
Справа№ 583/2815/17
2-а/583/110/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2017 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Ільченко В.М.
при секретареві Вербі Н.О.
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
10.10.2017 позивач звернувся з даним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації щодо неправомірного визначення в цілому його запиту на отримання публічної інформації від 26.09.2017 як звернення громадян, а також щодо порушення строків надання інформації на його запит на отримання публічної інформації та порушення його прав та вимог чинного законодавства; зобов'язати відповідача негайно надати повну та достовірну інформацію на запит від 26.09.2017, визначивши його саме запитом на отримання публічної інформації, а не зверненням, встановивши строк для виконання. Свої вимоги мотивує тим, що 26.09.2017 звернувся до директора Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації Дубровського М.В. із запитом на отримання публічної інформації. Однак, в порушення вимог п. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідач, як розпорядник інформації, протягом 5 робочих днів запитувану ним інформацію та копії запитуваних документів не надав. Разом з тим, 04.10.2017 на електронну пошту надійшла копія листа-повідомлення від 28.09.2017 № 01.1/3635, яким повідомлено, що його запит на отримання публічної інформації по своїй суті є зверненням, тобто відповідач його запит повністю визнав зверненням, чим порушив його право на своєчасне отримання точної та достовірної інформації та копій запитуваних документів.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у позові, та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заперечення на адміністративний позов, в яких просив розглянути справу без участі представника Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації та зазначив, що 26.09.2017 до департаменту надійшов письмовий запит від ОСОБА_2, який був зареєстрований за № 944/40-02.2/ж. Зазначений запит не містить ознак запиту на публічну інформацію, оскільки вимоги пунктів 1, 2, 5 потребують підготовки роз'яснення з запитуваного питання, в пунктах 3, 4 запиту позивач просить надати власний запит та копію власної відмови від посвідчення, які не отримані і не створені в процесі виконання департаментом своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, і не знаходяться у володінні департаменту. Листом від 28.09.2017 № 01.1/3635 ОСОБА_2 повідомлено, що його запит буде розглянуто відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян». Листом від 10.10.2017 № 02.2/3842 позивачу надано повну і обґрунтовану відповідь на його запит від 26.09.2017. Просив відмовити в задоволенні позову.
Суд, проаналізував матеріали справи, вислухав пояснення позивача, врахував позицію відповідача, дослідив письмові докази, дійшов наступного висновку.
Статтею 40 Конституції України визначено гарантії держави, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно ст. 1 Закону України «Про інформацію» інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Встановлено, що 26.09.2017 позивач звернувся до директора Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації із запитом на отримання публічної інформації, в якому зазначив, що, виходячи із суті листа Департаменту СЗН Сумської ОДА від 14.08.2017 № 02.2/3051 до Мінсоцполітики України вбачає, що інформація, яка йому надана, не відповідає дійсності, а тому виникла необхідність у захисті його прав, та просив надати інформацію разом із копіями підтверджуючих документів про те, яким документом громадянин має право (зобов'язаний) підтверджувати своє право на отримання пільг та соціальних гарантій - назва документу (п. 1); надати інформацію разом із копіями підтверджуючих документів про підстави невиконання (ігнорування) начальником УСЗН Охтирської міської ради Сідельник К.О. вимог Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», починаючи з 2000 року по даний час, відносно осіб, які в період Великої Вітчизняної війни були насильно вивезені з території Української РСР, колишнього СРСР та мешкають в м. Охтирка, в тому числі щодо його матері - ОСОБА_6, чим порушені їх права, як громадян України (п. 2); надати інформацію разом із копіями підтверджуючих документів, а саме копію його звернення - заяви (скарги) до УСЗН Охтирської міської ради) з додатками, нібито від імені учасника війни - ОСОБА_6, з приводу встановлення для неї статусу «жертва нацистських переслідувань», відповідно до архівної довідки від 19.01.2000 № Х-18, як стверджується в листі Департаменту СЗН від 14.08.2017 № 02.2/3051 (п. 3); надати інформацію разом із копіями підтверджуючих документів, а саме копію його відмови від здачі посвідчення ветерана війни, як стверджується в листі Департаменту СЗН від 14.08.2017 № 02.2/3051 (п. 4); надати інформацію разом із копіями підтверджуючих документів про норми чинного законодавства, статті Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», де конкретно зазначено, що відсутність посвідчення ветерана війни виключає надання посвідчення жертви нацистських переслідувань (п. 5). У разі відсутності запитуваної інформації та копій запитуваних документів або їх невиконанням, просив надати конкретну і обґрунтовану інформацію про причини їх відсутності або їх невиконання.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Згідно положень ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Виокремлюються такі ознаки публічної інформації:
1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством;
2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;
3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;
4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків;
5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.
При цьому, у разі відсутності перелічених ознак в інформації, така інформація не належить до публічної.
Відтак, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.
Згідно п. 1 роз'яснень постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов'язаний нею володіти.
Частиною 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Даною статтею також надано тлумачення зазначених термінів.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
З аналізу наведених норм вбачається, що коло питань, з яким ОСОБА_2 звернувся до відповідача, підпадає під визначення «заява (клопотання)», а тому запит позивача підлягає розгляду відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Підпункт 3.4 пункту 3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» містить рекомендації, згідно яких одержавши запит на інформацію, який подано згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», проте який за своїм змістом є зверненням громадянина відповідно до Закону України «Про звернення громадян», розпорядник інформації повинен відмовити у задоволенні такого запиту через невідповідність його предмета вимогам закону та з урахуванням принципів добросовісності і розсудливості розглянути запит за Законом України «Про звернення громадян». При цьому запитувача повинно бути повідомлено у п'ятиденний строк про те, що його запит на інформацію буде розглядатися як звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Листом Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації від 28.09.2017 № 01.1/3635 позивача повідомлено, що його запит на інформацію від 26.09.2017 по своїй суті є зверненням та не може бути розглянутий відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», а тому він буде розглянутий відповідно до Закону України «Про звернення громадян» у визначені чинним законодавством терміни.
Приписами ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Листом Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації від 10.10.2017 № 02.2/3842 позивачу надана відповідь на запит від 26.09.2017 у відповідності до Закону України «Про звернення громадян».
Таким чином, сукупність досліджених доказів свідчить про безпідставність вимог позивача, в зв'язку з чим позов не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40 Конституції України, Законом України «Про інформацію», Законом України «Про доступ до публічної інформації», Законом України «Про звернення громадян», ст.ст. 4, 10, 11, 18, 69-71, 94, 159-163, 207, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови з одночасним поданням копії апеляційної скарги до апеляційного суду.
Суддя Охтирського міськрайсуду
Сумської області В.М. Ільченко