Постанова № 70179160, 09.11.2017, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
236/3081/17
Номер документу
70179160
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/3081/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.11.2017 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючого-судді Бікезіної О.В.,

за участю: секретаря Снігирьової О.Ю.,

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Краснолиманського міського суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

26.10.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Краснолиманського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позивних вимог зазначила, що з 23 липня 2013 року отримує пенсію за віком призначену згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення», а з 07 серпня 2013 року переведена на пенсію, призначену згідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Для нарахування пенсії їй була надана довідка в якій не були враховані деякі види виплат, які позивач отримувала як державний службовець, зокрема, надбавки, премії, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, хоча з цих виплат нараховувалися та сплачувалися внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

За колишнім місцем роботи - у відділі культури і туризму Краснолиманської міської ради 26.12.2016 року ОСОБА_1 була надана довідка №01/01-896 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», про те що надбавки, премії та інші виплати за період з 1 серпня 2011 року до 31 липня 2013 року становили 47724,53 грн. На всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Інші виплати: допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань 12805,41грн., премії -16982,45 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 17936,67 грн. Для проведення коригування вищезазначених виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг, що визначені на дати підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, становили: з 01.07.2011р по 01.07.2013 року 1460 грн., ранг - 90грн.

Після отримання довідки позивач 11 вересня 2017 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням наданої довідки про складові заробітної плати від 26.12.2016року.

Рішенням № 92 від 06.10.2017 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії, пославшись на відповідні Постанови КМУ.

ОСОБА_1 вважає рішення відповідача незаконним.

Враховуючи викладене, просила суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, як державному службовцю, виходячи з сум надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутовіих проблем. Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області №92 від 06.10.2017 року. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, враховуючи суми надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутовіих проблем, починаючи з 01.09.2017 року. Провести індексацію недоодержаної пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Стягнути з відповідача судовий збір в розмірі 640,00 грн.

В судовому засіданні позивач підтримала доводи визначені у позові та просила його задовольнити.

Належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області в суд не прибув (а.с.22).

02.11.2017 року надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що не може погодитися з вимогами даного позову з наступних підстав. Управління вважає необґрунтованими вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача по не включенню до складу заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії матеріальної допомоги, оскільки враховуючи положення Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-ХІІ (далі-Закон 3723), вказана допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою. Згідно норм Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР (далі - Закон № 108/95), відповідно до статті 1 якого заробітна плата визначена як винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 даного Закону визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не є ідентичними поняттями, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, визначається за вибором того, хто звертається за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місяці такої роботи підряд.

Зважаючи на те, що до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII та постанови КМУ від 31.05.2000 p. N 865 не вносилось зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезгаданими нормативно-правовими актами.

Управління ПФУ вважає виплати позивачу, а саме: премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять нерегулярний, а одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. З 01 травня 2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 pоку, де відповідно до ст. 90 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-ХП втратив чинність 01.05.2016 р.

Враховуючи вищенаведене, відповідач просить адміністративний позов визнати безпідставним та відмовити позивачу в задоволенні позову повністю.

Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з"ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення питання по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області та з 23 липня 2013 року отримує пенсію за віком призначену згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення», 07 серпня 2013 року переведена на пенсію, призначену згідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

26.12.2016 року ОСОБА_1 у відділі культури і туризму Краснолиманської міської ради отримала довідку № 01/01-896 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», відповідно до якої надбавки, премії та інші виплати за період з 01.08.2011 року до 07.08.2013 року становили надбавки за високі досягнення у праці 17936,67 грн., премії - 16982,45 грн., інші виплати (матеріальна допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення)- 12805,41 грн. (а.с. 12-14). Вказані виплати не були враховані при призначені пенсії.

11 вересня 2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням наданої довідки про складові заробітної плати від 26.12.2016 року.

Рішенням УПФУ в м. Красний Лиман № 92 від 06.10.2017 року «Про відмову в перерахуванні пенсії по заробітній платі по Закону України «Про державну службу» відповідач відмовив ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є правомірність відмови УПФУ в м. Красний Лиман у проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 26.12.2016 року.

