
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2017 року (12 год. 30 хв.)Справа № 808/2441/17 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області
до: Приватного акціонерного товариства «Гайчур-Агро»
про: застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації,
ВСТАНОВИВ:
09.08.2017 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі позивач, ГУ ДСНС України у Запорізькій області) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Гайчур-Агро» (далі відповідач, ПрАТ «Гайчур-Агро») про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд відповідача розташованих за адресою: Запорізька область, Новомиколаївський район, смт. Тернувате, вул. Елеваторна, 4, шляхом зобовязання керівництва ПрАТ «Гайчур-Агро» повністю зупинити експлуатацію будівель і споруд за вказаною адресою, окрім робіт, повязаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень.
Ухвалою суду від 10.08.2017 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №808/2441/17 та запропоновано відповідачу в 10-денний строк з моменту отримання ухвали подати до суду заперечення проти позову, або заяву про визнання позову.
19.08.2017 до суду надійшли заперечення проти позову (вх.№23158 від 19.08.2017).
Ухвалою суду від 21.08.2017 справу призначено до судового розгляду на 29.08.2017 в загальному порядку.
Ухвалою суду від 29.08.2017 провадження у справі зупинене за клопотанням позивача до 24.10.2017.
24.10.2017 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 24.10.2017 провадження у справі зупинене за клопотанням позивача до 02.11.2017.
02.11.2017 провадження у справі поновлено.
Позивач у судове засідання не зявився, направив до суду клопотання (вх.№29198 від 26.10.2017) про розгляд справи за відсутності представника. Позовні вимоги викладені в позовній заяві. Зокрема зазначено, що під час перевірки обєкта ПрАТ «Гайчур-Агро» встановлені факти порушення відповідачем нормативно-правових актів з охорони праці, а саме норм пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоровю працюючих на підприємстві відповідача. Посилаючись на норми Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та Кодексу цивільного захисту України, позивач просить задовольнити позов та застосувати до відповідача заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд відповідача розташованих за адресою: Запорізька область, Новомиколаївський район, смт. Тернувате, вул. Елеваторна, 4, шляхом зобовязання керівництва ПрАТ «Гайчур-Агро» повністю зупинити експлуатацію будівель і споруд за вказаною адресою, окрім робіт, повязаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень.
Відповідач у судове засідання не зявився, про причини неявки не повідомив, про час і дату судового засідання був повідомлений належним чином. В матеріалах справи містяться письмові заперечення на позов (вх.№23158 від 19.08.2017). Відповідачем зауважено, що обєкт, який розташований за адресою: Запорізька область, Новомиколаївський район, смт. Тернувате, вул. Елеваторна, 4, на теперішній час вже не належить товариству, свою діяльність на даному обєкті відповідач не здійснює. Комплекс будівель та споруд відчужено іншому субєкту господарювання на підставі договору купівлі-продажу від 24.07.2017 між ПрАТ «Гайчур-Агро» та Товариством з обмеженою відповідальністю «РВ-КАПИТАЛ». З наведених підстав просить у задоволенні позову відмовити.
За правилами ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до Наказу ГУ ДСНС України у Запорізькій області №242 від 24.07.2017 про проведення позапланової перевірки, Новомиколаївським районним сектором Головного управління ДСНС України у Запорізькій області спільно з уповноваженою особою Головного правління ДСНС України у Запорізькій області в період з 24.07.2017 по 25.07.2017 було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки ПрАТ „Гайчур-Агро" за результатами якої було складено акт № 23 від 25.07.2017 (а.с.25-33).
