
233 № 233/4817/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2017 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого - судді Наумик О.О., за участі секретаря Козловської К.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівці справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 у поданій ним до суду в порядку адміністративного судочинства позовній заяві до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області просить:
- Визнати протиправними дії Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області по призупиненню виплати йому пенсії;
- Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести виплату йому пенсії з серпня 2017 року, тобто з моменту призупинення виплат,
посилаючись на те, що він перебуває на обліку в Костянтинівському ОУПФУ в Донецькій області, де отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про прокуратуру».
У серпні 2017 року відповідачем було припинено виплату йому пенсії. При зверненні його до відповідача йому було запропоновано звернутися до відділу соціального захисту населення для отримання статусу тимчасово переміщеної особи у відповідності до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», про що отримати довідку, після чого виплата пенсії йому буде поновлена.
Таки дії відповідача вважає незаконними, зокрема з огляду на ту обставину, що жовтні 2016 року ним в м. Костянтинівці була придбана квартира, де він має постійну реєстрацію і про що відповідач ним був проінформований з наданням усіх необхідних документів.
Позивач у судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність з посиланням на підтримання позову.
Відповідач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, заперечень проти позову суду не надав.
Дослідивши надані сторонами докази у справі, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за Законом України «Про прокуратуру», що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.6).
ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. з 17.10.2016 р., що підтверджується копією паспорта позивача серії НОМЕР_1, виданого Шаргородским РС УДМС України у Вінницькій області 05.12.2014 р. (а.с.7-8).
За довідкою про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 06.11.2017 р. гр. ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, особовий рахунок № НОМЕР_2. З серпня 2017 року пенсія ОСОБА_1 нараховується, проте фактично не виплачується (а.с.23).
З листа Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на звернення позивача щодо невиплати пенсії останньому від 04.09.2017 р. за № 19922/02/07-46 вбачається, що відповідач має відомості про реєстрацію постійного міста проживання ОСОБА_1 з 17.10.2016 р. в м. Костянтинівці Донецької області і повідомляє про те, що з 01.08.2017 р. виплата пенсії позивачу призупинена на підставі п.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» задля дотримання механізму та порядку виплати пенсії згідно з постановами КМ України від 08.06.2016 р. №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» та №509 від 01.10.2014 р. (а.с.4).
Даючи оцінку правомірності дій відповідача щодо невиплати позивачу пенсії за інвалідністю з 01.08.2017 р. суд прийшов до таких висновків.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ч.1 ст.47 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-1У «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1058-1У) пенсія виплачується щомісячно організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-1У виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або рішенням суду припиняється:
1)якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2)на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3)у разі смерті пенсіонера;
4)у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5)в інших випадках, передбачених законом.
Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених ст.49 Закону № 10578-ІV.
З 01 серпня 2017 року виплата позивачу пенсії припинена.
При цьому про наявність будь-якого рішення на виконання вимог ст.49 Закону № 1058-IV з цього питання або розпорядження Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідач не зазначив, на вимогу суду таке рішення не надав.
Можливість припинення виплати пенсії без вирішення цього питання шляхом прийняття відповідного рішення не передбачена діючим законодавством України.
Крім того, згідно зі ст.33.Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України», громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Отже, діями відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу грубо порушені його конституційні права на отримання пенсії.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу є протиправними, а тому відповідача необхідно зобов'язати поновити виплату позивачу пенсії з 01 серпня 2017 року, позов - задовольнити.
Керуючись ст.ст.158-163,167,256 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення з 01 серпня 2017 року виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, виплату пенсії з 01 серпня 2017 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Допустити негайне виконання постанови у межах суми стягнення за один місяць.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: