
Справа № 157/2798/17
Провадження №2-а/157/2696/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2017 рокумісто Камінь-КаширськийКамінь-Каширський районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Гамули Б.С.,
з участю: секретаря Карпік Т.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів Борща О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черченської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, Черченського сільського голови Соколова Юрія Анатолійовича про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
31 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Черченського сільського голови Соколова Ю.А. про зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що позивач та інші депутати Черченської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області протягом останніх півтора року звертаються до відповідача з проханням надати їм копії таких документів: відомостей про заробітну плату працівників сільської ради, розпоряджень сільського голови про розподіл коштів на премії працівникам сільської ради, протоколів засідань сесії сільської ради та її рішень, штатного розпису працівників сільської ради за 2015-2017 роки, списку працівників місцевої пожежної охорони та відомостей про отримання ними заробітної плати. Єдине, що надав їм відповідач, це копії штатного розпису працівників сільської ради за 2015-2017 роки. В отриманні решти документів відмовлено. Такими діями Черченський сільський голова Соколов Ю.А. порушує вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Посилаючись на викладені вище обставини, просить суд зобов'язати відповідача надати йому копії вказаних у заяві документів та стягнути з відповідача всі понесені ним судові витрати.
Ухвалою суду від 27 жовтня 2017 року до участі у справі як другого відповідача залучено Черченську сільську раду Камінь-Каширського району Волинської області.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю. Пояснив, що протягом 2016-2017 років він та ОСОБА_4, депутати Черченської сільської ради Камінь-Каширського району, неодноразово зверталися до Черченського сільського голови Соколова Ю.А. із запитами про надання документальних відомостей щодо розподілу в Черченській сільській раді коштів місцевого бюджету. Проте, на їх депутатські запити відповідач надав лише копії штатного розпису працівників сільської ради за 2015-2017 роки. Вважає, що Соколов Ю.А. грубо порушив вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Представник відповідачів ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав та пояснив, що позивач як депутат Черченської сільської ради має можливість безперешкодно ознайомитися з документами, які згадує у своїх запитах. Крім того, копії частини з них розмішені на інформаційних стендах сільської ради. Також вказав, що на дані правовідносини не поширюються норми Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позов безпідставним і таким, що до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що 04.02.2016 року, 21.07.2016 року, 11.08.2016 року, 06.06.2017 року, 21.07.2017 року депутати Черченської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області ОСОБА_1 та ОСОБА_4 зверталися до Черченського сільського голови Соколова Ю.А. із депутатськими запитами про надання їм копії таких документів: відомостей про заробітну плату працівників сільської ради, розпоряджень сільського голови про розподіл коштів на премії працівникам сільської ради, протоколів засідань сесії сільської ради та її рішень, штатного розпису працівників сільської ради за 2015-2017 роки, списку працівників місцевої пожежної охорони та відомостей про отримання ними заробітної плати (а.с. 6, 7, 9, 11, 13, 14, 15). В наданні запитуваної інформації відповідач Соколов Ю.А. відмовив, посилаючись на те, така інформація є конфіденційною, а дозвіл на її отримання може бути надано лише рішенням сесії Черченської сільської ради (а.с. 8, 10, 12).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. Цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Таким чином, у відповідності до положень наведених вище норм закону право на отримання публічної інформації має громадянин, який звернувся до суб'єкта владних повноважень, який є розпорядником такої інформації та володіє нею, а дана інформація є відкритою. Винятком є лише випадок, коли за отриманням такої інформації звертається суб'єкт владних повноважень.
Саме таким суб'єктом у даних правовідносинах є позивач ОСОБА_1, який є депутатом Черченської сільської ради.
Як зазначено у статтях 2 та 3 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України. Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.
Підтвердженням тому, що позивач діяв як суб'єкт владних повноважень, є сама форма запиту - депутатський запит від імені депутатів Черченської сільської ради ОСОБА_1 та ОСОБА_4 Таким чином, положення Закону України «Про доступ до публічної інформації» не можуть бути застосовані до даних правовідносин.
Як роз'яснив Пленум Вищого адміністративного суду України у своїй постанові від 29.09.2016 року № 10 в пунктах 3.1, 3.2 судам потрібно мати на увазі, що Закон № 2939-VІ передбачає два види інформаційних відносин, на які його положення не поширюються: відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій та відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом. Народні депутати України, депутати місцевих рад при виконанні ними депутатських повноважень не можуть бути суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації, а тому до відносин зі збирання ними інформації, у тому числі надсилання та розгляду депутатських запитів, депутатських звернень, необхідно застосовувати відповідні положення Закону України від 17 листопада 1992 року № 2790-XII «Про статус народного депутата України» та Закону України від 11 липня 2002 року № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад», а не законодавство про доступ до публічної інформації.
Таким чином, позивач не довів перед судом підставність своїх вимог про зобов'язання відповідачів надати йому інформацію в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації». Оскільки до даних правовідносин положення цього закону не застосовуються, тому правових підстав для задоволення даного позову немає.
Керуючись статтею 19 Конституції України, статтями 11, 71, 86, 94, 159-163 КАС України, статтями 1, 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації», статтями 2, 3 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», суд
постановив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Черченської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, Черченського сільського голови Соколова Юрія Анатолійовича про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камінь-Каширський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з подачею копії скарги до апеляційної інстанції.
Головуючий: Б. С. ГамулаСудове рішення № 70264891, Камінь-Каширський районний суд Волинської області було прийнято 10.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні відомості про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити необхідні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 157/2798/17. Фірми, які зазначені в тексті цього судового документа: