КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 листопада 2009 року №2-а-195/09/1070
приміщення суду за адресою:
м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , зал судових засідань №1003
час прийняття постанови : 12 год. 35 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лиска І.Г.
при секретарі - Мерденову Д.Ю.
за участю представника позивача - Кубишкіної Н.Г.
представника відповідача Жураєва А.С.
НикулаіцаТ.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Українського державного проектного лісовпорядного виробничого обєднання про стягнення адміністративного господарських санкцій та пені ВСТАНОВИВ:
Позивач - Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача - Українського державного проектного лісовпорядного виробничого обєднання, в якому просить стягнути адміністративно-господарські санкції та пеню в розмірі 86334 грн. 56 коп.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до змісту статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів” підприємства (обєднання), установи і організації, в тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичної особі, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Позивач зазначає, що у 2007 році відповідач на підставі наведених положень чинного законодавства та згідно Актів перевірки від 14.10.2008 року №114 та №115 мав працевлаштувати 16 інвалідів, а працевлаштував лише 12. Фактично не було працевлаштовано чотирьох інвалідыв.
Отже, оскільки у відповідача не було створено 4 (чотири) робочих місця для інвалідів, які, відповідно не були працевлаштовані, то відповідно до статті 20 Закону у Українського державного проектного лісовпорядного виробничого обєднання утворилася заборгованість за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 80296 грн. 00 коп. та пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6038 грн. 56 коп., що разом складає 86334 грн. 56 коп.
В судовому засіданні представник позивача Кубишкіна Н.Г. позовні вимоги підтримала в повному обсязі, підтвердила обставини, викладені в позовній заяві, просила позов задовольнити. Додатково пояснила, що 2 акти по контролю за виконанням нормативу працевлаштування інвалідів, своєчасним та повним надходженням штрафних санкцій до Державного бюджету України від 11 квітня 2008 року за №49 Українського державного лісовпорядного виробничого підприємства є недійсними, оскільки під час перевірки підприємства вважалось, що 2 підрозділи відповідача не є юридичними особами і відповідно до чинного законодавства , головне підприємство повинно подавати звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів з урахуванням даних цих підрозділів. Однак, у серпні 2008 року позивачем було отримано статистичні довідки, де зазначено , що підрозділи є юридичними особами, які самостійно подають звіти до Регіональних відділень Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх реєстрації. Також, зазначила, що Українське державне лісовпорядне виробниче обєднання не включене в реєстр неприбуткових організацій та установ і не звільняється від сплати адміністративно-господарських санкцій та пені.
Представники відповідача Жураєв А.С., НикулаіцаТ.І. у судовому засіданні позов не визнали, заперечували проти позовних вимог, з підстав зазначених у письмових поясненнях по справі №2-а-403/09, просили відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши представників сторін , суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Спеціальним Законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов , які дають можливості інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами є Закон України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (Надалі Закон № 875-ХІІ).
Частиною 1 статті 4 Закону № 875-ХІІ передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріального забезпечення, посильній трудовій та громадській діяльності.
Згідно з ч. 9 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Українське державне проектне лісовпорядне виробниче обєднання, зареєстровано, як юридичну особу 12.05.1992 року Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської область, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №489545 про державну реєстрацію юридичної особи (а.с 28) та Довідкою №347/2007 р. з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України
Судом встановлено, що відповідач - Українське державне проектне лісовпорядне виробниче обєднання зареєстроване у Київському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.
01 лютого 2008 року відповідачем подано до Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів два Звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік за вхідними номерами 1326 та 1327.
Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, поданого відповідачем до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів за вхідним номером 1326 , середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2007 році становила 367 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників , яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 8;фонд оплати праці штатних працівників відповідача складає 7347,3; розмір середньої річної заробітної плати штатного працівника - 1668 .
Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, поданого відповідачем до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів за вхідним номером 1327 , середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2007 році становила 37 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 2; кількість інвалідів штатних працівників , які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону «України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні 2; фонд оплати праці штатних працівників відповідача складає 656, 2; розмір середньої річної заробітної плати штатного працівника - 1478 .
11 квітня 2008 року на підставі Розпорядження , виданого Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів №39 від 11 квітня 2008 року Головним спеціалістом відділу Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Кубишкіною Н.Г. в присутності головного бухгалтера Кравченко О.І, та начальника відділу кадрів Романовської З.М. було проведено звірку виконання нормативу працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження коштів до Державного бюджету за період з 1 січня по 31 грудня 2007 року Українським державним проектним лісовпорядним виробничим обєднанням , за результатами якої було складено Акт № 49 від 11 квітня 2008 року ( а.с 26) та Акт №49 від 11 квітня 2008 року ( а.с 27) по контролю за виконанням нормативу працевлаштування інвалідів, своєчасним та повним надходженням штрафних санкцій до Державного бюджету .
З пояснень представника позивача та наданих документів вбачається, що на момент перевірки в квітні 2008 року Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів не отримало довідок щодо статусу підрозділів Українського державного проектного лісовпорядного обєднання, а саме: Львівської державної лісовпорядної експедиції та Харківської державної лісовпорядної експедиції, а тому під час перевірки вважалось , що 2 зазначених підрозділи не є юридичними особами і відповідно до чинного законодавства відповідач повинен подавати звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів з урахуванням даних цих підрозділів.
Оскільки , як вбачається з Довідки №АА 056558 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та Довідки №489 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, які були отримані позивачем після 11 квітня 2008 року , Львівська державна лісовпорядна експедиції та Харківська державна лісовпорядна експедиції, мають статус юридичних осіб і самостійно подають звіти до регіональних відділень Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх реєстрації , Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів 14 жовтня 2008 року знову проведено звірку виконання нормативу працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження коштів до Державного бюджету за період з 1 січня по 31 грудня 2007 року Українським державним проектним лісовпорядним виробничим обєднанням .
За результатами звірки виконаної 14 жовтня 2008 року було складено Акт № 114 від 14 жовтня 2008 року ( а.с 12) та Акт № 115 від 14 жовтня 2008 року ( а.с 13) по контролю за виконанням нормативу працевлаштування інвалідів, своєчасним та повним надходженням штрафних санкцій до Державного бюджету .
Згідно Висновків зазначених актів, в результаті перевірки встановлено, що середньооблікова чисельність усіх працівників відповідача у 2007 році складала 404 особа; середньооблікова кількість штатних працівників , яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність складає 12 осіб; сума нарахованих штрафних санкцій складає 80296 грн.
16 листопада 2009 року на підставі Розпорядження , виданого Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів №141 від 15 листопада 2009 року Головним спеціалістом відділу Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Кубишкіною Н.Г. та помічником прокурора м. Ірпеня Круль Н.Л. в присутності головного бухгалтера Кравченко О.І, та начальника відділу кадрів Романовської З.М. було проведено звірку виконання нормативу працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження коштів до Державного бюджету за період з 1 січня по 31 грудня 2007 року Українським державним проектним лісовпорядним виробничим обєднанням , за результатами якої було складено Акт № 155 від 16 листопада 2009 року та Акт №156 від 16 листопада 2009 року по контролю за виконанням нормативу працевлаштування інвалідів, своєчасним та повним надходженням штрафних санкцій до Державного бюджету за період з 1 січня по 1 грудня 2007 року .
Згідно Висновків зазначених актів, в результаті перевірки встановлено, що середньооблікова чисельність усіх працівників відповідача у 2007 році складала 404 особа; середньооблікова кількість штатних працівників , яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність складає 12 осіб; сума нарахованих штрафних санкцій складає 80296 грн.
