ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ
АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2009 року Справа № 2а-1352/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остапюк С.В.
при секретарі Дутчак Л.В.
за участю:
представника позивача: Державної податкової інспекції в Рогатинському районі Івано-Франківської області Скорбача Р.М.
представника позивача: управління Державного казначейства України в Рогатинському районі Маланюк О.В.
представника відповідача: Cільськогосподарського кооперативу «Свірж» Чечель Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Державної податкової інспекції в Рогатинському районі Івано-Франківської області в інтересах держави в особі управління Державного казначейства України в Рогатинському районі до Cільськогосподарського кооперативу «Свірж» про стягнення заборгованості перед державним бюджетом в розмірі 12675,69 грн., -
ВСТАНОВИВ :
12 травня 2009 року Державна податкова інспекція в Рогатинському районі Івано-Франківської області (далі - позивач) звернулась в суд з адміністративним позовом до Cільськогосподарського кооперативу «Свірж» (далі - відповідач) стягнення заборгованості перед державним бюджетом в розмірі 12675,69 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушенні Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» не відшкодовано фінансову допомогу надану відповідачу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997 1999 роках. Заборгованість відповідача за бюджетними позичками, фінансовою допомогою на зворотній основі та іноземними кредитами залученими державою становить 4224 гривні. За несплату вказаної заборгованості управлінням Державного казначейства України в Рогатинському районі застосовано пеню в розмірі 8451,69 гривень. Загальна сума заборгованості перед державним бюджетом становить 12675,69 гривень, яка ним не сплачена.
Представники позивачів Державної податкової інспекції в Рогатинському районі Івано-Франківської області та управління Державного казначейства України в Рогатинському районі в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав вказаних в позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позов в частині стягнення суми заборгованості визнав, а в частині стягнення нарахованої пені позовних вимог не визнав, мотивуючи відсутністю коштів. Суду пояснив, що з 2000 року Cільськогосподарський кооператив «Свірж» не працює, підприємство намагається пояснити всі зобовязання та припинити діяльність.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши представників позивачів, відповідача дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що відповідач 24.04.2000 року зареєстрований Рогатинською районною державною адміністрацією, як субєкт підприємницької діяльності юридична особа та 05 травня 2000 року взятий на облік платника податків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1997 року за №1003 «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року» виділено на фінансування заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 1997/98 року, забезпечення збирання та збереження врожаю 1997 року, інші невідкладні потреби Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям цільовим призначенням для сільськогосподарських товаровиробників 60 мільйонів гривень (на умовах повернення їх до 1 жовтня 1998 р.) за встановленим розділом.
11.09.1997 року на виконання вказаної Постанови Кабінету Міністрів України між відділенням Державного казначейства України в Рогатинчському районі відповідачем укладено договір за №19 від 29 вересня 1997 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997-1998 років. Згідно умов даного договору відділення Державного казначейства України в Рогатинському районі надало сільськогосподарському товаровиробнику фінансову допомогу для проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 року на умовах повернення до 01 жовтня 1998 року, а Cільськогосподарський кооператив «Свірж» зобовязаний був забезпечити повне одержання фінансової допомоги з укладеним договором, але не пізніше до 01 жовтня 1998 року в тому числі з поверненням відповідачем цієї фінансової допомоги та нарахованих санкцій. У 1997 році, у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997 року за №1003 «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року» відповідачем отримано фінансову допомогу на суму 3224 гривні, що підтверджуються копіями платіжних доручень від 30.09.1997 року №250, від 06.10.1997 року №296 та від 29.10.1997 року №364 (а.с. 13 15)
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.1998 року за №1953 «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році» прийнято рішення про виділення у січні 1999 р. Міністерству агропромислового комплексу, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям на фінансування заходів для підготовки сільськогосподарської техніки до весняно-польових робіт у 1999 році цільовим призначенням сільськогосподарським товаровиробникам та агросервісним підприємствам на закупівлю запасних частин і ремонтних матеріалів та оплату послуг ремонтних підприємств кошти в сумі 50 млн. гривень за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України на умовах повернення їх до 1 жовтня 1999 р. згідно з встановленим розділом.
11.09.1997 року на виконання вказаної Постанови Кабінету Міністрів України між відділенням Державного казначейства України в Рогатинчському районі відповідачем укладено договір за №11 від 17 лютого 1999 року про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт в 1999 році. Згідно умов даного договору відділення Державного казначейства України в Рогатинському районі надало сільськогосподарському товаровиробнику фінансову допомогу для проведення весняно-польових робіт в 1999 році, на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств на умовах повернення до 01 жовтня 1998 року, а Cільськогосподарський кооператив «Свірж» зобовязаний був забезпечити повне одержання фінансової допомоги з укладеним договором, але не пізніше до 01 жовтня 1999 року в тому числі з поверненням відповідачем цієї фінансової допомоги та нарахованих санкцій. У 1999 році відповідач у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.1998 року за №1953 «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році» відповідачем отримано фінансову допомогу на суму 1000 гривень, що підтверджується копією платіжного доручення від 17 лютого 1999 року №38.
Використання коштів і їх повернення здійснювати на умовах, зазначених у Додатку 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 грудня 1998 р. N 1953.
Крім того, відповідно до пункту 1 Умов використання та повернення коштів, виділених для надання фінансової допомоги у підготовці техніки до проведення весняно-польових робіт у 1999 році Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 10 грудня 1998 р. N 1953 (Далі Додатку 2).
Згідно пункту 7 Додатку 2 фінансова допомога підлягає поверненню коштами, які надходять на єдиний казначейський рахунок відділення Державного казначейства у районі з подальшим перерахуванням їх на казначейський рахунок обласного управління Державного казначейства.
Відповідно пункту 8 Додатку 2 несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання тягне за собою застосування санкцій, передбачених законодавством.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач відповідно до вищезазначеного повинен був своєчасно повернути фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997-1998 років до 01 жовтня 1998 року та фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт в 1999 році до 01 жовтня 1999 року.
Згідно пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» визначено, що в 2009 році органи державної податкової служби України органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету.
Згідно статті 17 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» з метою економії бюджетних коштів надати право Міністерству фінансів України здійснювати правочини з державним боргом України, включаючи обмін, випуск та викуп державних боргових зобов'язань, при дотриманні граничного розміру державного боргу України на кінець року.
Частиню 2 статті 16 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», передбачено, що, якщо договором між державою та позичальником-резидентом України передбачається зобов'язання з погашення та обслуговування кредитів, залучених державою, невиконання або неналежне виконання позичальником таких зобов'язань тягне за собою перехід до держави права стягнення простроченої заборгованості у повному обсязі незалежно від стану виконання державою перед кредитором зобов'язань за такими кредитами.
Судом встановлено, відповідачем не повернуто фінансову допомогу надану на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997 1999 роках в розмірі 4224 гривні. За несплату вказаного зобовязання управлінням Державного казначейства України в Рогатинському районі нараховано пеню на суму заборгованості, а саме у відповідності до Інструкція про особливості застосування Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №8-93 «Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів» наказу Міністерства фінансів України від 02.11.1993 року №84 в період з 1997 1998 роки за кожен день прострочення в розмірі 0,2 відсотка на загальну суму 5320,95 гривень.
З 2000 року у відповідності до Наказу Державної податково адміністрації України від 01.03.2001 року за №77 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені» та з набранням законної сили Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нараховано пеню за обліковою ставкою Національного Банку України на загальну суму 5320,95 гривень.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний повернути заборгованість за наданою на зворотній основі в 1997 1999 роках фінансовою допомогою в розмірі 12675,69 гривень. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпункт 3.1.1 пункт 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Cільськогосподарського кооперативу «Свірж», село Приозерне, Рогатинський район, Івано-Франківська область, ідентифікаційний код 02126165 в дохід держаного бюджету заборгованість за наданою на зворотній основі в 1997 1999 роках фінансовою допомогою в розмірі 12675 (дванадцять тисяч шістсот сімдесять пять) гривень 69 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Остапюк
Постанова складена в повному обсязі 14 липня 2009 року.