Постанова № 70279388, 08.11.2017, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
08.11.2017
Номер справи
233/4883/17
Номер документу
70279388
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/4883/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

/Мотивована/

08 листопада 2017 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого - судді Наумик О.О., за участі секретаря Козловської К.Я., позивача, представника позивача ОСОБА_1, представника третьої особи – Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівці справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_3 до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись до суду з адміністративним позовом до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ОСОБА_3 просить:

- визнати протиправними дії Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення йому виплати пенсії з 01 серпня 2017 року;

- зобов’язати Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити йому виплату пенсії з 01 серпня 2017 року, допустивши негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць,

посилаючись на те, що він є пенсіонером та отримував пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання в управлінні ПФУ м. Горлівки Донецької області.

У зв’язку з тим, що на території міста Горлівка за попереднім місцем його проживання, органи державної влади не здійснювали своїх повноважень, знятися з реєстрації було неможливим.

Згідно зі ст.6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», у зв’язку з необхідністю доглядати своїх рідних, 14.11.2014р. він зареєструвався за новою адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Пушкінська, буд. 79.

Після проведення реєстрації він звернувся з письмовою заявою до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області для переведення пенсійної справи за новою адресою місця проживання та реєстрації.

Починаючи з 2015 року по 01.08.2017 р. він отримував пенсію на свій картковий рахунок, як місцевий мешканець у м. Костянтинівка.

У серпні 2017 року без будь-яких пояснень відповідачем було припинено виплату пенсії. При цьому жодного рішення про припинення виплати пенсії, прийняття якого передбачено ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», він не отримував. Тоді він звернувся із письмовою заявою до відповідача про надання інформації щодо підстав припинення призначеної пенсії по інвалідності 3 групи загального захворювання.

Листом від 19.08.2017р. №19053/02/07-17 відповідач надав роз’яснення, що він є внутрішньо переміщеною особою та з 01.08.2017р. йому було призупинено виплату пенсії на підставі п.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Крім того, 12.09.2017р. він отримав лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому зазначено, що виплату пенсії призупинено з 01.08.2017р. після встановлення факту безпідставної виплати пенсії за відсутності реєстрації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Роз’яснено, що для відновлення виплати пенсії йому необхідно особисто звернутися до управління за місцем реєстрації із заявою про поновлення виплати пенсії та надати наступні документи: паспорт, ІПН, довідку про взяття на облік ВПО або відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстав такої відмови.

Такі дії відповідача вважає протиправними.

Зауважив, що він ніколи не перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа та довідку в управлінні соціального захисту населення м. Костянтинівка Донецької області не отримував. Реєстрація за новим місцем проживання була здійснена ним 14.11.2014 р., тому на момент законодавчого визначення поняття тимчасово переміщеної особи, він був повноправним мешканцем м. Костянтинівки.

Позивач та його представник ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав, надавши суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам», призначення та продовження пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року №509.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VІІ від 20.10.2014р. підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

За наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і внутрішньо перемішених осіб», що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадянських об’єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.

Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 21.11.2014 №13747/0/14-14/8 щодо обміну інформацією про осіб, які взяті на облік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» щомісяця з 05.12.2014 р. проводиться обмін інформацією з Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб між органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення.

За результатами обміну інформацією з органами соціального захисту населення про осіб, які взяті на облік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», ОСОБА_3 була призупинена виплата пенсії для з’ясування фактичного місця проживання пенсіонера.

Поновлення виплати призупинених пенсій проводиться з дати припинення виплати на підставі особистого звернення пенсіонера з числа внутрішньо переміщених осіб незалежно від причин тимчасового призупинення виплати з урахуванням постанови КМУ від 08 червня 2016 року № 365 «Деякі питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

Пенсіонер подає заяву про поновлення виплати пенсії, пред’являє паспорт (оригінал, копія), довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», яка видається управлінням соціального захисту населення.

Встановлено, що за адресою, вказаною в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_3 не мешкає.

На підставі викладеного, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в судовому засіданні, надавши письмові пояснення, зауважив, що відповідно до п.12 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014р. №28-2, Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є юридичною особою. Відомості щодо пенсійної справи ОСОБА_3 (щодо нарахувань, виплат тощо) в головному правлінні відсутні. ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто на теперішній час перебуває на обліку в Костянтинівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, тому вся інформація по виплаті пенсії знаходиться в даному територіальному управлінні.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, – Управління соціального захисту населення м. Костянтинівки Донецької області, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, явку представника у судове засідання не забезпечила, заперечень проти позову суду не надала.

З’ясувавши позицію сторін, дослідивши надані сторонами докази у справі, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, є пенсіонером за інвалідністю 3 групи загального захворювання, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.7).

ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. з 14.11.2014р., що підтверджується копією паспорта позивача серії ВА№624737, виданого Калінінським РВ УМВС України у м. Горлівці (а.с.6).

За довідкою про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 08.11.2017 р. гр. ОСОБА_3 знаходиться на обліку в Костянтинівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, особовий рахунок № 312477. За період з 01.08.2017 р. пенсія ОСОБА_3 нараховується, проте фактично не виплачується (а.с.48).

Дані обставини сторонами у судовому засіданні не оспорювались.

Даючи оцінку правомірності дій відповідача щодо невиплати позивачу пенсії за інвалідністю з 01.08.2017 р. суд прийшов до таких висновків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-1У «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1058-1У) пенсія виплачується щомісячно організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-1У виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або рішенням суду припиняється:

1)якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2)на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України;

3)у разі смерті пенсіонера;

4)у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5)в інших випадках, передбачених законом.

Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених ст.49 Закону № 10578-ІV.

З 01 серпня 2017 року виплата позивачу пенсії призупинена для з’ясування фактичного місця проживання пенсіонера. Про дану обставину відповідач зазначив у письмових запереченнях на адміністративний позов. Проте, на наявність будь-якого рішення або розпорядження Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з цього питання відповідач не зазначив, на вимогу суду таке рішення не надав.

Можливість припинення виплати пенсії без вирішення цього питання шляхом прийняття відповідного рішення не передбачена діючим законодавством України.

Отже, діями відповідача щодо припинення виплати пенсії позивача грубо порушені його права на отримання пенсії, оскільки відповідач на виконання вимог ст.49 Закону № 1058-IV не приймав рішення про припинення виплати пенсії позивачу.

Крім того, згідно зі ст.33.Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України», громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відсутність пенсіонера за місцем реєстрації (тимчасова або постійна) не є підставою для позбавлення його конституційного права на соціальний захист, зокрема на отримання пенсії.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу є протиправними, а тому відповідача необхідно зобов’язати поновити позивачу виплату пенсії з 01 серпня 2017 року, позов - задовольнити.

Керуючись ст.ст.158-163,167,256 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення з 01 серпня 2017 року виплати пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.

Зобов’язати Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, виплату пенсії з 01 серпня 2017 року.

Допустити негайне виконання постанови у межах суми стягнення за один місяць.

На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: