Ухвала суду № 70161451, 09.11.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
808/1212/17
Номер документу
70161451
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2017 рокусправа № 808/1212/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Чередниченка В.Є.

суддів: Іванова С.М. Малиш Н.І.

за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро адміністративну справу за апеляційною скаргою Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2017 року у справі № 808/1212/17 за позовом Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» до Головного управління Держпраці у Запорізькій області про скасування постанови про накладення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

Запорізьке державне підприємство «Радіоприлад» 12 травня 2017 року звернулося до суду з позовом до Головного управління Держпраці у Запорізькій області, згідно з яким, просить скасувати постанову №179 від 04.05.2017 року прийняту відповідачем про накладення на позивача штрафу у розмірі 9600 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2017 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Постанова суду мотивована тим, що законодавством закріплено обов'язок роботодавців виплачувати заробітну плату працівникам регулярно в робочі дні у строки встановлені колективним договором. Проте вони були порушені позивачем. Отже з огляду на право працівників на своєчасну одержану винагороду за працю, відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений нормами права, винесено постанову про накладення штрафу на позивача.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач оскаржив її до апеляційного суду з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити повністю.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що суд першої інстанції не надав оцінки доказам щодо підтвердження негативного фінансового стану та підтвердження відсутності вини позивача у вказаному правопорушенні.

Згідно з запереченнями на апеляційну скаргу, відповідач зазначаючи про її необґрунтованість, просить у задоволені скарги відмовити, постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача яка підтримала доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що у період з 31.03.2017 року по 06.04.2017 року відповідачем проведено позапланову перевірку ЗДП «Радіоприлад» з питань додержання законодавства про працю, на підставі направлення на проведення перевірки від 29.03.2017 року за №376 (а.с.41, 117) та наказу на проведення позапланової перевірки позивача від 14.03.2017 року за №400 (а.с.116).

За результатами позапланової перевірки 06.04.2017 року головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів ГУ Держпраці у Запорізькій області Ващиліною Іриною Валеріївною складено акт №08-03-089/0373 (а.с.42-58, 118-126).

В акті перевірки №08-03-089/0373 від 06.04.2017 року зазначено наступне: «… 1. На ЗДП «Радіоприлад» порушено строки виплати заробітної плати, а заробітна плата за першу половину місяця не виплачується взагалі, що є порушенням ч.1, ч.2 ст.115 Кодексу законів про працю України, ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці». Так, відповідно до довідки ЗДП «Радіоприлад» від 05.04.2017 року №116-646 заробітна плата працівникам на вищевказаному підприємстві за листопад, грудень 2016 року, січень, лютий 2017 року станом на дату перевірки виплачена частково. За відповідною довідкою на ЗДП «Радіоприлад» станом на 01.04.2017 року за період жовтень 2016 року - лютий 2017 року обліковується прострочена заборгованість з заробітної плати у сумі 2357292,96 грн. Також, як вбачається із Звіту з праці ЗДП «Радіоприлад» сума заборгованості з виплати заробітної плати працівникам на 1 березня 2017 року склала 3376,4 тис. грн., при цьому сума заборгованості з виплати заробітної плати, утворена у попередні роки складала 2604,7 тис. грн. Відповідно до довідки від 05.04.2017 року №116-645 наданої ЗДП «Радіоприлад» підприємство не має можливості надати інформацію щодо нарахованої та виплаченої заробітної плати помісячно, починаючи з 2011 року, оскільки на ЗДП «Радіоприлад» така інформація не накопичується. 2. На ЗДП «Радіоприлад» порушені строки виплати заробітної плати працівникам за час щорічної відпустки, що є порушенням ч.4 ст.115 Кодексу законів про працю України, ст.21 Закону України «Про відпустки». Так, відповідно до записки №19 від 22.12.2016 року про надання відпустки, що має силу наказу, ОСОБА_2 перебувала у щорічній відпустці з 29.12.2016 року по 06.01.2017 року, однак згідно з документів, наданих підприємством, відповідний розрахунок з нею проводився частково, декілька разів, а саме: 19.01.2017 року, 16.02.2017 року та 01.03.2017 року. Відповідно до записки №26 від 26.09.2016 року про надання відпустки, що має силу наказу, ОСОБА_3 перебувала у щорічній відпустці з 03.10.2016 року по 16.10.2016 року, однак згідно з документів, наданих підприємством, відповідний розрахунок з нею проводився частково, декілька разів, а саме: 07.12.2016 року, 29.12.2016 року, а не за три дні до початку відпустки, що суперечить чинному законодавству. Відповідне порушення встановлено й щодо інших працівників підприємства, зокрема: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 Щодо першочерговості виплати заробітної плати, під час проведення перевірки, підприємству було запропоновано заповнити довідку про використання коштів за період з 2011 року по 2017 року, однак підприємством зазначена довідка заповнена не була, у зв'язку з відсутністю необхідної інформації. Однак, інспектором з праці було вибірково проведено перевірку термінів виплати заробітної плати та податків які відраховуються з заробітної плати. Під час вибіркової перевірки за період жовтень 2016 року - лютий 2017 року виплата заробітної плати та податків відбувалася день у день. Відповідно до цього, порушення першочерговості виплат заробітної плати, за період жовтень 2016 року - лютий 2017 року, на ЗДП «Радіоприлад» - відсутнє …».

