Рішення № 70342880, 14.11.2017, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
14.11.2017
Номер справи
235/3434/17
Номер документу
70342880
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

14.11.17

Провадження 2/235/1639/17

Справа 235/3434/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2017 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючого судді Філь О.Є.

при секретарі Сизон Ю.В., Придворовій В.В.

за участю представників відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Покровську цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Публічного Акціонерного Товариства «Українська залізниця», третя особа Дорожня Профспілкова Організація Донецької залізниці, про стягнення заборгованості з одноразової допомоги при виході на пенсію, винагороди за підсумками роботи за 2015 рік, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», третя особа Дорожня Профспілкова Організація Донецької Залізниця, про стягнення заборгованості з одноразової допомоги при виході на пенсію та винагороди за підсумками роботи за 2015 рік, в якому просив стягнути з відповідача на його користь нараховану, але не виплачену одноразову допомогу при виході на пенсію робітникам апарату дорожньої профспілкової організаціях згідно п. 3.26, 8.11 Колективного договору в розмірі 94741,86 грн. та винагороду за підсумками роботи за 2015 рік в розмірі 1780,75 грн.

На підтвердження своїх позовних вимог позивач ОСОБА_3 зазначив, що 30.11.1995 року його було обрано заступником голови дорожньої профспілки Донецької залізниці та 03.01.1996 року прийнято на роботу на посаду заступника голови дорожньої профспілки Донецької залізниці. 27 березня 2007 року відповідно до Постанови Президії комітету профспілки дорожньої профспілкової організації Донецької залізниці було внесено зміни до штатного розкладу апарату комітету профспілки та перейменовано посаду на «заступник голови дорожньої профспілкової організації».

31.05.2016 року він звільнився з роботи за власним бажанням в звязку з виходом на пенсію за віком на підставі ст. 38 КЗпП України.

Відповідно до п. 2 Статуту ПАТ «Укрзалізниця», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 735 ПАТ «Укрзалізниця» є правонаступником усіх прав і обовязків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту. Відповідно до п. 7 Закону України України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства загального користування ПАТ «Укрзалізниця» повністю відповідає за зобовязаннями, які передбачені Галузевою угодою між Укрзалізницею та профспілками щодо підприємств залізничного транспорту, до укладення нової відповідної угоди.

На цей час діє Колективний договір залізниці між керівництвом та дорожнім комітетом профспілки Донецької залізниці, який було схвалено та прийнято конференцією трудового колективу 20.03.2007 року, який з усіма змінами та доповненнями продовжено на 2014-2015, 2016 та 2017 роки.

Відповідно до п. 3.26 Розділу 3 Колективного договору «Оплата, нормування та стимулювання праці» ПАТ «Укрзалізниця» зобовязується сплатити одноразову допомогу працівникам дороги при звільненні їх на пенсію вперше за власним бажанням відповідно до стажу роботи в галузі понад 40 років в розмірі 8 середніх зарплат.

Працівникам, які нагороджені знаком «Почесний залізничник» за час праці на залізничному транспорті при умови звільнення їх на пенсію за власним бажанням протягом 2 місяців після досягнення пенсійного віку, розмір одноразової допомоги збільшується при стажі роботи більш ніж 40 років на 2,5 середньомісячних зарплат. Для виборних профспілкових працівників, які досягли пенсійного віку, право на отримання одноразової допомоги зберігається протягом 2-х місяців після закінчення повноважень виборного органу. Посада заступник голови дорожньої профспілкової організації є виборчою.

Відповідно до п. 8.11 Колективного договору на профспілкових працівників дороги поширюються всі пільги, гарантії і системи заохочення, передбачені колективними договорами дороги і структурних підрозділів нарівні з працівниками відповідних підрозділів, в тому числі за рахунок коштів дороги (структурних підрозділів).

Він має безперервний стаж на залізниці 49 років 6 місяців 26 днів та має знак «Почесний залізничник».

В день звільнення з роботи йому не виплачено одноразову допомогу при виході на пенсію робітникам апарату дорожньої профспілкової організації в сумі 11003,70 грн. Х 10,5 середньомісячних заробітних плат 20796,99 (сума ПДФО) = 94741,86 грн. та винагороду за підсумками роботи за 2015 рік в сумі 1780,75 грн.

Згідно ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.

В судове засідання позивач ОСОБА_3 не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представники відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2 позовні вимоги не визнали у повному обсязі, просили відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що ПАТ «Українська залізниця» не є правонаступником Державного підприємства «Донецька залізниця».

Представник третьої особи Дорожньої Профспілкової Організації Донецької залізниці в судове засідання не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріли справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивача ОСОБА_3 30.11.1995 року було обрано заступником голови дорожньої профспілки Донецької залізниці та 03.01.1996 року прийнято на роботу на посаду заступника голови дорожньої профспілки Донецької залізниці. 27 березня 2007 року відповідно до Постанови Президії комітету профспілки дорожньої профспілкової організації Донецької залізниці було внесено зміни до штатного розкладу апарату комітету профспілки та перейменовано посаду на «заступник голови дорожньої профспілкової організації». 31.05.2016 року він звільнився з роботи за власним бажанням в звязку з виходом на пенсію за віком на підставі ст. 38 КЗпП України (а.с. 9-18).

Згідно списку працівників апарату Дорожньої профсоюзної організації Донецької залізниці, які звільнились на пенсію в 2016 році ОСОБА_4 нараховано до виплати суму допомоги при виході на пенсію в розмірі 94741,86 грн. (а.с. 25), та згідно розрахунку винагороди за підсумками роботи за 2015 рік по апарату Дорожньої проспілкової організації Донецької залізниці та профспілковим працівникам Дорпрофсожа ОСОБА_3 нараховано винагороду за підсумками роботи за 2015 рік в сумі 1780,75 грн. (а.с. 26).

Відповідно дост. 116 КЗпП Українипри звільненні працівника виплата всіх сум, належних йому від підприємства, установи, організації проводиться в день звільнення.Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після предявлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Позивач ОСОБА_3, предявляючи позов до ПАТ «Українська залізниця, зазначає, що відповідач є правонаступником Державного підприємства «Донецька залізниця».

Проте, ПАТ «Укрзалізниця» (ідентифікаційний код 40075815), як нова юридична особа, утворене згідно із Законом України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця» (а.с. 85-87).

Статут Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 735.

Відповідно до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України ПАТ «Укрзалізниця» утворюється на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код ЄДРПОУ 00034045), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття.

Серед таких підприємств є й Державне підприємство «Донецька залізниця».

Як вбачається із положень наведеного вище Закону та постанови Кабінету Міністрів України, всі підприємства, на базі яких утворюється ПАТ «Укрзалізниця», реорганізовуються шляхом злиття.

Реорганізація юридичної особи, як самостійний вид її припинення, передбачає проведення певної процедури та характеризується деякими особливостями. Так, зокрема, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обовязки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ст. 104 Цивільного кодексу У країни); комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обовязків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами (ст. 107 Цивільного кодексу України).

Отже, відповідно до законодавства, при реорганізації (злитті) юридичних осіб перехід прав і обоє язків до новоутвореної юридичної особи відбувається на підставі передавального акту.

Про необхідність затвердження таких передавальних актів йдеться й у постанові Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця».

Тому положення Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 та Статуту про те, що ПАТ «Укрзалізниця» є правонаступником усіх прав і обовязків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, не означають «автоматичного» правонаступництва без проведення інвентаризації майна та затвердження передавальних актів.

Аналогічну правову позицію в своїй постанові від 15.12.2015 щодо ПАТ «Укрзалізниці» висловив Верховний суд України у справі № 910/5096/16, недопустивши правонаступництва без надання первинних передавальних документів та без виключення підприємства з єдиного державного реєстру.

За змістом пунктів 4 і 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200, проведенню реорганізації (злиття) має передувати проведення інвентаризації майна підприємств, що реорганізуються (зливаються) та складання актів інвентаризації майна, після чого мають складатися та затверджуватися передавальні акти майна та зведені акти майна, що вносяться до статутного капіталу ПАТ «Укрзалізниця».

Разом з тим, в зазначеній вище постанові Кабінету Міністрів України в пункті 5 установлено, що майно (активи, власний капітал та зобов язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до цього пункту, а відображається в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством Українська залізниця на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до Постанови КМ № 604 від 12.11.2014.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 р. № 604 «Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції» передбачено, що проведення інвентаризації та оцінки майна (активи, власний капітал та зобовязання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, має бути здійснено після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції, після чого мають бути подані пропозиції щодо зміни статутного капіталу публічного акціонерного товариства Українська залізниця.

Вищенаведені нормативно-правові акти прямо вказують, що майно (активи, власний капітал та зобов язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, не увійшло до статутного капіталу ПАТ «Укрзалізниця».

Таким чином, ПАТ «Укрзалізниця» не стало правонаступником підприємств залізничного транспорту, розташованих на тимчасово окупованій території та території

проведення антитерористичної операції, оскільки процедура реорганізації цих підприємств та передача всіх їх прав та обовязків до ПАТ «Укрзалізниця» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 р. №604 призупинена до завершення проведення антитерористичної операції. Згідно із ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції триває до дати набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Це також підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.12.2016 р., в Реєстрі містяться дані про юридичних осіб, правонаступником яких є ПАТ «Українська залізниця», серед яких зазначено ДП «Донецька залізниця». Водночас, у цьому Реєстрі наведено інформацію про здійснення зв'язку з юридичною особою, зокрема відомості про те. що правонаступництво ПАТ «Українська залізниця» щодо ДП «Донецька залізниця» настає згідно з Постановою № 604 після внесення майна до статутного капіталу правонаступника.

Згідно із наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 7 жовтня 2014 року № 33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» Донецьку і Луганську області з 07 квітня 2014 року визначено районами проведення антитерористичної операції.

Державне підприємство «Донецька залізниця» знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, залишається юридичною особою (з єдиного державного реєстру як юридична особа не виключене), свої активи і зобовязання до ПАТ «Укрзалізниця» не передавало (відсутні первинні документи про таку передачу) і не могло передати в силу вищенаведених нормативно-правових актів, а тому Державне підприємство «Донецька залізниця» самостійно несе відповідальність за договірними зобовязаннями.

Правова позиція щодо правонаступництва підприємств залізничної галузі висловлена в постанові Верховний суд України у справі №910/5096/16 від 08.02.2017, у справі № 910/10474/16 від 08.02.2017р.

Тому ПАТ «Укрзалізниця» не є належним відповідачем по справі.

Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. 116 КЗпП України, Законом України «Про оплату праці», ст. ст. 10, 11, 57-60, 79, 88, 208-209, 212-218 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: