Постанова № 70275068, 10.11.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2017
Номер справи
813/2219/17
Номер документу
70275068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2017 року справа № 813/2219/17

13год. 55хв. зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Гулика А.Г.,

судді Ланкевича А.З.,

судді Сакалоша В.М.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_4 міської ради про визнання протиправними дій, скасування припису, рішення та наказу, зобов’язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області (далі – ДДАБІ у Львівській області), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_4 міської ради, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 09.10.2017, просить суд:

- скасувати рішення ДДАБІ у Львівській області від 21.02.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 11.04.2016 №27?

- скасувати наказ ДДАБІ у Львівській області №04/11-П від 11.04.2017 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт?

- зобов’язати ДДАБІ у Львівській області внести інформацію про скасування наказу від №04/11-П від 11.04.2017 шляхом відновлення запису про реєстрацію повідомлення про початок будівельних робіт від 20.04.2016 за №ЛВ 062161601517.

Ухвалою від 06.07.2017 суд відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) здійснив заміну первинного відповідача у справі ДДАБІ у Львівській області на належного відповідача ОСОБА_5 архітектурно-будівельну інспекцію України (далі – ДАБІ України).

Ухвалою від 12.09.2017 суд об’єднав в одне провадження адміністративну справу № 813/2218/17 за позовом ОСОБА_3 до ДДАБІ у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування припису та адміністративну справу №813/2219/17 за позовом ОСОБА_3 до ДДАБІ у Львівській області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_4 міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішень та наказу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач без достатніх правових підстав провів позапланову перевірку об’єкту (житлового будинку) за адресою: Львівська обл., смт.Східниця, вул.Шевченка, 42. Так, підставою для вказаної перевірки є звернення Львівської обласної організації «ВИБІР» від 20.03.2017 №1013/17/3-186 щодо перевірки відповідності державним будівельним нормам іншого об’єкту, а саме готелю «Тустань», що знаходиться за адресою: Львівська обл., смт.Східниця, вул.Золота Баня, 2а. Позивач зазначає, що відповідач помилково дійшов висновку про здійснення позивачем будівництва житлового будинку на червоних лініях. Позивач вказує, що будівництво індивідуального житлового будинку по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця здійснюється з додержанням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову повністю. Заперечення обґрунтовані тим, що перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил проведена відповідно до вимог чинного законодавства. За результатами перевірки відповідач встановив, що спірне будівництво протиправно здійснюється в межах червоних ліній, зазначених у будівельному паспорті, а також з недотриманням відстані від межі до найбільш виступаючої конструкції стіни. У зв’язку з вказаним відповідач склав акт перевірки №60/17-пз від 01.02.2017, протокол про адміністративне правопорушення №60/1/17 від 01.02.2017 та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №60/2/17 від 01.02.2017. Крім того, відповідач прийняв рішення від 21.02.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки на будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця від 11.04.2016 №27 та рішення від 11.04.2017 №04/11-17 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача, ОСОБА_4 міська рада, подала до суду пояснення до позовної заяви. Вказала, що житловий будинок по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця запроектований по лінії житлової забудови та по червоній лінії вул.Шевченка, яка становить 15м. Вказаний будинок не виступає за червону лінію та запроектований по лінії житлової забудови. На думку третьої особи, будівельний паспорт забудови земельної ділянки на будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця від 11.04.2016 №27 виданий правомірно, а тому, у відповідача не було підстав для його скасування. Просила суд позов задовольнити повністю.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених в запереченнях на позовну заяву. Просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, явку представника в судове засідання не забезпечила, хоча належним чином повідомлялась про дату, час і місце його проведення. Проте, подала до суду клопотання про розгляд справи без участі її представника.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.

Суд встановив, що позивач ОСОБА_3 здійснює будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця на підставі будівельного паспорту від 11.04.2016 №27 (а.с.17- 22).

21.02.2017 головні інспектори будівельного нагляду ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відповідно до наказу від 23.12.2017 №992 та направлення на проведення планової перевірки від 23.01.2017 №1-мб/пл провели планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил відділу містобудування та архітектури ОСОБА_4 міської ради Львівської області.

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 21.02.2017 №1-мб/пл, в якому встановлено порушення, зокрема, що будівельний паспорт від 11.04.2016 №27 на будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця виданий з порушенням п.3.19 ДБН 360-92 Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень (далі - ДБН 360-92), п.2.1, п.2.2 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103.

На підставі вказаного акта перевірки від 21.02.2017 №1-мб/пл ДДАБІ у Львівській області прийнято рішення від 21.02.2017 про скасування дії будівельного паспорта від 11.04.2016 №27 на будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця.

Львівська обласна громадська організація «ВИБІР» звернулася до ДДАБІ у Львівській області з заявою від 03.01.2017 №001 (вх. №1013/3-05), в якій просить відповідача провести перевірку об’єкта будівництва, а саме готелю «Тустань», що знаходиться за адресою: Львівська обл., смт.Східниця, вул.Золота Баня, 2а.

На підставі вказаного звернення від 03.01.2017 №001 (вх. №1013/3-05) та наказу ДДАБІ у Львівській області від 08.09.2015 №976 видано направлення від 25.01.2017 №60/17-пз на проведення позапланової перевірки об’єкта будівництва - індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця.

За результатами перевірки ДДАБІ у Львівській області склав акт від 01.02.2017 №60/17-пз перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким встановлено порушення позивачем:

- п.3.14, п.3.32 ДБН 360-92, а саме будівництво проводиться в межах червоних ліній вул.Шевченка в смт.Східниця, зазначених у будівельному паспорті.

- п.3.25 ДБН 360-92, а саме будівництво проводиться на межі земельної ділянки зі сторони вул.Шевченка в смт.Східниця з недотриманням відстані до межі від найбільш виступаючої конструкції стіни 1м.

На підставі вказаного акта перевірки від 01.02.2017 №60/17-пз ДДАБІ у Львівській області винесено припис від 01.02.2017 №60/2/17 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Вказаним приписом зобов’язано позивача в 60-денний строк усунути порушення, зафіксовані в акті перевірки від 01.02.2017 №60/17-пз.

Позивач вимоги припису від 01.02.2017 №60/2/17 не виконав, що підтверджується актом ДАБІ у Львівській області від 10.04.2017 №2/491 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

З огляду на невиконання вимог припису від 01.02.2017 №60/2/17 ДДАБІ у Львівській області склало протокол від 10.04.2017 №2/491 про адміністративне правопорушення.

Львівська обласна громадська організація «ВИБІР» звернулася до ДДАБІ у Львівській області з заявою від 20.03.2017 №037 (вх. №1013/17/3-186), в якій просить відповідача провести перевірку об’єкта будівництва, а саме готелю «Тустань», що знаходиться за адресою: Львівська обл., смт.Східниця, вул.Золота Баня, 2а.

На підставі вказаного звернення від 20.03.2017 №037 (вх. №1013/17/3-186) та наказу ДДАБІ у Львівській області від 08.09.2015 №976 видано направлення від 30.03.2017 №449/17 та №449/17 на проведення позапланової перевірки об’єкта будівництва - індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця.

За результатами перевірки ДДАБІ у Львівській області склало акт від 10.04.2017 №2/490 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким встановлено таке порушення: будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця здійснюється без будівельного паспорта забудови земельної ділянки, який внесено до повідомлення про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованого ДАБІ у Львівській області від 20.04.2016 №ЛВ 06216160517.

На підставі вказаного акта перевірки від 10.04.2017 №2/490 ДДАБІ у Львівській області прийняло рішення від 11.04.2017 №04/11 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 20.04.2016 №ЛВ 06216160517 та наказ від 11.04.2017 №04-11.

Не погоджуючись з діями та актами відповідача, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування припису, рішення та наказу, зобов’язання вчинити дії.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності, спрямованої на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів визначаються Законом України «Про архітектурну діяльність».

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

ОСОБА_5 архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені ст.6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:

1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно з Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про ОСОБА_5 архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №294 від 09.07.2014 та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 (далі - Порядок №553), основними завданням Держархбудінспекції та її територіальних органів є виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Крім того, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є єдиним органом державної влади уповноваженим на встановлення факту готовності об'єкту до експлуатації. Прийняття в експлуатацію об'єктів проводиться шляхом реєстрації ОСОБА_5 архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації або на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі Інспекцією сертифікату.

Згідно з п.3 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами органів державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень.

Пунктом 5 Порядку № 553 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до п.7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю; вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п'яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше, ніж на два робочих дні.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Пунктом 9 вказаного Порядку №533 визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

У разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, щодо якого неможливо встановити суб'єкта містобудування, який будує чи збудував такий об'єкт, перевірка проводиться із залученням представників органів місцевого самоврядування та органів внутрішніх справ. Документи, оформлені за результатами такої перевірки, надсилаються до відповідного органу внутрішніх справ для встановлення особи суб'єкта містобудування.

Таким чином, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, за винятком випадків виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, щодо якого неможливо встановити суб'єкта містобудування, який будує чи збудував такий об'єкт.

Пунктом 13 вказаного Порядку №533 передбачено, що суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю; подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

Відповідно до п.16 вказаного Порядку №533 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених вказаним Порядком.

Форми актів та інших документів, які складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджуються Мінрегіоном (п.15 Порядку № 553).

Як передбачено у п.п. 17, 18 Порядку № 553, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).

Акт перевірки складається у двох примірниках. Один примірник надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, а другий залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.

Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку та суб'єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

Згідно з п. 21 Порядку № 553 якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.

Суд встановив, що відповідач на підставі звернення Львівської обласної громадської організація «ВИБІР» від 03.01.2017 №001 (вх. №1013/3-05) (а.с. 122) провів позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об’єкті «Будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця».

Як вбачається з вказаного звернення громадської організації від 03.01.2017 №001 (вх. №1013/3-05), у ньому відповідача просили провести перевірку іншого об’єкта будівництва, а саме готелю «Тустань», що знаходиться за адресою: Львівська обл., смт.Східниця, вул.Золота Баня, 2а.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність у ДДАБІ у Львівській області правових підстав для проведення 01.02.2017 позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об’єкті «Будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця». Тому, суд вважає протиправними дії ДДАБІ у Львівській області щодо проведення 01.02.2017 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил будівництва індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця Львівської області, за наслідками якої складено акт перевірки від 01.02.2017 №60/17-пз.

Щодо вимоги про визнання протиправним і скасування припису, суд встановив таке.

Згідно з п.11 Порядку №533 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт

У п.17 Порядку №533 зазначено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі -припис). У приписі обов’язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Відповідно до п.19 Порядку №533 припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку.

За наслідками перевірки від 01.02.2017 посадові особи ДДАБІ у Львівській області винесли припис №60/2/17 від 01.02.2017 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме порушень:

- п.3.14, п.3.32 ДБН 360-92: будівництво проводиться в межах червоних ліній вул.Шевченка в смт.Східниця, зазначених у будівельному паспорті.

- п.3.25 ДБН 360-92: будівництво проводиться на межі земельної ділянки зі сторони вул.Шевченка в смт.Східниця з недотриманням відстані до межі від найбільш виступаючої конструкції стіни 1м.

Відповідно до п.3.14 ДБН 360-92 3.14 житлові будинки з квартирами на перших поверхах треба розміщувати, як правило, з відступом від червоних ліній. По червоній лінії допускається розміщувати житлові будинки з вбудованими у перші поверхи приміщеннями громадського призначення, а на житлових вулицях в умовах реконструкції забудови, яка склалася, - житлові будинки з квартирами на перших поверхах тільки як виняток. Формування малоповерхової високощільної забудови повинне здійснюватися на основі компактного розміщення блокованих житлових елементів при забезпеченні нормативних санітарно-гігієнічних вимог. Мінімальні розміри формованих внутрішніх двориків визначаються вимогами інсоляції при забезпеченні відстані між вікнами квартир, розміщених з протилежного боку, не менше 15 м (побутовий розрив), а також протипожежними вимогами (додаток 3.1), включаючи забезпечення в'їзду пожежних машин. Проїзди у внутрішні дворики треба приймати (у світлі) не менше 3,4 м, заввишки - не менше 4,25 м.

Згідно з п.3.32 ДБН 360-92 житлові будинки слід розміщувати з відступом від червоних ліній вулиць: магістральних - не менше 6 м, житлових - не менше 3 м. Територія між червоною лінією і лінією забудови одно-, двоквартирних і блокованих будинків із земельними ділянками біля квартир входить до загальної площі ділянки.

Відповідно до п.3.25 ДБН 360-92 протипожежні розриви між будинками або окремо розташованими господарськими будівлями відповідно до ступеня їх вогнестійкості, а також віддаленість ємкостей горючої рідини на присадибній ділянці (при опаленні будинків рідким паливом) слід приймати відповідно до протипожежних вимог.

Для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.

Як вже встановив суд, відповідач не мав правових підстав для проведення вказаної перевірки.

Суд критично оцінює доводи відповідача щодо встановлених в акті перевірки від 01.02.2017 №60/17-пз порушень позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Суд враховує, що в матеріалах перевірки відсутні заміри відстані між житловим будинком, який будує позивач, та червоною лінією вул.Шевченка в смт.Східниця, а також заміри відстані до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни будинку по вул.Т.Шевченка, 92 в смт.Східниця. Відповідач не надав суду доказів фотофіксації чи інших доказів виявлених ним порушень.

Крім того, з матеріалів перевірки неможливо встановити, чи враховував відповідач при здійсненні замірів відстані від будинку по вул.Т.Шевченка, 92 в смт.Східниця до червоної лінії вулиці площу земельної ділянки біля будинку, яка входить до складу території між червоною лінією і лінією забудови.

Суд враховує пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, а саме відділу архітектури та містобудування ОСОБА_4 міської ради, відповідно до яких житловий будинок по вул.Т.Шевченка, 92 в смт.Східниця не виступає за червону лінію та запроектований по лінії житлової забудови.

Як вбачається з плану червоних ліній вулиць в центральній частині смт.Східниця спірний житловий будинок по вул.Т.Шевченка, 92 не виходить за межі, не перетинає та не дотикається до червоних ліній вул.Шевченка. Вказаний факт також підтверджується фотографією вул.Т.Шевченка поблизу будинку №92.

З огляду на наведене, суд вважає, що відповідач безпідставно дійшов висновку про порушення позивачем п.3.14, п.3.25, п.3.32 ДБН 360-92. Тому, припис ДДАБІ у Львівській області №60/2/17 від 01.02.2017 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимоги про визнання протиправними рішення про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки та наказу про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт, суд встановив таке.

Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон України №3038-VI), надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина четверта статті 27 Закону України №3038-VI).

Згідно із статтею 27 Закону України №3038-VI наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від05.07.2011 розроблено та затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

Відповідно до п.2.1 вказаного Порядку видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входить заява на видачу будівельного паспорту зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до вказаного Порядку, засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію, ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у томі числі автономного, що плануються до застосування, тощо), проект будівництва (за наявності), засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Згідно з п.2.9 Порядку до складу будівельного паспорта входять пакет документів, наданий замовником відповідно до пунктів 2.1, 2.2. вказаного розділу, схема забудови земельної ділянки, наведена у додатку 3 до вказаного Порядку, пам'ятка замовнику індивідуального будівництва.

Будівельний паспорт підписується керівником відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури та реєструється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у журналі реєстрації будівельних паспортів (п.2.12, та п. 2.14 Порядку).

Відповідно до змісту Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 0.07.2011 №103, уповноважені органи містобудування та архітектури та інші суб'єкти містобудування не наділені повноваженнями щодо скасування (анулювання) будівельного паспорту, видачі нового будівельного паспорта замовнику з будь-яких підстав (в тому числі з підстав порушення будівельних норм, державних стандартів і правил).

Суд встановив, що позивач подала заяву і пакет документів для отримання будівельного паспорта на об’єкт будівництва по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця відповідно до вимог Порядку №103 та отримала будівельний паспорт забудови земельної ділянки від 11.04.2016 №27.

Рішенням ДДАБІ у Львівській області від 21.02.2017 скасовано дію будівельного паспорта від 11.04.2016 №27 на будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця. Підставою для прийняття вказаного рішення став акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 21.02.2017 №1-мб/пл, в якому встановлено порушення, зокрема, що будівельний паспорт від 11.04.2016 №27 на будівництво індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця виданий з порушенням п.3.19 ДБН 360-92 Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень (далі - ДБН 360-92), п.2.1, п.2.2 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103.

Як встановив суд, факт розміщення індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Шевченка, 92 в смт.Східниця на червоній лінії спростовується, зокрема, даними плану червоних ліній вулиць в центральній частині смт.Східниця та фотографією вул.Т.Шевченка поблизу будинку №92.

Крім того суд зазначає, що такий вид санкції або відповідальності суб'єктів містобудування, як скасування будівельного паспорта, не передбачено нормами Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 №208/94-ВР та Положенням про ОСОБА_5 архітектурно-будівельну інспекції України, затвердженого Указом Президента України від 09.07.2014 №294. Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, висловленою в постанові від 14.03.2017 №К/800/35844/16.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що рішення ДДАБІ у Львівській області від 21.02.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 11.04.2017 №27 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до п.15 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466, у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання наведених у надісланому повідомленні недостовірних даних, які є підставою вважати об’єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для вказаної мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягає скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Держархбудінспекція виключає з реєстру запис про реєстрацію повідомлення не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.

На підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 11.04.2016 №27 ДДАБІ у Львівській області зареєстрував повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 20.04.2016 №ЛВ 06216160517.

ДДАБІ у Львівській області прийняло рішення від 11.04.2017 №04/11 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 20.04.2016 №ЛВ 06216160517, а також наказ від 11.04.2017 №04/11-П про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Підставою для прийняття вказаного рішення та наказу є скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 11.04.2017 №27.

З огляду на безпідставність скасування відповідачем будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 11.04.2016 №27, суд дійшов висновку, що наказ ДАБІ у Львівській області від 11.04.2017 №04/11-П про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 20.04.2016 №ЛВ 06216160517 є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимоги про зобов’язання відповідача внести інформацію про скасування наказу від №04/11-П від 11.04.2017 шляхом відновлення запису про реєстрацію повідомлення про початок будівельних робіт від 20.04.2016 за №ЛВ 062161601517, то така задоволенню не підлягає, оскільки суд не вбачає за можливе втручатися в дискреційні повноваження суб’єкта владних повноважень щодо реєстрації повідомлення про початок будівельних робіт.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до ст.94 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 4160грн.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області щодо проведення 01.02.2017 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил будівництва індивідуального житлового будинку з басейном по вул.Т.Шевченка, 92 в смт.Східниця Львівської області.

Визнати протиправним і скасувати припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області №60/2/17 від 01.02.2017 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Визнати протиправним і скасувати рішення Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 21.02.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 11.04.2017 №27.

Визнати протиправним і скасувати наказ Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області №04/11-П від 11.04.2017 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

В задоволення решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державної архітектурно-будівельної інспекції України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 4160 (чотири тисячі сто шістдесят)грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя А.Г. Гулик

Суддя А.З.Ланкевич

Суддя В.М. Сакалош