Ухвала суду № 70159796, 09.11.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
805/3760/17-а
Номер документу
70159796
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про заміну сторони виконавчого провадження

09 листопада 2017 р. Справа №805/3760/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Алябєв І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду заяву Селидовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження

в с т а н о в и в:

25 жовтня 2017 року Селидовське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження.

Заява мотивована тим, що в державній виконавчій службі на примусовому виконанні знаходиться вимога управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області про стягнення з фізичної особи недоїмки.

У звязку із забезпеченням виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року №988 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», наказу Пенсійного фонду України «Про заходи у звязку із реорганізацією деяких територіальних органів Фонду» від 26 грудня 2016 №177 проведено реорганізацію територіальних органів Пенсійного фонду України.

При цьому, Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області та Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області реорганізується шляхом злиття, внаслідок чого утворюється Селидовське обєднане управління Пенсійного фонду України. Пунктом 7 зазначеного наказу передбачено, що Селидовське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є правонаступником всіх майнових прав та обовязків Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове та Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці згідно з передавальним балансом.

За таких обставин Селидовське ОУПФУ просить, відповідно до вимог статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України, замінити сторону виконавчого провадження, а саме управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області її правонаступником Селидовським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.

Дослідивши матеріали провадження, суд встановив наступне.

01 березня 2013 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Новогродівка Донецької області прийнято вимогу № Ф-20-У, відповідно до якої загальна сума недоїмки ОСОБА_1 становить 7 4000,80 грн.

08 травня 2013 року державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Новогродівського міського управління юстиції винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 37842199 з примусового виконання вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області № Ф-20-У від 01 березня 2013 року щодо стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області недоїмки у розмірі 7 4000,80 грн.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон України № 2464-VI).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».

Згідно з частиною четвертою статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 1 Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 року органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Відповідно до частини 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 04 липня 2013 року у звязку з проведенням адміністративної реформи.

Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» набрав чинності 11 серпня 2013 року.

Відповідно до підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України») адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та обєктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.

Частиною 5 Прикінцевих положень Закон України «Про внесення змін в деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративних реформ» встановлено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.

Зважаючи на викладене, органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності Закон України «Про внесення змін в деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративних реформ» процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування пені та фінансових санкцій, стягнення недоїмки.

Тобто, заявник є органом, який відповідно до Закон України «Про внесення змін в деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративних реформ» закінчує процедуру по стягненню заборгованості з фізичної особи підприємця ОСОБА_1.

Таким чином, передавши виконавчий документ до органу державної виконавчої служби, заходи щодо стягненням боргу з моменту відкриття виконавчого провадження провадить виключно державна виконавча служба.

Крім того, заявником не надано доказів передачі новоствореному Селидовському обєднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області боргу з єдиного внеску вищевказаного підприємця, зокрема, передаточного балансу, а отже, не доведено правонаступництва стосовно саме цього боргу.

Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року, у відповідності до частини 5 статті 15 якого у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обовязковими тією мірою, якою вони були б обовязковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Суд зазначає, що під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва, встановленого статтею 55 КАС України, яка визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов`язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.

Відповідно до практики застосування юридичних термінів, правонаступництво - це перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого. Правонаступництво може бути універсальним або частковим. За універсального правонаступництва до правонаступника (фізичної або юридичної особи) переходять усі права і обов'язки того суб'єкта, якому вони належали раніше. За часткового правонаступництва від одного до іншого суб'єкта переходять лише окремі права і обов'язки.

Таким чином, перехід прав та обов'язків може мати місце або у випадку переходу всіх прав та обов'язків (наприклад, у випадку реорганізації особи, та т.п.), або часткового переходу зазначених прав та обов'язків, але у даному випадку конкретний обсяг переданих прав і обов'язків має бути чітко зафіксований.

Відповідно до статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі.

При цьому, розділ V Кодексу адміністративного судочинства України, до якого входить стаття 264, регулює процесуальні питання, повязанні з виконанням судових рішень в адміністративних справах.

Відтак, питання про заміну сторони виконавчого провадження в порядку, передбаченому статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України, можливо розглядати лише у випадку, коли виконавче провадження відкрите на підставі рішення адміністративного суду.

З вищенаведеного випливає, що процесуальне законодавство не дозволяє суду втручатися в адміністративні правовідносини двох субєктів владних повноважень.

Отже, оскільки заявник просить замінити сторону у виконавчому провадженні щодо примусового виконання вимоги УПФУ в м. Новогродівці Донецької області № Ф-20-У від 01 березня 2013 року, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні.

Керуючись статями 160, 165, 185, 186, 254, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

у х в а л и в:

Відмовити у задоволені заяви Селидовського обєднаного управління Пенсійного фонду України про заміну сторони у виконавчому провадженні, що відкрито на підставі вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області № Ф-20-У від 01 березня 2013 року.

Ухвала у справі набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили ухвалою за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня з дня отримання копії ухвали.

Суддя Аляб'єв І.Г.