
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"14" листопада 2017 р. Справа № 903/1215/15 за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" в особі Волинського відділення ПАТ "Укрсоцбанк", м. Луцьк
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські страви", м. Луцьк
про звернення стягнення на предмет іпотеки
Суддя Шум М.С.
представники сторін:
від позивача(стягувача): н/з
від відповідача(боржник, скаржник): ОСОБА_1, довіреність №б/н від 05.09.2017р., ОСОБА_2 - директор
від ВДВС: ОСОБА_3, довіреність №2707 від 07.11.2017р.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України представнику позивача розяснено право відводу судді. Відводу судді заявлено не було. В судовому засіданні згідно ст.22 ГПК України розяснено процесуальні права та обовязки.
Встановив: рішенням господарського суду Волинської області від 06.09.2016р. позовні вимоги Позов Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" в особі Волинського відділення ПАТ "Укрсоцбанк" задоволено частково. В рахунок погашення заборгованості за Договором про надання невідновлювальної кредитної лінії №070-22-70/06 від 18.07.2006р. ОСОБА_2 в сумі 2025577,44 грн., в тому числі 73349,30 доларів США, що еквівалентно 1608754,35 грн. - заборгованість за тілом кредиту; 19004,57 доларів США, що еквівалентно 416823,09 грн. - заборгованість за відсотками, звернуто стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором від 29.09.2008 року, посвідчений приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрований в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за №898, - нежитлове приміщення загальною площею 794,60 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Луцьк, вул.Ковельська, буд.82 та належать на праві приватної власності Товариству з обмеженою відповідальністю Українські страви (43000, Волинська обл., місто Луцьк, вул. Ковельська, буд.82, код ЄДРПОУ 21737880). Визначено спосіб реалізації предмету застави шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження". Встановлено, що початкова вартість предмету іпотеки для його реалізації на прилюдних торгах становить 1010000 грн.. У задоволенні позову про звернення стягнення за рахунок предмета іпотеки 550826,76 грн. пені, з них 516465,60 грн. - пеня за несвоєчасне повернення кредиту, 34361,16 грн. - пеня за несвоєчасну сплату відсотків - відмовлено. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Українські страви" (43000, Волинська обл., місто Луцьк, вул. Ковельська, буд.82, код ЄДРПОУ 21737880) на користь публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" (03150, м.Київ, вул. Ковпака, буд.29, код ЄДРПОУ 00039019) 30383,66(тридцять тисяч триста вісімдесят три гривні шістдесят шість копійок) грн. судового збору.
На виконання вказаного рішення 23.09.2016р. видано накази за №903/1215/15-1 та 903/1215/15-2.
07.04.2017р. державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_6 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №53676755 за наказом №903/1215/15-1.
Постановою про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 07.04.2017 року з метою забезпечення виконання рішення суду державним виконавцем накладено арешт на все майно, що належить боржнику ТОВ «Українські страви» у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору 2228135,18 грн.
В процесі виконавчого провадження постановою від 02.06.2017р. про призначення експерта, експертом, субєктом оціночної діяльності у вказаному виконавчому провадженні призначено Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКСПЕРТ ОЦІНКА ПЛЮС".
Постановою державного виконавця від 11.07.2017р. виконавче провадження №53676755 разом з іншими обєднане у зведене виконавче провадження №54283366.
Субєктом оціночної діяльності ТОВ „"ЕКСПЕРТ ОЦІНКА ПЛЮС" в особі керівника ОСОБА_7 31.07.2017р. складено звіт про оцінку нежитлового приміщення, Кафе (літ. А-2), загальною площею 794,60 кв.м, (після перепланування площа збільшилась до 872,1 кв.м.), що розташоване на земельній ділянці площею 0,0586 га., яка знаходиться в користуванні ТОВ «Українські страви», згідно державного акта на право постійного користування землею серія ІІ-ВЛ №000757, за адресою: м.Луцьк, вул.Ковельська, буд.82. Згідно звіту ринкова вартість обєкту оцінки без урахування ГІДВ станом на 31.07.2017р. визначена в сумі 5434380 грн..
На підставі вказаного звіту, 04.09.2017р. державним підприємством «СЕТАМ» розпочато процедуру реалізації обєкту оцінки. Дата проведення аукціону 16.11.2017р..
Заявник не згідний з вартістю обєкту оцінки визначеною у звіті та в судовому порядку оскаржує дії ДВС та сам звіт.
Скаржник просить:
- Визнати неправомірними дії головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3 по визначенню вартості майна відповідно до звіту про оцінку нежитлового приміщення від 31.07.2017р., Кафе (літ. А-2), загальною площею 794,60 кв.м, (після перепланування площа збільшилась до 872,1 кв.м.), що розташоване на земельній ділянці площею 0,0586 га., яка знаходиться в користуванні ТОВ «Українські страви», згідно державного акта на право постійного користування землею серія ІІ-ВЛ №000757, за адресою: м.Луцьк, вул.Ковельська, буд.82, складеного Субєктом оціночної діяльності ТОВ „ЕКСПЕРТ ОЦІНКА ПЛЮС" в особі керівника ОСОБА_7.
- Визнати протиправним звіт про оцінку нежитлового приміщення від 31.07.2017р., Кафе (літ. А-2), загальною площею 794.60 кв.м. (після перепланування площа збільшилась до 872,1 кв.м.), що розташоване на земельній ділянці площею 0.0586 га.. яка знаходиться в користуванні ТОВ «Українські страви», згідно державного акта на право постійного користування землею серія ІІ-ВЛ №000757, за адресою: м.Луцьк, вул.Ковельська, буд.82. складеного Суб'єктом оціночної діяльності ТОВ „ЕКСПЕРТ ОЦІНКА ПЛЮС" в особі керівника ОСОБА_7
Скарга обґрунтована тим, що на думку ТОВ «Українські страви», оцінювачем не дотримано положень п.50 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав» в частині здійснення ознайомлення оцінювача з обєктом оцінки. Вказують, що відсутність в оцінювача необхідної та достовірної інформації про майно для введення його оцінки шляхом фактичного ознайомлення з майном значно вплинуло визначення ринкової вартості цього майна, а отже є всі підстави для задоволення скарги на дії органу ДВС.
Заявник зазначає, що реалізація майна може привести до спору між скаржником(як власником майна) та переможцем торгів з реалізації арештованого майна, порушення прав скаржника при умові реалізації майна по заниженій ціні, реальної загрози невиконання чи утруднення виконання рішення суду через можливі судові спори.
Ухвалою суду від 05.10.2017р. скаргу призначено до розгляду на 14.11.2017р..
В судовому засіданні представник та директор ТОВ «Українські страви» подану скаргу підтримали просили її задоволити.
В судовому засіданні представник ДВС просила залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ТОВ „ЕКСПЕРТ ОЦІНКА ПЛЮС" та у звязку із цим відкласти розгляд скарги. Також просила у задоволенні скарги відмовити з підстав наведених у поданих запереченнях.
Щодо залучення третьої особи та відкладення розгляду скарги, суд зазначає таке.
Згідно ч.1 ст.27 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Суд зазначає, що залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стадії виконання судового рішення не передбачено нормами ГПК, окрім цього, у вказаній вище нормі наведено вичерпний перелік осіб які можуть ініціювати таке залучення. За таких обставин, суд не вбачає підстав для залучення ТОВ „ЕКСПЕРТ ОЦІНКА ПЛЮС" до участі у справі(розгляді скарги).
Згідно ст.77 ГПК України, господарський суд відкладає розгляд справи в межах строків встановлених ст.69 ГПК України через незявлення представників сторін в судове засідання, неподання витребуваних доказів та необхідність витребування нових доказів. Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Суд не вбачає необхідності у відкладені розгляду скарги та вважає за можливе проведення останнього за наявними у справі матеріалами.
Щодо поданої скарги суд зазначає таке.
Відповідно до ст.124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Статтею 115 ГПК України передбачено, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, які набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", в якому детально визначена виконавча процедура, коло осіб, які мають право проводити виконання рішень, їх повноваження, строки та способи виконання.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент вчинення оскаржуваних дій) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.121-2 ГПК України, скарга на рішення, дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців щодо виконання судових рішень господарських судів може бути подана стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів, крім рішень виконавця про відкладення проведення виконавчих дій, які можуть бути оскаржені протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів.
Згідно зі ст.12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору.
Частиною 2 ст.20 ГК України, як спосіб захисту прав суб'єктів господарювання передбачено визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів.
Визнання вартості, оцінка майна боржника (стаття 58 Закону України "Про виконавче провадження") є процесуальною дією державного виконавця, незалежно від того, яка конкретно особа (сам державний виконавець чи залучений ним суб'єкт оціночної діяльності) здійснювала відповідні дії, так само як і від того, ким здійснювалося рецензування звіту про оцінку майна. Тому учасник виконавчого провадження має право оскаржувати таку оцінку до господарського суду в процесуальному порядку, передбаченому статтею 121-2 ГПК України. Така позиція наведена у пункті 9.10 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України".
Згідно з приписами ст.3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Відповідно до ст.57 Закону України "Про виконавче провадження", у разі якщо визначити вартість майна (окремих предметів) складно, виконавець має право залучити субєкта оціночної діяльності - субєкта господарювання для проведення оцінки майна.
Частиною 6 ст.9 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" унормовано, що положення (національні стандарти) оцінки майна є обов'язковими до виконання суб'єктами оціночної діяльності під час проведення ними оцінки майна всіх форм власності та в будь-яких випадках її проведення.
Національний стандарт №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затверджений постановою КМУ від 10.09.2003 № 1440 є обов'язковим для застосування під час проведення оцінки майна та майнових прав суб'єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна. Поняття, що вживаються у цьому ОСОБА_8, використовуються в інших національних стандартах.
ОСОБА_8 (п.п.50-55), зокрема, визначені загальні вимоги до проведення незалежної оцінки майна.