Згідно ст. 37 Закону № 3723-XII (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ст. 37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 33 Закону N 3723-XII (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислуга років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Згідно ст. 2 Закону № 108/95ВР в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Також, згідно цього Закону до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стаття 41 Закону № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до довідки № 01/01-896, виданої на імя ОСОБА_1 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», відповідно до якої надбавки, премії та інші виплати за період з 01.08.2011 року до 07.08.2013 року становили: надбавки за високі досягнення у праці 17936,67 грн., премії - 16982,45 грн., інші виплати (матеріальна допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення)- 12805,41 грн. (а.с. 12-14).

Згідно зазначеної довідки про складові заробітної плати позивача на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, доводи відповідача про те, що зазначені в довідці виплати не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Закону № 3723-XII, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.

Відповідно до рішення Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430а11) за змістом норм статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

За положенням ч. 1 ст. 40, ст. 42 Закону № 1058-IV підставами для призначення та перерахунку пенсії є два критерії: стаж (страховий стаж) та заробітна плата та їх збільшення.

В даному випадку перерахунок пенсії позивачу є відновленням допущеного пенсійним органом порушення при відмові в обчисленні заробітку при перерахунку пенсії і до спірних правовідносин не може бути застосований новий Закон України «Про державну службу» та взагалі норми законодавства щодо перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням страхового стажу або заробітку. Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з того, що відновлює порушені права позивача на правильне обчислення розміру її пенсії, а способом для такого відновлення слугує зобов'язання відповідача правильно обчислити розмір вже призначеної їй пенсії шляхом здійснення відповідного перерахунку.

Суд вважає, що за умови надання позивачем довідки № 01/01-896 від 26.12.2016 року з тими даними, яких не було зазначено в довідці при призначення пенсії, у пенсійного органу не було законних підстав перераховувати пенсію з дати її призначення.

Оскільки позивачем заява про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додаванням необхідних документів - в даному випадку: довідки про заробіток з вказівкою на суми інших виплат) подана 11.09.2017 року, то перерахунок пенсії повинен бути здійснений на підставі приписів ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV, якою передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа з 01.09.2017 року.

Враховуючи наведене, суд вважає не правомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, як державному службовцю, виходячи з сум надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутовіих проблем.

За вказаних обставин рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області №92 від 06.10.2017 року підлягає скасуванню.

З приводу вимоги позивача про проведення індексації недоодержаної пенсії суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону №1788 суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Буквальне тлумачення наведеної норми права дає підстави вважати, що ця норма закону стосується вже нарахованих сум пенсій за минулий час, однак не виплачених з вини ПФУ.

Таке ж правило закріплене ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058), у якій йдеться про те, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, положення наведених норм права регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, однак не виплачених з вини ПФУ.

З огляду на викладене положення ст. 87 Закону №1788 та ст. 46 Закону №1058 не підлягають застосуванню до заявлених позовних вимог ОСОБА_1, адже приписи цієї норми регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, однак не виплачених з вини ПФУ. При цьому на суми саме таких нарахованих пенсій нараховується індексація.

За цих обставин суд приходить до висновку що вимоги позивача про проведення індексації недоодержаної пенсії задоволенню не підлягають.

З приводу вимоги позивача про відшкодування понесених ним судових витрат суд зазначає наступне.

Згідно із ст. 87 КАСУ України судовий збір включено до складу судових витрат. Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при поданні позову сплачено в дохід держави судовий збір у розмірі 640,00 грн., що підтверджено наданою позивачем квитанцією від 26.10. 2017 року (а.с.2).

За цих обставин суд приходить до висновку про стягнення з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплаченої останнім суми судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 17, 70, 88, 94, 99, 158-163, 167, 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, як державному службовцю, виходячи з сум надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутовіих проблем.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області №92 від 06.10.2017 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, враховуючи суми надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутовіих проблем, починаючи з 01.09.2017 року.

Стягнути з держави за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн. 00 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краснолиманський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 09 листопада 2017 року.

Повний текст постанови виготовлений 13.11.2017 року.

Суддя