Постанова № 70241746, 01.11.2017, Володимирецький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
01.11.2017
Номер справи
556/1125/17
Номер документу
70241746
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 556/1125/17

Номер рядка звіту 90

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"01" листопада 2017 р. смт. Володимирець

Володимирецький районний суд Рівненської області під головуванням

судді Закревського Л.В.

за участі секретаря Басик Г.Т.

з участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

представника співвідповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у смт. Володимирець адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 представника позивачки ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації, залучена в якості співвідповідача Володимирецька районна державна адміністрація про скасування рішення та зобов’язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації, залучена в якості співвідповідача Володимирецька районна державна адміністрація про скасування рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям від 20.06.2017 року №13 та зобов’язання вчинити дії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 20.06.2017 року відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї.

Вважає таку відмову необґрунтованою та безпідставною, оскільки усі подані відомості на день її звернення для отримання допомоги є достовірними та правдивими.

У звязку з чим, просить визнати неправомірним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про припинення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям від 20.06.2017 року та зобовязати відновити її виплату з 01.06.2017 року.

В судовому засіданні представник позивачки надала суду заяву про уточнення позовних вимог та просила скасувати рішення управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про припинення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям від 20.06.2017 року та зобов’язати призначити, здійснити нарахування та виплату допомоги з 01 червня 2017 року за один календарний місяць. Також пояснила, що позивачці ОСОБА_4 20.05.2017 року, було припинено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. А в червні 2017 року позивачка звернулася до управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Представник відповідача - управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації надіслав заперечення, в якому вказали, що при зверненні за державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_4 надала копію трудової книжки, що підтверджує факт не працевлаштування, також надала довідку, не перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітна. Крім того в декларації про доходи та майновий стан ОСОБА_4 власноруч зазначила свій статус не працюючої особи. В даному випадку управління соціального захисту населення не мало законних підстав для призначення соціальної допомоги даній сім'ї, тому справу було передано на розгляд районній комісії із контролю за призначенням та виплатою державних допомог та субсидій, яка створена розпорядженням голови районної державної адміністрації № 376 від 06.10.2008 року та приймає рішення про призначення або відмову в призначенні соціальної допомоги.

20 червня 2017 року (протокол № 13) справу ОСОБА_4 було розглянуто на засіданні районної комісії, де більшою кількістю голосів членів комісії прийнято рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги сім'ї ОСОБА_4 на підставі п.10 абз.2 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям».

Також в судовому засіданні пояснила, що підставою для відмови у призначенні вказаної допомоги позивачці слугувало те, що остання за три місяці до звернення до управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги як мало забезпеченій сім’ї, не перебувала у жодних трудових відносинах та не перебувала на обліку у центрі зайнятості як безробітна. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник співвідповідача Володимирецької РДА в судовому засіданні позов не визнала, просили відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у письмових запереченнях. Також пояснила, що при зверненні за державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім'ям позивачка ОСОБА_4 надала копію трудової книжки, яка підтверджує факт не працевлаштування, також надала довідку, що не перебуває на обліку в центрі зайнятості, як безробітна.

Зважаючи на це дану справу було передано на розгляд районній комісії із контролю за призначенням та виплатою державних допомог та субсидій. Відповідно до протоколу № 13 від 20 червня 2017 року вище вказаної комісії, справу ОСОБА_4 було розглянуто. За результатами розгляду якої, більшістю голосів членів комісії прийнято рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги сім"і ОСОБА_4 на підставі п.10 абз.2 Порядку призначення і виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - «під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім'ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо)».

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Підставами для такого висновку суду стало наступне:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В судовому засіданні достовірно встановлено, що 01.06.2017 року ОСОБА_4 звернулася до управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім’ї.

Згідно рішення управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації від 20.06.2017 року ОСОБА_4 відмовлено у призначенні держаної соціальної допомоги як малозабезпеченим.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі, зокрема, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, тощо.

Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі Закон № 1768-III) соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно ст. 4 цього Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно.

Місцеві державні адміністрації мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання даної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (надалі - Порядок).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку, соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно п. 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Відповідно ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Згідно ч. 4 ст. 7 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно з абз. 2 п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, з місяця, в якому виявлено порушення.

Таким чином, обов'язковою умовою для припинення виплати отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є наявність встановленого факту умисних дій особи (сім'ї) щодо подання недостовірних даних, в тому числі про доходи і майновий стан, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на таку допомогу і на визначення її розміру.

Згідно п. 8 ч. 1 ст.7 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога не призначається якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Отже, як з’ясовано судом, підставою для відмови у призначенні вказаної допомоги позивачці слугувало те, що остання за три місяці до звернення до управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги як мало забезпеченій сім’ї, не перебувала у жодних трудових відносинах та не перебувала на обліку у центрі зайнятості як безробітна.

В судовому засіданні було встановлено, та не оспорювалося представником відповідача та представником співвідповідача, що 20.05.2017 року, ОСОБА_5, було припинено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. В червні 2017 року позивачка звернулася до управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Тобто позивачка аж ніяк немогла перебувала у жодних трудових відносинах та не могла перебувати на обліку у центрі зайнятості як безробітна.

Також в своїх запереченнях як відповідач так і співвідповідач вказують, що позивачці було відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги на підставі п.10 абз.2 Порядку призначення і виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям – де зазначено, що соціальна допомога не призначається у разі, якщо, під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім'ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо)». Тобто представник відповідача та представник співвідповідача в судовому засіданні вказували, що сім’я позивачки має підсобне господарство утримує худобу, птицю, має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи, але жодних належних та допустимих доказів суду не надали.

Згідно ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи відповідачем та співвідповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення щодо не призначення позивачці соціальної допомоги за заявою останньої.

Отже, позовні вимоги позивачки ОСОБА_4 є обґрунтованими та підставними, а прийняте рішення від 20.06.2017 року №13 - протиправними, у зв'язку із чим підлягає скасуванню і зобов’язання поновити порушене право на її призначення і виплату.

Частиною 1 ст.94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, з відповідача в користь позивача слід стягнути, понесені останньою судові витрати при зверненні до суду з даним позовом у вигляді судового збору в загальній сумі 1280 гривень.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 256, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_4 представника позивачки ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про скасування рішення та зобов’язання вчинити дії – задовольнити.

Скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення Володимирецькоъ районної державної адміністрації про відмову в наданні державної соціальноє допомоги сім’ї ОСОБА_4 як малозабезпеченій від 20.06.2017 №13.

Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації призначити, здійснити нарахування та виплату державної соціальної допомоги ОСОБА_4 як малозабезпеченій сімї терміном на один календарний місяць з 01.06.2017 року.

Стягнути солідарно з управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації та Володимирецької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_4 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень сплаченого судового збору.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 01 листопада 2017 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 06 листопада 2017 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володимирецький районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова набуває чинності, якщо протягом зазначеного часу не надійде апеляційна скарга на неї.

Суддя: Закревський Л.В.