
Справа № 815/1553/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2017 року
У залі судових засідань № 31
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.,
при секретарі судового засідання - Сидоренко Ю.С.
за участю сторін:
позивач - ОСОБА_1
представник позивача - ОСОБА_2
представник відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці в Одеській області про скасування постанови №85 від 22.02.2017р.,-
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці в Одеській області про скасування постанови №85 від 22.02.2017р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.03.2017р. позивачем було отримано постанову №85 від 22.02.2017р. про сплату штрафу у розмірі 320 000,00 грн. Позивач вважає, що оскаржувана постанова складена без жодної законної підстави за відсутності повноважень з істотними порушеннями вимог чинного законодавства України та є незаконною, оскільки відповідач не мав підстав для проведення перевірки з посиланням на Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Позивач зазначає, що як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови штраф у розмірі 320 000,00 грн. накладено на підставі абз.7 ч.2 ст.265 КЗпП України за вчинення дій передбачених абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП України. Таким чином, на думку позивача, у даному випадку відповідальність мала б наступити у випадку порушення законодавства про працю та встановити мав би вказане порушення компетентний орган. Однак, Головне управління Держпраці в Одеській області не проводила та не могло проводити перевірку у порядку передбаченому законодавством, оскільки для цього не існувало визначених законом підстав, а отже всі дії є незаконними.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги просили задовольнити з підстав наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала у повному обсязі з підстав наведених у запереченнях на адміністративний позов (а.с.43-49), зазначивши, що на підставі листа Савранської районної державної адміністрації №01-49/56/165 від 19.01.2017р. щодо порушень вимог законодавства про працю, а саме легалізації найманої праці, відповідачем відповідно до наказу Головного управління №151 від 02.02.2017р. та направлення №15/01-29-0264 від 02.02.2017р. проведена позапланова перевірка ФОП ОСОБА_1, який здійснював підприємницьку діяльність за адресами: Одеська область, Савранський район, смт. Саврань, вул. Жовтневої революції, 72 (магазин склад) та вул. Калініна, 13 (контейнер на базарній площі). За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування №15-028-012/0096 від 08.02.2017р., відповідно до якого було відвідано торгові об’єкти, які належать ФОП ОСОБА_1 При відвідуванні вказаних торгових об’єктів, позивачу було вручено направлення на проведення перевірки (від підпису в одержанні відмовився), ознайомлено з копією згоди Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці №1017/4.3/4.2-ДП-17 від 30.01.2017р. на проведення перевірки та пред’явлено службове посвідчення головного інспектора праці ОСОБА_4 та службові посвідчення поліцейських. Однак, у порушення статті 35 Закону України «Про оплату праці» та п. 3, 4, 6 Положення «Про Державну службу України з питань праці» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015р., позивачем було відмовлено у проведенні перевірки та відповідно не надано ніяких документів, чим створено перешкоди у проведені перевірки з питань додержання законодавства про працю, а також легалізації найманої праці. Робочу групу було вигнано з приміщення складу магазину, мотивуючи це тим, що приміщення магазину є приватною власністю та визвано наряд міліції Савранського відділення Балтського відділу Головного управління національної поліції в Одеській області. Так, наряду міліції пред’явлено всі необхідні документи на проведення перевірки та наданні пояснення у приміщенні Савранського відділення Балтського відділу Головного управління національної поліції в Одеській області. Окрім того, робочою групою було відвідано ще один магазин, який вказаний у направленні за адресою: смт. Саврань, вул. Калініна, 13 (контейнер на базарі) у якому знаходився продавець ОСОБА_5, яка в усній формі повідомила, що працює біля 2 років та отримує вчасно заробітну плату, два рази на місяць не меншу ніж мінімальну заробітну плату. Представник відповідача зазначив, що у зв’язку з невиконанням законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або створення перешкод діяльності цього органу, тягне за собою відповідальність у відповідності до ст.188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Враховуючи викладене, посадовими особами Головного управління прийнято рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу №055 від 15.02.2017р. Враховуючи, що від позивача не надійшло обґрунтованого клопотання про відкладення розгляду справи, начальником Головного управління було прийнято постанову про накладення штрафу №85 від 22.02.2017р. у розмірі 320 000 грн., яка на думку представника відповідача є правомірною.
Заслухавши пояснення сторін та свідків, вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне.
Голова Савранської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_6 листом №01-49/56/165 від 19.01.2017р. звернувся до начальника Головного управління Держпраці в Одеській області ОСОБА_7 з прохання провести перевірку щодо легалізації найманої праці СПД ФО ОСОБА_1, який здійснює господарську діяльність за такими адресами: смт. Саврань, вул. Жовтневої революції, 72 (магазин-склад) та вул.Калініна. 13 (контейнер на базарні площі) (а.с.52) Додаток: лист Савранського відділення Котовської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області.