Національний стандарт №2 "Оцінка нерухомого майна", затверджений постановою КМУ від 28.10.2004 №1442, є обов'язковим для застосування під час проведення оцінки нерухомого майна (нерухомості) суб'єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна та проводять державну експертизу звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу.
Таким чином, оцінка нерухомого майна має здійснюватись відповідно до Національного стандарту №2 "Оцінка нерухомого майна" з урахуванням вимог Національного стандарту №1, яким визначено загальні засади.
Так, згідно з приписами п.50 Національного стандарту №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", проведенню незалежної оцінки майна передує підготовчий етап, на якому здійснюється, зокрема, ознайомлення з об'єктом оцінки.
Відповідно до п.51 Національного стандарту №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", незалежна оцінка майна проводиться у такій послідовності: - укладення договору на проведення оцінки, - ознайомлення з об'єктом оцінки, збирання та оброблення вихідних даних та іншої інформації, необхідної для проведення оцінки; - ідентифікація об'єкта оцінки та пов'язаних з ним прав, аналіз можливих обмежень та застережень, які можуть супроводжувати процедуру проведення оцінки та використання її результатів; - вибір необхідних методичних підходів, методів та оціночних процедур, що найбільш повно відповідають меті оцінки та обраній базі, визначеним у договорі на проведення оцінки, та їх застосування; - узгодження результатів оцінки, отриманих із застосуванням різних методичних підходів; - складання звіту про оцінку майна та висновку про вартість об'єкта оцінки на дату оцінки; - доопрацювання (актуалізація) звіту та висновку про вартість об'єкта оцінки на нову дату (у разі потреби).
Крім того, ст.11 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" визначено, що замовники оцінки повинні забезпечити доступ суб'єкта оціночної діяльності до майна, що підлягає оцінці на законних підставах, отримання ним необхідної та достовірної інформації про зазначене майно для проведення оцінки.
Отже, виходячи з наведених норм, незважаючи на вибір експертом методичного підходу оцінки майна (дохідний, порівняльний) підготовці та проведенню незалежної експертизи майна передує, в будь-якому випадку, ознайомлення з об'єктом оцінки шляхом доступу до нього.
Фактичне ознайомлення з майном, яке є предметом оцінки, можливе при доступі оцінювача до цього майна. Зважаючи на характер об'єкта оцінки (кафе), ознайомлення з таким майном не може відбуватися без обстеження приміщень на дату оцінки та відповідно потребує доступу до них, який має забезпечити боржник.
Належних та допустимих доказів проведення особистого огляду суб'єктом оціночної діяльності об'єкта оцінки матеріали звіту не містять.
До того ж, про те, що оцінювачем не було проведено безпосереднє ознайомлення з об'єктом оцінки шляхом огляду та дослідження приміщень зазначено у самому звіті про оцінку, а саме вказано, що: «Оцінювачем візуальний огляд обєкту оцінки не проводився, дані отримано зі слів замовника. Згідно отриманих даних нежитлове приміщення знаходиться у незадовільному стані, потребує косметичного ремонту»(т.2 а.с.100 на звороті). Даний факт представник ДВС не спростовує.
Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (ст.32 ГПК України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України).
Згідно із ст.34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Оскільки суб'єкт оцінювання не проводив огляд (обстеження) об'єкта оцінки (що могло вплинути на визначення ринкової вартості майна), суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання незаконними дій державного виконавця ВДВС України по проведенню оцінки майна та щодо визнання протиправною оцінки майна відповідно до звіту про незалежну оцінку.
Доводи представника ДВС наведені у запереченнях на скаргу, відхиляються судом, оскільки останні спростовуються матеріалами поданої скарги.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ухвалив:
1. Скаргу ТОВ «Українські страви» на дії головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3 по визначенню вартості майна, що належить ТзОВ «Українські страви» - задоволити.
2. Визнати неправомірними дії головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3 по визначенню вартості майна відповідно до звіту про оцінку нежитлового приміщення від 31.07.2017р., Кафе (літ. А-2), загальною площею 794,60 кв.м, (після перепланування площа збільшилась до 872,1 кв.м.), що розташоване на земельній ділянці площею 0,0586 га., яка знаходиться в користуванні ТзОВ «Українські страви», згідно державного акта на право постійного користування землею серія ІІ-ВЛ №000757, за адресою: м.Луцьк, вул.Ковельська, буд.82, складеного Субєктом оціночної діяльності ТОВ „"ЕКСПЕРТ ОЦІНКА ПЛЮС" в особі керівника ОСОБА_7.
3. Визнати протиправним звіт про оцінку нежитлового приміщення від 31.07.2017р., Кафе (літ. А-2), загальною площею 794.60 кв.м. (після перепланування площа збільшилась до 872,1 кв.м.), що розташоване на земельній ділянці площею 0.0586 га.. яка знаходиться в користуванні ТОВ «Українські страви», згідно державного акта на право постійного користування землею серія ІІ-ВЛ №000757, за адресою: м.Луцьк, вул.Ковельська, буд.82. складеного Суб'єктом оціночної діяльності ТОВ „ЕКСПЕРТ ОЦІНКА ПЛЮС" в особі керівника ОСОБА_7
Суддя М. С. Шум