Постанова № 70279384, 08.11.2017, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
08.11.2017
Номер справи
233/3117/17
Номер документу
70279384
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/3117/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2017 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мартиненко В. С.

за участі секретаря судового засідання Вареніченко В.А.,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

27 червня 2017 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області із відповідним адміністративним позовом звернулась ОСОБА_1, в якому просила - визнати незаконним та скасувати розпорядження ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 06 квітня 2017 року в частині призначення їй пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі нижчому ніж 50% пенсії померлого годувальника та зобов’язати Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити та виплачувати їй пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 20 серпня 2016 року в розмірі 50% пенсії померлого годувальника – ОСОБА_3.

В обґрунтування позовних вимог посилалась на те, що 20 серпня 2016 року помер її чоловік ОСОБА_4, який брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та мав інвалідність 2 групи. Згідно розпорядження від 02.09.2016 року ОСОБА_3 як інваліду ІІ групи – учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС була призначена пенсія у розмірі 11868,16 грн. та виплачувалась в розмірі 10740,00 грн. Вона, як непрацездатний член сім’ї померлого годувальника, має право на перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника. Тому 29 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до відповідача про переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розпорядженням ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 06 квітня 2017 року № 170986 ОСОБА_1 переведено на пенсію по втраті годувальника з 20.08.2016 року, однак сума пенсії становить не 50 % пенсії померлого годувальника, тобто 5934,08 грн., а 1784,70 грн., тому вважає зазначене розпорядження незаконним в частині визначення суми пенсії та таким, що порушує її права.

Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_5 в судове засідання не з’явились, надав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просила розглянути справу за їх відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, в матеріалах справи є заява про розгляд справи у відсутність його представника. Крім того, відповідач надав свої письмові заперечення проти позову, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на таке.

ОСОБА_1 отримує пенсію в ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, призначену згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі фактичних збитків за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника.

Для розрахунку пенсії врахована довідка про заробітну плату № 712 від 12.06.2000 р., видана заводом «Автоскло» ім.. ОСОБА_6 щодо оплати за дні роботи в зоні відчуження за період з липня по вересень 1986 року.

Заробітна плата за дні роботи в зоні відчуження згідно з вказаною довідкою за серпень 1986 року (найбільш вигідний) складає 3341,64 грн., основний розмір пенсії від заробітної плати відповідно складає – 1670,80 грн. (3341,64Х50%).

Відповідач, посилаючись на такий розрахунок у своєму письмовому запереченні, вважає, що пенсія призначена відповідно до діючого законодавства.

З’ясувавши обставини справи, дослідивши докази, подані на їх підтвердження, суд дійшов висновку про можливість часткового задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою пенсійного віку, перебуває на обліку в ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, тобто є непрацездатною.

20 серпня 2016 року помер чоловік позивача ОСОБА_4, який брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мав інвалідність 2 групи та мав право на пільги, встановлені законодавством України.

Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 42 від 26 січня 2017 року, захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_3, пов’язане з виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно розпорядження ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 139555 від 02.09.2016 р. щодо призначення за рішенням суду, ОСОБА_3 перераховано пенсію з 01.05.2016 р. та її розмір склав 10740,00 грн.

Позивач ОСОБА_1 перебувала на утримані свого чоловіка ОСОБА_3 до дня його смерті, що підтверджується довідками КП «СЕЗ» №162 від 13.02.2017 р. та № 158 від 13.02.2017 р.

29 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до відповідача про переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розпорядженням ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 06.04.2017 р. ОСОБА_1 переведено на пенсію по втраті годувальника з 29 березня 2017 року. Сума пенсії складає 1784,70 грн.

Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Пунктом 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210, визначений мінімальний розмір пенсії, який становить на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Відповідно до ст.74 Закону України «Про пенсійне забезпечення» сім'ям пенсіонерів пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж заробітку, з якого обчислювалась пенсія годувальника. Сім'ям тих пенсіонерів, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому статтею 69 цього Закону, пенсії обчислюються із заробітку, з якого було проведено або могло бути проведено перерахунок пенсії годувальника.

Відповідно до постанови Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії членам сім’ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.

Як вбачається з розписки-повідомлення, наявній в матеріалах справи, 29.03.2017 р. від ОСОБА_1 були прийняті заява про переведення з одного виду пенсії на іншій та документи до заяви. В заяві відсутнє прохання перерахувати пенсію померлого чоловіка на підставі інших документів, ніж тих, що маються в справі. В переліку документів, доданих до заяви, відсутня довідка про заробітну плату №712 від 26.06.2000 року, видана заводом «Автоскло» ім.. ОСОБА_6 щодо оплати за дні роботи в зоні відчуження за період з липня по вересень 1986 року, на яку посилається відповідач. Крім того, відповідачем не повідомлено позивача про необхідність надання будь-яких інших документів, необхідних для її переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.

Таким чином, заробіток годувальника за час роботи в зоні відчуження у такому випадку повинен визначатися за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника. Розмір пенсії позивача має бути призначений в розмірі 50% пенсії годувальника, яку він одержував на день смерті, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи".

За наведених підстав розпорядження ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійною фонду України Донецької області від 06.04.2017 р. в частині призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі нижчому ніж 50% пенсії померлого годувальника, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню в цій частині.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника. Позивач звернулася до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою 29 березня 2017 року, а отже, до спливу 12 місяців з дня смерті годувальника.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

Враховуючи, що чоловік позивача ОСОБА_3 помер 20 серпня 2016 року, слід зобов’язати Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника ОСОБА_3, в розмірі 50% його пенсії, яку він одержував на день смерті, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи" з 01 вересня 2016 року.

В зв'язку з чим позов підлягає частковому задоволенню.

В силу ст. 94 КАС України, враховуючи те, що відповідач звільнений від сплати судового збору, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 640 грн. підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок держави.

Керуючись статтями 17-20, 159-163, 185-186, 254, ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 06 квітня 2017 року про призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника в частині визначення її розміру та часу, з якого вона призначена.

Зобов’язати Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника ОСОБА_3, в розмірі 50% його пенсії, яку він одержував на день смерті, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи" з 01 вересня 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя