліку на будинок чи групу будинків та квартирних лічильників газу (за їх наявності) здійснюються представниками оператора газорозподільної системи та експлуатаційної організації щомісяця відповідно до узгоджених між сторонами договірних відносин щодо зняття показань будинкового вузла обліку та квартирного лічильника газу. Під час зняття показань можуть за бажанням бути присутні представники відповідних державних органів, мешканці будинку.
Вищезазначене свідчить, що реалізація права встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу передбачає етапи від технологічного встановлення в точці приєднання на газопроводі до використання результатів вимірювання обсягів.
Таким чином, складання двостороннього акту введення в експлуатацію загальнобудинкового вузла обліку природного газу є невід’ємною частиною реалізації обов’язку оператора ГРМ на встановлення вузла обліку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у даній справі - ПАТ "Харківгаз" є суб’єктом господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, тобто є оператором ГРМ.
З метою реалізації власних повноважень, на виконання вищевказаних положень Закону, та з метою встановлення загально будинкового вузла обліку газу до житлового будинку №5 по вул. Свободи, 5 в смт. Чкаловське, Чугуївського району Харківської області, ПАТ "Харківгаз" було замовлено роботи по розробленню проектної документації на встановлення загальнобудинкового вузла обліку витрат газу на ввідному газопроводі низького тиску Ду=40 мм до житлового будинку №5 по вул. Свободи, 5 в смт. Чкаловське, Чугуївського району Харківської області. Робочий проект "Установка общедомового узла учета расхода газа на многоквартирный жилой дом по адресу: Харьковская область Чугуевский район, пгт. Чкаловское ул. Свободи, 5" виконаний на підставі технічного завдання та у відповідності до технічних умов № 82-В від 31.05.2016 р. виданими Чугуївським УЭГХ ПАТ “Харківгаз” Проект виконаний у відповідності до вимог діючих ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" та Правил безпеки систем газопостачання НПАОП 0.00.-1.76-15.
В подальшому, ПАТ "Харківгаз" листом №178 від 17.10.2016 року надіслав на адресу Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, як власнику (балансоутримувачу), для розгляду та затвердження пакет документації для введення в комерційну експлуатацію вузла обліку природного газу, встановленого за адресою: смт. Чкаловське, вул. Свободи, 5, а також проект договору про умови експлуатації будинкового лічильника на будинку №5 по вул. Свободи в смт. Чкаловське, Чугуївського району Харківської області.
Однак, Чкаловська селищна рада Чугуївського району Харківської області відповіді на даний лист не надала, договір про умови експлуатації будинкового лічильника не підписала.
11.05.2017 р. ПАТ "Харківгаз" направило на адресу Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області претензію та два примірника договору про умови експлуатації будинкового лічильника та акту розмежування меж балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, підписані зі сторони позивача. В даній претензії ПАТ "Харківгаз" запропонував Чкаловській селищній раді Чугуївського району Харківської області врегулювати договірні відносини у відповідності до норм чинного законодавства України, та підписати зазначені договори. Однак, остання дані вимоги ПАТ "Харківгаз" залишила без задоволення.
Крім того, як свідчать матеріали справи, 28.08.2017 р. на черговій сесії на розгляд депутатів Чкалівської селищної ради Чугуївського району Харківської області було поставлено питання погодження укладання з ПАТ "Харківгаз" договорів про умови експлуатації будинкових лічильників газу. Проте, депутати більшістю голосів проголосували проти прийняття вказаного рішення.
Обставини щодо укладання договору про умови експлуатації будинкового лічильнику газу на будинку №5 по вул. Свободи, в смт. Чкаловське, Чугуївського району Харківської області стали підставами для звернення позивача до суду з позовом по даній справі.
Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд виходив з того, що в силу вимог чинного законодавства, Чкалівська селищна рада не може відмовити ПАТ "Харківгаз" в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу та зобов’язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття його показань, а також з того, що зволікання відповідача в укладанні договору про умови експлуатації будинкового лічильника газу та вчинення дії щодо перешкоджання на його встановлення можуть призвести до відключення будинку від газопостачання з 1 січня 2018 року.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач, зокрема, зазначає, що будинок за адресою: Харківська обл., Чугуївський р-н, смт. Чкаловське, вул. Свободи, 5 не перебуває на балансі у відповідача. Відповідач зазначає, що він розпочав дії зі списання з балансу всіх багатоквартирних будинків, у тому числі будинку, що зазначений у позові.
Вирішуючи питання про наявність або відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог та вимог апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Свобода договору означає право громадян або юридичних осіб, та інших суб’єктів цивільного права вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості, наданій сторонам визначати умови такого договору. Однак під час укладання договору, визначаючи його умови, сторони повинні дотримуватись нормативно-правових актів.
Згідно зі ст. 6 ЦК України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступати від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступати від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов’язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із сутності відносин між сторонами.
Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов’язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (ч. ч. 1, 2 ст. 648 ЦК України).
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (частина 7 ст. 179 ГК України).
Загальний порядок укладання господарських договорів передбачений ст. 181 ГК України. Зокрема, згідно з приписами цієї статті господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладений як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження в договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Згідно з ч. 3 ст. 184 ГК України укладання господарських договорів, в тому числі на основі примірних і типових договорів, повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
З системного аналізу вищенаведених норм чинного законодавства слідує, що обов’язковою умовою укладання господарського договору, є направлення проекту договору стороною, яка бажає укласти договір, та одержання цього проекту стороною, якій запропоновано іншою стороною цей проект.
Відповідно до пп. 9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 23.03.2012 р. господарські суди повинні зазначати, зокрема, у рішенні про спонукання укласти договір – умови, на яких сторони зобов’язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект цього договору, наприклад: “Вважати договір (найменування договору) укладеним на умовах поданого (найменування позивача) проекту цього договору”.
Згідно з позовними вимогами позивач просить суд вважати укладеним договір про умови експлуатації будинкового лічильника.
Відповідно до приписів статті 2 Закону України “Про забезпечення комерційного обліку природного газу”, які кореспондуються з приписами пункту 5.1 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005р. N 618 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26.01.2006р. №67/11941 та приписами пункту 4 розділу 1 глави 10 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1379/27824, постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку.
Враховуючи вищенаведене, передача природного газу має здійснюватись за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу, оператор газорозподільної системи і балансоутримувач будинку (власник) зобов’язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку, а також балансоутримувач зобов’язаний забезпечити можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку.
Вимоги до облаштування та експлуатації будинкового вузла обліку встановлюються Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Мінпаливенерго від 27 грудня 2005 р. № 618, та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 р. № 2494.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" передбачено обов’язок суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території (тобто в даному випадку ПАТ "Харківгаз"), зобов’язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі в термін до 1 січня 2018 року.
При цьому, відповідно до розділу ІX гл. 5 Кодексу газорозподільних систем, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.
Балансоутримувач (управитель) не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ.
Таким чином, в силу вищевказаних положень Закону, Чкалівська селищна рада Чугуївського району Харківської області не може відмовити ПАТ "Харківгаз" в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу та зобов’язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку.
Як вже було зазначено вище, ПАТ "Харківгаз" виконав всі передбачені Законом технічні умови та вимоги щодо підключення лічильника обліку природного газу до будинку №5 по вул. Свободи, в смт. Чкаловське, Чугуївського району Харківської області, а також направляв на адресу Чкалівської селищної ради Чугуївського району Харківської області договір про умови експлуатації будинкового лічильника, зокрема листами від 17.10.2016 р. та від 11.05.2017 р., проте, зазначені листи залишені останнім без відповіді, та договори підписані не були.
Як свідчать матеріали справи, договір про умови експлуатації будинкового лічильника, який ПАТ "Харківгаз" просив підписати Чкалівську селищну раду Чугуївського району Харківської області, та який він просить вважати укладеним в межах даної справи, розроблений з урахуванням зазначених вище нормативно-правових актів.
Відповідно до ч. 4 ст. 181 ГК України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей з підписаним договором.
Таким чином, за наявності будь-яких заперечень, Чкалівська селищна рада Чугуївського району Харківської області мала можливість їх висловити зокрема в складеному протоколі розбіжностей, проте, ні такого протоколу, ні підписаного договору на адресу ПАТ "Харківгаз" не надсилала.
В процесі розгляду даної справи, Чкалівська селищна рада Чугуївського району Харківської області не висловлювювала, зокрема і в апеляційній скарзі, будь-яких заперечень щодо змісту договору, заперечуючи лише проти факту його укладання.
За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду про законність та обґрунтованість вимог ПАТ “Харківгаз” щодо визнання укладеним між ПАТ “Харківгаз” та Чкалівською селищною радою Чугуївського району Харківської області договору про умови експлуатації будинкового лічильника газу щодо будинку № 3 по вул. Інженерній, в смт. Чкаловське, Чугуївського району Харківської області.
Аналогічна правова позиція щодо обов’язкового укладання договору про умови експлуатації будинкового лічильника викладена в і Постанові Вищого господарського суду України від 19.04.2017 р. по справі № 922/3383/16.
Як вірно зазначив місцевий господарський суд, враховуючи, що Чкалівська селищна рада Чугуївського району Харківської області, зокрема шляхом прийняття вищевказаного рішення XVII сесії VII скликання Чкалівської селищної ради від 28.08.2017 р. та шляхом систематичного та безпідставного ухилення від укладання договору фактично не погоджується на встановлення ПАТ "Харківгаз" обліку приладу газу та на укладання договору щодо умов його експлуатації, тобто своїми діями перешкоджає ПАТ “Харківгаз” в виконанні покладених на нього функцій, в даному випадку є також підстави для задоволення позову в частині зобов’язання Чкалівської селищної ради Чугуївського району Харківської області припинити дії по перешкоджанню введенню в експлуатацію загально будинкового вузла обліку газу.
Згідно з п. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
В силу відповідних положень Конституції України та вищевказаного Закону органи місцевого самоврядування мають діяти в інтересах всіх жителів територіальної громади яку вони представляють.
Частиною першою статті 5 Закону “Про забезпечення комерційного обліку природного газу”, та п. 4 Положення передбачено право оператора ГРМ в разі не встановлення приладу обліку газу на відключення населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року.
Таким чином, як вірно зазначає місцевий господарський суд, зволікання Чкалівської селищної ради Чугуївського району Харківської області в укладанні договору про умови експлуатації будинкового лічильника газу та вчинення останньою дії щодо перешкоджання на його встановлення можуть призвести до відключення будинку від газопостачання з 1 січня 2018 року, що може завдати значної шкоди мешканцям смт. Чкаловське які проживають в цьому будинку.
Щодо доводів апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Так, посилання Чкалівської селищної ради Чугуївського району Харківської області в апеляційній скарзі на те, що зазначений вище будинок найближчим часом буде списано з балансу ради на підставі Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, Постанови КМУ від 20.04.2016 р. № 301, інших законодавчих актів, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки відповідно до матеріалів справи підтверджено та самою радою, зокрема у відзиві на позов, не заперечується той факт, що станом на час прийняття оскаржуваного місцевого господарського суду рішення спірний перебуває на балансі саме Чкалівської селищної ради Чугуївського району Харківської області. Як наслідок, саме остання, як балансоутримувачу будинку, в силу Закону, зобов’язана врегулювати з Оператором ГРМ договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку.
Посилання Чкалівської селищної ради Чугуївського району Харківської області на рішення XVII сесії VII скликання Чкалівської селищної ради від 28.08.2017 р., яким відмовлено ПАТ "Харківгаз" в погодженні укладання договорів, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки як вже було зазначено вище, в силу вищевказаних положень Закону, Чкалівської селищної ради Чугуївського району Харківської області не може відмовити ПАТ “Харківгаз” в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу та зобов’язані врегулювати з ПАТ "Харківгаз" договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку.
Щодо додатково поданих до суду апеляційної інстанції документів, зокрема, Рішення XIX сесії VIII скликання Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 04.10.2017 року "Про списання багатоквартирних будинків з балансу комунального підприємства "Чкаловське ЖКЕУ-2013" та Акту про списання багатоквартирного будинку з балансу від 13.11.2017 року, колегія суддів зазначає наступне.
Вказані докази та обставини, які ними підтверджуються не існували ні на момент винесення оскаржуваного рішення місцевого господарського суду, ні на момент направлення позивачем 17.10.2016 року на адресу відповідача для розгляду та затвердження пакет документації для введення в комерційну експлуатацію вузла обліку природного газу у будинку, а отже - ці докази не приймаються колегією суддів, оскільки вони та обставини, які ці докази підтверджують, виникли лише 04.10.2017 року та об'єктивно не можуть підтверджувати або спростовувати обставини, що мали місце раніше у часі.
Беручи до уваги всі наведені обставини в їх сукупності, судова колегія дійшла висновку, що під час розгляду справи господарським судом першої інстанції фактичні обставини справи встановлені на основі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають обставинам справи та їм надана правильна юридична оцінка, прийняте рішення відповідає нормам чинного законодавства та підстав для його скасування не вбачається, тому – апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 20.09.2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 20.11.2017 року.
Головуючий суддя Сіверін В. І.
Суддя Терещенко О.І.
Суддя Слободін М.М.