
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2017 року № 810/3517/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О.,
при секретарі судового засідання Мкртчян Н.Ц.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Еко - Старт" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування приписів та постанов,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство "Еко-Старт" (далі - Підприємство) з позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - Інспекція) про визнання протиправними та скасування приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 01.08.2017 № С-1008/3, № С-1008/4, № С-1008/5, № С-1008/6, № С-1008/7, № С-1008/8, № С-1008/9, № С-1008/10, № С-1008/11 та постанов про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 15.08.2017 № 3-1508/1-10/10-13/1508/08/01, № 3-1508/1-10/10-14/1508/08/01, 3-1508/1-10/10-15/1508/0801, № 3-1508/1-10/10-16/1508/08/01, №3-1508/1-10/10-17/1508/08/01, №3-1508/1-10/10-18/1508/08/01 та № 3-1508/1-10/10-19/1508/08-01.
В обґрунтування позову представник Підприємства зазначив, що висновки ОСОБА_2 №Т-0108/3, який складений за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання позивачем правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, не відповідають дійсним обставинам справи. У зв'язку із зазначеним представник позивача вважає, що оспорювані приписи та постанови, прийняті на підставі таких висновків є протиправними та підлягають скасуванню. Просив суд задовольнити адміністративний позов, також зазначав про недопущення позивачем правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Представник відповідач, заперечуючи проти позову, вказав на відсутність підстав для задоволення позову, наголошуючи на тому, що Інспекція мала всі законодавчо визначені повноваження та підстави для винесення відносно Підприємства оспорюваних приписів та постанов. Просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
У період з 24.07.2017 по 28.07.2017 та у період з 31.07.2017 по 01.08.2017 на підставі Наказу Департаменту від 21.07.2017 №154П, направлень для проведення позапланового заходу №600.17/03 від 21.07.2017 та №600.17/03/П від 28.07.2017, на підставі звернення Головного управління Національної поліції в Київській області від 12.07.2017 №24/49-1553 (вх. Департаменту №10/10-1207/19 від 12.07.2017) відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, з дотриманням вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877) Департаментом проведено планову перевірку на обєкті будівництва - "Майновий комплекс ПП "ЕКО-СТАРТ" (далі - майновий комплекс) за адресою: Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Богданівської сільської ради (кадастровий номер 3221280800:08:009:0001), обєкт розташований з північно-західної сторони Північного кладовища, субєкт містобудування - ПП "Еко-Старт" код ЄДРПОУ 31876080.
Порушення, що були виявлені під час проведення перевірки відображено у акті перевірки №Т0108/3 (далі - ОСОБА_2 перевірки) та протоколах про правопорушення у сфері містобудівної діяльності:
- №3-Л-3-0108/5 від 01.08.2017 (проведення реконструкції майнового комплексу без оформлення документів, що надають право на виконання будівельних робіт, чим порушено ч. 1 ст. 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності");
- №3-Л-3-0108/6 від 01.08.2017 (проведення реконструкції майнового комплексу без затвердженої у встановленому порядку проектної документації, чим порушено ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»);
- №3-Л-3-0108/7 від 01.08.2017 (роботи з реконструкції майнового комплексу, здійснювалися ПП "ЕКО- СТАРТ" без отримання в установленому порядку ліцензії на виконання будівельних робіт, чим порушено ст. 17, ст. 27 Закону України "Про архітектурну діяльність", Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1396 від 05.12.2007);
- №3-Л-3-0108/11 від 01.08.2017 (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення авторського нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва обєкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903);
- №3-Л-3-0108/8 від 01.08.2017 (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення технічного нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва обєкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903);
- №3-Л-3-0108/9 від 01.08.2017 (роботи з реконструкції майнового комплексу виконані без оформлення виконавчої документації - актів на закриття прихованих робіт, журналів робіт, виконавчих схем тощо, порушено вимоги п. 1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва", чим порушено п.1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва");
- №3-Л-3-0108/10 від 01.08.2017 (майновий комплекс експлуатується (використовується) ПП "ЕКО- СТАРТ" без прийняття в експлуатацію в установленому законодавством порядку, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів").
ОСОБА_3 перевірки слідує, що під час проведення заходів було встановлено, що на території майнового комплексу ПП "ЕКО-СТАРТ" за адресою: Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Богданівської сільської ради, обєкт розташований з північно-західної сторони Північного кладовища, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер витягу 81430937, дата формування: 28.02.2017р.ї обєкт нерухомого майна: виробнича споруда шламонакопичувач для захоронення твердих відходів, споруда, нежитлове приміщення.
