Постанова № 7015236, 04.12.2009, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
04.12.2009
Номер справи
2-а-4049/09
Номер документу
7015236
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№2-а-4049/09

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

04 грудня  2009 року         Торезький міський суд Донецької області в складі :

головуючої-судді ОСОБА_1

при секретарі Кононенко Л.І.

за участю: позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача УПСЗН ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов’язання: нарахувати і виплатити  недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, провести індексацію та компенсацію недоплачених сум, -

В С Т А Н О В И В :

26.10.2009 р. позивачка звернулась до суду з позовом до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН), третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов’язання: нарахувати і виплатити  недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, провести індексацію та компенсацію недоплачених сум.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона має на утриманні дитину віком до трьох років: ІНФОРМАЦІЯ_1. З червня 2005 р. знаходиться на обліку в УПСЗН Торезької міської ради. За період з червня 2005 р. по теперішній час їй виплачено щомісячну допомогу в розмірі, який не відповідає вимогам закону.

Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Ст. 1 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що громадяни України у сім’ях яких виховуються і проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках і на умовах, передбачених цим законом та іншими законами України. Ст. 15 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Статтею 62 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено: з 01.01.2007 р. в розмірі 434 грн., з 01.04.2007 р. – 463 грн., з 01.10.2007 р. в розмірі 470 грн.

Статтею 58 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено в розмірі : з 01 січня – 526 грн., з 01 квітня – 538 грн., з 01 липня – 540 грн., з 01 жовтня – 557 грн. і по теперішній час.

Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені у ній не є вичерпними, вони гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до діючих законів не допускається звуження змісту і об’єму існуючих прав і свобод.

На цей факт звернув увагу і Конституційний Суд України, який своїм рішенням від 09.07.2007 року за №6-рп/2007 визначив, що положеннями ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовуватись або змінюватись об’єми прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, а також встановлюватись інше правове регулювання відносин, які являються предметом інших законів України. Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді справ, пов’язаних з правовідносинами, які виникли внаслідок положень статей законів, які визнані неконституційними.          

На її звернення в УПСЗН з проханням про перерахунок виплат на дитину відповідно до діючого законодавства України, вона отримала відмову. Вважає, що недоплачена їй щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з моменту виникнення права по теперішній час  складає  більше 14000 грн.

Про порушення її права на отримання державної допомоги на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку вона узнала із засобів масової інформації в кінці 2009 року. До цього вона вважала і так їй було роз’яснено відповідачем, що щомісячна допомога нараховується правильно на підставі ПКМУ №13 від 11.01.2007 р. Тому вважає, що її право на звернення до суду за поновленням її порушених прав не втрачено.  Неформально її позов пред’явлено в інтересах недієздатної особи, оскільки з мети призначення вказаної допомоги слідує, що виплати призначаються на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку. Вона скористалась встановленим законом порядком досудового вирішення спору і вважає, що відрахування строку на звернення в суд починається з дня, коли позивач узнав про рішення суб’єкту владних повноважень за результатами розгляду його скарги. Своєчасно звернутись до суду вона не могла з тієї причини, що її дитина часто хворіє і вона тривалий час знаходиться у своєї бабусі, яка проживає у Росії.

Позивачка просить поновити строк звернення до суду, за захистом порушеного права. Визнати неправомірними дії УПСЗН щодо ненарахування і невиплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з 01.06.2005 р. по день досягнення дитиною трирічного віку. Зобов’язати УПСЗН нарахувати та виплатити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років недоплачену їй з 01.06.2005 року по день досягнення дитиною трирічного віку. Зобов’язати УПСЗН  провести індексацію та компенсацію недоплачених сум на момент їх виплати.  

В судовому засіданні  позивачка підтримала позовні вимоги, передала слово  для пояснення представнику. На запитання головуючої позивачка пояснила, що вона звернулась до відповідача 29.06.2005 р. із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, після цього із  заявами про перерахунок розміру вказаної допомоги вона до відповідача не зверталась. Її дитина часто хворіє у зв’язку із чим вона (позивачка) вимушена була виїхати з дитиною на деякий час до Росії.    

Представник позивача – ОСОБА_3 в судовому засіданні 26.11.2009 р.  підтримав заявлені позивачкою вимоги, пояснив суду, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку отримує позивачка, не відповідає розміру, встановленому діючим законодавством. У момент призначення вказаної допомоги відповідач не надав розрахунок суми допомоги, а саме: з яких сум виходив відповідач при визначенні розміру допомоги, за якою формулою проводив розрахунок. Відповідачем порушені Конституційні права позивачки, не виконується рішення Конституційного Суду України. Вважає вимоги позивачці обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню. Додатково представник позивача пояснив, що позивачка приймала заходи для досудового врегулювання спору, які результатів не надали, з відповіді УПСЗН вона узнала про порушення свого права,  у зв’язку із чим  була вимушена звернутися до суду. Позивачка не мала змоги звернутися до суду у встановлений законом строк і тому, що у неї на руках була маленька дитина, яка потребувала постійного невідривного догляду, хворіла, у зв’язку із чим позивачка була вимушена виїхати у Росію до родичів, тому вона не мала можливості своєчасно звернутися у суд.  

Представник відповідача УПСЗН – ОСОБА_4, в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог. Заперечення мотивувала тим, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена з 29.06.2005 р. по 20.04.2008 р. у розмірах відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2005 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2006 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відповідно до  постанови Кабінету Міністрів України “Деяки питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми ” № 13 від 11.01.2007 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751. Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні судом при розгляді справи п.2 ст.99 КАСУ, яким встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.  Враховуючи викладене просить у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити. Додатково представник відповідача пояснила, що відповідно до п.18 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751 (з послідуючими змінами) допомога  по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку для непрацюючих осіб призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Відповідно до п.19 вказаної ПКМУ виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімльному розмірі. Позивачка не заерталась до відповідача з відповідною заявою та документами, що підтверджують право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний. Виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була проведена відповідно до діючого законодавства, заборгованості з вказаних виплат немає, відповідно до діючого законодавства, індексація та компенсація, про яку просить позивачка, не підлягають проведенню.    

Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з’явився, надавши клопотання про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення проти позову, в яких у позовних вимогах до ГУ ДКУ у Донецькій області просив  відмовити за їх безпідставністю.

Матеріалів справи достатньо для розгляду справи у відсутності представника третьої особи.

Вислухавши позивача, представника позивача, представника відповідача УПСЗН, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка ОСОБА_2, яка не застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, 20 квітня 2005 року народила дитину – ОСОБА_6 (а.с.9). 29 червня 2005 року позивачка подала до відповідача ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй була призначена така допомога починаючи з 29 червня 2005 року по 20.04.2008 р. (а.с.23-24).  Фактично позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:

- з 29.06.2005 р. по 30.06.2005 р. –  6 грн.16 коп.;

- з 01.07.2005 р. по 31.10.2005 р. – по 93 грн.51 коп. щомісяця;

- з 01.11.2005 р. по 31.03.2006 р. – по 94 грн. 77 коп. щомісяця;

- з 01.04.2006 р. по 31.10.2006 р. – по 96 грн.39 коп. щомісяця;

- з 01.11.2006 р. по 28.02.2007 р. – по 99грн. щомісяця;

- з 01.03.2007 р. по 30.06.2007 р. – по 104 грн. 49 коп. щомісяця;

- з 01.07.2007 р. по 31.07.2007 р. – 105 грн.93 коп;

- з 01.08.2007 р. по 31.08.2007 р. – 108 грн.18 коп.;

- з 01.09.2007 р. по 31.10.2007 р. – по 109 грн. 62 коп. щомісяця;

- з 01.11.2007 р. по 30.11.2007 р. – 112 грн. 50 коп.;

- з 01.12.2007 р. по 31.12.2007 р. – по 115 грн. 65 коп. щомісяця;

- з 01.01.2008 р. по 31.03.2008 р. – по 130 грн.  щомісяця;

- з 01.04.2008 р. по 20.04.2008 р. – 86 грн. 67 коп. щомісяця.

Зідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у  справах  щодо  оскарження рішень,  дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на   підставі,   у  межах  повноважень  та  у  спосіб,  що передбачені Конституцією та законами України.

Законом  України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-Х11 встановлено  гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”  всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків

Статтею 13 цього Закону передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.    

Відповідно до ст. 14 даного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Вирішуючи заявлені вимоги щодо поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав за період з 29.06.2005 р. по 20.04.2008 р., який виходить за межі позовної давності відповідно до ст.99 КАС України, суд вважає, що вимоги позивачки у цієї частині  підлягають задоволенню на підставі ст.ст.100, 102 КАС України. Позивачка звернулась із заявою про поновлення строку, навела причини його пропуску, і суд вважає, що ці причини є поважними, що підтверджується поясненнями позивачки, свідоцтвом про народження дитини позивачки, яка є малолітньою і весь час потребує постійного материнського догляду, витягом з історії розвитку дитини, з якого вбачається, що дитина часто хворіє і перебуває на обліку у групі ЧХД, до того ж приймається до уваги, що цей строк є не тривалий. Крім того, грошові зобов’язання держави щодо громадянина в світлі рішень Европейського суду з прав людини та Европейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розцінюються як власність громадянина, термін давності застосування до якої перевищує строк давності по адміністративним справам і в сукупності з вищевикладеним зумовлює поновлення позивачу терміну звернення до суду з вимогами щодо захисту своїх конституційних прав. Суд вважає, що заперечення відповідача проти поновлення позивачу даного строку є необґрунтованими.

Вирішуючи заявлені вимоги щодо визнання неправомірними дій УПСЗН щодо  ненарахування і невиплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 01.06.2005 р. по 08.07.2007 р., зобов’язання УПСЗН нарахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01.06.2005 року по 08.07.2007 р., зобов’язання УПСЗН  провести індексацію та компенсацію недоплачених сум за період з 01.06.2005 р. по 08.07.2007 р., суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону  України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-Х11 (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із п.3 розділу УІІІ вказаного Закону розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого рівня прожиткового мінімуму.

Статтею 57 ЗУ «Про Державний бюджет на 2005 рік» встановлено на 2005 рік рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у сумі 90 грн. у розрахунку на одну особу. Установлено, що у 2005 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років надається незастрахованим особам у розмірі 100 відсотків від рівня забезпечення прожиткового мінімуму.    

Статтею 61 ЗУ «Про Державний бюджет на 2006 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн., у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.    

Згідно  із ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”  № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум  для дітей віком до 6 років: з 1 січня — 434 гривні, з 1 квітня — 463 гривні, з 1 жовтня — 470 гривень.

Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 ПКМУ від 11.01.2007 р. № 13 встановлено, що на виконання ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір); для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про середньомісячний сукупний дохід сім’ї, визначений згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан усіх членів сім’ї.      

Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року,  положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”  втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.

Відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані  неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність, а тому з 09.07.2007 р. відновлено дію ч. 1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. З таких підстав, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Відповідно до п. 18 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого ПКМУ від 27.12.2001 р. №1751 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб – з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

Відповідно до п.19 вказаної ПКМУ виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімльному розмірі.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка, яка 20 квітня 2005 року народила дитину – ОСОБА_6, 29 червня 2005 року подала до відповідача ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй була призначена така допомога починаючи з 29 червня 2005 року по 20.04.2008 р. Виплата позивачці допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 29.06.2005 р. по 08.07.2007 р. здійснена відповідачем відповідно до діючого на час виникнення правовідносин законодавства і підстав для задоволення позовних вимог в цієї частині немає.

Вирішуючи заявлені вимоги щодо визнання неправомірними дій УПСЗН щодо  ненарахування і невиплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., зобов’язання УПСЗН нарахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09.07.2007 року по 31.12.2007 р., зобов’язання УПСЗН  провести індексацію та компенсацію недоплачених сум за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., суд виходить з того, що визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили – Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який в зазначений період становив: з 01.04.2007 р. – 463 грн., з 01.10.2007 р. -  470 гривень на місяць, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобов’язаний виплатити позивачці, суд виходить з наступних розрахунків:

- за 23 дня липня 2007 року – 463 грн. :31 х 23 =343,52 грн. – 78,59 грн. (105,93 грн. :31 х23) = 264 грн. 93 коп.;

- за серпень 2007 р. – 463 грн.- 108,18 грн. = 354,82 грн.

- за вересень 2007 р. – 463 грн.- 109,62 грн. = 353,38 грн.

- за жовтень 2007 р. – 470 грн.- 109,62 грн. = 360,38 грн.

- за листопад 2007 р. – 470 грн.- 112,50 грн. = 357,50 грн.

- за грудень 2007 року – 470 грн. – 115,65 грн. = 354 грн. 35 коп.;

всього 2045 грн. 36  коп.

Стосовно вимог позивачки про індексацію сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., суд вважає, що дані вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних та демографічних груп населення.

Також підлягають задоволенню і вимоги позивачки про компенсацію сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. Відповідно до ст.2 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України, і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, інше.

Оскільки позивачці за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року недоплачено щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 2045грн.36коп., тобто порушені строки її виплати більше, ніж за 1 місяць, це соціальні виплати, які носять не разовий характер, за час затримки виплати належної позивачці суми позивачкою втрачена частина доходу, суд вважає, що вимоги позивачки в цій частині підлягають задоволенню, слід зобов’язати УПСЗН  здійснити відповідно до діючого законодавства України нарахування та виплату на користь позивачки компенсації за несвоєчасну виплату їй недоплаченої суми вказаної допомоги.

Вирішуючи заявлені вимоги щодо визнання неправомірними дій УПСЗН щодо  ненарахування і невиплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 01.01.2008 р. по 20.04.2008 р., зобов’язання УПСЗН нарахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01.01.2008 року по 20.04.2008 р., зобов’язання УПСЗН  провести індексацію та компенсацію недоплачених сум за період з 01.01.2008 р. по 20.04.2008 р., суд виходить з того, що    Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року частину 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Пункт 3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону викладені у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року — 50 відсотками, з 1 січня 2009 року — 75 відсотками, з 1 січня 2010 року — 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».

Вказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не  визнані неконституційними.

Таким чином нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вказаний період відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути витрати по оплаті судовог збору в ромірі   8 грн.50 коп., що підтверджені документально.

Керуючись: ч. 2 ст. 19 Конституції України, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2005 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2006 рік», абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”  № 489-V від 19.12.2006 року, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23,  п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати», Постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми” № 13 від 11.07.2007 року,  ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99, 100, 102, 104, 105, 158-163, 185, 186, 254  Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 – задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_2 строк звернення до адміністративного суду з 29 червня 2005 року по 20 квітня 2008 року, як пропущений з поважних причин.

Визнати  дії ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_2 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.

Зобов’язати  ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка мешкає в м. Торезі Донецької області, вул. Чернишевського, б. 17, кв.16, ідентифікаційний №3007404509, нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 2045 грн. 36 коп.

Зобов’язати ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області здійснити відповідно до діючого законодавства України нарахування та виплату на користь ОСОБА_2 компенсації та індексації за несвоєчасну виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка  за період з 09 липня  2007 року по 31 грудня 2007 року склала 2045грн.36 коп.

Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_2 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 8 грн. 50 коп.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 04 грудня  2009 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 09 грудня  2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

ОСОБА_7 ОСОБА_1