
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2017 року справа № 823/1161/17
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гарань С.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” ОСОБА_3 про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивачі звернулись в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просять:
- зобов’язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” ОСОБА_3 подати до Фонду гарантування вкладів додаткову інформацію стосовно збільшення кількості вкладників за рахунок: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер – НОМЕР_1, паспорт НС № 147795 виданий Канівським МРВ УМВС України в Черкаській області 27.09.1996, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер – НОМЕР_2, паспорт НС № 147791 виданий Канівським МРВ УМВС України в Черкаській області 27.09.1996, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, яким необхідно провести виплати відшкодування коштів за вкладами в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, за рахунок коштів Фонду;
- зобов’язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити відшкодування коштів за вкладами в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, за рахунок коштів Фонду спадкоємцям ОСОБА_4 - ОСОБА_1 та ОСОБА_2
10.11.2017 на підставі ч.6 ст.128 КАС України суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження, про що в журналі судового засідання від вказаної дати зроблено відповідний запис.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що внаслідок протиправної бездіяльності уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” ОСОБА_3 відомості про позивачів не були включені до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, згідно договору банківського вкладу № 407760 від 11.06.2015, в порядку спадкування за законом після смерті вкладника ОСОБА_4.
У судовому засіданні 10.11.2017 представник позивачів вимоги позовної заяви підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідачі належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи до зали судового засідання своїх представників не направили, причини їх неявки суду не повідомили.
28.08.2017 на адресу суду надійшло заперечення від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому останній просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Матеріалами справи встановлено, що 11.06.2015 між ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” та ОСОБА_4 було укладено договір банківського вкладу «Цінний» № 407760, відповідно до якого банк приймає від вкладника на власний (депозитний) рахунок грошові кошти в сумі 8000 доларів США, у тимчасове строкове користування, на строк до 22.01.2016 та зобов’язується сплатити проценти за його користування.
У подальшому на підставі рішення Правління НБУ від 23.06.2016 № 408 «Про віднесення ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 121 від 23.06.2015 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, у відповідності до якого з 24.06.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” – ОСОБА_5 строком на 3 місяці, з 24.06.2015 по 23.09.2015.
З метою забезпечення збереження активів неплатоспроможного банку, запобігання втрати майна та збитків банку і Фонду, керуючись ч.4 ст.34 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» виконавча дирекція Фонду прийняла рішення № 167 від 10.09.2015 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” до 23.10.2015 включно та продовження повноважень уповноваженої особи Фонду.
В подальшому, ухвалою Господарського суду м. Києва від 15.10.2015 у справі № 910/26664/15 за позовом Перуста Констракшон ЛТД до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було заборонено виконавчій дирекції Фонду вносити пропозиції до Національного банку України щодо ліквідації ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”.
З метою збереження активів банку та запобігання їх втрати, керуючись п.2 ч.5 ст.12, ст.ст.35-38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та беручи до уваги ухвалу Господарського суду Черкаської області від 15.10.2015 у справі № 910/26664/15, виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 193 від 23.10.2015 щодо делегування повноважень тимчасового адміністратора ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”. Вказаним рішенням продовжено визначені Законом повноваження тимчасового адміністратора ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” в частині забезпечення збереження активів банку, запобігання втрати майна та збитків банку.
Разом з тим, ухвалою Господарського суду м. Києва від 29.10.2015 у справі № 910/26664/15 було роз’яснено ухвалу суду від 15.10.2015 в частині визначення повноважень тимчасового адміністратора ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” ОСОБА_5 на час дії зазначеної ухвали про забезпечення позову (відповідно до п.4 резолютивної частини якої: посадові особи Фонду на час дії ухвали про забезпечення позову делегують ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” усі повноваження передбачені ст.ст.35-37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в тому числі щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився та за договорами банківського рахунку вкладників.
04.11.2015 виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення про виплати коштів вкладникам ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” за договорами термін дія яких вже закінчився та за банківськими рахунками.
З наданого Фондом гарантування вкладів фізичних осіб заперечення суд встановив, що у переданому уповноваженою особою Фонду списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду міститься інформація про ОСОБА_4 на суму 174 643,97грн., яка доступна до виплати.
У відповідності до свідоцтва про смерть серії 1-СР № 276202, ОСОБА_4 померла 19.03.2016.
Спадкоємцями померлої є ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Після отримання свідоцтва про право на спадщину позивачі неодноразово звертались до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” ОСОБА_3 із заявами в яких просили включити їх до переліку вкладників ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, яким гарантовано відшкодування коштів за рахунок Фонду, у зв’язку із спадкуванням ними вкладу померлої ОСОБА_4 по договору банківського вкладу «Цінний» № 407760.
