
1Справа № 335/10618/17 2-а/335/484/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2017 року Орджонікідзевський районний суд м.Запоріжжя у складі головуючого судді СоболєвоїІ.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
05.09.2017 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач-1, ГУПФУ у Запорізькій області), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії (далі відповідач-2, Ліквідаційна комісія ГУМВСУкраїни в Запорізькій області), в якому позивач просить суд:
- визнати бездіяльність відповідача-1 щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268" - протиправною;
- визнати бездіяльність відповідача-2 щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу додаткового виду грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги для оздоровлення в розмірі посадового окладу (3600,00 грн.), яка повинна бути врахована при перерахунку пенсії - протиправною;
- зобов'язати відповідача-2 скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням наступних видів: посадовий оклад 3600,00грн.; оклад за військове звання 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3000,00грн.; надбавка за таємність 10% - 360,00грн.; надбавка за науковий ступінь кандидата наук 5% - 180,00грн.; надбавка за вчене звання доцент 5% - 180,00грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 3600,00грн., та подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області;
- зобов'язати відповідача-1 провести перерахунок та виплачувати пенсію позивачу, розмір якої обчислити з грошового забезпечення з урахуванням: посадовий оклад 3600,00грн.; оклад за військове звання 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3000,00грн.; надбавка за таємність 10% - 360,00грн.; надбавка за науковий ступінь кандидата наук 5% - 180,00грн.; надбавка за вчене звання доцент 5% - 180,00грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 3600,00грн., відповідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268", починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру;
- стягнути з відповідачів на користь позивача витрати зі сплати судового збору.
В обґрунтування позову зазначає, що позивач являється пенсіонером МВС України та отримує пенсію на підставіЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У 09.08.2017 року Позивач звернувся до ГУПФУ у Запорізькій області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення згіднопостанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». 16.08.2017року відповідач-1 листом вих.№750/Ш-9 повідомив, що довідка про виплату пенсії позивачу отримана 21.06.2017 року та 11.08.2017 із доопрацюванням, проте перерахунок пенсій та її виплата будуть розпочаті після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Дана відповідь отримана 17.08.2017 року. Вважає, таку відмову відповідача-1 протиправною. Крім того, 17.08.2017 року позивач ознайомлений із змістом довідки про розмір грошового забезпечення №86/19109 від 10.08.2017 року та не погоджується з розмірами складових грошового забезпечення, зазначених Ліквідаційною комісією у наданій довідці. Зазначає про те, що всупереч нормі закону відповідачем-2 до довідки про грошове забезпечення позивача не включена матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Матеріальна допомога для оздоровлення є додатковим видом грошового забезпечення і повинна бути врахована при перерахунку пенсії, що відповідає вимогам ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, Закону № 2011-ХІІ від 20.12.21991 року, п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393. На думку позивача, відповідачі повинні були йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, здійснювати перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно п.4. ч.1 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Ухвалою суду від 06.09.2017 відкрито скорочене провадження у справі.
25.09.2017 року від головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшли заперечення на адміністративний позов, у яких зазначено, що ними отримано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії по пенсійній справі. При цьому перерахунок та виплата пенсії позивачу відповідно до листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року №9493/02-23 буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок пенсії зазначив, що оскільки довідка про розмір грошового забезпечення, яка позивач вважає за необхідним для перерахунку пенсії, не надана відповідачу-1, то відповідач-1 не порушував жодних прав позивача. КАСУкраїни не поширює свою дію на майбутні правовідносини та не може зобовязувати субєкта владних повноважень вчинити будь-які дій без встановлення судом порушень з боку даного суб'єкту. На підставі зазначеного просить відмовити у задоволенні позову повністю.
02.10.2017року відповідач-2 надав суду заперечення на адміністративний позов, у яких зазначено, що ГУМВС вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Акцентували на тому, що матеріальна допомога на оздоровлення не носить постійного характеру і не є щомісячною, тому вона не включена до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, так як наслідок для врахування їх при обчисленні пенсії не має законних підстав. Тож, вимоги про включення матеріальної допомоги для оздоровлення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії є безпідставними, оскільки визначальним фактором включення додаткових видів грошового забезпечення є їх законодавчо визначений перелік.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАСУкраїни, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У відповідності до ч.3 ст.2 КАСУкраїни, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При вирішенні цієї справи суд, у відповідності до ст.8 Конституції України та ст.8 КАСУкраїни, керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Позивачу призначена пенсія згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. ОСОБА_2 має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", визначено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року №947, чинною станом на 01.01.2016 рік, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Підсумовуючи вказане, суд дійшов висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії ГУМВС України у Запорізькій області з заявою щодо видачі довідки для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських.
11.08.2017 року за вих. № 279-Ш/ЛК/29-17 на адресу ОСОБА_1 надійшла відповідь за підписом голови Ліквідаційної комісії в якій зазначено «оскільки пенсійні справи не зберігаються в ГУМВС, то довідки оформлюються на одному аркуші та надаються до ГУ ПФУ у Запорізькій області. Вашу довідку №86/19109 для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських за реєстром №60 направлено 20.06.2017року до ГУ ПФУ у Запорізькій області.»
09.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ у Запорізькій області із заявою щодо видачі копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та про здійснення перерахунку на підставі Закону України № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Постанови № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного строку.
17.08.2017 року на адресу позивача надійшла відповідь від ГУ УПФ у Запорізькій області (вих. № 750/Ш-9 від 16.08.2017 року) зі змісту якої вбачається, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 знаходиться в Головному Управлінні ПФУ у Запорізькій області, однак відповідач-1 повідомив, що перерахунок та виплата пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з державного бюджету України.
Згідно зі ст.1, ч.1, 2 ст.8 Конституції України, Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй.
Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014 року за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися ст.1 Першого протоколу. Так як суть вимог особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання» якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Відповідно до ч.16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
На час розгляду справи стаття 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має таку редакцію: Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, згідно п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1слідує, що інформацію про зміни у грошовому утриманні до органів Пенсійного фонду України з метою здійснення перерахунку пенсії позивачу було зобов'язане подати Міністерство внутрішніх справ України.
Однак, його бездіяльність, щодо виконання встановленого обов'язку, не звільняє органи Пенсійного Фонду України від виконання своїх обов'язків.
Право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а бездіяльність відповідача у справі не відповідає вимогам статті 22 Конституції України та іншим положенням чинного законодавства, якими передбачено проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейських.
Стосовно відсутності коштів на виплату перерахованої позивачу пенсії, на думку суду, не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.
Така позиція відповідача на думку суду є хибною.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи інших людей.
Зокрема, Європейський Суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через принцип юридичної визначеності, згідно якого остаточне рішення суду у справі не може піддаватися сумніву, навіть у разі зміни законодавства (п. 51, 52 рішення у справі «Рябих проти Росії» від 24 липня 2003 року).
Разом із тим, відповідно до роз'яснення Верховного Суду України № 1-5/400 від 14 липня 2006 року, наданого на підставі листа Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини у справі «Качко проти України», реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань, судами не повинні прийматися до уваги.
Крім того, відсутність бюджетного фінансування не дає можливості здійснювати перерахунок пенсії, то сама по собі відсутність фінансування не звільняє відповідача від проведення виплат, визначених законодавством. Крім того, Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" Пенсійному фонду України виділено 141 млрд. 315 млн. 405,1 тис. грн. на фінансове забезпечення виплат пенсій. Крім того, як розпорядник бюджетних коштів Пенсійний фонд України має можливість ініціювати питання перед Урядом щодо внесення змін до законодавства, спрямованих на покриття свого дефіциту.
При цьому відповідно до Положення про Пенсійний фонд України затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України (далі - Міністр).
Основними завданнями Пенсійного фонду України є, зокрема, внесення пропозицій Міністру щодо формування державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності 29.12.2015 року, постанови Кабінету Міністрів України № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268», відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок раніше нарахованої позивачу пенсії.
Стаття 71 КАСУкраїни передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на зазначене вище, позовні вимоги позивача щодо визнання бездіяльності відповідача-1 щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 протиправною, підлягають задоволенню, оскільки ні при отриманні 21.06.2017 року довідки за вих.№4152/03.4-09, ні після отримання 11.08.2017 року довідки вих.№5301/03.4-09 перерахунку пенсії позивачу так і не проведено.
Стосовно визнання протиправною бездіяльності відповідача-2 та зобов'язання його включити до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 додаткового виду грошового забезпечення - матеріальної допомоги для оздоровлення в розмірі посадового окладу у розмірі 3600,00грн., суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Суд вже зазначав, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1. За правилами пунктів 23-24 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії ГУМВС України у Запорізькій області з заявою щодо видачі довідки для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських.
11.08.2017 року за вих. № 279-Ш/ЛК/29-17 на адресу ОСОБА_1 надійшла відповідь за підписом голови Ліквідаційної комісії в якій зазначено «оскільки пенсійні справи не зберігаються в ГУМВС, то довідки оформлюються на одному аркуші та надаються до ГУ ПФУ у Запорізькій області. Вашу довідку №86/19109 для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських за реєстром №60 направлено 20.06.2017року до ГУ ПФУ у Запорізькій області.», тобто відповідач-2 фактично відмовив позивачу у видачі довідки.
У відповідності до витягу з наказу Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ від 30.12.2014 року №292ос, ОСОБА_1 звільнено з посади полковника міліції, начальника факультету підготовки фахівців для підрозділів міліції громадської безпеки. Вислуга років в календарному обчисленні становить 25 років 05 місяців 28 днів.
Згідно із довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №86/19109 від 10.08.2017року, розмір грошового забезпечення полковника міліції становить: посадовий оклад 3600,00грн., оклад за військове звання - 2400,00 грн., 50% надбавка за вислугу років 3000,00грн., 10,00% надбавка за таємність 360,00грн., 10% надбавка: 5% за кандидата наук та 5% доцент - 360,00грн.
Нове грошове забезпечення поліцейських визначено Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі Постанова №988) та Порядком і умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 р. (далі - Порядок №260).
Згідно пп.1 п.4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:установлювати посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначеними та затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2-10.
Згідно Додатку 4 "Схема посадових окладів поліцейського апарату Головних управлінь Національної поліції" для посади начальник факультету встановлено посадовий оклад у розмірі 3600грн.
Згідно Додатку 1 «Схема окладів поліцейських за спеціальними званнями» для середнього складу (спеціальне звання полковник поліції) розмір окладу становить 2400грн.
Відповідно до пп.1 п. 5 Постанови №988 виплачується надбавка за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11.
У додатку 11 "Розміри надбавки за стаж служби у поліції" зазначено, що у разі наявності стажу служби понад 25 років розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням становить 50 відсотків посадового окладу (3000грн.).
Відповідно до пп.2 п. 5 Постанови №988 виплачується надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Згідно п. 7 розділу II Порядку №260 поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обовязками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень)), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації, зокрема: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно". -10 відсотків.
Згідно пп. 5 п.5 Постанови №988 виплачується доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем.
Згідно п.9 розділу II Порядку №260 поліцейським виплачується доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню:
1) за науковий ступінь кандидата наук (освітній і водночас перший науковий ступінь доктора філософії) - у розмірі 5 відсотків посадового окладу;
2) за науковий ступінь доктора наук (другий науковий ступінь) - у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем.
ОСОБА_1 має науковий ступінь кандидата юридичних наук, що підтверджується дипломом кандидата наук ДК №007077 від 26.09.2012 року.
Крім цього, згідно п.10 розділу II Порядку №260 поліцейським, які займають посади, повязані з педагогічною (викладацькою) або науковою діяльністю і мають вчення звання доцента виплачується доплата в розмірі 5%, а тим, хто має вчене звання професора, -в розмірі 10 % посадового окладу.
Згідно атестата доцента 12ДЦ№034548 від 28.03.2013 року ОСОБА_1 присвоєно вчене звання доцент кафедри кримінально-правових дисциплін.
