
Справа № 638/8659/17
Провадження №2/638/3678/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
08.11.2017 р. Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого - судді Штих Т. В.
за участю секретаря - Тарасової О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради звернулося 07.06.2017р. до Дзержинського районного суду м.Харкова з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача надмірно нараховані грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 2580,71 грн.
26.07.2017р. ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради звернулось до суду із заявою про зменшення позовних вимог, в якій просить, у зв'язку із добровільною сплатою ОСОБА_2 у червні 2017р. частки надмір нарахованої допомоги за 2015-2016р. у розмірі 1500,00 грн., стягнути з відповідача 1080,71 грн.
В обґрунтування заявленого позову зазначає, що 28.01.2015р. ОСОБА_2 звернулась до управління із заявою про взяття її на облік, як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та їй була видана довідка за № 6326008664. 28.01.2015р. ОСОБА_2 звернулась з відповідною заявою до управління про призначення їй щомісячної адресної допомоги. В заяві зазначаються відомості про місце роботи та час, з якого особа працює. При заповненні заяви відповідач вказала, що вона не працює. Відповідно до заяви, відповідачу була призначена щомісячна адресна допомога на період з 28.01.2015р. по 27.03.2015р. у розмірі 442,00 грн. та з 28.03.2015р. по 27.05.2015р. у розмірі 221,00 грн. Вдруге ОСОБА_2 звернулась із заявою про призначення (подовження) їй даного виду допомоги 03.08.2015 року та надала довідку з місця роботи про те, що вона працевлаштувалась з 03.08.2015р. Відповідно до заяви їй була призначена допомога, як працюючій особі з 03.08.2015р. по 02.02.2016р. у розмірі 442 грн. При проведенні Державною фінансовою інспекцією в Харківській області перевірки правильності призначення та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, виявлено, що ОСОБА_1 помилково призначена адресна допомога ОСОБА_2 у розмірі 442 грн. на період з 03.08.2015р. по 02.02.2016р., як працюючій особі, так як їй була припинена допомога відповідно до п.7 Порядку з 27.05.2015р., а тому на наступний період грошова допомога не призначається, тобто, грошова допомога за заявою від 03.08.2015 року призначена неправомірно. Після виявлення помилки, ОСОБА_1 15.06.2016 року винесено рішення про припинення виплати допомоги за заявою від 03.08.2015 року та підрахована сума надмір отриманої допомоги, яка склала 2580,71 грн. за період з 03.08.2015 року по 28.01.2016 року.
При цьому позивач зазначає, що ОСОБА_2 направлено повідомлення про необхідність повернення надмір отриманої допомоги та 21.02.2017р. відповідач звернулась із заявою до ОСОБА_1, в якій просила дозволити їй повернути вказані грошові кошти частинами.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить справу розглянути за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, в разі неявки в судове засідання відповідача не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, причину неявки суду не повідомила, про час та місце розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином.
Зі згоди представника позивача суд приймає рішення про заочний розгляд справи та ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ч. 1 ст. 224 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. ст.11, 60 ЦПК України суд розглядає справу не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін чи інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і докази подаються сторонами і іншими особами, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що 28.01.2015р. ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради із заявою про взяття її на облік, як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та їй була видана довідка за № 6326008664.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені у частині 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно ст.5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (далі за текстом - Порядок) внутрішньо переміщені особи мають право на щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п.3 Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (даіл - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) 884 грн. на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 грн. на одну особу (члена сім'ї).
Загальна суму допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 гривень.
Відповідно до п.5 Порядку для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою.
28.01.2015р. ОСОБА_2 звернулась з відповідною заявою до управління про призначення їй щомісячної адресної допомоги. В заяві зазначаються відомості про місце роботи та час, з якого особа працює. При заповненні заяви відповідач вказала, що вона не працює.
Пунктом 7 Порядку передбачено, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку, які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Відповідно до заяви, відповідачу була призначена щомісячна адресна допомога на період з 28.01.2015р. по 27.03.2015р. у розмірі 442,00 грн. та з 28.03.2015р. по 27.05.2015р. у розмірі 221,00 грн.
Вдруге ОСОБА_2 звернулась із заявою про призначення (подовження) їй даного виду допомоги 03.08.2015 року та надала довідку з місця роботи про те, що вона працевлаштувалась з 03.08.2015р. Відповідно до заяви їй була призначена допомога, як працюючій особі з 03.08.2015р. по 02.02.2016р. у розмірі 442 грн.
Відповідно до п.3 Порядку особам працездатного віку, яким грошова допомога була призначена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Тобто, допомога на період з 03.08.2015р. по 02.02.2016р. була призначена ОСОБА_1 без урахування пункту 3 Порядку.
При проведенні Державною фінансовою інспекцією в Харківській області перевірки правильності призначення та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, виявлено, що ОСОБА_1 помилково призначена адресна допомога ОСОБА_2 у розмірі 442 грн. на період з 03.08.2015р. по 02.02.2016р., як працюючій особі, так як їй була припинена допомога відповідно до п.7 Порядку з 27.05.2015р., а тому на наступний період грошова допомога не призначається, тобто, грошова допомога за заявою від 03.08.2015 року призначена неправомірно.
Таким чином, відповідач не мала права на щомісячну адресну допомогу на період з 03.08.2015р. по 02.02.2016р., так як вона працевлаштувалась після припинення виплати допомоги.
Після виявлення помилки, ОСОБА_1 15.06.2016 року винесено рішення про припинення виплати допомоги за заявою від 03.08.2015 року та підрахована сума надмір отриманої допомоги, яка склала 2580,71 грн. за період з 03.08.2015 року по 28.01.2016 року (по день закінчення довідки).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 було направлено повідомлення про необхідність повернення надмір отриманої допомоги та 21.02.2017р. відповідач звернулась із заявою до ОСОБА_1, в якій просила дозволити їй повернути вказані грошові кошти частинами.
При цьому слід зазначити, що ОСОБА_2 добровільно сплатилау червні 2017р. частину надмір нарахованої допомоги за 2015-2016р. у розмірі 1500,00 грн..
Таким чином, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, суд прийшов до висновку, що з відповідача ОСОБА_2 підлягають стягненню на користь позивача ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради надміру нараховані грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 1080,71 грн.
Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягають стягнення судові витрати - судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
На підставі викладеного, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 та керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 14, 60, 88, 209, 212, 215, 224-229 ЦПК України , суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 місце перебування: АДРЕСА_1) на користьОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (банківські реквізити: Банк: ДКСУ в м.Київ, розрахунковий рахунок: 35219092042876, МФО банку 820172, код ЄДРПОУ 03195694) надміру нараховані грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території країни та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 1080 (одна тисяча вісімсот) гривень 71 копійка
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 місце перебування: АДРЕСА_1) на користь держави судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом десяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Головуючий: суддя Т.В. Штих