Неодноразовими відповідями відповідачів, в тому числі від 01.06.2017 позивачам було повідомлено, що вони матимуть право на отримання коштів за вкладом після прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” та ліквідацію неплатоспроможного банку.
Вважаючи бездіяльність уповноваженої особи Фонду по не включенню їх до списку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду протиправною, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Суд зазначає, що у відповідності до частини 1 статті 35 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Фонд може делегувати рішенням виконавчої дирекції Фонду частину або всі свої повноваження як тимчасового адміністратора або ліквідатора уповноваженій особі (уповноваженим особам) Фонду, яка має високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, повну вищу освіту в галузі економіки, фінансів чи права (не нижче кваліфікаційного рівня "спеціаліст") та професійний досвід, необхідний для виконання заходів у межах здійснення тимчасової адміністрації.
Відповідно до частин 1, 2 статті 4 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.
Згідно із статтею 26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, врегульований статтею 27 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», відповідно до якої уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Нарахування відсотків за вкладами припиняється у день початку процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).
Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує: 1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню; 2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 цього Закону; 3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане; 4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду; 5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.
Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.
Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України".
Інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
У відповідності до частини 1 статті 28 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Відмовляючи позивачам у задоволенні заяв про включення їх до списку вкладників та виплату останнім коштів за рахунок Фонду, відповідачі послались на те, що вищевказані дії можуть бути вчинені лише після прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, зазначене твердження суд розцінює критично з огляду на наступне.
Так, рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2014 № 14 затверджено «Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами» (надалі – Положення).
У відповідності до п.7 розділу ІІІ Положення, після закінчення виплат банком-агентом відшкодувань за частиною Загального реєстру та надання звіту про виплати виконавча дирекція Фонду приймає рішення про подальші виплати вкладникам.
Фонд формує чергову частину Загального реєстру на суму відшкодування, що не отримана вкладниками, та направляє інформацію про вкладників банкам-агентам для подальшого здійснення виплат. При цьому до зазначеної частини Загального реєстру не включаються записи, виплата за якими здійснюватиметься за результатами розгляду індивідуальних звернень (спадкоємцям, представникам спадкоємців тощо).
Виплата сум відшкодування спадкоємцям здійснюється за результатами розгляду їх індивідуальних звернень (п.8 розділу ІІІ Положення).
Розрахунок суми відшкодування, що сплачується спадкоємцям вкладника, здійснюється в межах суми відшкодування, що належала цьому вкладнику.
Пунктом 9 розділу ІІІ Положення визначено, що для отримання коштів за результатами розгляду індивідуального звернення до Фонду вкладник або інша особа (представник, спадкоємець тощо) звертається до Фонду (уповноваженої особи) із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування. До заяви додаються:
- копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, - з інформацією про прізвище, ім'я, по батькові, серію, номер, найменування або код органу, що видав документ, дату видачі;
- копія документа, виданого контролюючим органом, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або копія сторінки паспорта, у якому контролюючим органом зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Заяви про виплату гарантованої суми відшкодування розглядаються у строк, що не перевищує трьох місяців.
У відповідності до пунктів 12, 14-15 Положення, для отримання відшкодування на правах спадщини спадкоємець додатково до зазначених у пункті 9 цього розділу документів подає до Фонду (уповноваженої особи) нотаріально засвідчену копію документа, що дає право на отримання відшкодування на правах спадщини.
Фонд (уповноважена особа) звіряє дані, зазначені у копіях документів, із даними, що вказані у Переліку. Перевірка здійснюється відповідно до розділу ІI цього Положення. Після перевірки даних про особу, яка має право на отримання гарантованої суми відшкодування, такі дані включаються до Реєстру переказів, сформованого за результатами розгляду індивідуальних звернень.
Фонд на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду здійснює передачу банку-агенту інформації з Реєстру переказів, сформованого за результатами розгляду індивідуальних звернень до Фонду.
Заявнику повідомляється про здійснення переказу за результатом розгляду індивідуального звернення.
Аналіз вищевказаного дає суду підстави зробити висновок, що за нормами вищевказаного Положення включення особи, яка є спадкоємцем вкладника до переліку таких вкладників жодним чином не ставиться в залежність від прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії.
Для вчинення уповноваженою особою відповідних дій заявникові, натоміть, необхідно подати заву в порядку індивідуального звернення, додавши до неї визначений перелік документів, які підтверджують право особи на такий вклад, Фонд (уповноважена особа) звіряє дані, зазначені у копіях документів, із даними, що вказані у Переліку, після чого, такі дані включаються до Реєстру переказів, сформованого за результатами розгляду індивідуальних звернень та передаються банку-агенту.
