Постанова № 70314076, 17.11.2017, Брусилівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
17.11.2017
Номер справи
275/796/17
Номер документу
70314076
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 275/796/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2017 року смт.Брусилів

Брусилівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Данилюк О.С.

при секретарі Марієвській Н.А.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в смт. Брусилові адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирський області про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначені пенсії, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирський області, в якому просив визнати неправомірною відмову у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача призначити йому таку пенсію. В обґрунтування позову зазначив, що 11 червня 2017 року він звернувся до ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирський області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У вересні 2017 року отримав листа № 7555/02-2 від 14.07.2017 від ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні вказаної пенсії, яка обґрунтована відсутністю в нього посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи. Вважає відмову неправомірною, оскільки в нього є довідка про те, що він постійно проживав у зоні посиленого радіоекологічного контролю (ІV зона) у м. Малин Житомирської області з 1982 року по 30.04.1991 року, що є підставою для призначення йому пенсії за ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримали заявлені позовні вимоги з наведених в адміністративному позові підстав, вказуючи також, що ОСОБА_1 влітку 2017 року звертався до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про видачу йому посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС, проте йому було відмовлено у видачі посвідчення з тих підстав, що у грудні 2014 року до ЗУ «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесено зміни та скасовано зони посиленого радіоекологічного контролю, з огляду на що відсутні підстави для визначення йому статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та видачі відповідного посвідчення. Вказану відмову позивач не оскаржував. Також ОСОБА_1 пояснив, що раніше за отриманням посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи він не звертався, оскільки не знав про видачу таких посвідчень потерпілим 4 категорії.

Представник відповідача ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирський області в судове засідання не з’явився, просив справу розглядати в їх відсутність, надав письмові заперечення проти позову, за змістом яких пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначаються особам, які подали до пенсійного фонду документи на підтвердження свого особливого статусу, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи. Оскільки позивач такого посвідчення до своєї заяви про призначення пенсії не подав, вважають обґрунтованою свою відмову у призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому вважають, що довідка про постійне проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю у м. Малин з 1982 року по 30.04.1991 року, яку додав до своєї заяви позивач ОСОБА_1, сама по собі наявності у нього статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи не засвідчує. Також вважають безпідставними доводи позивача щодо того, що видача посвідчень потерпілим 4 категорії не передбачена, оскільки такі твердження протирічать Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. за № 51. Просили в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Суд, вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1 та його представника, дослідивши заперечення відповідача та інші матеріали справи, прийшов до наступного висновку.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, судом встановлено, що 07.07.2017р. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 3 роки відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом № 7555/02-2 від 14.07.2017 року ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області ОСОБА_1 було повідомлено, що рішенням № 20 від 13.07.2017р. йому відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 3 роки відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» через неподання ним документу, який засвідчує його особливий статус, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії (а.с. 7).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини другої цієї статті, потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали чи постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 22.11.2005 року № 22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії за віком додаються також документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. за № 51, передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

Згідно пункту 6 цього Порядку особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В. Підставою для видачі такого посвідчення, за змістом пункту 10 Порядку № 51, є довідка встановленого зразка, наведена у додатку 7 цього Порядку.

Відповідно до довідки № 3746 від 14.10.2008 року, виданої Малинською міською радою Житомирської області, ОСОБА_1 проживав та був зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_1, з 1982 року по 30.04.1991 року, яке знаходиться в зоні посиленого радіоекологічного контролю (ІV зона) (а.с. 16).

Разом з тим згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також про період проживання на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Інші документи, такі як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо, є лише підставою для надання у встановленому порядку статусу особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України у справі № К/800/11795/16 від 27.07.2016 року.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні під час розгляду справи, при зверненні до ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирський області про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на умовах, встановлених статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач ОСОБА_1 не надав посвідчення, яке підтверджує його статус як особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, та необхідне при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з огляду на що відповідачем було правомірно відмовлено позивачу у призначенні такої пенсії.

При цьому, на думку суду, відповідач діяв у спосіб, на підставах та в межах наданих йому повноважень, що передбачені Конституцією та чинним законодавством України.

За таких обставин у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирський області про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначені пенсії, зобов'язання вчинити певні дії необхідно відмовити.

На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 9, 15, 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та керуючись ст. ст. 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирський області про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначені пенсії, зобов'язання вчинити певні дії, – відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя О.С. Данилюк