
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2017 року № 876/7456/16Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Дідик Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Мукачівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 року у справі за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Лучки» до Мукачівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ТзОВ «Агро-Лучки» звернулось до суду з позовом до Мукачівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області, яким просило скасувати рішення відповідача від 22.03.2016 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 року позов задоволено.
Постанова мотивована тим, що ТзОВ «Агро-Лучки» своєчасно та в повному розмірі сплатило єдиний соціальний внесок за серпень 2015 року, однак помилково перерахувало не на той бюджетний рахунок, в зв’язку з чим позивач, довідавшись про помилку, звернувся до податкового органу із заявою про перерахування помилково сплачених коштів на правильний рахунок. Суд зазначив, що єдиний внесок належить до доходів загального фонду Державного бюджету України, тобто має єдиного одержувача – Державний бюджет України та незалежно від рахунку є перерахованим після проведення відповідного платежу Держказначейством. При цьому, оскільки позивач виконав вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо строків сплати єдиного внеску та своєчасно подав до установи банку платіжні доручення за серпень 2015 року, то, на думку суду, він не повинен нести відповідальність за помилкове зазначення іншого рахунку державного бюджету, який також відкритий для зарахування єдиного внеску. За таких обставин суд дійшов висновку, що ТзОВ «Агро-Лучки» не порушило вимог закону щодо своєчасної сплати єдиного внеску, а тому рішення про застосування штрафних санкцій є протиправним і підлягає скасуванню.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає її незаконною та необґрунтованою, оскільки суд неповно з'ясував обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, а також суд порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що виконанням обов'язку платника єдиного внеску щодо його своєчасної і повної сплати є перерахування такого зобов'язання саме на конкретний рахунок, передбачений для такого платежу, а не будь-який інший. Таким чином, оскільки ТзОВ «Агро-Лучки» перерахувало єдиний соціальний внесок за серпень 2015 року не на той рахунок, тобто не сплатило його у встановлений законом строк, та до нього правомірно застосовано штрафні санкції за це порушення.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв’язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановив суд, 17.09.2015 року ТзОВ «Агро-Лучки» сплатило єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень 2015 року в розмірі 68945,62 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи копією платіжного доручення від 17.09.2015 року № 4239 з відміткою Відділення АТ «УкрЕксімБанк» у м. Мукачево.
Однак, у зв'язку з допущеною позивачем помилкою при заповненні реквізитів платежу вказані кошти надійшли на казначейський рахунок № 37197201010702, а не на призначений для цього платежу рахунок № 37190201010709.
Рішенням від 22.03.2016 року № НОМЕР_1 Мукачівська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області застосувала до ТзОВ «Агро-Лучки» штрафні санкції в розмірі 13456,83 грн. та нарахувала пеню в розмірі 740,13 грн. в зв’язку з порушенням позивачем граничного строку сплати єдиного внеску за серпень 2015 року за період з 22.09.2015 року до 02.10.2015 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність оскаржуваного рішення відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 1 ст. 7 цього Закону платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем). Єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Положеннями ч. ч. 7-10 ст. 9 цього Закону визначено,що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. У разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
А згідно з ч. 11 цієї статті за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Відповідно до змісту наведених норм передбачена вказаним Законом відповідальність страхувальника за несвоєчасну сплату єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів настає у випадку несвоєчасного списання суми платежу з рахунку такого страхувальника. При цьому, страхувальник не несе відповідальність за несвоєчасне зарахування суми платежу на рахунок органу доходів і зборів.
Згідно з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» та наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 року №11 «Про бюджетну класифікацію та її запровадження» в органах Державної казначейської служби України відкриті рахунки в розрізі адміністративно-територіальних одиниць та кодів класифікації доходів бюджету, на які платники податків повинні перераховувати відповідні кошти. Також в органах Державної казначейської служби України для зарахування сплачених сум єдиного внеску на ім'я територіальних органів Міндоходів було відкрито відповідні небюджетні рахунки 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій. Так само зазначені розрахункові рахунки продовжували існувати і після 01.10.2013 року.
Також відповідно до п. 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
Як зазначено вище, ТзОВ «Агро-Лучки» сплатило єдиний внесок за серпень 2015 року у встановлений законом строк, однак у зв'язку з допущеною позивачем помилкою при заповненні реквізитів платежу вказані кошти надійшли не на той казначейський рахунок.
Колегія суддів враховує, що відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Як правильно встановив суд першої інстанції, єдиний внесок належить до доходів загального фонду Державного бюджету України, тобто має єдиного одержувача – Державний бюджет України та незалежно від рахунку є перерахованим після проведення відповідного платежу Державною казначейською службою України.
У спірному випадку перераховані ТзОВ «Агро-Лучки» кошти для сплати єдиного внеску за серпень 2015 року були у встановлений законом строк сплачені і зараховані до державного бюджету, чого відповідач не заперечує, в зв’язку з чим колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач не повинен нести відповідальність за помилкове зазначення іншого рахунку державного бюджету, який також відкритий для зарахування єдиного внеску.
Також колегія суддів вважає можливим і доцільним врахувати правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 16.06.2015 року у справі № 21-377а15, в якій зазначено, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов’язання до державного бюджету в строк, встановлений законом, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов’язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів.
Крім того, колегія суддів враховує, що згідно з актом від 05.05.2016 року № 298-07 про проведення звірки між позивачем та відповідачем за період з 01.01.2016 року до 31.03.2016 року по платежу «Єдиний внесок на суму заробітної плати, винагороди за договором цивільно-правового характеру, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю», станом на 31.03.2016 року у ТзОВ «Агро-Лучки» є позитивне сальдо розрахунків у сумі 17765,36 грн., а також позивачу нараховано (зменшено) суму зобов'язань на вказаний період основних платежів та штрафних (фінансових) санкцій на 232714, 65 грн. Крім того, позивачем сплачено (повернуто) суму податку, збору та платежу у розмірі 232818,54 грн.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Мукачівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області залишити без задоволення.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 року у справі № 807/629/16 за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Лучки» до Мукачівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області про скасування рішення – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_1 судді ОСОБА_2 ОСОБА_3Ухвала складена в повному обсязі 13.11.2017 року