Постанова № 70065202, 07.11.2017, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
415/6095/17
Номер документу
70065202
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 415/6095/17

Провадження № 2-а/415/223/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.11.17 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді – Калмикової Ю.О.,

за участю секретаря – Кравченко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Лисичанського міського суду Луганської області із адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилалась на те, що 09.06.2017 року він звернувся до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до вимог ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та додав до заяви необхідні документи. Однак, 14.08.2017 року йому була надана відповідь за № 837\68-31 у тому, що 19.06.2017 року відбулось засідання комісії ОСОБА_2 пенсійного фонду України у місті Лисичанську Луганської області з питання прийняття рішення про призначення йому пенсії відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», котра відмовила у призначенні пенсії за віком, бо «до пільгового стажу не можливо включити період його праці на шахті «Луганська виробничого об'єднання Луганськвугілля» з 13.04.1992 року по 29.06.1993 року, бо цей період не підтверджений уточнюючою довідкою підприємства, що передбачено Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року. Дану відповідь він отримав 18.08.2017 року та не згоден з нею.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті на підземних і відкритих гірничих роботах, включаючи особовий склад гірничорятувальних частин, по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії,- за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Відповідно до п. 1 частини 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальне обов'язкове державне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення, перерахунку, пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014 року, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566\1184б, до заяви про призначення пенсії за віком додаються необхідні документи.

Позивачем надані були всі необхідні документи для призначення пенсії, тому йому не зрозуміло, чому у відповіді пенсійного фонду вказано, що не має підстав для зарахування до пільгового стажу період роботи на шахті «Луганська» в\о «Луганськвугілля» з 13.04.1992 року по 29.06.1993 року, бо для підтвердження цього треба додати ще документи. Більш того, відповідач навіть не надає оцінку наданим документам і не вказує про це у своєму рішенні.

Згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення» основним документом для призначення пенсії є трудова книжка. Позивачем була надана відповідачу його трудова книжка від 20.09.1977 року і в неї під № 29 та № 30 є відповідні записи про роботу позивача на шахті «Луганська» в\о Луганськвугілля» з 13.04.1992 року по 29.06.1993 рік. На даний час шахта знаходиться на тимчасово окупованій території у місті Луганську. В країні діє антитерористична операція по звільненню окупованих територій, тому на тимчасово окупованій території важко отримати відповідні документи і більш того, це небезпечно для життя.

Тим не менш, позивач звернувся до керівництва шахти, де працював у вказаний час і йому надали довідки та накази на підтвердження його роботи у цей період. Позивачем були надані: довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи, яка дає право включення у пільговий стаж, з 13.04.1992 року по 11.05.1992 року; така ж довідка за період роботи на шахті «Луганська» з 03.12.1992 року та по 29.06.1993 року; довідка про заробітну плату у період роботи у якості учня гірничого робітника, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії за період квітень 1992 року липень 1993 року, наказ від 19.05.1997 року №341, довідки про перейменування підприємства на якому він працював, наказ №200 від 13.04.1992 року.

Вказані документи належним чином не затверджені дійсно, але треба взяти до уваги, що позивач отримав їх ризикуючи своїм життям, коли їхав на тимчасово окуповану територію, ще взяти до уваги, що ці докази є додаток до наданої трудової книжки де є дані про цю роботу. Іншим шляхом, окрім судового, позивач не можу реалізувати своє право на отримання пенсії на пільгових умовах.

У зв'язку з тим, що він не був відповідачем належним чином повідомлений про розгляд комісією його заяви, тому не знав про прийняте рішення, не мав можливості особисто довести комісії свої доводи. Окрім цього, він знаходився на лікуванні і отримав відповідь з відмовою не своєчасно.

У зв’язку з наведеним, позивач звернувся з даним позовом до суду, в якому просив визнати незаконними дії ОСОБА_2 пенсійного фонду України у місті Лисичанську Луганської області від 16.08.2017 року про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до вимог ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язати ОСОБА_2 пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області призначити позивачу пенсію за віком з 09.06.2017 року, зарахувати до пільгового стажу період роботи позивача на шахті «Луганська виробниче об'єднання Луганськвугілля» з 13.04.1992 року по 29.06.1993 року.

Представником відповідача надані письмові заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких зазначено, що ОСОБА_2 пенсійного фонду заперечує проти задоволення позову; вважає, що законних підстав для задоволення позивних вимог немає, з урахуванням викладеного, просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Розгляд даної справи просив проводити за їх відсутністю.

Позивач ОСОБА_1. у судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду письмову заяву в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області у судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду письмову заяву про розгляд справи за відсутності їхнього представника, заперечують проти задоволення позову, підтримують письмові заперечення.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірним в цій справі є право позивача на зарахування часу роботи на шахті «Луганська виробниче об'єднання Луганськвугілля» з 13.04.1992 року по 29.06.1993 року до пільгового стажу та призначення пенсії за віком за списком № 1 відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ст. 11 КАС України, розгляд справи і рішення по справі здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті, суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Позов підлягає задоволенню, відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і дії принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно Законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків підприємства.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України вбачається, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з відповіддю ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області № 8337/08-31 від 16.08.2017 р., ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відмовлено, через відсутність необхідного пільгового стажу. Загальний стаж роботи 31 років 08 місяців 17 днів та в тому числі на підземних роботах – 01 років 02 місяців 03 днів. Період роботи з 13.04.1992 р. по 29.06.1993 р. на шахті «Луганська виробниче об'єднання Луганськвугілля» не зараховані до пільгового стажу, у зв’язку з тим, що цей період не підтверджений уточнюючою довідкою підприємства.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № НОМЕР_1 від 05.07.2017 р., наданою відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» на запит: ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області, Головний спеціаліст відділу платежів до пенсійної системи, відповідно до критеріїв пошуку Код ЄДРПОУ 71100828 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань записів не знайдено.

