Ухвала суду № 70162125, 07.11.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
818/1140/17
Номер документу
70162125
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2017 р.Справа № 818/1140/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бегунца А.О.

Суддів: Старостіна В.В. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПОЛІС" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.08.2017р. по справі № 818/1140/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПОЛІС"

до Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання протиправним та нечинним податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПОЛІС", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Сумській області), в якому просив суд визнати протиправним та нечинним податкове повідомлення-рішення №0005941206 від 17.07.2017 в частині накладення штрафу в розмірі 17053,22 грн. за звітний період грудень 2015 року.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 30.08.2017 року у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПОЛІС" відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.08.2017 року та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що прострочення строків реєстрації податкової накладної ТОВ ""АГРО-ПОЛІС" сталось не з вини підприємства.

Відповідач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких послався на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення.

Справа розглядається в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами ГУ ДФС у Сумській області була проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за період грудень 2015 року, січень, травень 2017 року за результатами якої складено акт від 03.07.2017 №893/18-28-12-01/37052185 (а.с.7). Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних складених:

- 07.12.2015 - граничний термін реєстрації 22.12.2015, фактична дата реєстрації - 23.12.2015, кількість днів затримки в реєстрації - 1 день;

- 24.12.2016 - граничний термін реєстрації 08.01.2017, фактична дата реєстрації - 11.01.2017, кількість днів затримки в реєстрації - 3 дні;

- 31.01.2017 - граничний термін реєстрації 15.02.2017, фактична дата реєстрації - 14.03.2017, кількість днів затримки в реєстрації - 27 днів;

- 16.05.2017 - граничний термін реєстрації 15.06.2017, фактична дата реєстрації - 21.06.2017, кількість днів затримки в реєстрації - 6 днів;

За результатами перевірки на підставі акта перевірки ГУ ДФС у Сумській області прийняте податкове повідомлення-рішення від 17.07.2017 №0005941206 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 17553,39 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України (а.с.6).

ТОВ "Агро-Поліс" не погоджується із застосуванням штрафних санкцій у розмірі 17053,22 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних за грудень 2015 року, посилаючись на своєчасність перерахування коштів на свій рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині накладення штрафу в розмірі 17053,22 грн. за звітний період грудень 2015 року.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Пунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України також передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних ДФС України затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 .

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України також встановлено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Таким чином, реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних, відноситься до обов'язків платника податку на додану вартість, що встановлені вказаними вище нормами Податкового кодексу України.

Підпунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

30 календарних днів.30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів.

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Пункт 109.1 ст. 109 ПК України містить визначення податкового правопорушення, так податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Умови звільнення платника податків від відповідальності за порушення вимог Податкового кодексу України не передбачені ні главою 11 Податкового кодексу Україні, ні пунктом 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

Однією з основних засад податкового законодавства України, відповідно до пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 ПК України, є невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.

Щодо перерахування коштів на спеціальний рахунок в системі електронного адміністрування, колегія суддів зазначає наступне.

Стаття 200-1 ПК України визначає електронне адміністрування податку на додану вартість. Відповідно до даної норми система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податків, зокрема, суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість визначений Постановою КМУ №569 від 16.10.2014 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (далі по тексу - Порядок).

Згідно п.2 Порядку рахунок у системі електронного адміністрування податку - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань.

На рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти - з власного поточного рахунку платника в сумах необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 цього Кодексу.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 цього Кодексу, є меншою ніж сума податку в податковій накладній, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Аналогічна норма закріплена в п.12 Порядку.

З аналізу вказаних норми чинного законодавства вбачається, що відповідач не наділений повноваженнями щодо контролю за перерахуванням коштів із поточного рахунка на електронний рахунок. Натомість, вказаними нормами визначено обов'язок платника податків своєчасно зареєструвати податку накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечивши наявність достатніх коштів на електронному рахунку. При цьому, результатом виконання такого обов'язку є саме своєчасна реєстрація податкових накладних, а не лише подання до установи банку платіжного доручення на перерахування коштів на спецрахунок в казначействі.

Крім того, загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України визначений Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

Згідно п. 8.4 ст.8 цього Закону 8.4. міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів.

Операційний день - частина робочого дня банку або іншої установи - учасника платіжної системи, протягом якої приймаються від клієнтів документи на переказ і документи на відкликання та можна, за наявності технічної можливості, здійснити їх обробку, передачу та виконання. Тривалість операційного дня встановлюється банком або іншою установою - учасником платіжної системи самостійно та закріплюється в їх внутрішніх нормативних актах в силу припису п. 1.21 цього Закону.

Таким чином підприємство подаючи до установи комерційного банку, в якому відкритий його поточний рахунок, повинен враховувати час на проведення міжбанківського переказу з одно банку до іншого.

У даному випадку ТОВ «Агро-поліс» подаючи 05.01.2016р. до ПАТ КБ «Приватбанк» платіжне доручення на перерахування коштів на свій електронний рахунок відкритий в Казначействі України повинен був врахувати, що міжбанківський переказ може бути проведений протягом 3 днів, з яких 7-10 січня 2016 року є святковими і вихідними днями. Відповідно перший операційний (робочий) день є 11 січня 2016 року.

Таким чином, враховуючи законодавчо встановлений строк на проведення міжбанківського переказу грошові кошти перераховані позивачем були зарахованій на його електронний рахунок в Казначействі і України 11.01.2016 року.

Наведеним спростовується відсутність вини позивача щодо своєчасного перерахування коштів.

Таким чином, якщо платник податків має намір зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі, то він заздалегідь повинен забезпечити наявність коштів на своєму електронному рахунку. Крім того, Податковий кодекс України надає платнику податків 15 календарних днів для реєстрації податкової накладної, і, за цей час платник повинен виконати свій обов'язок щодо своєчасної реєстрації податкової накладної.

Колегія суддів зазначає, що позивачем не було належним чином виконано обов'язок платника податків своєчасно зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення №0005941206 від 17.07.2017 прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства, відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПОЛІС" залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.08.2017р. по справі № 818/1140/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Бегунц А.О.Судді(підпис) (підпис) Старостін В.В. Рєзнікова С.С.

Повний текст ухвали виготовлений 10.11.2017 р.