Так, відповідно до листа Савранського відділення Котовської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №22/9/1302 від 18.01.2017р. голову Савранської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_6 повідомлено, що СПД ФО ОСОБА_1 (паспортні дані КК 0770030), який зареєстрований за адресою: 66200, смт. Саврань, вул. Петровського,17 у червні 2015 року подав заяву до відділу фізичних осіб про зняття з єдиного податку. Фактично СПД ФО ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність, використовує працю найманих працівників за такими адресами: смт. Саврань, вул. Жовтневої революції, 72 (магазин-склад) та вул. Калініна. 13 (контейнер на базарні площі) (а.с.53)
Департаментом з питань праці Держпраці відповідно до абзацу 4 пункту 3 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №390 від 02.07.2012р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України №929-р від 16.09.2015р. надано згоду на проведення позапланової перевірки, зокрема, ФОП ОСОБА_1, що підтверджується листом Заступника директора департаменту з питань праці ОСОБА_8 №1017/4.3/4.2.-ДП-17 від 30.01.2017р. (а.с.51)
У зв’язку з викладеним вище, наказом Т.в.о. начальника Головного управління Держпраці в Одеській області ОСОБА_9 прийнято наказ «Про проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства про працю» №151 від 02.02.2017р., яким головному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області ОСОБА_4 у період з 07.02.2017р. по 08.02.2017р. зобов’язано провести позапланову перевірку додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у фізичної особи підприємця ОСОБА_1, який здійснює підприємницьку діяльність за адресами: смт. Саврань, вул. Жовтневої революції, 72 (магазин-склад) та вул.Калініна. 13 (контейнер на базарні площі) (а.с.50)
Головним управлінням Держпраці в Одеські області відповідно до наказу №151 від 02.02.2017р. видано направлення Головному державному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Головного управлння Держпраці в Одеській області ОСОБА_4 для проведення позапланової перевірки додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування у фізичної особи підприємця ОСОБА_1, який здійснює підприємницьку діяльність за адресами: смт. Саврань, вул. Жовтневої революції, 72 (магазин-склад) та вул. Калініна. 13 (контейнер на базарні площі) (а.с.54)
Голова Савранської районної державної адміністрації ОСОБА_6 звернувся з дорученням №01-18/4 від 07.02.2017р. до ОСОБА_10 з проханням узяти участь у позаплановій перевірці – ФОП ОСОБА_1 за запрошенням головного інспектора Головного управління Держпраці в Одеській області ОСОБА_4 (а.с.190)
У період з 07.02.2017р. по 08.02.2017р. проведено позапланову перевірку СПД ФО ОСОБА_1, за результатами якої складено акт №15-028-012/0096 (а.с.104-111) Згідно висновку якого, за перешкоду для діяльності цього органу, тягне за собою відповідальність у відповідності до ст. 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Листом №15/01-33-1314 від 13.02.2017р., СПД ФО ОСОБА_1 повідомлено, що за наслідками створення перешкод проведенні перевірки складено акт №15-028-012/0096 від 08.02.2017р. та внесено припис №15-28-012/0096-0055 від 08.02.2017р. – для ознайомлення та виконання у строк виконання визначений у приписі. Зазначений лист був направлений, що підтверджується квитанцією від 14.02.2017р. (а.с.58)
На підставі матеріалів перевірки, начальником ГУ Держпраці в Одеській області ОСОБА_7 прийнято рішення №055 від 15.02.2017р. про розгляд справи про накладення штрафу на СПД ФО ОСОБА_1 (а.с.59)
Повідомлення ГУ Держпраці в Одеській області №055 від 15.02.2017р. про розгляд справи щодо вирішення питання про накладення штрафу на СПД ФО ОСОБА_1, яке призначено на 22.02.2017р. о 11 год. 30 хв. вручено батькові ФОП ОСОБА_1 – ОСОБА_11. (а.с.60)
Постановою Головного управління Держпраці в Одеській області №85 від 22.02.2017р. накладено штраф на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 320 000,00 грн. Підставою для прийняття вказаної постанови стали порушення статті 35 Закону України «Про оплату праці», пункту 6 розділу 4 Положення «Про Державну службу України з питань праці» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015р.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 Положення встановлено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно ч. 1 ст. 259 Кодексу законів про працю України, державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура проведення Державною інспекцією України з питань праці (далі - Держпраці України) та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці у межах повноважень визначена в Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженому наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012р. № 390, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 30.07.2012р. за №1291/21603 (далі за текстом - Порядок № 390).