Згідно з трудовою книжкою серії АТ-І № 9786171, складеної на ім’я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до запису № 29 ОСОБА_3 прийнята на шахту «Луганська виробниче об'єднання Луганськвугілля» посаду учня підземного горноробочого і направленй на теоретичне навчання на підставі наказу № 200/к від 13.04.1992 р. Відповідно до запису № 30 звільнений за ст. 38 КЗпП за власним бажанням на підставі наказу № 476/к від 30.06.1993 р.

Згідно з довідкою, наданою Державним унітарним підприємством «Центрвугілля», на підставі наказів виробничого об’єднання «Луганськвугілля» від 01.07.1990 № 69 шахта «Ворошиловградська» № 1 перейменована в шахту «Луганська» №1; на підставі наказу виробничого об’єднання «Луганськвугілля» від 29.06.1992 № 72 шахта «Луганська» № 1 з 01.07.1992 р. перейменована в шахтоуправління «Луганське».

Згідно з наказом виробничого об’єднання «Луганськвугілля» шахта «Луганська» № 1 № 200/к від 13.04.1992 р. прийнято ОСОБА_1 учнем горноробочого підземного з правом переміщення по дільницям з 13.04.1992 із попереднім 5-тиденним навчанням в навчальному пункті і направити на теоретичне навчання.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають, зокрема, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», знижується на 1 рік.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка; порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Разом із тим, ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пов'язує виникнення права на пенсію на пільгових умовах, якщо особа має стаж на підземних гірничих роботах по видобутку вугілля за умови безпосередньої зайняті повний робочий день на цих роботах.

Якщо ця інформація не відображена у трудовій книжці, то ці відомості підтверджуються уточнюючими довідками підприємства згідно з абз. 1 п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12 серпня 1993 року. .

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Суд приходить до висновку, що в трудовій книжці позивача чітко визначено період його роботи на шахті «Луганська виробниче об'єднання Луганськвугілля», найменування посад, виконуваної роботи, яка віднесена підземних робіт, що відповідає вимогам ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Судом відхиляються пояснення представника відповідача, наведені в письмових запереченнях, що позивачу для врахування спірного періоду роботи, як підземної роботи, необхідно надати довідку для підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній або документи для розгляду на Комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, оскільки сам факт роботи позивача на підземній роботі, підтверджений відповідними записами трудової книжки, та це вказує на наявність пільгового стажу у позивача.

Згідно з наказу № 341 від 19.05.1997 р., наданого Державним підприємством «Луганськвугілля» відокремлений підрозділ шахтоуправління «Луганське» «Про затвердження результатів атестації робочих місць в шахтоуправління», підтверджено право на пільгове забезпечення – підземного горнорабочого.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» № 442 від 01.08.1992 року, відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ № 442 від 01.08.1992 року зазначено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ № 442 від 01.08.1992 року зазначено, що позачергова атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу органів державної експертизи умов праці з участю установ санітарно-епідеміологічної служби МОЗ.

Відповідно до п. 10 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ № 442 від 01.08.1992 року зазначено, що результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств і організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення непрацюючих.

Отже, суд дійшов висновку, що обов’язок проведення атестації робочих місць покладено на керівника підприємства, а тому не проведення або несвоєчасне проведення атестації з вини керівника підприємства не може позбавити позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яке передбачено статтею 46 Конституції України, тому з доводами позивача, викладеними в позовній заяві суд повністю погоджується.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Оскільки позивач звернувся із заявою про призначення пенсії 09.06.2017 р., про що свідчить обґрунтування позивача в позові, пенсія повинна бути призначена з 09.06.2017 р.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Враховуючи, що пільговий стаж ОСОБА_1 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області не зарахований період його роботи н на шахті «Луганська виробниче об'єднання Луганськвугілля» з 13.04.1992 року по 29.06.1993 року, то суд вважає, що його право на соціальний захист, що гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням порушено та є підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, дослідивши у сукупності докази по справі, суд приходить висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, тому позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 8-11, 71, 94, 99, 100, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 12, 13, 14, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» № 442 від 01.08.1992 року, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати незаконними дії ОСОБА_2 пенсійного фонду України у місті Лисичанську Луганської області від 16.08.2017 року про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до вимог ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області призначити позивачу пенсію за віком з 09.06.2017 року, зарахувати до пільгового стажу період роботи позивача на шахті «Луганська виробниче об'єднання Луганськвугілля» з 13.04.1992 року по 29.06.1993 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СУДДЯ Ю.О. КАЛМИКОВА