Ухвала суду № 70186861, 07.11.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
167/592/17
Номер документу
70186861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/9095/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Рибачука А.І., Качмара В.Я.,

участю секретаря Чопко Ю.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги ОСОБА_1 та Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області на постанову Рожищенського районного суду Волинської області від 08.08.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, відповідно до вимог ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -

ВСТАНОВИЛА :

ОСОБА_1 18 травня 2017 року звернувся в суд з адміністративним позовом до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, відповідно до вимог ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Свій позов обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та отримує пенсію по віку відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 30.03.2017 року він звернувся до відповідача із вимогою провести перерахунок призначеної пенсії у відповідності до ст. 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листом відповідача від 10.04.2017 року у проведені перерахунку йому відмовлено, оскільки йому пенсія за віком призначена на підставі заяви з 07.11.2007 року відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» управління здійснює доплату за понад нормований стаж за кожен повний рік страхового стажу понад 25 років на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього ж Закону. Проте пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років. Просить визнати дії Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 зі збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними, зобов'язати Рожищенське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж роботи 20 років, за період в межах визначеного Законом строку позовної давності та здійснювати нарахування та виплату вказаної доплати у подальшому.

Оскаржуваною постановою Рожищенського районного суду Волинської області від 08.08.2017 року позовну заяву задоволено частково.

У поданій апеляційній скарзі позивач просить зазначену постанову змінити, якою задоволити позовні вимоги в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що 30.03.2017 року він звернувся до відповідача із вимогою провести перерахунок призначеної пенсії у відповідності до ст. 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листом відповідача від 10.04.2017 року у проведені перерахунку йому відмовлено, оскільки йому пенсія за віком призначена на підставі заяви з 07.11.2007 року відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» управління здійснює доплату за понад нормований стаж за кожен повний рік страхового стажу понад 25 років на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього ж Закону. Проте пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років. Просить визнати дії Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 зі збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними, зобов'язати Рожищенське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж роботи 20 років, за період в межах визначеного Законом строку позовної давності та здійснювати нарахування та виплату вказаної доплати у подальшому.

У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що позивач отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 30.03.2017 р. ОСОБА_1 до управління подано заяву про перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог частини 2ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом № 2481\02-10-21 від 10.04.2017 року управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі відмовило позивачу в задоволенні зазначеної заяви, у зв'язку із відсутністю правових підстав у призначенні пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подані скарги не підлягають задоволенню з наступних мотивів.

Задовольняючи частково позов суд першої інстанції виходив з того, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Статтею 56 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно пункту 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Згідно абзацу 2 частини 1статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена частиною 2статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно із цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини 2статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, Позивачу як особі, який відпрацював за списком №1, призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Отже, на момент, перерахунку пенсії відповідачем неправомірно було визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 35 років 7 місяців 23 дні, оскільки таку доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 20 років.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (Категорія 2), що підтверджується відповідним посвідченням . Позивач отримує пенсію за віком з 07.11.2007 року відповідно до ст.55 ЗУ«Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Станом по 02 січня 2012 року загальний страховий стаж позивача становить 35 років 7 місяців 23 дні. 30.03.2017 ОСОБА_1 звернувся до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте листом від 10.04.2017 № 2481/02-10-21 відмовлено позивачу в такому перерахунку з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Так відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність, особи. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Статтею 56 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно пункту 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Згідно абзацу 2 частини 1статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена частиною 2статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно із цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини 2статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, позивачу як особі, який відпрацював за списком №1, призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Отже, на момент, перерахунку пенсії Відповідачем неправомірно було визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 35 років 7 місяців 23 дні, оскільки таку доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 20 років.

Постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2ст. 56 Закону № 796-ХІІ, але не вище 75 % заробітку, яка відповідно дост.244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

На основі викладеного, суд приходить до висновку, що слід визнати дії Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 зі збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними та зобов'язати Рожищенське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років, за період в межах визначеного Законом строку позовної давності, а саме з 30.03.2017 року. В частині зобов'язання здійснювати нарахування та виплату вказаної допомоги у подальшому слід відмовити, так як суд не наділений повноваженнями регламентувати порядок діяльності суб'єкта владних повноважень шляхом встановлення кінцевого строку здійснення пенсійних виплат, які мають періодичний характер.

А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. ч 3. 160 ст. 195, 196, 199, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області - залишити без задоволення.

Постанову Рожищенського районного суду Волинської області від 08.08.2017 року у справі № 167/592/17 - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. В. Ніколін судді А. І. Рибачук В. Я. Качмар