У зв'язку з встановленими перевіркою порушеннями, 06.04.2017 року головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів ГУ Держпраці у Запорізькій області Ващиліною І.В. винесено припис №08-03-089/0373-0221, згідно з яким позивачу приписано усунути порушення вимог: ч.1, ч.2 ст.115 КЗпП України та ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці» - вжити дієвих заходів щодо приведення порядку та строків виплати заробітної плати у відповідності до вимог діючого законодавства; ч.4 ст.115 КЗпП України та ст.21 Закону України «Про відпустки» - вжити дієвих заходів щодо приведення строків виплати заробітної плати за час відпустки у відповідності до вимог діючого законодавства (а.с.59-60, 127).

Також, у вказаному приписі №08-03-089/0373-0221 від 06.04.2017 року зазначено, що у строк до 06.10.2017 року позивачу необхідно щоквартально письмово інформувати з наданням підтверджуючих документів про виконання вимог цього припису Головне Управління Держпраці у Запорізькій області.

Крім того, зважаючи на виявлені порушення, які зафіксовано в акті перевірки від 06.04.2017 року за №08-03-089/0373, 12.04.2017 року головним державним інспектором Ващиліною І.В. на ім'я заступника начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Полякової І.Б. подано службову записку з проханням прийняти рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу на ЗДП «Радіоприлад» згідно зі ст.265КЗпП України (а.с.128).

На підставі вказаної службової записки заступником начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Поляковою І.Б. прийнято рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу на позивача. На підставі прийнятого рішення 13.04.2017 року листом №08/03.4-14/2501 позивача повідомлено про розгляд справи 24.04.2017 року о 14 год. 15 хвил. (а.с.129).

До розгляду справи від директора ЗДП «Радіоприлад» Панфілова C.B. надійшло клопотання від 20.04.2017 року №131-751 про відкладення розгляду справи (а.с.62).

Враховуючи це клопотання, розгляд справи було продовжено та призначено на 04.05.2017 року 15:45 год., про що позивача було повідомлено листом від 24.04.2017 року №08/03.4-14/2701 (а.с.130).

04.05.2017 року заступником начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Поляковою І.Б., на підставі акта перевірки від 06.04.2017 року №08-03-089/0373, винесено постанову про накладення на ЗДП «Радіоприлад» штрафу у сумі 9600 грн. (а.с.11).

Законність та обґрунтованість вищезазначеної постанови є предметом спору переданого на вирішення суду.

Суд апеляційної інстанції проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті оскарженої постанови, частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходить з наступного.

Згідно із ст.21 Закону України «Про відпустки» заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.

У ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці» зазначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Відповідно до ч.1 ст.115 Кодексу законів про працю України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Як зазначено у ч.2 ст.115 Кодексу законів про працю України, у разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Згідно з ч.4 ст.115 Кодексу законів про працю України заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

У Колективному договорі ЗДП «Радіоприлад» на 2015-2017 роки зазначено наступне: «… 5.9.Здійснювати виплату заробітної плати працівникам в робочі дні два рази на місяць: - за першу половину місяця - до 22 числа; - остаточний розрахунок по заробітній платі - до 7 числа ... 5.12. Працівникові, який іде у відпустку відпускні виплачувати не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки ...» (а.с.150-151).

Як вбачається з довідки ЗДП «Радіоприлад» від 05.04.2017 року №116-646 (а.с.131, 210), на ЗДП «Радіоприлад» станом на 01.04.2017 року за період жовтень 2016 року - лютий 2017 року обліковується прострочена заборгованість з заробітної плати у сумі 2357292 грн. 96 коп.

Із звіту з праці ЗДП «Радіоприлад» вбачається, що сума заборгованості з виплати заробітної плати працівникам станом на 1 березня 2017 року склала 3376,4 тис. грн., при цьому сума заборгованості з виплати заробітної плати, утворена у попередні роки складала 2604,7 тис. грн. (а.с.149).

В матеріалах справи містяться записки про надання відпустки №119 від 22.12.2016 року (а.с.152-153, 208) та №26 від 26.09.2016 року (а.с.158, 207), що мають силу наказу.

Так, відповідно до записки №26 від 26.09.2016 року про надання відпустки, що має силу наказу, ОСОБА_3 перебувала у щорічній відпустці з 03.10.2016 року по 16.10.2016 року, однак згідно з розрахункових документів, наданих ЗДП «Радіоприлад» (Зведених відомостей сум для зарахування на картрахунки від 07.12.2016 року, від 29.12.2016 року), відповідний розрахунок з нею проводився частково, а саме: 07.12.2016 року та 29.12.2016 року, а не за три дні до початку відпустки, що суперечить ч.4 ст.115 Кодексу законів про працю України, ст.21 Закону України «Про відпустки».

Відповідно до записки №119 від 22.12.2016 року про падання відпустки, що має силу наказу, ОСОБА_2 перебувала у щорічній відпустці з 29.12.2016 року по 06.01.2017 року, однак згідно з документами, наданими ЗДП «Радіоприлад» (Зведених відомостей сум для зарахування на картрахунки від 19.01.2017 року, від 16.02.2017 року, від 28.02.2017 року), відповідний розрахунок з нею проводився частково, а саме: 19.01.2017 року, 16.02.2017 року та 01.03.2017 року, а не за три дні до початку відпустки, що суперечить ч.4 ст.115 Кодексу законів про працю України, ст.21 Закону України «Про відпустки».

Зазначене порушення строків виплати заробітної плати працівникам за час щорічної відпустки, встановлено й щодо інших працівників, зокрема: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 (а.с.154-157, 159-169, 173-175).

Матеріалами справи підтверджуються обставини викладені в акті перевірки №08-03-089/0373 від 06.04.2017 року та у постанові про накладення штрафу №179 від 04.05.2017 року, а також порушення ЗДП «Радіоприлад» вимог ч.1,2,4 ст.115 Кодексу законів про працю України, ст.21 Закону України «Про відпустки», ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці».

Отже, враховуючи докази вини позивача з вказаного правопорушення, які містяться в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем не доведено відсутність його вини у порушенні строків виплати заробітної плати працівникам.

Згідно з ч.5 ст.97 Кодексу законів про працю України та з ч.3 ст.15 Закону України «Про оплату праці» оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

Відповідно до ст.42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

У п.1 «Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 за №96 (надалі - «Положення про Державну службу України з питань праці»), зазначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Як зазначено у п.2 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», затвердженого 17.07.2013 року постановою Кабінету Міністрів України №509 (надалі - «Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення») (у редакції на час виникнення спірних відносин), штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи). Штрафи можуть бути накладені на підставі: […] акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади.

Справа розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд (п.4 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення»).

У разі надходження від суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого порушено справу, обґрунтованого клопотання про відкладення її розгляду, строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держпраці, його заступниками, але не більше ніж на 10 днів. (п.5 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» (у редакції на час виникнення спірних відносин)).

З матеріалів справи вбачається, що на підставі клопотання позивача від 20.04.2017 року за №131-751 (а.с.62) розгляд справи було продовжено та відкладено.

Про розгляд справи Держпраці та її територіальні органи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в Держпраці чи її територіальному органі, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника (п.6 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин)).

Матеріали справи містять також повідомлення ГУ Держпраці у Запорізькій області направлені позивачу про день, час і місце розгляду справи (а.с.129-130).

Відповідно до п.8 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» (у редакції на час виникнення спірних відносин) розгляд справи розпочинається з представлення уповноваженої посадової особи, яка її розглядає. Зазначена особа роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Під час розгляду справи заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішується питання щодо задоволення клопотання. За результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі акта, зазначеного в пункті 3 цього Порядку, приймає відповідне рішення. Постанова про накладення штрафу складається у двох примірниках за формою, встановленою Мінсоцполітитки, один з яких залишається у Держпраці або її територіальному органі, другий - надсилається протягом трьох днів суб'єктові господарювання або роботодавцю, стосовно якого прийнято постанову, або видається його представникові, про що на ньому робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника. У разі надсилання примірника постанови поштою у матеріалах справи робиться відповідна позначка.

Надані суду документи підтверджують додержання відповідачем «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» при розгляді справи за порушеннями законодавства про працю, виявленими при позаплановій перевірці позивача.

Як зазначено в абз.3 ч.2 ст.265 Кодексу законів про працю України, юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Згідно зі ст.8 Закону України №1801-VIII від 21.12.2016 «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 3200 грн. 00 коп.

Постановою про накладення штрафу №179 від 04.05.2017 до ЗДП «Радіоприлад» застосовано штрафну санкцію саме у такому розмірі.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 205, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2017 року у справі № 808/1212/17 - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст ухвали виготовлений 09 листопада 2017 року.

Головуючий: В.Є. Чередниченко

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: Н.І. Малиш