Згідно ч.1 ст.265 Кодексу законів про працю України, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Частиною 2 ст.265 КЗпП встановлено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:
- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (абз. 2 ч.2);
- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (абз.3 ч.2);
- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (абз.4 ч.2);
- недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (абз.5 ч.2);
- порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - п’ятим частини другої цієї статті - у розмірі мінімальної заробітної плати (абз.6 ч.2).
Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення визначає Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року № 509 (далі - Порядок №509).
Відповідно п.2 Порядку № 509, штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи). Штрафи можуть бути накладені на підставі, зокрема, акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади.
Згідно п.3 Порядку № 509, уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу.
Відповідно до п.4 Порядку № 509, справа розглядається у п’ятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд.
Пункт 6 Порядку № 509 передбачає, що про розгляд справи Держпраці та її територіальні органи письмово повідомляють суб’єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п’ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в Держпраці чи її територіальному органі, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Згідно п.7 Порядку № 509, справа розглядається за участю представника суб’єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, підставою для її прийняття стали порушення статті 35 Закону України «Про оплату праці», пункту 6 розділу 4 Положення «Про Державну службу України з питань праці» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015р.
Так, відповідно до акту перевірки, головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Головного управління Держпраці в Одеській області ОСОБА_4, начальником управління агропромислового та економічного розвитку Савранської районної державної адміністрації ОСОБА_10, майором поліції Савранського відділення Балтського відділу головного управління національної поліції в Одеській області ОСОБА_12 та старшим сержантом поліції Савранського відділення Балтського відділу головного управління поліції в Одеській області ОСОБА_13 відповідно до направлення Головного управління Держпраці в Одеській області №15/01-29-0264 (на підставі листа Савранської районної державної адміністрації №01-49/56/165 від 19.01.2017р., згоди Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці №1017/4.3/4.2-ДП-17 відвідано торгові об’єкти, які належать ФОП ОСОБА_1
При відвідувані складу магазину за адресою: смт. Саврань, вул. Жовтневої революції, буд.72, щодо проведення позапланової перевірки з питань додержання законодавства про працю, а також легалізацію найманої праці у ФОП ОСОБА_1 (у відповідності до р.4 п.53 Положення «Про державну службу України з питань праці» затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015р. проводилась фіксація процесу перевірки з використанням засобів відеотехніки працівниками поліції) в магазині була зроблена контрольна закупка, продавцем було продано товар та надано чек.
У магазині на час відвідування був за касовим апаратом продавець та ще два працівника у залі магазину, які розкладали товар, що підтверджується копією відео зйомкою.
ФОП ОСОБА_1 було вручено направлення на проведення перевірки (від підпису в одержанні одного екземпляра направлення ОСОБА_1 відмовився), ознайомлено з копією згоди Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці №1017/4.3/4.2-ДП-17 від 30.01.2017р. на проведення перевірки та пред’явлено службове посвідчення головного інспектора праці ОСОБА_4 та службові посвідчення поліцейських.
Однак, у порушення статті 35 Закону України «Про оплату праці» контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю; органи доходів і зборів.
Не допускається приховування від зазначених органів будь-якої інформації з питань оплати праці.
Зазначені державні органи мають право одержувати від суб'єктів господарювання та найманих ними осіб інформацію, документи і матеріали та відвідувати місця здійснення господарської діяльності під час виконання трудової функції такими найманими особами.
Пунктом 6 розділом 4 Положення «Про державну службу України з питань праці» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015р. передбачено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Згідно до 5 розділу 6 цього Положення №96 від 11.02.2015р., Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Пунктами 3 та 4 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України №390 від 02.07.2012р., Інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Планові перевірки проводяться з періодичністю, яка визначається відповідно до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), наведених у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2010 року N 1059.
Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення. Інспекторам забороняється виступати посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду трудових спорів.
Інспектор має право на проведення перевірки за наявності у нього службового посвідчення та направлення на перевірку.
ФОП ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перевірки та не надано ніяких документів, чим створено перешкоди у проведені перевірки з питань додержання законодавства про працю, а також легалізації найманої праці. Робочу групу було вигнано з приміщення складу магазину, мотивуючи це тим, що приміщення магазину є приватною власністю та визвано наряд міліції Савранського відділення Балтського відділу головного управління національної поліції в Одеській області.
Так, наряду міліції було пред’явлено всі необхідні документи на проведення перевірки та наданні пояснення у приміщенні Савранського відділення Балтського відділу головного управління національної поліції в Одеській області.
Окрім того, робочою групою було відвідано ще один магазин, який вказаний у направленні за адресою: смт. Саврань, вул. Калініна, 13 (контейнер на базарі) у якому знаходився продавець ОСОБА_5, яка в усній формі повідомила, що працює біля 2 років та отримує вчасно заробітну плату два рази на місяць не меншу ніж мінімальну заробітну плату.
Для повного та всебічного з'ясування обставин справи до суду були викликані у якості свідків – головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Головного управління Держпраці в Одеській області ОСОБА_4; начальника управління агропромислового та економічного розвитку Савранської районної державної адміністрації ОСОБА_10; майора поліції Савранського відділення Балтського відділу головного управління національної поліції в Одеській області ОСОБА_12; старшого сержанта поліції Савранського відділення Балтського відділу головного управління поліції в Одеській області ОСОБА_13; продавця магазину, який вказаний у направленні за адресою: смт. Саврань, вул. Калініна, 13 (контейнер на базарі) - ОСОБА_14
У матеріалах справи містяться пояснення ОСОБА_14 від 06.09.2017р., яка була викликана судом у якості свідка, однак, у зв’язку з тим, що у неї відсутні вільні кошти на поїздку до суду, а також те, що їй не відомі інші обставини справи, просила залучити її пояснення до справи. Так, згідно наданих пояснень, ОСОБА_14 невідомі причини та обставини за якими складалась постанова від 22.02.2017р. Повідомила лише те, що 07.02.2017р. до неї підішли четверо чоловіків, двоє в цивільному та двоє поліцейські. Однин з тих, що у цивільному представився та показував посвідчення, але ні посади, ні прізвища вона не пам’ятає та інших присутніх вона не знає. Жодних інших документів їх не пред’являлось. Чоловік, що представився запитав як її звати, чи довго працює і чи вчасно отримує зарплату, на що вона повідомила, що її звати ОСОБА_5, працює близько двох років та отримує зарплату не менше мінімальної вчасно. Одночасно, ОСОБА_14 рекомендувала звернутися із всіма запитаннями до ОСОБА_1 ОСОБА_13, з поліцейських проводив відео зйомку, яка може підтвердити її слова. (а.с.154)
Під час допиту у якості свідка - головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Головного управління Держпраці в Одеській області ОСОБА_4, який був попереджений про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384-385 КК України. У судовому засіданні пояснив, що відповідно до наказу та направлення його було зобов'язано провести перевірку ФОП ОСОБА_1 у період з 07.02.2017р. по 08.02.2017р. У зв’язку з попередженням провокацій з боку ФОП ОСОБА_1, ОСОБА_4 звернувся до Голови Савранської районної державної адміністрації ОСОБА_6 щодо залучення до перевірки ОСОБА_10 та для забезпечення здійснення аудіо та відео фіксації залучено до перевірки представників Савранського відділення Балтського відділу головного управління національної поліції в Одеській області. При виїзді робочої групи за адресами, які вказані у направленні та наказу на проведення перевірки, були пред’явленні всі документи для підтвердження законності проведення перевірки, однак ФОП ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перевірки та не надано ніяких документів, чим було створено перешкоду у проведені перевірки. За таких обставин, робочою групою було складено акт перевірки, який був підписаний усіма учасниками перевірки.
Під час допиту у якості свідків - майора поліції Савранського відділення Балтського відділу головного управління національної поліції в Одеській області ОСОБА_12; старшого сержанта поліції Савранського відділення Балтського відділу головного управління поліції в Одеській області ОСОБА_13, які були попереджені про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384-385 КК України. У судовому засіданні пояснили, що на підставі усного наказу начальника Савранського відділення Балтського відділу головного управління поліції в Одеській області зобов’язано виїхати на перевірку за для здійснення аудіо та відео фіксації. Інших обставин перевірки не змогли пояснити.
Під час допиту у якості свідка - начальника управління агропромислового та економічного розвитку Савранської районної державної адміністрації ОСОБА_10, який був попереджений про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384-385 КК України. У судовому засіданні пояснив, що під час виїзду за адресами, які вказані у направленні та наказу на проведення перевірки, позивач попросив вийти з магазину та викликав наряд поліції.
Відповідно до абзацу 7 частини 2 статті 265 Кодексу Законів про працю України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі вчинення дій, передбачених абзацом шостим цієї частини, при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому цієї частини, - у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при прийнятті постанови Головне управління Держпраці в Одеській області №85 від 22.02.2017р., якою накладено штраф на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 320 000,00 грн., у зв’язку порушенням позивачем статті 35 Закону України «Про оплату праці», пункту 6 розділу 4 Положення «Про Державну службу України з питань праці» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015р. - діяла у межах повноважень, та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до ст. ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці в Одеській області про скасування постанови №85 від 22.02.2017р. – слід відмовити.
Судові витрати розподілити відповідно до статті 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: 66200, Одеська область, смт. Саврань, вул. Петровського, буд. 17) до Головного управління Держпраці в Одеській області про скасування постанови №85 від 22.02.2017р. - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 09.11.2017р.
Суддя Балан Я.В.