Підпунктом 3 п.4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 43 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Тобто, і перерахунок пенсій проводиться, зокрема, у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Із зазначеного вбачається, що ліквідаційною комісією ГУМВСУкраїни в Запорізькій області при видачі довідки від 10.08.2017 року №86/19109, протиправно не включена матеріальна допомога для оздоровлення (яка є додатковим видом грошового забезпечення) в розмірі посадового окладу.
Зазначена правова позиція підтримується постановою Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.
З урахуванням зазначених обставин та норм права суд дійшов до висновку про протиправність бездіяльності ліквідаційної комісії. Оскільки, позивач має право на отримання довідки про грошове забезпечення працівника поліції за посадою, яку він обіймав при виході на пенсію, а відповідно з урахуванням приписів ч. 2 ст. 11 КАС України вважає, що належним способом захисту порушених прав останнього буде визнання протиправної відмови голови ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Запорізькій області у наданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, викладену у листі від 11.08.2017 року №279-Ш/ЛК/29-17, та зобов'язання відповідача-2 направити відповідачу-1 довідку про складові зазначеного вище грошового забезпечення.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок пенсії з грошового забезпечення з урахуванням: посадовий оклад 3600,00грн.; оклад за військове звання 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3000,00грн.; надбавка за таємність 10% - 360,00грн.; надбавка за науковий ступінь кандидата наук 5% - 180,00грн.; надбавка за вчене звання доцент 5% - 180,00грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 3600,00грн., суд зазначає наступне.
Суд вже зазначав вище, що перерахунок пенсії проводиться на підставі поданих пенсіонером або відповідачем-2 додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У нашому випадку, перерахунок пенсії повинен бути проведений на підставі отриманої від голови ліквідаційної комісії ГУМВСУкраїни довідки про розмір грошового забезпечення, яка буде видана на виконання даного судового рішення.
Окрім того, з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню вимоги позивача про зобов'язання відповідача-1 провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, оскільки довідка (зміст якої включає, зокрема матеріальну допомогу на оздоровлення) до відповідача-1 не надходило. Наразі зазначена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не надавалась, як наслідок Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області право позивача у даній частині не порушені. Суд дійшов висновку про передчасність даної позовної вимоги до відповідача-1.
Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), №37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
В свою чергу, відповідачами не надано суду жодного доказу (у відповідності до вимог ст. 70, 79 КАС України), який підтвердив би законність та обґрунтованість оскаржуваної відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та відсутність у довідці такої складової як матеріальна допомога для оздоровлення.
Відповідачі, як суб'єкти владних не надали суду доказів в обґрунтування власної правової позиції.
Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Оскільки позивачем заявлені вимоги немайнового характеру, які були частково задоволені судом, а також враховуючи положення ст. 94 КАС України, суд доходить висновку, що на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1280,00гривень.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 162, 163, 167, 185-186, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ: 20490012, юридична адреса: 69057 м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 158-Б) щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, номер за ДРФО: НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року,ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» протиправною.
Визнати бездіяльність Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії (ЄДРПОУ: 08592187, юридична адреса : 69057, м.Запоріжжя, вул.Матросова, буд.29) щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, номер за ДРФО: НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) додаткового виду грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги для оздоровлення в розмірі посадового окладу протиправною.
Зобовязати Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії (ЄДРПОУ: 08592187, юридична адреса : 69057 м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29) скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, номер за ДРФО: НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) з урахуванням наступних видів: посадовий оклад 3600грн., оклад за військове звання 2400,00 грн., надбавка за вислугу років 50 % - 3000,00грн., надбавка за таємність 10 % - 360,00 грн., надбавка за науковий ступінь кандидата наук 5 % - 180,00 грн., надбавка за вчене звання доцент 5 % - 180,00грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 3600,00 грн., та подати зазначену довідку до Головного управління пенсійного фонду України у Запорізькій області, для виконання.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ: 20490012, юридична адреса: 69057 м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 158-Б) та Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії (ЄДРПОУ: 08592187, юридична адреса : 69057 м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29) солідарно на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, номер за ДРФО: НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) судові витрати по справі судовий збір в розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень, по 640,00(шістсот сорок)грн. з кожного.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі, протягом 10 днів з дня отримання постанови, апеляційної скарги.
Суддя І.П.Соболєва