Постанова № 70101892, 31.10.2017, Баранівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
31.10.2017
Номер справи
273/1125/17
Номер документу
70101892
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 273/1125/17

Провадження № 2-а/273/31/17

ПОСТАНОВА

іменем України

31 жовтня 2017 року суддя Баранівського районного суду Житомирської області Бєлкіна Д.С., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Баранівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград – Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання протиправними дій органу владних повноважень та зобов’язання вчинити його певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Новоград – Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, в якому просила визнати протиправними дії Новоград-Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у переході на інший вид пенсії за віком відповідно до закону України «Про державну службу» та зобов’язати Новоград – Волинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати стаж роботи на посаді відповідального секретаря по боротьбі з п’янством і алкоголізмом до стажу державної служби, що дає право на перехід на інший вид пенсії за вислугою років та призначити пенсійне забезпечення за віком, як державному службовцю з 17.07.2017 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що 17.07.2017 року звернулася із заявою до Баранівського відділу з питань призначення та перерахунку пенсій Новоград-Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для переходу з пенсії по інвалідності (так як є інвалідом 3-ї групи) на пенсію за віком, оскільки має 25 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Рішенням Новоград-Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1749/03.2 від 22.09.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у переході на інший вид пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказана відмова обґрунтована тим, що посада відповідального секретаря по боротьбі з п’янством та алкоголізмом Баранівського райвиконкому не передбачена Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 03.05.1994 року №283, яким визначено посади і державні органи колишньої УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Відтак, період роботи в Баранівському райвиконкомі на посаді відповідального секретаря по боротьбі з п’янством та алкоголізмом з 27.05.1986 року по 17.06.1992 року зараховувати до стажу державної служби не має підстав. Вважає дії управління Пенсійного фонду протиправними та такими, що суперечить чинному законодавству та грубо порушують права та інтереси. Вказує, що має понад 25 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, так як посада відповідального секретаря по боротьбі з п’янством та алкоголізмом відноситься до державної служби. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволені позову, оскільки вважає, що не порушував норм матеріального та процесуального права при відмові позивачу в переведенні його з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію згідно ЗУ «Про державну службу» з наступних підстав. Вказує, що обчислення стажу державної служби здійснюється відповідно до ст.25 Закону України «Про державну службу» № 3723 — XII від 16.12.1993 та «Порядку обчислення стажу державної служби» затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 03.05.1994 p. №283. Порядком визначено посади і державні органи колишньої УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Посада відповідального секретаря по боротьбі з п’янством і алкоголізмом Баранівського райвиконкому не передбачена Порядком та не віднесена до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723 — XII. Окрім цього, зазначена постанова Кабінету ОСОБА_2 України від 03.05.1994 р. № 283, якою затверджено «Порядок обчислення стажу державної служби» втратила чинність на підставі постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 25.03.2016 р. № 229. Враховуючи вищевикладене, період роботи в Баранівському райвиконкомі на посаді відповідального секретаря по боротьбі з п’янством і алкоголізмом з 27.05.1986р. по 17.06.1992 p. зарахувати до стажу державної служби ОУПФУ не має правових підстав. Таким чином, ОУПФУ не були порушені жодні норми чинного законодавства, а відтак у задоволенні позову просив відмовити.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Давши оцінку доказам у справі, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх

сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Новоград – Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності (3 група, загальне захворювання).

17.07.2017 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Рішенням в.о. начальника Новоград-Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1749/03.2 від 22.09.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у переході на інший вид пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зв’язку з недостатністю стажу державної служби.

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 виданої 07.06.1979 року, позивач працювала з 27.05.1986 року по 17.06.1992 року у Баранівському райвиконкомі на посаді «відповідального секретаря по боротьбі з п’янством і алкоголізмом». Звільнена з займаної посади у зв’язку з її ліквідацією на підставі Розпорядження №63 представника Президента.

З 26.06.1992 року по 10.10.2011 року позивач працювала на посаді «головного держінспектора по контролю за цінами» Державної інспекції цін по Житомирській області.

Згідно з Наказом начальника державної інспекції з контролю за цінами в Житомирській області №14-к від 03.06.2011 року на підставі Наказу Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України під 12.12.2003р. №363, ОСОБА_1 з 05.06.2011 року встановлено щомісячну надбавку за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (стаж державної служби станом на 05.06.2011 – 25 років).

