Справа № 815/5802/17
УХВАЛА
13 листопада 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальність «Багатопрофільна виробничо-сільськогосподарська фірма «Аліс» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
10 листопада 2017 року до суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальність «Багатопрофільна виробничо-сільськогосподарська фірма «Аліс» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області про реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 3, 5716 га, місце розташування: Одеська область, Комінтернівський район Визирська сільська рада, кадастровий номер земельної ділянки: 5122780500:01:003:0185, дата державної реєстрації земельної ділянки 14.12.2011 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою статті 99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач оскаржує до суду рішення відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області про здійснення запису про державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку від 14.12.2011 року.
До суду з даним адміністративним позовом позивач звернувся 10 листопада 2017 року, тобто з пропуском, встановленого частиною другою статті 99 КАС України строку звернення до суду.
З матеріалів позову не вбачається та позивач не вказав про причини пропуску ним строку звернення до суду з даним позовом та не просить суд визнати їх поважними.
У відповідності з ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Тобто, застосування наслідків пропуску строку звернення до суду є обов'язковим
Отже, відкриваючи провадження у справі та розглядаючи її, суд не може залишити поза увагою положення частини другої статті 99 КАС України, обставини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду, оскільки у разі відсутності підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд зобов'язаний застосувати передбачені статтею 100 КАС України наслідки пропуску цього строку та залишити позов без розгляду.
Таким чином, для з’ясування судом питання стосовного звернення позивача до суду з даним позовом у строк, встановлений законом, позивачу необхідно надати докази наявності поважних причин пропуску ним, передбаченого ч. 2 ст. 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 КАС України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Натомість, позивач не надав жодних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги. При цьому, позивач не зазначив й причини неможливості подання таких доказів для витребування їх судом.
Вирішуючи питання щодо відповідності адміністративного позову іншим вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, судом встановлено наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року №3674-VI (остання редакція від 08.07.2017 року).
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, встановлено ставку судового збору у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” від 21.12.2016 року №1801-VIII, з 01 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 1600 гривень.
Позивачем у даному позові заявлено позовну вимогу немайнового характеру, отже за подання до суду даного позову ставка судового збору становить 1 600, 00 грн.
Згідно вимог ч. 2 ст. 9 Закону України “Про судовий збір”, суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Таким чином, зазначений адміністративний позов не відповідає вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України в частині сплати судового збору.
Крім того, зазначена позовна заява подана без додержання інших вимог ч. 3 ст. 106 КАС України, відповідно до якої до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
В порушення вищевказаних вимог, позивачем до адміністративного позову не надано примірника адміністративного позову з додатками для відповідача по справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Як вбачається із позовної заяви, її підписано представником позивача за довіреністю, яку додано до матеріалів позову, однак в позові не зазначено дати його підписання
Згідно з ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі викладеного, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху та роз’яснює позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунуті наступним чином:
- надання до суду доказів звернення до суду з даним позовом в межах встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України строку звернення до суду та/або наявності поважних причин пропуску такого строку;
- надання до суду доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги з копіями для відповідача;
- надання примірника адміністративного позову з додатками для відповідача;
- оформлення позовної заяви відповідно до вимог ч. 4 ст. 106 КАС України (зазначення дати її підписання);
- надання до суду оригіналу документу про сплату судового збору.
Платiжні реквiзити для перерахування судового збору: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський район; код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 38016923; банк отримувача – ГУ ДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) – 828011; рахунок отримувача – 31212206784005; код класифікації доходів бюджету – 22030101; призначення платежу - судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626.
Керуючись ст.ст. 2, 87, 99, 106, 108, 160, 165 КАС України,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальність «Багатопрофільна виробничо-сільськогосподарська фірма «Аліс» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз’яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п’яти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Глуханчук