
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2/381/1552/17
381/3788/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2017 року Фастівський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Чернишової Є.Ю., за участі секретаря Пруднікової П.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Фастівського міськрайонного центу зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у зв’язку з виявленням факту отримання доходів безробітного під час перебування на обліку в центрі зайнятості, -
ВСТАНОВИВ:
Фастівський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з позовом (вимоги якої в процесі розгляду справи були зменшені) до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у зв’язку з виявленням факту отримання доходів безробітного під час перебування на обліку в центрі зайнятості, мотивуючи вимоги тим, що відповідач на підставі наданих документів була зареєстрована у Фастівському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна з 02.10.2014 року та їй була призначена допомога по безробіттю. Під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення було встановленою, що відповідач під час перебування на обліку як безробітна приховала факт навчання у Київському професійному ліцеї, за яким отримала дохід, про що складено акт розслідування страхових внесків № 630 від 12.10.2015 року. За період перебування на обліку з 02.10.2014 року по 22.04.2015 року ОСОБА_1 була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в розмірі 4746,27 грн. Позивачем був направлений лист-претензія з вимогою сплати суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю, однак відповідач добровільно їх не повернула. У 2016 року відповідач розпочала повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю. Після останнього погашення заборгованості у липні 2016 року повернення коштів відповідачем припинилося. У 2017 році відповідач знову почала повертати частину боргу, однак повернула їх не в повному обсязі. Виходячи з вищевикладеного просив стягнути з відповідачки допомогу по безробіттю у розмірі 3 446,27 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на вищевикладені обставини, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з’явилась, через канцелярію суду надала заяву, в якій позовні вимоги визнає, просить розглядати справу у її відсутність.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 02 жовтня 2014 звернулась до Фастівського міськрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована як така, що шукає роботу з отриманням допомоги по безробіттю (а.с. 6-7).
За особистою заявою Відповідача, наказом директора центру зайнятості від 07.10.2014 р. № НТ 141007 був наданий статус безробітного з 02.10.2014 р., наказом від 09.10.2014 № НТ 141009 призначена допомога по безробіттю, як застрахованій особі залежно від страхового стажу, відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності: до 2-х років – 50% середньої з/п залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру з 09.10.2014 року по 11.04.2015 рік.
Згідно наказу № НТ 141009 від 09.10.2014 року прийнято рішення розпочати виплату допомоги по безробіттю.
Наказом № ТН 150306 від 06.03.2015 року скорочено виплату по безробіттю з 05.03.2015 року по 11.04.2015 року, а наказом № ТН 150422 від 22.04.2015 року припинено виплату допомоги по безробіттю (а.с.8).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, в порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним шляхом звіряння даних, які були підставою для призначення матеріальної допомоги, було надіслано запити до державної податкової служби.
За результатом проведеного розслідування та отриманих відповідей встановлено факт подання недостовірних даних ОСОБА_1 під час реєстрації в Фастівському міськрайонному центрі зайнятості, які полягали в тому, що під час перебування на обліку як безробітна, приховала факт навчання у Київському професійному ліцеї та отримання доходу, що підтверджується актом № 630 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 12.10.2015 року (а.с.10).
Про вказаний факт навчання ОСОБА_1 міськрайонний центр зайнятості не повідомила, що свідчить про не зазначення нею всіх обставин, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю.
Статтею 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється, зокрема, у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Згідно розрахунку Фастівського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_1 за період з 09.10.2014 року по 21.04.2015 рік була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в розмірі 4746,27 грн.
Відповідно до наказу №НТ 150422 від 22.04.2015 року вирішено припинити виплату допомоги по безробіттю у зв’язку з невідвідуванням безробітним ДСЗ без поважних причин 30 к.д. і більше пп. 13 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 07.03.2015 року.
З метою досудового врегулювання питання про добровільну сплату незаконно отриманих коштів, на адресу відповідача було направлено претензію № 05-10/1234 від 16.11.2015 року про необхідність добровільного повернення коштів, сплачених як допомога по безробіттю на рахунок центру зайнятості.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та випадок безробіття» одним з принципів страхування на випадок безробіття є обов’язковість страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, за цивільно-правовим договором, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців, а також добровільності такого страхування громадянами України, які працюють за межами України, членами особистого селянського та фермерського господарства, якщо вони не є найманими працівниками. Частиною 1 статті 4 передбачено, що страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи - підприємці.
Одним із видів матеріального забезпечення на випадок безробіття згідно із ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є допомога по безробіттю.
Частиною 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та випадок безробіття» застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, особи, зазначені у частині другій статті 6 цього Закону, особи, зазначені в абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та випадок безробіття» передбачено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття далі - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13 лютого 2009 року, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_1 до 30.01.2015 року навчалася у Київському професійному ліцеї сфери послуг та отримувала дохід.
Згідно з пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307 (який був чинний на момент надання статусу безробітного), якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини, суд дійшов до висновку, що позивачем вчинено дії щодо встановлення обставин, які впливають на порядок виплати матеріальної допомоги по безробіттю, прийнято рішення в межах повноважень та відповідно до встановленого порядку та з визначених законом підстав про повернення допомоги по безробіттю, яке надіслано відповідачу. На момент розгляду справи сума допомоги повернута не в повному обсязі.
На підставі викладеного, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що заявлена позивачем вимога про стягнення з відповідача коштів у сумі 3 446,27 грн., є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 3, 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Фастівського міськрайонного центу зайнятості – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Фастівського міськрайонного центу зайнятості (р/р 37174002002150 Головного управління ДКСУ в Київській області, МФО821018, код 24884943) допомогу по безробіттю в розмірі 3 446 грн. 27 коп. в рахунок повернення допомоги по безробіттю.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Фастівський міськрайонний суд Київської області, протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час його проголошення, протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Є.Ю.Чернишова