Матеріалами справи встановлено, що у відповідності до свідоцтва про право на спадщину за законом від 11.11.2016 спадкоємцями померлої ОСОБА_6 є її чоловік ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер – НОМЕР_1) та син ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер – НОМЕР_2). Згідно вказаного свідоцтва до спадщини, яку успадкували у визначених частинах спадкоємці належить грошовий вклад у ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”:
- рахунок № 26304001197702 в сумі 8000 доларів США;
- рахунок № 26382001197702 в сумі 22,71 доларів США.
З аналізу звернень позивачів до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” суд встановив, що позивачі неодноразово зазначали, що вони є спадкоємцями ОСОБА_4, яка була вкладником ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, в підтвердження чого надавали визначений пакет документів, в тому числі свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.
В контексті наведеного, суд зазначає, що оскільки під час своїх індивідуальних звернень позивачі надавали необхідні пакети документів, які підтверджували їхній статус, як спадкоємців вкладника банку, беручи до уваги наявність в переданому уповноваженою особою Фонду списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду інформації про ОСОБА_4 на суму 174 643,97грн., то уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб проявила по відношенню до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 протиправну бездіяльність, яка проявилась у не включенні інформації про останніх до Реєстру переказів, сформованого за результатами розгляду індивідуальних звернень.
Вирішуючи спір по суті, суд також приймає до уваги, що згідно ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
В той же час, у своїх позовних вимогах позивачі просять зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” ОСОБА_3 подати до Фонду гарантування вкладів додаткову інформацію стосовно збільшення кількості вкладників за їх рахунок (яким необхідно провести виплати відшкодування коштів за вкладами в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, за рахунок коштів Фонду).
Однак, станом на час розгляду справи відповідно до Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” уповноваженою особою створюється та передається до Фонду саме перелік рахунків за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, а не перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом. Отже, позивачами не вірно обрано спосіб захисту порушеного права, а тому суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог у цій частині.
Зважаючи, що Законом України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” передбачено право позивача на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів Фонду, суд вважає, що для належного захисту прав позивачів необхідно зобов’язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” ОСОБА_3 включити дані не про позивачів, а про їх рахунки до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, згідно договору банківського вкладу № 407760 від 11.06.2015, в порядку спадкування за законом після смерті вкладника ОСОБА_4
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, суд зазначає, що вона є передчасною, адже відповідно до частини 3 статті 27 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч.1 ст.8 КАС України).
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на зазначене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Суд додатково зазначає, що в позовній заяві позивачами також ставиться питання про стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судових витрат на правову допомогу в розмірі 2027,00грн.
Вирішуючи вищевказане клопотання суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 90 КАС України передбачено, що витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом.
Згідно вимог ч. 3 ст. 90 КАС України, граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України “Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах” розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб’єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 №1801-VIII встановлено розмір прожиткового мінімуму на одну особу для працездатних осіб на 2017 рік, а саме у місячному розмірі з 1 січня – 1 600,00 грн.
Таким чином, розмір компенсації витрат на правову допомогу в адміністративних справах становить 640,00грн. (1 600,00грн. х 40% = 640,00грн.) за годину роботи захистника позивача.
Як встановлено судом, представник позивачів не надавав правової допомоги під час вчинення судом окремих процесуальних дій поза судовими засіданнями в межах розгляду адміністративної справи № 823/1161/17 та не ознайомлювався з матеріалами справи, однак, як вбачається з матеріалів справи надавав правову допомогу в судових засіданнях 10.10.2017 - 5хв., 19.10.2017 – 5хв., 01.11.2017 – 37хв., та 10.11.2017 – 3 хв., що разом становить 50хв.
Таким чином, розмір компенсації позивачу витрат на правову допомогу в адміністративній справі № 823/1161/17 становить 535 грн. (640,00 грн. / 60 хв. (година участі) х 50хв.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов’язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива” ОСОБА_3 включити дані про рахунки ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер – НОМЕР_1) та ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер – НОМЕР_2) до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ КБ “Фінансова Ініціатива”, за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, згідно договору банківського вкладу № 407760 від 11.06.2015, в порядку спадкування за законом після смерті вкладника ОСОБА_4.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер – НОМЕР_1) суму судових витрат на правову допомогу в розмірі 535 (п’ятсот тридцять п’ять) грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя С.М. Гарань