Ухвала суду № 70321817, 17.11.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2017
Номер справи
803/1559/17
Номер документу
70321817
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

17 листопада 2017 року Справа № 803/1559/17

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Валюх В.М., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Луцького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області, Територіального сервісного центру 0714 Регіонального сервісного центру у Волинській області про визнання бездіяльності та рішення протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Луцького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області, Територіального сервісного центру 0714 Регіонального сервісного центру у Волинській області про визнання протиправною бездіяльність старшого державного виконавця Луцького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Камець Д.С. з примусового виконання постанови Староміського районного суду м. Вінниці від 17.02.2012 у справі № 221/1035/2012 в частині конфіскації транспортного засобу, визнання протиправним розпорядження начальника УДАІ УМВС України у Волинській області Гайового В.М. (вих. № 11/4191) вх. № 2463 від 21.06.2012 в частині накладення арешту на транспортний засіб, зобов'язання Територіальний сервісний центр 0714 Регіонального сервісного центру у Волинській області виключити з бази даних «заарештований АТМ» Єдиного державного реєстру Державтоінспекції транспортний засіб.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та містить такі недоліки.

Відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

В порушення вимог пунктів 3, 4 частини першої статті 106 КАС України, у позовній заяві одним із відповідачів зазначено Територіальний сервісний центр 0714 Регіонального сервісного центру у Волинській області із поштовою адресою: м. Луцьк, вул. Підгаєцька, 3, тоді як за вказаною адресою знаходиться територіальний сервісний центр за іншим номером - Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області.

Крім того, у позовній заяві одним із відповідачів зазначено Головне управління Національної поліції у Волинській області, до якого позовних вимог не заявлено, а фактично позовні вимоги заявлені до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, яке на даний час не ліквідоване, та яке у тексті позовної заяви не вказано відповідачем.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно із частиною другою статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За приписами частин першої, другої статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.

Як передбачено частинами першою, другою статті 100 цього ж Кодексу, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо.

За приписами частини другої статті 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

У постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про узагальнення практики застосування адміністративними судами першої інстанції глав 1-4 розділу ІІІ Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду та вирішення адміністративних справ» від 29.09.2016 № 14 зазначено, що з вимог КАС України вбачається, що суд, оцінюючи обставини, що перешкоджали особі у здійсненні права на своєчасне оскарження відповідних дій, бездіяльності та рішень органів владних повноважень (або його посадових, службових осіб) у публічно-правових відносинах, повинен виходити з оцінки та аналізу всіх наведених особою доводів. Так, під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини повинні бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Системний аналіз зазначених вище положень КАС України дає підстави дійти висновку про те, що у позовній заяві позивач повинен обґрунтувати дотримання ним строку звернення до суду з адміністративним позовом, вказавши, коли саме він дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів оскаржуваними діями, бездіяльністю чи рішеннями органів владних повноважень, а у випадку подання адміністративного позову після закінчення строків, установлених законом - вказати поважні причини, одночасно подавши на їх підтвердження відповідні та належні докази та письмове клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Як вбачається із тексту позовної заяви, позивач просить вважати поважними причини пропуску строку звернення до суду, проте, в порушення вимог пунктів 4, 5 частини першої, частини другої статті 106 КАС України, ним не вказано конкретні поважні причини пропуску шестимісячного та десятиденного строку звернення до суду по кожній із позовних вимог, не подано на їх підтвердження відповідних належних доказів.

Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її належить залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, - до 01.12.2017. Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви разом з її копіями та копіями всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб, у якій: правильно вказати ім'я (найменування) відповідачів; обґрунтувати дотримання шестимісячного та десятиденного строку звернення до суду з цим адміністративним позовом по кожній із позовних вимог до кожного відповідача, а у випадку пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим позовом - чітко вказати поважні причини, одночасно подавши на їх підтвердження відповідні та належні докази та відповідне письмове клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Керуючись статтею 108 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Луцького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області, Територіального сервісного центру 0714 Регіонального сервісного центру у Волинській області про визнання бездіяльності та рішення протиправними, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 01 грудня 2017 року.

Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

Суддя В.М.Валюх