Постанова № 70167968, 02.11.2017, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
02.11.2017
Номер справи
363/2061/17
Номер документу
70167968
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

"02" листопада 2017 р. Справа № 363/2061/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.11.2017 року Вишгородський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді: Котлярової І.Ю.

при секретарі: Палій Л.О.

за участю:

представника позивача Склярової О.Ю.,

представника відповідачів Приходько І.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вишгород справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Електронні Інновації» до Вишгородської міської ради Київської області, Виконавчого комітету Вишгородської міської ради Київської області, третя особа: Комісія з підготовки та проведення інвестиційного конкурсу щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м. Вишгорода про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду із вказаним позовом. В обґрунтування своїх вимог вказав, що18 березня 2017 року в газеті Вишгородської міської ради «Вишгород» побачив оголошення про проведення Комісією з підготовки та проведення інвестиційного конкурсу щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м. Вишгорода на підставі рішення виконавчого комітету №303 від 17.11.2016р., протоколу засідання комісії №5 конкурсу щодо будівництва об'єкта промисловості та торгівлі на земельній ділянці, розташованій по вул. Н.Шолуденка в м. Вишгороді, кадастровий номер НОМЕР_1 та вирішив прийняти участь у конкурсі. 13 квітня 2017 року представником позивача до Вишгородської міської ради була подана заява на участь в інвестиційному конкурсі з необхідними документами згідно до п. 6 Конкурсної документації та основних умов проведення інвестиційного конкурсу. 18 квітня 2017 року в приміщенні Вишгородської міської ради було здійснено розкриття конкурсних пропозицій учасників інвестиційного конкурсу, а 24 квітня 2017 року оголошено результати конкурсу та переможцем визнано ПП «Авентин». Того ж дня, результати інвестиційного конкурсу були затверджені рішенням виконавчого комітету Вишгородської міської ради №123 «Про затвердження рішення інвестиційної комісії з визначення переможця інвестиційного конкурсу щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м. Вишгород». Проте, з таким рішення представник позивача, не може погодитися у зв'язку з тим, що заявка ПП «Авентин» на участь в конкурсі з додатками до неї не відповідає вимогам п. 6 Конкурсної документації та основних умов проведення інвестиційного конкурсу і, як наслідок, ПП «Авентин» не зможе забезпечити якісну реалізацію інвестиційного проекту, а тому звернувся до суду і просить скасувати рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 27 квітня 2017 року № 123; зобов'язати Вишгородську міську раду Київської області прийняти нове рішення, яким визнати позивача переможцем інвестиційного конкурсу.

22.09.2017 року представник позивача збільшив позовні вимоги та просив суд визнати інвестиційний конкурс щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м.Вишгород по об'єкту інвестування: будівництво об'єкта промисловості та торгівлі на земельній ділянці, розташованій по вул. Шолуденка в м.Вишгороді, кадастровий номер НОМЕР_1, який проводився 18 квітня 2017 року на підставі рішення виконавчого комітету № 303 від 17.11.2016 року, протоколу засідання комісії № 5 від 14.03.2017 року таким, що відбувся, а товариство з обмеженою відповідальністю «Електронні Інновації» таким, що є переможцем інвестиційного конкурсу; скасувати рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 27 квітня 2017 року № 123; зобов'язати Вишгородську міську раду Київської області прийняти нове рішення, яким визнати конкурс щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м. Вишгород по об'єкту інвестування: будівництво об'єкта промисловості та торгівлі на земельній ділянці, розташованій по вул. Шолуденка в м. Вишгороді, кадастровий номер НОМЕР_1, таким, що відбувся, а товариство з обмеженою відповідальністю «Електронні Інновації» таким, що є переможцем інвестиційного конкурсу. Крім того просив стягнути на його користь суму судового збору у розмірі 5760,00 грн. В подальшому, у зв'язку із прийняттям виконавчим комітетом Вишгородської міської ради рішення від 20.07.2017 року за №228, просили скасувати також дане рішення, оскільки воно стосується предмету доказування та прийнято з порушенням діючого законодавства, от же є протиправним.

У судовому засіданні представник позивача надав аналогічні пояснення викладеним у позовній заяві та наголосила, що ТОВ «Електронні інновації» 18.03.2017 року, з оголошення наданого у газеті «Вишгород» дізналось про проведення конкурсу щодо будівництва об'єкта промисловості та торгівлі, у зв'язку із чим було подано заявку на участь у конкурсі. Відповідно до Конкурсної документації та основних умов проведення інвестиційного конкурсу, до заяви учасником конкурсу додається, зокрема гарантія банку щодо забезпечення виконання інвестором фінансових зобов'язань перед міським бюджетом, що виникнуть на підставі інвестиційного договору та бізнес-план будівництва Об'єкту інвестування та його подальшого економічного розвитку, але переможцем конкурсу ПП «Авентин» вказаних документів надано не було, а надані лише забезпечення ПАТ «Вернум банк» , замість гарантії банку та проектну документація, замість бізнес-плану, у зв'язку із чим вважають, що рішення про визнання ПП «Авентин» переможцем інвестиційного конкурсу є незаконним та протиправним. Крім того, після звернення ТОВ «Електроні інновації» до суду із позовом, виконавчим комітетом Вишгородської міської ради №228 від 20.07.2017р. було прийнято рішення щодо припинення чинності результатів інвестиційного конкурсу, оголошення повторного інвестиційного конкурсу, але дане рішення прийнято з порушенням Положення про порядок підготовки та проведення інвестиційного конкурсу, затвердженого рішенням Вишгородської міської ради від 28.04.2016 року №10/6, у зв'язку із чим просять також скасувати і дане рішення. Крім того, вважають, що саме документація подана ТОВ «Електронні інновації» відповідає усім умовам Конкурсної документації, містить увесь необхідний перелік документів, у зв'язку із чим просять суд зобов'язати відповідача прийняти нове рішення, яким визнати позивача переможцем в інвестиційному конкурсі, а також стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у розмірі 5760 гривень.

Представник відповідачів та третьої особи, у судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, надала до суду письмові заперечення та пояснила, що дійсно у квітні 2017 року було проведено інвестиційний конкурс, у якому приймала участь 3 учасника. Після дослідження поданої конкурсної документації, комісією з підготовки та проведення інвестиційного конкурсу, відповідно до протоколу було прийнято рішення щодо визнання переможцем інвестиційного конкурсу, як найбільш обґрунтованою та економічно вигідною пропозицію ПП «Авентин». У зв'язку із чим Виконавчим комітетом Вишгородської міської ради від 27.04.2017 року за №123 було прийнято рішення про затвердження рішення інвестиційної комісії та визнано ПП «Авентин» переможцем інвестиційного конкурсу. У подальшому, рішенням Виконавчого комітету Вишгородської міської ради №228 від 20.07.2017 року було затвердженого протокол засідання комісії з проведення інвестиційного конкурсу від 20.07.2017 року, у зв'язку із чим припинено чинність рішення виконавчого комітету №123 від 27.04.2017 року. У зв'язку із чим, вважають позов безпідставним та необґрунтованим, та просять у його задоволені відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Рішенням Вишгородської міської ради Київської області від 28.04.2016 року за №10/6 затверджено Положення про порядок підготовки та проведення інвестиційних конкурсів щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м.Вишгород (т.1 а.с.198) .

18.03.2017 року у газеті «Вишгород» за №11(117) було надано оголошення про проведення інвестиційного конкурсу, щодо будівництва об'єкту промисловості та торгівлі на земельній ділянці, розташованій по вул.Н.Шолуденко в м.Вишгороді (т.1 а.с.8).

Відповідно до Конкурсної документації та основних умов проведення інвестиційного конкурсу, затвердженого протоколом засідання комісії від 12.12.2016р. №2, від 16.01.2017р. №3, від 06.02.2017р. №4 (далі Конкурсна документація) визначено перелік конкурсної документації яка подається для прийняття участі у конкурсі, зокрема відповідно до п.6.2. до заяви учасника конкурсу додаються - бізнес - план будівництва Об'єкту інвестування та його подальшого економічного розвитку; гарантія банку щодо забезпечення виконання Інвестором фінансових зобов'язань (т.1 а.с.8-18).

Положенням про порядок підготовки та проведення інвестиційних конкурсів щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м.Вишгород (далі Положення) зазначено, що умови конкурсу це обов'язковий для учасників конкурсу перелік затверджених комісією вимог, які необхідно виконати для участі у конкурсі. Пунктом 1.9 вказаного Положення зазначено, що переможцем конкурсу визнається учасник, який запропонував найкращі умови здійснення інвестиційного діяльності відповідно до умов конкурсу та виконав усі необхідні умови конкурсу.

Пунктом 3.3.11 Положення визначено, що неподання в конкурсній пропозиції необхідної інформації, подання її в неповному обсязі, подання неправдивої інформації або встановлення наявності фактів, визначених пунктом 1.7. цього Положення, є підставою для відмови учаснику конкурсу у розгляді та оцінці його конкурсних пропозицій та для виключення його з числа учасників конкурсу.

Відповідно до Протоколу засідання комісії з підготовки та проведення інвестиційного конкурсу щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м.Вишгород №8 від 18.04.2017 року, були дослідженні надані пропозиції від учасників конкурсу та оголошено перерву для детального вивчення поданих документів (т.2 а.с. 6-7).

Протоколом засідання комісії з підготовки та проведення інвестиційного конкурсу щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м.Вишгород № 9 від 24.04.2017 року прийнято рішення про визнання ПП «Авентин» переможцем інвестиційного конкурсу по будівництву об'єкта інвестування - об'єкта промисловості та торгівлі ( земельна ділянка розташована по АДРЕСА_1 кадастровий номер НОМЕР_1) як найбільш обґрунтованої та економічно вигідної пропозиції ПП «Авентин» (т.2 а.с.8-9).

Відповідно до пункту 3.3.18 Положення зазначено, що розпечатавши конверт з конкурсними пропозиціями та розглянувши останні, конкурсна комісія складає протокол, в якому зазначається, зокрема пропозиції учасників інвестиційних конкурсів; пропозиції присутніх на засіданні щодо визначення переможця; результати голосування за оцінкою пропозиції; обґрунтування визначення переможця інвестиційного конкурсу.

Розділом 4 Конкурсної документації визначено основні критерії оцінки пропозицій та визначення переможця конкурсу, які взагалі не знайшли свого відображення у наданому до суду протоколі засідання комісії (т.1 а.с.11).

Рішенням Виконавчого комітету Вишгородської міської ради №123 від 27.04.2017 року затверджено протокол засідання комісії з проведення інвестиційних конкурсів щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м.Вишгород від 18 квітня 2017 року, 24 квітня 2017 року; визнано ПП «Авентин» переможцем інвестиційного конкурсу щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м.Вишгород по об'єкту інвестування: об'єкт промисловості та торгівлі (земельна ділянка розташована по вул.Шолуденко в м.Вишгороді, кадастровий номер НОМЕР_1) (т.1 а.с.21).

Представником відповідачів були надані документи, а саме конкурсна документація яка надавалась ТОВ «Електронні інновації» та ПП «Авентин»:

- заява ПП «Авентин» на участь у інвестиційному конкурсі, до якої були долучені: копія статуту, копія виписки, копія довідки з ЄДРПОУ, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, копії фінансових звітностей, документи, що підтверджують фінансову спроможність, довідка державної податкової інспекції, довідки ГУ Національної поліції, копії паспорту, довідка про наявність досвіду та можливостей фінансового організаційного забезпечення, пропозиції щодо розміру внесків у бюджет розвитку міста та участі у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста, квитанція про сплату за участь у конкурсі, проектна пропозиція - архітектурне рішення (т.1 а.с.35 - 95);

- заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Електронні інновації» на участь в інвестиційному договорі до якої були долучені: копія статуту, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, копії фінансової звітності , довідка ПАТ «Укрсоцбанк» про рух коштів, довідка Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС, повна інформаційна довідка з Єдиного реєстру підприємців, Довідка МВС, копія паспорту, відомості щодо наявності досвіду й можливості фінансового та організаційного забезпечення реалізації інвестиційного проекту, бізнес-план Об'єкту інвестування та його подальшого розвитку, платіжне доручення, гарантія банку (т.1 а.с. 96- 173).

Розділом 5 Конкурсної документації визначено які особи не допускаються до участі у конкурсі, зокрема які не надали відповідних фінансових документів, які б підтверджували їх фінансові можливості щодо забезпечення виконання умов конкурсу та подали для участі в конкурсі неправильно оформлені документи ( т.1 а.с.12).

До основних умов інвестиційного конкурсу належить надання учасником конкурсу конкурсного забезпечення - гарантії банку щодо забезпечення виконання ним фінансових зобов'язань перед міським бюджетом (п.п.3,5, 3.6,3.7), що виникнуть на підставі інвестиційного договору (п.3.4.Конкурсної документації).

Статтею 560 ЦК України передбачено, що за гарантією банк, фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. За загальним правилом гарантія діє протягом строку, на який вона видана, є чинною від дня її передачі і не може бути відкликана гарантом (якщо в ній не встановлено інше). Банківська гарантія є специфіч­ним засобом забезпечення виконання господарських зобов'я­зань шляхом письмового підтвердження (гарантійного листа) банком, іншою кредитною установою, страховою організацією (банківська гарантія) про задоволення вимог управненої сторони у розмірі повної грошової суми, зазначеної в письмовому під­твердженні, якщо третя особа (зобов'язана сторона) не виконає зазначене в ньому певне зобов'язання, або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.

Бі?знес-план - це техніко-економічне обґрунтування діяльності підприємств у ринкових умовах, програма його діяльності; він характеризує модель підприємства в майбутньому. Він складається для діючого підприємства, нового виду діяльності або продукції, для нового підприємства. Бізнес-план частіше складається на рік, два роки, зрідка на більший період. Бізнес-план розробляють для пошуку подальших резервів зменшення витрат і зростання доходів з метою забезпечення зростання прибутків підприємства. Бізнес-план являє собою специфічний документ, що описує основні аспекти майбутньої діяльності підприємства з реалізації будь-якої інвестиційної програми або будь-якої бізнес-ідеї у принципі. При цьому при розробці бізнес-плану особлива увага повинна приділятися не тільки визначенню очікуваного обсягу прибутку від реалізації бізнес-ідеї, а й вивченню умов на ринку даних послуг, виявленню можливостей розширення обсягів їх реалізації у майбутньому, можливих джерел фінансування проекту з урахуванням умов отримання кредиту та строків його погашення.

У якості фінансових гарантій, як зазначив представник відповідача - ПП «Авентин» було надано лист забезпечення Публічного акціонерного товариства «Вернум Банк» щодо прийняття на себе зобов'язання забезпечення інвестиційного договору шляхом укладання з ПП «Авентин» кредитного договору відповідно до внутрішніх положень банку (т.1 , оборот а.с.85), а у якості бізнес - плану ПП «Авентином» було надано проектну пропозицію архітектурні рішення 17-03/17АР (т.1 а.с.87- 95).

Представник позивача у судовому засіданні наголошував, що ТОВ «Електронні інновації» було надано відповідний бізнес-план створення підприємства з виробництва металоконструкцій у м.Вишгород, який містить у собі загальну інформацію щодо проекту, організаційний план, опис продукції, план капітальних інвестицій, виробничий план та фінансовий план, ефективність та оцінку проекту (т.1 а.с. 153- 171) та банківську гарантію як конкурсне забезпечення виконання фінансового зобов'язання надане Публічним акціонерним товариством «Перший український міжнародний банк» від 13.04.2017 року, згідно якої Банк безвідклично зобов'язується сплатити організатору конкурсу будь-яку суму або суми в межах 1800000 гривень (т.1 а.с.173).

Відповідно до п.5.8 Конкурсної документації зазначено, що до участі в інвестиційному конкурсі не допускаються особи, які подали для участі у конкурсі неправильно оформленні документи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що надані ПП «Авентин» документи, зокрема лист забезпечення Публічного акціонерного товариства «Вернум Банк» та проектна пропозиція архітектурні рішення 17-03/17АР, для участі в інвестиційному конкурсі, з урахуванням вимог зазначених у Конкурсній документації, затвердженої протоколом засідання комісії, Положення та діючого законодавству України, не відповідають зазначеним вимогам в частині банківської гарантії та бізнес - плану, а також їх оформлення.