Відповідно до положень частини 1 та 2 статті 19 Закону № 875-ХІІ, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості 1 робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною 1 цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно з вимогами частини 3 статті 19 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць відповідно до змісту частини 5 статті 19 Закону № 875-ХІІ, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, може бути зараховано забезпечення роботою інвалідів на підприємствах, в організаціях громадських організацій інвалідів шляхом створення господарських об'єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань (частина 6 статті 19 Закону).
Статтею 20 Закону № 875-ХІІ встановлено обовязок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Відповідно до частини 2 статті 20 Закону № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Частинами 3 та 4 статті 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом (частина 5 статті 20 Закону).
Відповідно до Актів №114, №115 по контролю за виконанням нормативу працевлаштування інвалідів , своєчасним та повним надходженням штрафних санкцій до Державного бюджету , середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2007 році становила 404 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 12; кількість інвалідів штатних працівників , які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону «України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні 16; фонд оплати праці штатних працівників відповідача складає 8110,1; розмір середньої річної заробітної плати штатного працівника - 20074 .
Як підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем, у 2007 році відповідач відповідно до наведених положень законодавства, Акту №114 та акту №115 від 14 жовтня 2008 року , Акту № 155 від 16 листопада 2009 року та Акту №156 від 16 листопада 2009 року мало створити 16 робочих місць і працевлаштувати 16 інвалідів. Відповідач за вказаний період працевлаштував лише 12 інвалідів.
Таким чином, Відповідач не виконав норматив по створенню робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.
Відтак, наданий Позивачем розрахунок суми позову, предявленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів обґрунтовано складає 80296 грн. та пені 6038 грн. 56 коп.
У судовому засіданні не знайшло підтвердження посилання відповідача на те, що відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач, оскільки всі його оборотні кошти є державною власністю, фінансується він за рахунок бюджетних коштів і Українське державне проектне лісовпорядне виробниче обєднання є неприбутковою організацією не повинен виплачувати адміністративно-господарські санкції та пеню за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів виходячи з наступного.
Відповідно до статті 20 Закону України № 875-ХІІ, положення цієї статті, щодо сплати адміністративно-господарських санкцій та пені не поширюються на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Згідно п. 8.4 Статуту Українського державного проектного лісовпорядного виробничого обєднання , зареєстрованого у Виконавчому комітеті Ірпінської міської ради Київської області за №389 від 04.02.2003 року, джерелом формування фінансових ресурсів Обєднання є кошти, одержані від продажу цінних паперів, безоплатні або благодійні внески членів трудового колективу, підприємств, організацій, громадян, бюджетні кошти та інші надходження, включаючи централізовані капітальні вкладення ( а.с 42).
Відповідно листа №2009/10/151 від 22.06.2009 року Першого заступника начальника Ірпінської ОДПІ І.А. Шавло, Українське державне проектне лісовпорядне виробниче обєднання перебуває на обліку в Ірпінській ОДПІ з 12.05.1992 року та знаходиться на загальній системі оподаткування. За період перебування на обліку платник податків до податкової інспекції з питань отримання ознаки неприбутковості не звертався. Станом на 23.06.2009 року Українське державне проектне лісовпорядне виробниче обєднання до Реєстру неприбуткових організацій і установ не включене.
Отже, судом встановлено, що відповідач не повністю утримується за рахунок державного бюджету і не включений до Реєстру неприбуткових організацій і установ.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягають задоволенню .
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Українського державного проектного лісовпорядного виробничого обєднання про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити.
Стягнути з Українського державного проектного лісовпорядного виробничого обєднання (08200, Київська область, м. Ірпінь, вул. Пролетарська, 22-24 ідентифікаційний код 00968167) на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 24074109) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2007 рік у розмірі 80296 (вісімдесят тисяч двісті девяносто шість) грн. 00 коп. та пені 6038 (шість тисяч тридцять вісім ) грн. 56 коп., що разом складає 86334 (вісімдесят шість тисяч триста тридцять чотири ) грн. 56 коп.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: Лиска І.Г.
Повний текст постанови виготовлено 23.11. 2009 р.