ПП "ЕКО-СТАРТ" виконано реконструкцію обєкту майнового комплексу за адресою: Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Богданівської сільської ради, обєкт розташований з північно-західної сторони Північного кладовища, шляхом демонтажу нежитлового приміщення, оскільки згідно 3 витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер витягу 81430937, дата формування: 28.02.2017) зазначене приміщення наявне на території майнового комплексу. Натомість, під час проведення перевірки зазначене приміщення відсутнє, що підтверджується матеріалами фотофіксації.
Окрім того, на земельній ділянці з кадастровим номером 3221280800:08:0009:0006 (Північне кладовище), яка належить РИТУАЛЬНІЙ СЛУЖБІ СКП "СПЕЦКОМБІНАТ ПКПО", згідно пояснень директора ПП "ЕКО-СТАРТ" ОСОБА_4 та листа ПП "ЕКО-СТАРТ" (вх. Департаменту № 10/10-0806/32 від 08.06.2017 ) у грудні 2016 року виконані роботи з влаштування огородження будівельного майданчика з плит огородження П6В у кількості 44 шт. та влаштовані бетонні фундаменти стаканного типу під огорожу.
Також, при вїзді на майновий комплекс ПП "ЕКО-СТАРТ" побудовано адміністративну будівлю орієнтовними розмірами 11,5 м х 4,5 м та вагову орієнтовними розмірами 17,5 м х 3,5 м.
Крім цього, на території майнового комплексу ПП "ЕКО- СТАРТ" побудовано КТП-1453 до якої проходить ЛЕП орієнтовною довжиною 500 м.
Окрім того, виконано частково демонтування старої огорожі, ведеться складування будівельних матеріалів, встановлено побутова споруда необхідної для організації обслуговування будівництва (що підтверджується матеріалами фото фіксації).
Відповідно до наказу Мінрегіону України від 12 травня 2014 року № 135 "Зміна № 1 ДСТУ Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності обєктів будівництва" Додаток Д "Перелік обєктів будівництва, які можуть буди віднесені до ІV-V категорій складності" п. 6 Полігони оброблення, перероблення, утилізації, знешкодження і захоронення побутових відходів", даний обєкт відноситься до категорії складності V, що за класом наслідків (відповідальності) належить до обєктів із значними наслідками (ССЗ).
Роботи з реконструкції майнового комплексу виконані без оформлення документів, які дають право на виконання будівельних робіт.
На підставі ОСОБА_4 перевірки, відповідачем надано позивачу приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 01.08.2017 року №С-1008/3, №С-1008/4, №С-1008/5, № С-1008/6, №С-1008/7, №С-1008/8, №С-1008/9, №С-1008/10, №С-1008/11 (якими позивача зобовязано усунути виявлені порушення, а також повідомити про виконання вимог зазначених приписів Департамент).
15 серпня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області ОСОБА_5, за результатами розгляду матеріалів справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності постановлено визнати позивача винним у вчиненні правопорушень, що зазначені в акті №Т-0108/3 та протоколах від 01.08.2017, про що винесено постанови по справам про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.08.2017:
- №3-1508/1-10/10-13/1508/08/01(проведення реконструкції майнового комплексу без оформлення і документів, що надають право на виконання будівельних робіт, чим порушено ч. 1 ст. 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", якою на позивача накладено штраф у розмірі 1 515 600, 00 грн.;
- №3-1508/2-10/10-14/1508/08/01 (проведення реконструкції майнового комплексу без затвердженої у встановленому порядку проектної документації, чим порушено ст. 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"), якою на позивача накладено штраф у розмірі 75 780,00 грн.;
- №3-1508/3-10/10-15/1508/08/01 (роботи з реконструкції майнового комплексу, здійснювалися ПП "ЕКО- СТАРТ" без отримання в установленому порядку ліцензії на виконання будівельних робіт, чим порушено ст. 17, ст. 27 Закону України "Про архітектурну діяльність", Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1396 від 05.12.2007), якою на позивача накладено штраф у розмірі 151 560,00 грн.;
- №3-1508/4-10/10-16/1508/08/01 (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення авторського нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва обєкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903), якою на позивача накладено штраф у розмірі 84 200,00 грн.;
- №3-1508/5-10/10-17/1508/08/01 (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення технічного нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва обєкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903), якою на позивача накладено штраф у розмірі 67 360, 00 грн.
- №3-1508/6-10/10-18/1508/08/01 (роботи з реконструкції майнового комплексу виконані без оформлення виконавчої документації - актів на закриття прихованих робіт, журналів робіт, виконавчих схем тощо, порушено вимоги п. 1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва", чим порушено п.1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва"), якою на позивача накладено штраф у розмірі 30 312,00 грн.
№3-1508/7-10/10-19/1508/08/01(майновий комплекс експлуатується (використовується) ПП "ЕКО-СТАРТ" без прийняття в експлуатацію в установленому законодавством порядку, чи порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів"), якою на позивача накладено штраф у розмірі 1 515 600,00 грн.
Акт перевірки разом з протоколами та приписами були вручені уповноваженій особі Позивача ОСОБА_6, про що свідчить його особистий підпис у зазначених документах.
У відповідності до ч.1 ст.41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:
1)структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
2)виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.
Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
У ч. 2 ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" зазначено що, у разі якщо сільські, селищні, міські ради не утворили виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю, повноваження таких органів виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через відповідних головних інспекторів будівельного нагляду.
Пунктом 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №294 від 09.07.2014 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та Житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
У пункті 1 Положення про Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, затвердженого наказом №925 від 12.09.2017 року зазначено, що Департамент є територіальним органом, без статусу юридичної особи публічного права, утвореним як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Відповідно до п.3 цього положення основним завданням Департаменту є забезпечення реалізації державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у випадках, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" на території Київської області.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 року (далі - Порядок №553).
Відповідно до пп. 5,6 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу (п.6 Порядку №553).
Періодичність проведення планових перевірок субєктів містобудування на обєктах будівництва визначається відповідно до критерію, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері містобудування та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Планові перевірки обєктів будівництва, замовниками яких є фізичні особи (громадяни), проводяться не частіше ніж один раз на півроку.
Строк проведення планової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового звязку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі субєкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Пунктом 9 Порядку №553 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Частиною 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі субєкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Відповідно до приписів п. 16-17,21 Порядку №553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.
Пунктом 22 Порядку №553 визначено, що Постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються у тому числі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Накладати штраф в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", мають право від імені органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду - головні інспектори будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.
Порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності затверджено Постановою Кабінету Міністрів №№244 від 06.04.1995 року у редакції Постанови Кабінету Міністрів України №735 від 02.10.2013 року "Про внесення змін до Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (далі - Порядок №735).
Суд звертає увагу на п. 3 Порядку №735, у відповідності до якого у разі відмови субєкта містобудування в отриманні документів (протокол, постанова та документи, які підтверджують факт правопорушення), які є підставою для притягнення його до відповідальності, документи надсилаються субєкту містобудування рекомендованим листом з повідомленням.
Належним підтвердженням Факту надіслання документів є розрахунковий документ відділення поштового звязку щодо оплати послуг з доставки рекомендованої поштової кореспонденції.
Надіслання рекомендованим листом з повідомленням документів, які є підставою для притягнення до відповідальності, за адресою місцезнаходження (місця проживання) субєкта містобудування, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, вважається належним врученням зазначених документів незалежно від факту їх отримання субєктом містобудування.
Відповідно до 9-10 Порядку №735 про вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності керівник структурного підрозділу інспекції, його заступники, які згідно з функціональними обовязками здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль, або головний державний інспектор (далі - уповноважена посадова особа інспекції) складають протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Уповноважена посадова особа інспекції складає протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності у двох примірниках, один з яких надається під підпис субєкту містобудування, що притягається до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, не пізніше трьох робочих днів з дня складення акта перевірки такого субєкта містобудування.
Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інші матеріали подаються посадовій особі інспекції, уповноваженій розглядати справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, з метою вирішення питання притягнення до відповідальності та накладення штрафу протягом трьох днів після його складення.
Пунктами 16-17 Порядку №735 передбачено, що справа про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - справа) розглядається посадовою особою інспекції, до повноважень якої належить розгляд таких справ, протягом 15 днів з дня одержання зазначеною особою протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інших матеріалів справи.
Справа може розглядатися за участю субєкта містобудування, який притягається до відповідальності, або його уповноваженого представника, експертів, інших осіб.
Неприбуття субєкта містобудування у визначений час і місце не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до п.2 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" накладати штраф в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", мають право від імені органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду - головні інспектори будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.
ОСОБА_3 системного аналізу зазначених норм вбачається, що складання протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а також винесення постанов по справам про правопорушення у сфері містобудівної діяльності покладено на головних інспекторів будівельного нагляду.
