Рішення № 70194297, 09.10.2017, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
09.10.2017
Номер справи
911/2402/17
Номер документу
70194297
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" жовтня 2017 р. Справа № 911/2402/17

за позовомДержавної екологічної інспекції у Київській області, м. Київ,

до відповідачатовариства з обмеженою відповідальністю "Біг Енергоресурс",

с. Святопетрівське Києво-Святошинського району,

про стягнення 241 391,48 грн.

Суддя О.В. Конюх

за участю представників учасників судового процесу:

від позивача:ОСОБА_1, довіреність від 13.01.2017 №1;

ОСОБА_2, довіреність від 09.10.2017;

від відповідача:ОСОБА_3, довіреність від 08.09.2017;

СУТЬ СПОРУ:

Державна екологічна інспекція у Київській області звернулася до господарського суду Київської області з позовом від 20.07.2017 №09-08-27/1611 до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Біг Енергоресурс" про стягнення 241 391,48 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 30.09.2016 по 31.10.2016 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Київської області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Біг Енергоресурс", про що складено ОСОБА_4 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних, земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами№202, відповідно до якого ТОВ "Біг Енергоресурс" для здійснення діяльності та задоволення господарсько-побутових, виробничих потреб абонентів, на підставі договору купівлі-продажу №31/08 від 31.08.2016 отримало у власність 6 артезіанських свердловин в с. Святопетрівське, Києво-Святошинського району, Київської області, а саме: дві свердловини №3 та №4 біля будинку №2 по вул. Л.Українки; дві свердловини №1 (20-13) та №2 (22-13) біля будинку №8 по вул. Л.Українки; дві свердловини №1-с та №2-п (22-13) біля будинку №14-В по вул. Л.Українки. Відповідно до договору користування артезіанськими свердловинами від 25.07.2014 підприємство отримало в безоплатне користування дві артезіанські свердловини в с. Святопетрівське №1 (04-13) та №2 (05-13).

Так, під час перевірки встановлено, що добовий об'єм забору води перевищував 300 м.куб. на добу, що потребує отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), що було також відображено в акті №202. Після проведення перевірки ТОВ "Біг Енергоресурс" було винесено припис від 04.11.2016, яким відповідачу зокрема приписано отримати спеціальний дозвіл на користування надрами, а копію дозволу надати до Держекоінспекції у Київській області.

За результатами здійснення перевірки дотримання ТОВ "Біг Енергоресурс" вимог природоохоронного законодавства, Держекоінспекцією у Київській області здійснено розрахунок шкоди завданої державі самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)). Розрахунок збитків здійснено відповідно до розділу 9 "ОСОБА_3 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів". Так, загальний збиток, заподіяний державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)) ТОВ "Біг Енергоресурс" становить 241 391,48 грн.

Ухвалою господарського суду Київської області від 10.08.2017 позовну заяву Державної екологічної інспекції у Київській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Біг Енергоресурс" прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №911/2402/17 та призначено справу до розгляду на 28.08.2017.

28.08.2017 від державної екологічної інспекції України до господарського суду Київської області надійшли уточнення від 28.08.2017, в яких позивач просить суд:

стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Біг Енергоресурс" на користь держави в розмірі 241 391, 48 грн., грошові кошти перерахувати на спеціальний розподільчий рахунок Святопетрівської сільської ради, відкритий за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державними і місцевими бюджетом", кодом класифікації доходів бюджету 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в наслідок господарських та іншої діяльності"; кошти розподілити між спеціальним фондом Державного бюджету України та спеціальними фондами місцевих бюджетів: на користь спеціального фонду Державного бюджету - 30 відсотків від суми збитків, що становить 72 417, 44 грн., на користь спеціального фонду бюджету Святопетрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області - 50 відсотків від суми збитків, що становить 120 695,74 грн., на користь спеціального фонду бюджету Київської області - 20 відсотків від суми збитків, що становить 48 278,30 грн.

Ухвалою суду від 28.08.2017 розгляд справи №911/2402/17 відкладено на 18.09.2017.