Відповідно до Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації №3886/03 від 21.09.2017 року, ОСОБА_1 працювала в Державній інспекції з контролю за цінами в Житомирській області на посаді головного державного інспектора у Новоград-Волинському районі та м.Новоград-Волинському, заробітна плата станом на липень 2017 року становить 5000,00 грн., зокрема: посадовий оклад – 3200,00 грн., надбавка за ранг (9 ранг) – 200,00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) (за стаж державної служби 25 років) - 1600,00 грн.

Як вбачається з вищезазначеної довідки, позивачу виплачувалася надбавка за вислугу років, а саме за стаж державної служби понад 25 років.

Відповідно до Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації №3887/03 від 21.09.2017 року, середні розміри надбавок, премій та інших виплат за червень 2017 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 763,33 грн. видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення «Закону «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».

Відповідно до п. 12 Перехідних та прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служ­би, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету ОСОБА_2 України, зберігаєть­ся право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначе­ному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців".

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'я­зкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призна­чення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до п. 8 Перехідних та прикінцевих положень Закону України "Про державну слу­жбу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законо­давством. Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого поста­новою Кабінету ОСОБА_2 України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періо­ди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону". Тобто стаж державної служби за періоди роботи (служби) до 01.05.2016 року обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 року № 283 та додатка до нього.

Відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 року № 283, до стажу державної служби зараховується період роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком, зокрема, виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів, на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у ст. 25 ЗУ «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом ОСОБА_2 України до відповідної категорії посад державних службовців, та на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевою самоврядування». В стаж державної служби зараховуються тільки періоди роботи па посадах керівних працівників і спеціалістів у відділах, управліннях, які були структурними підрозділами місцевих рад, що підтверджується архівними документами (структурою, штатним розписом за відповідний період, посадовими інструкціями тощо).

Відповідно до п. 32 Указу Президії Верховної ОСОБА_2 Української РСР «Про заходи по посиленню боротьби проти пияцтва і алкоголізму, викорененню самогоноваріння» від 20.05.1985 року , координація діяльності державних органів і громадських організацій, спрямованої на боротьбу з пияцтвом, а також розробка і проведення заходів по запобіганню і припиненню проявів пияцтва здійснюються комісіями по боротьбі з пияцтвом, які утворюються при ОСОБА_2 Української РСР, при виконавчих комітетах обласних, районних, міських і районних у містах ОСОБА_2 народних депутатів. Комісії по боротьбі з пияцтвом можуть також утворюватися при виконавчих комітетах селищних і сільських ОСОБА_2 народних депутатів.

Згідно з ст.3 Положення про комісії по боротьбі з пияцтвом Української РСР затвердженого Указом Президії Верховної ОСОБА_2 Української РСР від 16.10.1985 року обласні, районні, міські, районні у містах, селищні, сільські комісії по боротьбі з пияцтвом утворюються відповідними Радами народних депутатів за поданням їх виконавчих комітетів на строк повноважень ОСОБА_2 даного скликання. Статтею 4 зазначеного Положення встановлено, що комісії по боротьбі з пияцтвом діють у складі голови (заступник голови або секретар виконкому, заступник ОСОБА_3 ОСОБА_2 Української РСР), заступника голови, відповідального секретаря і не менш як 6 членів комісії.

Проаналізувавши вищезазначене, суд дійшов до переконання, що посада відповідального секретаря по боротьбі з п’янством і алкоголізмом, яка знаходилась у штаті апарату районної ради, як і інші спеціалісти апарату відноситься до категорії державних службовців. Віднесення до відповідних категорій та присвоєння рангів здійснюється згідно постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 18.04.1994 року №239 «Про віднесення посад працівників місцевих ОСОБА_2 народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців».

Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 10 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами пенсійного фонду України. Статтею 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Відповідно до ст. 83 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 45, 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії здійснюється з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, обчислюваного також виходячи з дати звернення. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Так, у відповідності з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача в частині відмови в зарахуванні та переведенні позивача на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Отже, на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 69-71, 100, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Новоград-Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у переході на інший вид пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов’язати Новоград-Волинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати стаж роботи на посаді відповідального секретаря по боротьбі з п’янством і алкоголізмом до стажу державної служби, що дає право на перехід на інший вид пенсії зa вислугою років та призначити ОСОБА_1 пенсійне забезпечення за віком, як державному службовцю з 17.07.2017 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер 21741040811, зареєстрованої в ІНФОРМАЦІЯ_2) 640,00 (шістсот сорок) грн. витрат по оплаті судового збору.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду, через Баранівський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д.С. Бєлкіна