
Справа № 161/12483/17
Провадження № 2-а/161/925/17
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючої – судді Пушкарчук В.П.
при секретарі Якушеву Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцьк справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 20.07.2017 року ВП №54343405, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 20.07.2017 року ВП №54343405.
Свій позов мотивує тим, що на адресу позивача надійшла постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 про відкриття виконавчого провадження від 20.07.2017 року ВП №54343405 винесеної на підставі виконавчого листа №161/3624/17 виданого 18.07.2017 року. Пунктом 2 даної постанови визначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів, пунктом 3 – стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12 800 грн.
Позивач вказує, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області проведено нарахування ОСОБА_3 в сумі 3900,17 грн. Отже, рішення суду виконане добровільно та в повному обсязі до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а саме 14.07.2017 року.
Позивач вважає постанову, видану головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 незаконною, необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, оскільки не відповідає вимогам, передбаченим Законом України «Про виконавче провадження».
Просить суд, визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 щодо винесення вищевказаної постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з боржника виконавчого збору - неправомірними та скасувати дану постанову.
В судове засідання представник позивача подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала та просила його задовольнити. Представник відповідача в судове засідання подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні. Дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних підстав. Судом встановлено, що постановою Луцького міськрайонного суду від 05.04.2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 об’єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії позов задоволено. Зобов'язано Луцьке об’єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області виконати постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25.11.2015 року по справі № 161/16813/15-а без зміни базового місяця для нарахування індексації пенсії; зобов'язано Луцьке об’єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок пенсії, включивши в обрахунок пенсії винагороди за вислугу років в сумі 675,60 грн. та надбавку за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи в сумі 1182,30 грн. з моменту призначення пенсії Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2017 року постанову Луцького міськрайонного суду від 05.04.2017 року скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 задоволено частково. Визнано протиправними дії ОСОБА_1 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо перевизначення ОСОБА_4 базового місця для нарахування індексації пенсії у зв'язку з виконанням постанови Луцького міськрайонного суду від 25.11.2015 року та не включення в розрахунок пенсії винагороди за вислугу років та надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи в повному обсязі з 03.09.2016 року. Зобов'язано Луцьке об’єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області виконати постанову Луцького міськрайонного суду без зміни базового місця для нарахування індексації пенсії; зобов'язано Луцьке об’єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок пенсії, включивши в її обрахунок винагороду за вислугу років в сумі 675,60 грн. та надбавку за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи в сумі 1182,30 грн з врахуванням виплачених сум з 03.09.2016 року. Позовні вимоги в частині зобов'язання ЛО УПФ здійснити перерахунок пенсії, включивши в її обрахунок винагороду за вислугу років в сумі 675,60 грн. та надбавку за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи в сумі 1182,30 грн з врахуванням виплачених сум, з 2008 року по 02.09.2016 року включно залишити без розгляду у зв'язку із пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду. 18.07.2017 року Луцьким міськрайнним судом видано виконавчий лист на примусове виконання вищевказної постанови. 20.07.2017 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_5 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання даного виконавчого листа (а.с. 5,6). З матеріалів справи встановлено, що на виконання судового рішення ОСОБА_1 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області добровільно, до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 20.07.2017 року – 14.07.2017 року було проведено нарахування ОСОБА_4, що підтверджується копією розпорядження №806260 (а.с. 7). Частинами 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню). Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. Частиною 9 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. З оскаржуваної постанови від 20.07.2017 року вбачається, що державним виконавцем з боржника ОСОБА_1 об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області стягнуто виконавчий збір в розмірі, що передбачений за примусове виконання рішення немайнового характеру. Пунктом 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Покликання сторони відповідача, що Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а відтак і Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою не може застосовуватися в даному випадку, оскільки стосується лише виконавчих документів майнового характеру суд вважає помилковими. Нараховані ОСОБА_4 боржником кошти є майном в розумінні статті 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод, а право грошової вимоги проти держави про виплату коштів в порядку соціального забезпечення і соціального страхування неодноразово визнавалося майном у практиці Європейського суду з прав людини. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Оскільки, виконавчий лист № 161/3624/17, виданий Луцьким міськрайонним судом Волинської області, зобов'язує боржника вчинити дії щодо майна стягувача, то в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою. А відтак, відповідно до вимог п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, виконавчий збір не стягується. На підставі викладеного суд дійшов висновку, що дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області щодо винесення постанови від 20.07.2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору у виконавчому провадженні №543434 є протиправною та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 9, 10, 71, 99, 100, 158, 160, 161-163 КАС України, на підставі ст.ст. 1, 18, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 54343405 від 20.07.2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800 грн. – неправомірними. Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 про відкриття виконавчого провадження № 54343405 від 20.07.2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12 800 грн. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області В.П. Пушкарчук