15.09.2017 від товариства з обмеженою відповідальність "Біг Енергоресурс" до господарського суду Київської області надійшов відзив на позовну заяву №08/17 від 12.09.2017, в якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Свою позицію обґрунтовує тим, що твердження позивача, що під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що добовий об'єм забору води перевищує 300 м.куб. на добу, що потребує отримання спеціального дозволу на користування надрами є помилковим та спростовується тим, що:

по-перше, 30.10.2014 Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної відповідачу виданий дозвіл №316/7 на спеціальне водокористування. Згідно п.1 розділу ІІІ Інші умови водокористування визначено, що ліміт забору води встановлено на термін дії дозволу на спец водокористування: з підземних джерел 128,934 тис. м. куб. на рік (тобто в середньому 353,24 куб/добу).

Для того щоб підтвердити факт відсутності перевищення ліміту, позивачу була видана довідка №69 від 27.10.2016 про використання води за 9 місяців 2016 року, що склало лише 92099,0 тис. м. куб., тобто відповідачем перевищення лімітів допущено не було.

по-друге, позивач в позові зазначає про порушення відповідачем ОСОБА_5 України "Про надра" та здійснює розрахунок збитків згідно ОСОБА_3 розрахунку відшкодування збитків затвердженої Наказом Мінприроди від 20.07.2009 №389. Разом з тим, відповідач вказує, що посилання на ОСОБА_5 України "Про надра" дана ОСОБА_3 не містить, як наслідок є помилковим застосовувати її при визначені збитків за недотримання вимог законодавства про надра.

Ухвалою суду від 25.09.2017 розгляд справи відкладено на 09.10.2017.

05.10.2017 від товариства з обмеженою відповідальністю "Біг Енергоресурс" до господарського суду Київської області надійшло доповнення до відзиву на позовну заяву від 05.10.2017, в яких відповідач наголошує на тому, що обсяг видобування підземних вод з кожного водозабору не перевищував 300 куб.м., а від так відповідачем не порушено ст. 23 Закону України "Про надра".

В судове засідання 09.10.2017 з'явились представники позивача та відповідача.

Розглянувши позов Державної екологічної інспекції у Київській області до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Біг Енергоресурс" (далі - ТОВ "Біг Енергоресурс") про стягнення 241 391,48 грн., вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно та повно вивчивши зібрані у справі докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. (ч.1 ст.13 Конституції України).

Відповідно до пунктів "а" та "й" частини першої ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить:

- організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.

- вжиття в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до п.1 Положення "Про Державну екологічну інспекцію в Київській області" затверджену Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 №136 Державна екологічна інспекція у Київській області (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Згідно п.6 Положення "Про Державну екологічну інспекцію в Київській області" затверджену Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 №136 Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право:

- проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обовязкові для виконання приписи, розпорядження ( пункт 6.4. Положення);

- розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та предявляти претензії ( пункт 6.11. Положення);

Державною екологічною інспекцією у Київській області в період з 30.09.2016 по 31.10.2016 на підставі наказу №306 від 30.09.2016 було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ "Біг Енергоресурс".

За наслідками даної перевірки представниками позивача було складено ОСОБА_4 № 202 "Перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами", яким встановлені порушення природоохоронного законодавства, зокрема: відсутність дозволу на користування надрами (підземні води), що є порушенням ст.ст. 16, 19, 21, 23 ОСОБА_5 України "Про надра" та виявлено період роботи підприємства без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 6, 44,48 Водного кодексу України.

Даний акт підписали державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Київської області ОСОБА_6, ОСОБА_4 та головний інженер ТОВ "Біг Енергоресурс", який підписав вказаний акт без зауважень.

Актом встановлено, що для здійснення діяльності та задоволення господарсько-побутових, виробничих потреб абонементів ТОВ "Біг Енергоресурс" на основі договору купівлі-продажу №31/08 від 31.08.2016 отримало у власність 6 артезіанських свердловин в с. Святопетрівське, Києво-Святошинського району Київської області, а саме:

- дві свердловини №3 та №4 біля будинку №2 по вул. Л.Українки в с.Святопетрівське;

- дві свердловини №1 (20-13) та №2 (22-13) біля будинку №8 по вул. Лесі Українки в с. Святопетрівське;

- дві свердловини №1-с та №2-п (22-13) біля будинку №14В по вул. Лесі Українки в с. Святопетрівське.

Відповідно до договору користування артезіанськими свердловинами від 25.07.2014 ТОВ "Біг Енергоресурс" отримало в безоплатне користування ще дві артезіанські свердловини в с. Святопетрівське №1 (04-13) та №2 (05-13).

Підприємством отримана ліцензія на централізоване водопостачання серія АЕ №575868 видана Київською обласною державною адміністрацією від 25.03.2015, зі строком дії з 19.03.2015 по 18.03.2020.