Відповідно до п.4.4 Положення зазначено, що у випадку, якщо переможець інвестиційних конкурсів відмовився від підписання договору, висуває неприйнятні умови підписання інвестиційного договору або не підписав договір протягом 30-ти календарних днів з моменту отримання проекту такого договору, право на реалізацію інвестиційного проекту передається іншому учаснику, пропозиція якого визначена конкурсною комісією кращою після переможця або оголошується повторний конкурс відповідно до цього Положення (т.1 а.с.205).

Рішенням Виконавчого комітету Вишгородської міської ради №228 від 20.07.2017 року було затверджено протокол засідання комісії з проведення інвестиційних конкурсів щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м.Вишгород від 20 липня 2017 року та у зв'язку з цим припинено чинність рішення виконавчого комітету №123 від 27.04.2017 року (т.1 а.с.43).

У той же час до суду не було надано протоколу комісії на підставі якого було ухвалено зазначене рішення Виконавчого комітету Вишгородської міської ради.

Відповідно до оголошення наданого у газеті «Вишгород» від 22.07.2017р. за № 29 (1136) зазначено, що комісією на підставі рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради №228 від 20.07.2017р., протоколу засідання комісії №11 від 20.07.2017р. оголошується проведення конкурсу щодо будівництва об'єкта промисловості та торгівлі на земельній ділянці, розташованій по АДРЕСА_1 кадастровий номер НОМЕР_1 (т.1 а.с.179).

У той час, з наданого до суду рішення Виконавчого комітету Вишгородської міської ради №228 від 20.07.2017 року не вбачається інформації щодо оголошення проведення конкурсу, а лише щодо припинення чинності рішення виконавчого комітету №123 від 27.04.2017р. Крім того, відповідно до Положення комісією може бути прийнято, при наявності підстав передбачених п.4.4. даного Положення, рішення про проведення повторного конкурсу, а не нового.

З врахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині скасування рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 27 квітня 2017 року № 123 «Про затвердження рішення інвестиційної комісії з визначення переможця інвестиційного конкурсу щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м. Вишгород» та скасування рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 20 липня 2017 року № 228 «Про затвердження рішення інвестиційної комісії щодо припинення чинності результатів інвестиційного конкурсу, оголошення повторного інвестиційного конкурсу» підлягають задоволенню.

В частині визнання ТОВ «Електронні Інновації» переможцем конкурсу, то суд вважає, що це не є компетенцією суду, у зв'язку із чим у задоволені вказаної вимоги слід відмовити, але зобов'язати виконавчий комітет Вишгородської міської ради Київської області повторно розглянути питання щодо визначення переможця інвестиційного конкурсу з врахуванням висновків викладений у постанові суду, з дотриманням вимог Положення про порядок підготовки та проведення інвестиційних конкурсів щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м.Вишгород, як в частині призначення, проведення конкурсу, так і в частині порядку скасування рішень прийнятих комісією за наслідками інвестиційних конкурсів, з дотриманням вимог передбачених Конкурсною документацією та основних умов проведення інвестиційного конкурсу.

Статтею 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтвердженні судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволені яких позивачеві відмовлено.

У зв'язку із чим, суд вважає за необхідне стягнути з виконавчого комітету Вишгородської міської ради Київської області на користь ТОВ «Електронні інновації», за рахунок бюджетних асигнувань, судовий у збір у сумі 3840 гривень, пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 11, 71,72, 94, 99-103, 160-163, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Електронні Інновації» задовольнити частково.

Скасувати рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 27 квітня 2017 року № 123 «Про затвердження рішення інвестиційної комісії з визначення переможця інвестиційного конкурсу щодо будівництва, реконструкції об'єктів житлового, нежитлового призначення та соціальної інфраструктури м. Вишгород».

Скасувати рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 20 липня 2017 року № 228 «Про затвердження рішення інвестиційної комісії щодо припинення чинності результатів інвестиційного конкурсу, оголошення повторного інвестиційного конкурсу».

Зобов'язати виконавчий комітет Вишгородської міської ради Київської області повторно розглянути питання щодо визначення переможця інвестиційного конкурсу з врахуванням висновків викладений у постанові суду.

Стягнути з виконавчого комітету Вишгородської міської ради Київської області на користь ТОВ «Електронні інновації», з рахунок бюджетних асигнувань, судовий у збір у сумі 3840 гривень.

Решта позовних вимог задоволенню не підлягає.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І.Ю. Котлярова