
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2017 р. Справа № 804/6440/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя Букіна Л.Є., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Кам’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Кам’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області 06.10.2017 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, у якому позивач просить:
- визнати неправомірними дії Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо винесення рішення про повернення припиненому Верхньодніпровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Дніпропетровської області виконавчого листа по справі № 804/16113/13а, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 05.06.2014, без прийняття до виконання, яке оформлено повідомленням від 25.09.2017 № 7184;
- скасувати повідомлення головного державного виконавця Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровській області ОСОБА_1 від 25.09.2017 № 7184 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, адресоване припиненому Верхньодніпровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Дніпропетровської області;
- визнати неправомірною бездіяльність Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровській області щодо неповідомлення Кам'янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про прийняте рішення за результатами розгляду заяви Кам'янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 13.09.2017 за № 17006/17/37 про прийняття до виконання виконавчого листа по справі № 804/16113/13а, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 05.06.2014;
- зобов'язати Верхньодніпровсьий районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровській області відкрити виконавче провадження за виконавчим листом по справі № 804/16113/14, виданим Дніпропетровським окружним адміністративним судом 05.06.2014, на підставі заяви Кам'янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 13.09.2017 за № 17006/17/37.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач вважає, що дії Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо сформованого повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 22.09.2017 р. №7184 є протиправними, оскільки Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року №1404-VIII не передбачено такої підстави для повернення виконавчого документа без виконання та просить його скасувати.
В додаткових поясненнях представником позивача зазначено, що виконавчий лист у справі № 804/16113/13а отримано Управлінням Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області 05.06.2014 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 р. №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Верхньодніпровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області припинено та реорганізовано шляхом приєднання до Кам’янського об’єднаного упраління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, яке, як зазначає позивач, у відповідності до ст.55 Кодексу адміністративного судочинства України та ст.104 Господарського кодексу України є правонаступником прав та обов’язків припиненого управління.
Запис про припинення діяльності Верхньодніпровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відтак, як зазначає позивач, надати на примусове стягнення до органу державного виконавчої служби оригінал виконавчого документа має можливість лише одна особа, яка має такий виконавчий документ.
У судове засідання представник позивача не прибув, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засіданні не прибув, надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що Кам’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області безпідставно вважає дії Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо сформованого повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 22.09.2017 р. №7184 протиправними, оскільки підтверджуючих документів щодо заміни сторони виконавчого провадження заявником надано не було.
Крім того, Верхньодніпровський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області вважає вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З урахуванням неявки сторін та заявлених клопотань, відповідно до вимог статей 122 та 41 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.12.2013 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області до Верхньодніпровського виробничого об’єднання житлово-комунального господарства про стягнення заборгованості задоволено у повному обсязі. Стягнуто з Верхньодніпровського виробничого об’єднання житлово-комунального господарства на користь Управління пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 497,32 грн.
Судове рішення набрало законної сили 29.04.2014 року.
На виконання вищезазначеного судового рішення Дніпропетровським окружним адміністративним судом за заявою стягувача 05.06.2014 року виданий виконавчий лист у справі № 804/16113/13-а.
Кам’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області13.09.2017 року звернулось до Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області з заявою про прийняття до виконання виконавчого листа у справі № 804/16113/13-а про стягнення з Верхньодніпровського виробничого об’єднання житлово-комунального господарства на користь Верхньодніпровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області 497,32 грн. заборгованості, стягувачем у якому вказано - Верхньодніпровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.
Повідомленням Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 22.09.2017 року № 7184 виконавчий лист № 804/16113/13-а виданий Дніпропетровським окружним адміністративним судом 05.06.2014 р., повернуто стягувачу без прийняття до виконання на підставі пункту 6 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження».
Правовідносини сторін щодо змісту, форми та умов виконання процесуальних дій, процесуальних прав та обов’язків сторін та інших учасників виконавчого провадження, а також визначення гарантій реалізації зазначених прав, обов’язків та процесуальних дій; умов та порядку виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку регулюються нормами Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. №1404-VIII.
У відповідності до п.9 ч.2 ст.129 Конституції України серед основних засад судочинства визначено, зокрема, обов’язковість рішення суду.
Стаття 124 Конституції України передбачає, що судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України.
Частиною 2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов’язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об’єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. № 1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. № 1404-VIII у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім’я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред’явлення рішення до виконання. У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв’язку та адреси електронної пошти.
Згідно ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: 1) виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; 2) ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом; 3) виконавчих написів нотаріусів; 4) посвідчень комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; 5) постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди; 6) постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 7) рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами; 8) рішень Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України; 9) рішень (постанов) суб’єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень.
У відповідності до п.6 ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. № 1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо: виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
Відповідно до ч.1, 3 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів». Приватний виконавець має право повернути виконавчий документ стягувачу без прийняття до виконання: якщо на момент подачі стягувачем заяви про примусове виконання рішення кількість виконавчих документів за рішеннями про стягнення періодичних платежів, заробітної плати, заборгованості фізичних осіб з оплати житлово-комунальних послуг, поновлення на роботі перевищує 20 відсотків загальної кількості виконавчих документів, що перебувають на виконанні у приватного виконавця; в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з повідомлення Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 22.09.2017 р., повернення виконавчого документа відбулося у зв’язку із поданням заяви про відкриття виконавчого провадження Кам’янським ОУПФУ Дніпропетровської області, хоча стягувачем за виконавчим листом у справі № 804/16113/13-а, виданим 05.06.2014 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом є Верхньодніпровське ОУПФУ Дніпропетровської області.
Слід зазначити, що заміна сторони у справі чи заміна сторони виконавчого провадження передбачені ст. 55 та ст. 264 Кодексу адмінстративного судочинства України.
Проте, Кам’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області не скористався правом на заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником або заміну сторони у справі № 804/16113/13-а.
У зв’язку з тим, що виконавчий документ подано до виконання особою, яка не є стороною у справі № 804/16113/13-а або стороною у виконавчому провадженні, а є її правонаступником, Кам’янське ОУПФУ не скористався правом на заміну сторони у справі чи сторони у виконавчому провадженні, дії Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровській області та рішення про повернення без виконання виконавчого документа правомірні, а тому суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в тій частині.
Враховуючи відмову у задоволенні позовної вимоги щодо скасування повідомлення від 22.09.2017 р. №7184, не підлягають задоволенню й позовні вимоги щодо зобов'язання Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровській області відкрити виконавче провадження за виконавчим листом по справі № 804/16113/13-а, виданим Дніпропетровським окружним адміністративним судом 05.06.2014, на підставі заяви Кам'янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 13.09.2017 за № 17006/17/37.
Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо визнання неправомірною бездіяльності Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровській області щодо неповідомлення Кам'янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про прийняте рішення за результатами розгляду заяви Кам'янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 13.09.2017 за № 17006/17/37 про прийняття до виконання виконавчого листа у справі № 804/16113/13-а, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 05.06.2014 року є безпідставними, оскільки рішення щодо прийняття до виконання виконавчого листа у справі № 804/16113/13а, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 05.06.2014 року прийнято відповідачем, про що направлено повідомлення від 22.09.2017 р. №7184 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, сформоване головним державним виконавцем Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_1
На підставі викладеного суд доходить висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя ОСОБА_2