За змістом ч. 3 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право зокрема безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; 3) у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обовязкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Припис є письмовою вимогою органу державного нагляду (контролю) до суб'єкта господарювання щодо усунення допущених порушень вимог законодавства та зупинення дій (бездіяльності), які потягли ці порушення. Підставою для винесення припису є виявлення порушень вимог законодавства за результатами проведеної перевірки
Таким чином, за своєю правовою сутністю припис - це обовязкова для виконання у визначені строки письмова вимога інспектора, яка оформляється, вручається (надсилається) керівникам юридичних осіб та фізичним особам (у тому числі керівникам субєктів господарювання та фізичним особам - підприємцям) щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та/або зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Керуючись викладеним та у звязку з виявленням порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності, уповноваженою особою відповідача за результатами проведеної перевірки складено акт перевірки №Т0108/3 та протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності:
- №3-Л-3-0108/5 від 01.08.2017 (проведення реконструкції майнового комплексу без оформлення документів, що надають право на виконання будівельних робіт, чим порушено ч. 1 ст. 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності");
- №3-Л-3-0108/6 від 01.08.2017 (проведення реконструкції майнового комплексу без затвердженої у встановленому порядку проектної документації, чим порушено ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»);
- №3-Л-3-0108/7 від 01.08.2017 (роботи з реконструкції майнового комплексу, здійснювалися ПП "ЕКО- СТАРТ" без отримання в установленому порядку ліцензії на виконання будівельних робіт, чим порушено ст. 17, ст. 27 Закону України "Про архітектурну діяльність", Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1396 від 05.12.2007);
- №3-Л-3-0108/11 від 01.08.2017 (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення авторського нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва обєкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903);
- №3-Л-3-0108/8 від 01.08.2017 (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення технічного нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва обєкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903);
- №3-Л-3-0108/9 від 01.08.2017 (роботи з реконструкції майнового комплексу виконані без оформлення виконавчої документації - актів на закриття прихованих робіт, журналів робіт, виконавчих схем тощо, порушено вимоги п. 1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва", чим порушено п.1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва");
- №3-Л-3-0108/10 від 01.08.2017 (майновий комплекс експлуатується (використовується) ПП "ЕКО- СТАРТ" без прийняття в експлуатацію в установленому законодавством порядку, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів").
Зазначені протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності містять інформацію про суть виявленого порушення, кваліфікацію правопорушення під правопорушення, за яке передбачена відповідальність у відповідності до Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", зазначено інформацію про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (о 15.00, 15.08.2017 у приміщенні Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26)).
А також, позивачу надано приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 01.08.2017 №С-1008/3, №С-1008/4, №С-1008/5, № С-1008/6, №С-1008/7, №С-1008/8, №С-1008/9, №С-1008/10, №С-1008/11, якими позивача зобовязано усунути виявлені порушення, а також повідомити про виконання вимог зазначених приписів Департамент.
15 серпня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області ОСОБА_5, за результатами розгляду матеріалів справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності постановлено визнати позивача винним у вчиненні правопорушень, що зазначені в акті №Т-0108/3 та протоколах від 01.08.2017, про що винесено постанови по справам про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.08.2017: №3-1508/1-10/10-13/1508/08/01, якою на позивача накладено штраф у розмірі 1 515 600, 00 грн.; №3-1508/2-10/10-14/1508/08/01, якою на позивача накладено штраф у розмірі 75 780,00 грн.; №3-1508/3-10/10-15/1508/08/01, якою на позивача накладено штраф у розмірі 151 560,00 грн.; №3-1508/4-10/10-16/1508/08/01, якою на позивача накладено штраф у розмірі 84 200,00 грн.; №3-1508/5-10/10-17/1508/08/01 , якою на позивача накладено штраф у розмірі 67 360, 00 грн. №3-1508/6-10/10-18/1508/08/01, якою на позивача накладено штраф у розмірі 30 312, 00 грн.; №3-1508/7-10/10-18/1508/08/01, якою на позивача накладено штраф у розмірі 1 515 600, 00 грн.
З тексу позовної заяви і пояснень представника позивача в судовому засіданні слідує, що протиправність оспорюваних приписів позивач обгрунтовує винятково порушеннями, допущеними відповідачем при проведенні перевірки і складанні ОСОБА_5 перевірки та протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Разом з тим, в межах даної адміністративної справи позивач не оскаржує правомірність дій відповідача при проведенні перевірки та складанні ОСОБА_5 перевірки та протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Враховуючи вимоги статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України щодо дотримання судом принципу диспозитивності, суд не має підстав для оцінки правомірності дії відповідача при проведенні перевірці та складанні ОСОБА_5 перевірки, а відтак - обставини вчинення таких дій відповідачем не можуть бути прийняті судом в даній судовій справі як належний доказ протиправності оспорюваних приписів та постанов, виданих у зв'язку з викладеним в ОСОБА_5 перевірки та протоколах про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Слід зазначити, що відповідно до частин 1,5 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Судом встановлено, що копії оспорюваних постанов позивач отримав 18.08.2017, отже місячний строк звернення до суду із вимогою про визнання протиправними та скасування таких винесених Інспекцією постанов закінчився 18.09.2017, разом з цим позивач звернувся з даним позов до суду лише 18.10.2017, тобто з пропуском місячного строку, визначеного частиною 5 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, матеріалами та поясненнями представника позивача не спростовано правомірність прийняття оспорюваних постанов та приписів відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, тому вважає, що в їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Терлецька О.О.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 13 листопада 2017 р.