В ході перевірки позивачем встановлено, що об'єкт ПрАТ „Гайчур-Агро", розташований за адресою: Запорізька область, Новомиколаївський район смт. Тернувате, вул. Елеваторна, 4, експлуатується з порушенням норм пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: не оброблено вогнезахисною речовиною дерев'яні конструкції складів №№1-15; пожежні гідранти зовнішнього протипожежного водопроводу знаходяться у непрацездатному стані (пожежного гідранту - ПГ) у відповідності до вимог «Інструкції про порядок утримання, обліку та перевірки технічного стану джерел зовнішнього протипожежного водопостачання», затверджених наказом МВС від 15.06.2015 № 696, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.07.2015 за № 780/27225; приміщення силосних споруд, адміністративного корпусу, вагової лабораторії, гаражних боксів не обладнані системами автоматичної пожежної сигналізації, згідно вимог ОСОБА_1 А.1., А.2 ОСОБА_2 А (обов'язковий), ОСОБА_1 ОСОБА_2 (обов'язковий) ДБН 13.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту"; не забезпечено перевірку захисту будівель, споруд та зовнішніх установок підприємства від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог розділу 9 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд"; не проведено експертне обстеження ємності для зберігання паливо мастильних матеріалів з метою визначення технічного стану, умов і строку подальшої безпечної експлуатації; допущено прокладання проводів (кабелів) та встановлення розеток на горючій основі; допущено з'єднання електропроводів та кабелів за допомогою скруток; не забезпечено постійне та обов'язкове обслуговування підприємства аварійно-рятувальною службою; не розроблено План локалізації і ліквідації аварій; пожежні щити не укомплектовано відповідно до норм, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском-1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м. - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку; приміщення насосної не обладнано автоматичними системами протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації та автоматичною системою пожежогасіння); відсутнє заземлення для автоцистерни при сливі нафтопродуктів.
Зазначені порушення стали підставою для звернення позивача до суду із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності №877-V від 05.04.2007 (далі Закон України №877-V) .
Відповідно до ст.1 Закону України №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до пп. 27 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, затвердженого наказом ДСНС України № 155 від 20.03.2017, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 8 Закону України №877-V передбачено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю).
При цьому, згідно з ч.1 ст.4 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
У відповідності до письмових заперечень відповідача, обєкт на території якого проведена перевірка, що розташований за адресою: Запорізька область, Новомиколаївський район, смт. Тернувате, вул. Елеваторна, 4, на час перевірки не належав товариству, свою діяльність на даному обєкті відповідач не здійснював.
В матеріалах справи міститься договір купівлі-продажу віл 24.07.2017, за яким продавець ПрАт «Гайчур-Агро» передає у власність покупцю, а покупець Товариство з обмеженою відповідальністю «РВ-Капитал» (код ЄДРПОУ 38790491, Миколаївська область, м.Миколаїв, вул. Пушкінська, буд.8) приймає комплекс, елеватор і зобовязується сплатити за нього обговорену грошову суму (а.с.40-41).
У відповідності до п.1.2 розділу 1 вказаного договору, комплекс та елеватор, який відчужується за цим договором, розташований за адресою: Запорізька область, Новомиколаївський район, смт. Тернувате, вул. Елеваторна, 4 і належить продавцю на праві приватної власності.
Розділом 4 договору передбачено, що право власності на відчужуване за цим договором майно у покупця виникає з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Нотаріально засвідчений договір скріплено підписами та печатками сторін, зареєстровано в реєстрі за №824.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 28.08.2017 право власності на зазначені вище обєкти нерухомого майна зареєстровано 24.07.2017 (номер запису 215344437) за Товариством з обмеженою відповідальністю «РВ Капитал», код ЄДРПОУ 38790491, Миколаївська область, м.Миколаїв, вул. Пушкінська, буд.8 (а.с.56-57).
Таким чином, на момент проведення перевірки та складання акта від 25.07.2017 № 23, обєкти, що розташовані за адресою: Запорізька область, Новомиколаївський район, смт.Тернувате, вул. Елеваторна,4 не належали відповідачу.
Враховуючи викладене, суд вважає безпідставним застосування позивачем до ПрАТ «Гайчур-Агро» заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд, розташованих за адресою: Запорізька область, Новомиколаївський район, смт. Тернувате, вул. Елеваторна, 4.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із положеннями ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Приватного акціонерного товариства «Гайчур-Агро» про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд відповідача розташованих за адресою: Запорізька область, Новомиколаївський район, смт. Тернувате, вул. Елеваторна, 4, шляхом зобовязання керівництва ПрАТ «Гайчур-Агро» повністю зупинити експлуатацію будівель і споруд за вказаною адресою, окрім робіт, повязаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, - відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Садовий