Під час перевірки державними інспекторами було встановлено, що добовий об'єм забору води ТОВ "Біг Енергоресурс" перевищує 300 м.куб. на добу, що потребує отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземні води).

Спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води) у відповідача відсутній, чим порушено ст.ст. 16, 19, 21, 23 ОСОБА_5 України "Про надра".

Позивач вказує, що збиток, заподіяний державі обумовлений самовільним використанням водних ресурсів ТОВ "Біг Енергоресурс" при відсутності дозвільних документів на користування надрами (підземні води), складає 241 391,48 грн.

Розрахунок позивачем здійснено у відповідності до розділу ІХ ОСОБА_3 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009 №389, зареєстровано в Мінюсті України від 14.08.2009 за №767/16783 (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства екології та природних ресурсів №220 від 30.06.2011), а саме п.9.1 та п.9.2, відповідно до яких:

Розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою

Зсам = 5 ?~ ?~ Тар (грн.), деW-об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, м-3; Тар-розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, карєрних та дренажних вод - грн/100 м-3, води для потреб гідроенергетики та рибництва - грн/10000 м-3, води, яка входить до складу напоїв, - грн/м-3). Для води з лиманів Тар аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод для показника "Інші водні об'єкти", встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення.Фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки фізичної особи - підприємця або юридичної особи за підписом керівництва, завіреної печаткою (за наявності).

Відповідно до ч.1 ст. 23 ОСОБА_5 України "Про надра" землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Згідно ст. 1 Водного кодексу України:

водозабір - споруда або пристрій для забору води з водного об'єкта,

ліміт забору води - граничний обсяг забору води з водних об'єктів, який встановлюється в дозволі на спеціальне водокористування.

Відтак, в розумінні ст. 1 Водного ОСОБА_5 України кожна із артезіанських свердловин, з яких відповідач здійснює видобування води, є спорудою для забору води з підземного водного обєкта, відповідно є водозабором.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Згідно дозволу на спеціальне водокористування наданого ТОВ "Біг Енергоресурс" департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації №316/7, з терміном дії з 30.10.2014 до 30.10.2017 щодо свердловин: №1 (04-13) та №2 (05-13) ліміт забору води встановлено на термін дії дозволу на спецводокористування: з підземних джерел рівним 128, 934 тис.м.куб. на рік.

Згідно дозволу на спеціальне водокористування наданого ТОВ "Біг Енергоресурс" департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації №255/7, з терміном дії з 07.09.2016 до 07.09.2019 щодо 8 свердловин: №1 (04-13), №2 (05-13), №22-13 (2), №20-13 (1), №4, №3, №112/12/15, №111/12/15, ліміт забору води встановлено на термін дії дозволу на спецводокористування: з підземних джерел щорічно рівним 320 743,17 м.куб. на рік.

З довідки виданої ТОВ "Біг Енергоресурс" від 04.10.2017 про видобуту кількість води з свердловин ТОВ "Біг Енергоресурс" за період з 01.01.2016 по 30.09.2016 по кожній свердловині (всього 8) із розбивкою по місяцях, вбачається, що ТОВ "Біг Енергоресурс" не перевищило обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів (по кожній із свердловин), визначений ст. 23 ОСОБА_5 України "Про надра".

Згідно з приписами ч. 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ч. 1 ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Проте, судом встановлено, що відповідачем не було допущено перевищення обсягу видобування підземних вод по жодній із свердловин понад 300 куб.м. на добу, а відтак, відповідачу не потрібно спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами). Також відповідачем не було допущено перевищення лімітів забору води згідно наявних дозволів на спецводокористування.

Враховуючи наведене, підстави для нарахування і стягнення збитків з ТОВ "Біг Енергоресурс", у зв'язку з самовільним використанням останнім водних ресурсів при відсутності дозвільних документів, а саме дозволу на користування надрами (підземні води) відсутні.

З огляду на викладене, вимога позивача про відшкодування відповідачем завданих державі збитків в сумі 241 391,48 грн. є не доведеною та не обґрунтованою, а відтак підлягає залишенню без задоволення.

У зв'язку з відмовою у позові витрати на сплату судового збору, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на позивача.

Керуючись 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові Державній екологічній інспекції Київської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Біг Енергоресурс» відмовити повністю.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

Повний текст рішення підписано 13.11.2017

Суддя О.В. Конюх